Helyi szinten, más emberekkel összefogva szeretnél tenni egy ökologikus társadalomért és gazdaságért? Szeretnél azért dolgozni, hogy egy olyan világban éljünk, ahol sok ezer helyi kisközösség aktívan vesz részt saját életének alakításában? Úgy érzed, hogy mindehhez nehezen jutsz megfelelő információkhoz és szaktudáshoz?
Akkor a Kisközösségi Program új portálját pontosan Neked készítettük. Gyere el a portálunkat bemutató eseményünkre! Szerezd be első kézből az információkat a portált szerkesztő szakembereinktől! Alakítsd velünk a tartalmat!
Időpont: 2019. február 1. 18:00
Helyszín: ELTE TáTK, 1117 Budapest, Pázmány Péter sétány 1/A; Kari Tanácsterem (0.100C)
#Budapest
#Gyurgyalag Műhely
#Kiutak.hu
A fenti címmel tartott előadást a Kisközösségi Program szakmai vezetője, Takács-Sánta András január 5-én Budapesten, az Ökogyülekezeti Mozgalom "Közösségben a teremtett világért" című rendezvényén.
#Budapest
#Előadás
#Teremtésvédelem
Számunkra az év talán legfőbb eseménye az volt, hogy összekapcsoltuk az általunk segített helyi ökoközösségeket: az augusztusi etyeki találkozón elindult hálózatot öt helyi csapat képviselőivel közösen alakítottuk meg. Hisszük és reméljük, hogy ezzel valami fontos és belátható időn belül nagy hatású kezdeményezés vette kezdetét.
Az országjáró terepmunkát végző csapatunk sem unatkozott. Újra ellátogattunk két ökofaluba is: a formálódó nyimibe és az egykor szebb napokat látott gyűrűfűibe. Interjúztunk továbbá bevásárlóközösségeknél (Esztergomban és Tatabányán), illetve Budapesten két közösségi kertben és egy csomagolásmentes boltban is. Kács községet pedig mint egy leendő reménybeli ökoközösség helyszínét mutattuk be az érdeklődőknek egy általunk szervezett kirándulás keretében.
Szokásos nyári ökotáboraink idén is lezajlottak – sok gyereknek és felnőttnek szerezve élményeket.
Humánökológia tanfolyamunk nyolcadik évfolyama végzett júliusban - ősszel pedig elindult a kilencedik évad, ezúttal is telt házzal. Szintén ősszel mini humánökológia tanfolyamba kezdtünk Szentendrén, az egyik az általunk segített közösségnél.
Volt egy saját szervezésű rendezvényünk az év során: januárban negyedszerre tartottuk meg a Gyurgyalag Műhelyt, amelynek keretében öt előadásban foglaltuk össze, hogy mikkel is foglalkozunk a Kisközösségi Programban. Mindegyik előadás megtekinthető YouTube-csatornánkon.
Mások által szervezett rendezvényeken is többször szerepeltünk:
- Szentendrén újra bemutattuk még 2017-ben megjelent két könyvünket (Építőkockák egy új világhoz, A közlegelők komédiája);
- standdal és egy kerekasztal résztvevőjeként is jelen voltunk Szigetmonostoron a IV. Öko-Szigeten;
- szakmai vezetőnk, Takács-Sánta András több előadást is tartott a Kisközösségi Programhoz; kapcsolódó témákban: a Kortárs Építészeti Központban, a bicskei Zöld Teraszon, a Simplicity Fesztiválon, valamint az UNESCO Humánökológia Kutatóműhelyének sorozatában (utóbbi kettő kattintva meg is tekinthető);
- a zsámbéki Y.EAST Fesztiválon munkatársunk, Pestovics Ági vezetett egy műhelybeszélgetést
- a Gyüttment Fesztiválon idén is aktívan, számos programmal vettünk részt.
Több rádiószereplésünk is volt 2018-ban:
- Takács-Sánta András „a hét embere” volt a Civil Rádión július egyik hetében – ennek keretében öt rövid interjú is készült vele jórészt a Kisközösségi Programhoz kapcsolódóan (mind meghallgatható YouTube-csatornánkon); ugyanezen az adón pedig egy hosszabb, a programunkról szóló beszélgetésben is részt vett (itt hallgatható meg);
- András a Magyar Katolikus Rádióban is beszélt egy ízben a Kisközösségi Programról (YouTube-csatornánkon meghallgatható);
- Tauber Tamás munkatársunk pedig a Mária Rádióban beszélgetett egyebek között programunkról is.
Márciusi állásfoglalásunkban arra buzdítottunk mindenkit, hogy menjen el szavazni a parlamenti választásokon.
Minden nap posztoltunk valami érdekeset facebook-oldalunkra – akár a saját magunk, akár mások tevékenységeiről.
Kisebb-nagyobb intenzitással, de egész évben dolgoztunk egy új portálon, amellyel 2019 elején fogunk előrukkolni.
Végül, de nem utolsósorban: 2018-ban ünnepeltük tizedik születésnapunkat. Ennek alkalmából összegyűjtöttük eddigi történetünk tíz legfontosabb mérföldkövét.
Ezúton is szeretnénk köszönetet mondani mindenkinek, akik hozzájárultak az elmúlt évi eredményeinkhez!
#Évösszegző
Pár hete jelent meg a fenti címmel egy mesekönyv, amely a Kisközösségi Programéhoz nagyon hasonló szellemiségben íródott: azt igyekszik megmutatni, hogy miként élhetnénk másként, közös otthonunkat óvva és a közösségeket újrafelfedezve. A pozitív vízióra helyezi a hangsúlyt, a környezeti problémákról csak érintőlegesen szól. Ami helyes döntés, hiszen a 8-14 éves célközönséget különösen nem szabad nyomasztani. Ám ne gondolja senki, hogy az elsőkönyves szerző, Zakarné Varjas Kata valamiféle rózsaszínű ökoutópiát festene le. Meséje két lábbal áll a realitás talaján: amit leír, viszonylag gyorsan meg is valósíthatnánk, ha akarnánk. A szöveg gördülékeny, olvasmányos, ráadásul szakmailag is helytálló.
Nagyon jó szívvel ajánljuk mindenkinek ezt a könyvet, aki ökologikus életmódra szeretné nevelni csemetéjét! Számunkra pedig különösen örömteli, hogy 100 eladott példány teljes bevétele a Kisközösségi Program megvalósulását fogja segíteni. (Ezúton is köszönjük a szerző gáláns fölajánlását.) A könyv itt rendelhető meg.
#Támogatás
Terepmunkás csapatunk közel egy évtized után újra ellátogatott Gyűrűfűre, a kilencvenes években etalonnak számító ökofaluba. Nagy változást nem tapasztaltunk azóta. Még az ezredfordulón komoly konfliktus rázta meg a közösséget, amelynek utóhatásai mindmáig érzékelhetők. A mai Gyűrűfű messze van a kilencvenes években megfogalmazott álmoktól, lakói csupán laza közösséget alkotnak. Ugyanakkor már önmagában az is egy kis eredmény, hogy az egykoron teljesen elnéptelenedett, majd pedig az ökofalu-alapítók által újraélesztett település még mindig létezik, és így megmaradt a remény egy második újjászületésre.
#Terepmunka