Az Országos Könyvtári Napok témája 2019-ben: „Könyvtárak az emberért – Felelősség a Földért”. Két előadásunkra is sor kerül majd ehhez kapcsolódóan:
Október 1-jén Beremenden a Baranya megyei könyvtárosok találkozóján munkatársunk, Pestovics Ági tartja a nyitóelőadást „Miért fontos a közösségek újrafelfedezése az ökológiai válság leküzdéséhez?” címmel.
Október 2-án 18.30-tól Takács-Sánta András tart interaktív előadást Budapesten, a Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár Központi Könyvtárában „Kisközösségek az ökológiai válság ellen” címmel. Részleteket itt olvashatsz.
#Budapest
#Előadás
Szeptember 30-ig lehet regisztrálni a „Hála és felelősség a sokféleségért” című, a Teremtés Hete alkalmából október 3-án Budapesten rendezendő konferenciára.
Szakmai vezetőnk, Takács-Sánta András „Felszabadító kapcsolatok – A társadalmi atomizáció meghaladása mint kiút az ökológiai válságból” címmel tart majd előadást az eseményen. Részleteket itt találsz.
#Budapest
#Előadás
#Teremtésvédelem
Szeptember 24-én a Fridays for Future Magyarország és a Kisközösségi Program közös szervezésében tartjuk meg Budapesten a "Kisközösségek lehetőségei a kapitalista világrend meghaladásában" című beszélgetést, amelynek egyik résztvevője Takács-Sánta András, moderátora pedig Pauló Gergely munkatársunk lesz.
A beszélgetésben körüljárjuk, hogy milyen alapvetésekre épül a kapitalizmus ideológiája, mennyire állják meg a helyüket ezek az alapvetések, illetve milyen viszonyban áll mindez az olyan globális problémákkal, mint a klímaváltozás. Végül megvizsgáljuk, hogy mik azok a kisközösségek, és milyen szerepet játszhatnak a ma uralkodó világrend meghaladásában.
Várunk, ha tudni szeretnéd, milyen szerepe lehet az erős közösségeknek a környezeti válsággal való megküzdésben, és mi mindent tehetünk a lakóhelyünkön a változásért.
A beszélgetés résztvevői:
- Takács-Sánta András: az ELTE Humánökológia Mesterszakának igazgatója, a Kisközösségi Program szakmai vezetője
- Sain Mátyás: a Lechner Tudásközpont munkatársa - térségfejlesztés, közösségi tervezés
Az esemény moderátora: Pauló Gergely - a Kisközösségi Program önkéntese
Az esemény közreműködői a Fridays For Future Magyarország, a Kisközösségi Program és a MagNet Labor.
#Budapest
#Beszélgetés
Szeptember 22-én a Klímahét pécsi rendezvényén szakmai vezetőnk, Takács-Sánta András két, a Kisközösségi Programhoz kapcsolódó kerekasztal-beszélgetésben is részt vesz, és egy előadást is tart az ökológiai válság kiútlehetőségeiről.
Az első kerekasztal-beszélgetés 11 órától kezdődik Ökoközösségek a városban címmel, beszélgető partnere Berta János (Hétágfa Egyesület) és Farkas Judit (PTE-BTK) lesz. A másik interaktív beszélgetés címe: Klímaszorongás és oldásai. Ebben a témában Orosz Katalin (klinikai szakpszichológus, a nyimi ökoközösség kezdeményezője) és Bigazzi Sára (SocLab Egyesület) vesz még részt Adráson kívül. Ez a program 18 órakor kezdődik.
15.30-tól pedig András előadása az Ökológiai válság a klímaváltozáson túl is - problémák és kiútlehetőségek címmel hallgatható majd meg.
A teljes program nagyon színes és érdekesnek ígérkezik, itt vannak róla részletek.
#Előadás
#Ökoszorongás
#Beszélgetés
Szeptember 23-án 18 órától a Fridays for Future Magyarország szervezésében kerül sor egy beszélgetésre Budapesten a Lumen Kávézóban (1085 Budapest, Horánszky utca 5.) "Mélyadaptáció - hajtóerő vagy tévút?" címmel. Az este apropóját és témáját Jem Bendell Mélyadaptáció (Deep Adaptation) című írása adja, mely szerint a jelenlegi civilizáció rövid távon bekövetkező összeomlása elkerülhetetlen, és most már a károk mérsékléséért kell mindent megtennünk. A beszélgetés résztvevői, Takács-Sánta András humánökológus, Szalóczy Zsolt fizikus és Pribéli Levente biológushallgató, Fridays For Future aktivista arra keresik a választ, hogy valóban elértünk-e már olyan fordulópontokat, ahonnan nincsen visszaút, célravezető-e, ha a reménytelenség pozíciójából kommunikálunk, hogyan tudunk elkezdeni másképp gondolkodni? A beszélgetést Hunyadi Réka, a Greenpeace kommunikációs szakértője moderálja.
A beszélgetésben is előkerül majd egy korábban már megjelent, kapcsolódó anyagunk a kultúránk válságához való négyféle hozzáállásról. Ez elolvasható a linkre kattintva.
#Budapest
#Beszélgetés