Öt rövid, TED-szerű előadásban mutatjuk be az idén 10 éves Kisközösségi Program tevékenységét:
- Miért fontos a közösségek újrafelfedezése az ökológiai válság leküzdéséhez? (Takács-Sánta András)
- Miért érezzük hangsúlyos eszköznek a könyveinket az ökologikus helyi megoldások előmozdításában? (Tauber Tamás)
- Miket tapasztaltunk több tucat helyi ökokezdeményezést vizsgáló terepmunkáink során? (György Bálint)
- Hogyan segítjük a gyakorlatban ökologikus helyi közösségek létrejöttét és működését? (Plachi Attila)
- Milyen élményeket kapnak a nyári ökotáborainkban résztvevő gyerekek és felnőttek? (Flórián Norbert)
Az előadások után természetesen lesz lehetőség beszélgetésre, vitára is.
Időpont: 2018. január 26. 17.45 – 20h.
Helyszín: ELTE Lágymányosi Campusa, Bp. XI. Pázmány sétány 1/a., VII. em. 7.18-as terem.
A rendezvény nyílt és ingyenes, ám regisztrációhoz kötött. Aki szeretne részt venni, kérjük, jelezze szándékát legkésőbb január 25-e éjfélig az info@kiskozossegek.hu címen!
#Budapest
#Előadás
#Tábor
#Terepmunka
#Gyurgyalag Műhely
#Könyveink
Különleges esztendő volt ez számunkra. Sok év csöndes háttérmunkája után "kiléptünk a fényre" - és szándékunk szerint ezentúl már ott is maradunk. Idén a korábbinál jóval szélesebb körben igyekeztünk megmutatni, hogy miben hiszünk, mit értünk el eddig, és mik a céljaink.
A legnagyobb változás, ami történt, hogy júniusban megjelent az első könyvünk - majd két hónapra rá a második is. A sokszerzős Építőkockák egy új világhoz lelkesítő példákkal bizonyítja, hogy egy zöldebb és igazságosabb társadalom építőelemei már Magyarországon is léteznek. A Takács-Sánta András által írt A közlegelők komédiája pedig bemutatja a Kisközösségi Program elméleti alapjait, továbbá közösségkutatásaink eddigi eredményeit. Mindkét könyvnek különleges bemutatót szerveztünk - egy zenés-verses-kvízeset, illetve egy színházasat. De számos alkalommal népszerűsítettük őket rendezvényeken, illetve a médiában is. Az Építőkockák részben a Ti anyagi segítségetek révén jelenhetett meg - támogatásaitokat újfent köszönjük!
Standolásaink nemcsak a könyvekhez kapcsolódtak - játékokkal, programokkal, beszélgetésekkel voltunk jelen a Mediawave-en, a Gyüttment Fesztiválon (illetve előtte az Ökobandázáson), a Zöldgömb Fesztiválon, egy MTA-konferencián, a Zöld Szervezetek Országos Találkozóján, valamint a Teremtés Hete alkalmából rendezett konferencián.
A könyvek megjelenésével egy időben felhívást tettünk közzé: ha akarsz egy ökoközösség része lenni, szívesen segítünk ebben. A Kisközösségi Program fő célja ugyanis az, hogy minél több ökologikus helyi közösség alakuljon az országban. Az első általunk inspirált közösség, a 2016-ban indult kóspallagi idén is tovább működött - bízunk abban, hogy hamarosan továbbiak is követik a példájukat.
Kifelé fordulásunkon túl a megszokott kerékvágásokban is továbbhaladtunk.
Terepmunkás csapatunk idén sem tétlenkedett: interjúztunk Kisberényben, Nagyvázsonyban, Pázmándon és Pécsett is - továbbá résztvevő megfigyelést folytattunk egy korábbi interjúhelyszínünkön, a pusztaszeri tanyavilágban.
Szokásos nyári ökotáboraink idén is lezajlottak - sok gyereknek és felnőttnek szerezve élményeket. A táborokat a márciusi, farmosi békamentéssel, továbbá egy májusi, budapesti piknikkel vezettük be.
Humánökológia tanfolyamunk hetedik évfolyama végzett júliusban - ősszel pedig elindult a 8. évad, újfent telt házzal.
Programunk szakmai vezetője, Takács-Sánta András egy azóta a YouTube-ra is fölkerült előadást tartott "Városi magányból vidéki közösségbe" címmel a gödöllői Zöld Forgatagon. Az Új Város folyóiratban megjelent interjújában pedig a Kisközösségi Programról is részletesen szólt.
Az év második felében aktívan dolgoztunk egy új portál létrehozásán is, reméljük, 2018-ban láthatjátok már az eredményt!
Ezúton is szeretnénk köszönetet mondani mindenkinek, akik hozzájárultak az elmúlt évi eredményeinkhez!
#Évösszegző