FRISSÍTÉS (IX. 4.)
Tisztelt érdeklődők!
A 2017 szeptemberében induló tanfolyamra a jelentkezési határidő előtt minden hely betelt, már csak várólistára tudunk jelentkezőket fogadni. Elnézést kérünk mindenkitől, akinek idén nem tudtunk helyet biztosítani. Aki jövőre semmiképp sem akar lemaradni, érdemes akár már most előjelentkeznie a 2018 őszén induló tanfolyamunkra a humanokologia@gmail.com címen. (Az előjelentkezés semmire sem kötelez, ugyanakkor aki él ezzel a lehetőséggel, az elsők között fogjuk értesíteni a jövő évi képzésről.)
2017 őszén is elindul a Humánökológia tanfolyam, immár nyolcadik alkalommal.
A tíz hónapos tanfolyamot előképzettségtől és korosztálytól függetlenül ajánljuk mindenkinek, aki szeretne többet tudni a környezeti problémákról és enyhítésük lehetőségeiről. Leginkább pedig azoknak, akik tenni is kívánnak a környezeti gondok ellen. Különösen érdekes lehet mindazok számára, akiknek hivatása kötődik a környezeti problémákhoz, illetve e témakörben kívánnak dolgozni a jövőben.
A tanfolyamon a résztvevők az alábbi témaköröket dolgozzák fel interaktív módon:
- Bioszféra és ember
- Környezeti problémák
- Ökológiai gondolkodásmód
- Kiútlehetőségek
- Mit tehetünk mi?
A tanfolyam előadója Takács-Sánta András. Az alkalmakra 2017. szeptember 14-től 2018. július 12-ig kerül sor – minden héten 1×2 órában, csütörtökön 18 és 20 óra között. Jelentkezni 2017. szeptember 7-ig lehet.
További részletek és jelentkezés erre: www.kiskozossegek.hu/humanokologia-tanfolyam
#Humánökológia tanfolyam
Augusztus utolsó hétvégéjén, 24-27. között a Kisközösségi Program csapata is programokkal vár a Gyüttment Fesztiválon. A standunknál egész hétvégén személyesen ismerkedhetsz a munkánkkal, kutatási eredményeinkkel, felteheted a kérdéseidet a hazai ökologikus helyi kisközösségi kezdeményezések kapcsán. És ha benézel hozzánk, az Építőkockák egy új világhoz című kötetünk egy példányát is megnyerheted! A kötetet meg is vásárolhatod majd a fesztiválon, ha még nincs belőle példányod! :)
Pénteken két, szombaton és vasárnap délután 1-1 beszélgetésre is várunk a Belső utak és közösségi megoldások udvarában.
Augusztus 25-én, pénteken 14 órától Egyedül nem megy? - Közösségben könnyebb! címmel műhelybeszélgetésen gondolkodhatsz velünk arról, mi történik, ha az ökologikusabb élet megvalósítása érdekében összefogunk másokkal? Mire lehet képes egy-egy (helyi) kisközösség? Hol és hogyan találunk magunknak társakat? Miért küzdünk egyedül, mikor együtt hatásosabban lehetünk környezetkímélőbbek?
25-26-27-én pedig 16-18 óra között az Építőkockák egy új világhoz kötetünk egy-egy fejezetét mutatjuk be részletesen. Egy-egy pódiumbeszélgetésünk során plusz híreket, információkat is megtudhatsz a békamentésről, az adományboltokról és a co-housingról. Ezekre az alkalmakra meghívtuk a témák egy-egy szakértőjét is, akik a könyv írása során is sok tapasztalatot és tudást osztottak meg már velünk, de most te is kérdezhetsz tőlük!
A Gyüttment Fesztiválon a mi beszélgetéseinken kívül számtalan hasznos, érdekes, elgondolkodtató és szórakoztató ökoprogramon vehetsz még részt! Nézz körül a honlapjukon vagy kövesd a Facebook oldalukat a részletes leírásokért!
#Békamentés
#Standolás
#Építőkockák
#Gyüttment Fesztivál
#Könyveink
Még csak pár hete jelent meg a Kisközösségi Program első könyve, de hamarosan napvilágot lát a második is (pontos dátumot még nem tudunk, de már tördelőnél van kézirat). A könyv szerzője programunk szakmai vezetője, Takács-Sánta András. Címe és alcíme: A közlegelők komédiája - A közösségek újrafelfedezése mint kiút az ökológiai válságból.
A hátsó borítón ez a szöveg fog szerepelni:
"Az ökológiai válság mindnyájunk életminőségét fenyegeti. Ha el akarjuk kerülni, hogy az éghajlatváltozás, az élővilág elszegényedése vagy a talajpusztulás katasztrófákhoz vezessen, alaposan változtatnunk kellene életmódunkon. A könyv fő állítása szerint mindehhez az egyik legfontosabb, ám mindeddig igencsak elhanyagolt lépés a közösségek újrafelfedezése lenne. A kötet vezérfonala a számos tudományterületen használt, a környezeti problémákra is remekül alkalmazható „közlegelők tragédiája” tanmese – ám friss szemmel tekint erre a modellre. Hogyan segíthetnek helyi közösségek komédiába fordítani a tragédiát, vagyis az ökológiai válságot? Mit tanulhatunk mindehhez két távoli sziget lakóitól? Mi jellemzi azokat a hazai ökofalvakat és más helyi ökoközösségeket, amelyek már elindultak ezen az úton?"
A borítón pedig Závorszky-Simon Mártonnak ez az alkotása lesz látható:
#A közlegelők komédiája
#Könyveink
"Jóslatok helyett felelősen" címmel közöl az Új Város folyóirat legfrissebb száma háromoldalas interjút Takács-Sánta Andrással. Az anyagban a Kisközösségi Programról is jócskán esik szó egyéb témák (pl. az ökológiai fenntarthatóság fő stratégiái, a technikai megoldások elégtelensége, a jövő megismerésének lehetetlensége stb.) mellett. Az interjú teljes terjedelmében olvasható itt.
#Interjú
#Sajtó
Korábban is készültek már a Kisközösségi Program munkájáról rádiós interjúk, de most a nyár elején többször is beszélgettek velünk különböző csatornákon a megjelenő könyvünk kapcsán. Szerettük volna ezeket a hanganyagokat egy könnyen elérhető helyen tudni, így készítettünk egy SoundCloud csatornát, és fel is töltöttünk néhány friss anyagot ide. Hallható most itt három nyár eleji beszélgetés az Építőkockák egy új világhoz című kötetünkről, valamint egy korábbi interjú a Kisközösségi Program törekvéseiről és munkájáról.
Terveink szerint a jövőbeni felvételek is felkerülnek majd ide, és az interjúkon kívül más jellegű anyagokat is tervezünk még itt megosztani.
Itt találod a csatornát, ahol meghallgathatod az anyagokat - és ahol követhetsz is minket: www.soundcloud.com/kiskozossegiprogram
#Interjú
#Sajtó
#Építőkockák
#Rádió