Elkötelezettek vagyunk az iránt, hogy a helyi ökoközösségekkel kapcsolatos tudásunkat, kutatási eredményeinket minél szélesebb körben megosszuk. Ugyanígy fontosnak tartjuk azt is, hogy az e témában mások által készített, színvonalas anyagokat népszerűsítsünk. Ennek megfelelően már a kezdetektől fogva külön munkacsoportunk dolgozik mindezen, amelynek tagjai nemcsak a saját terepi kutatásainkra támaszkodnak, hanem egyúttal rengeteg szakirodalmi és egyéb forrást is földolgoznak.
E munkacsoport jegyzi első könyvünket, amely Építőkockák egy új világhoz címmel jelent meg 2017-ben. A kötet olyan ökologikus jógyakorlatokról szól, amelyek döntően helyi közösségek alulról szerveződő tevékenységének eredményei. A könyvben szereplő esettanulmányok nagyobbrészt hazai példákat mutatnak be életünk tizenkét különböző területéről, és elsősorban a saját terepi kutatásaink során szerzett tudáson alapszanak.
Szintén 2017-ben jelent meg szakmai vezetőnknek, Takács-Sánta Andrásnak A közlegelők komédiája címűkönyve, amely A közösségek újrafelfedezése mint kiút az ökológiai válságból alcímet viseli. Ez a kötet tudományos alapossággal, mégis olvasmányosan mutatja be a Kisközösségi Program elméleti alapjait, továbbá terepi közösségkutatásaink első kilenc évének eredményeit.
2019-ben indítottuk útjára Kiutak.hu portálunkat. Elsősorban olyan embereknek szánjuk, akik vagy máris tagjai egy helyi ökoközösségnek, vagy eltökélten szeretnének azzá válni. Egyrészt olyan olvasni- és néznivalókat ajánlunk ezen az oldalon, amelyek segíthetnek egy komplex ökologikus életmód-alternatíva kialakításában. Másrészt több tucat konkrét cselekvési tippet is kínálunk itt helyi ökoközösségek számára. Ezek a cselekvési tippek adják majd a gerincét a várhatóan 2021-ben megjelenő harmadik kötetünknek, a Kiútikönyvnek.
A könyveken kívül munkatársaink számos tanulmányt, szakcikket is letettek már az asztalra az elmúlt években. Ezekről ide kattintva olvashatsz.
Iratkozz fel havi hírlevelünkre
A Kisközösségi Program munkájáról havonta értesítőt küldünk a tevékenységeink iránt érdeklődő barátainknak! Ha szeretnél értesülni róla, milyen eredmények születtek nálunk, hol találkozhatsz velünk, iratkozz fel, és havonta egyszer elküldjük neked a legfontosabb híreinket.
Vagy éppen akad olyan külföldi ismerősöd, akinek ez érdekes lehet? Immár angol nyelven is elérhető, szakmai vezetőnk, Takács-Sánta András tanulmánya (Pokoly Judit fordításában) – miután a napokban napvilágot látott a Farkas Judit által szerkesztett "Környezeti kérdések – közösségi válaszok" című szöveggyűjtemény angol változata. És persze a többi írást is ajánljuk belőle!
Ez az a Farkas Judit által szerkesztett kötet, amelyet már reklámoztunk e hasábokon is a közelmúltban. Számos hozzánk közel álló tanulmány olvasható benne, különösen az, amelyik a Próféták és helyi ökoközösségek – A Kisközösségi Program és az Új Koma Háló címet viseli. (A könyv az alábbi képre kattintva érhető el.)
Nemrégiben jelent meg a fenti címmel egy "humán környezettudományi olvasókönyv" a kiváló pécsi antropológus, ökofalu-kutató, Farkas Judit szerkesztésében. A benne szereplő tanulmányok egy részét is Judit írta, de számos további hazai szerző munkái szintúgy megtalálhatók a kötetben. Köztük van szakmai vezetőnk, Takács-Sánta András két írása is. Az egyik "A közlegelők komédiája" című könyvének első fejezete. A másik pedig az eredetileg 2020-ban megjelent "Próféták és helyi ökoközösségek - A Kisközösségi Program és az Új Koma Háló" című tanulmány frissített, fölújított változata.
A tartalomjegyzéket itt éred el, a könyv oldala a kiadó honlapján található.
Épp hat évvel ezelőtt mutattuk be Építőkockák egy új világhoz című könyvünket. A kötet bő tucatnyi, főként hazai példán keresztül mutatja be, hogy miként csökkenthetjük ökológiai lábnyomunkat, miközben újra fölfedezzük a közösségek erejét. A Takács-Sánta András és munkatársai által tudományos igényességgel, mégis közérthetően megírt könyv bizonyítja, hogy Magyarországon is léteznek már egy zöldebb és igazságosabb társadalom csírái. A lelkesítő kötet elsődlegesen saját, a Kisközösségi Program égisze alatt zajlott terepi kutatásainkon alapszik.
Az Építőkockák egy új világhoz már régóta nem kapható, olykor antikváriumokban bukkan föl egy-egy példánya, jellemzően borsos áron. Egykori kiadónk ugyanakkor nemrégiben rendelkezésünkre bocsátotta a könyv elektronikus változatát, így már semmi akadálya annak, hogy közkinccsé váljon.
A könyv mostantól letölthető, méghozzá ingyenesen. Ugyanakkor mivel sokat dolgoztunk vele, megköszönjük, hogy ha lehetőséged van rá, a könyvért cserébe adománnyal támogatod 15 éve működő, ökoközösségeket segítő kezdeményezésünket, a Kisközösségi Programot. (Ha támogatnál minket, a Helyi Kisközösségek Nonprofit Kft-nek utalj az 16200151-00151601 számlaszámra – a megjegyzés rovatban az „adomány a könyvért” szöveggel.)
Az már a Kisközösségi Program néhány korábbi anyagából kiderült, hogy hiszünk egy ökologikus civilizáció létrejöttének lehetőségében, és egy (viszonylag) békés átmenetben ebbe az új világba. Ahogy az várható volt, a mai, válságos világhelyzet fölerősítette az ökokatasztrofista gondolkodást. Szakmai vezetőnk, Takács-Sánta András a Válasz Online-on megjelent esszéjében ezt a felfogást kritizálja – és ajánl alternatívát vele szemben. Érvelése szerint a jövőt egyikünk sem ismerheti, a válságok pedig nem csupán veszélyt, hanem mindig új lehetőségeket is jelentenek.
Az esszét a jeles ökológiai gondolkodó, Lányi András gondolta tovább politikai szempontból.
Takács-Sánta András két másik ELTE-oktatóval, Kőváry Zoltán pszichológussal és Pribéli Levente humánökológussal (no meg a moderátor Nagy Rékával) beszélgetett erről a témáról a budapesti Kelet Kávézóban november 21-én.
A Credo folyóirat nemrég megjelent, teremtésvédelmi tematikus számában szakmai vezetőnk, Takács-Sánta András "A közösségek újrafelfedezése - Remény az ökológiai válság korában" című tanulmányát is olvashatjátok. Tömören, hat oldalon bemutatja, hogy miért csináljuk a Kisközösségi Programot, és mit tettünk eddig. Ökoszorongás enyhítésére külön ajánljuk ezt az írást. De amúgy az egész számot érdemes megnéznetek, innen tölthetitek le.
Szeptember végén jelent meg egy olyan kötet a jövő évi Nemzetközi Eucharisztikus Kongresszus kapcsán, amelyben "A teremtett világ védelme" címmel is szerepel egy figyelemre méltó fejezet. Egyik fő szerzője munkatársunk, Tauber Tamás, de szakmai vezetőnk, Takács-Sánta András is írt bele egy alfejezetet a közösségek fontosságáról. A szöveg amellett, hogy elméleti keretet ad, miért felelőssége az ökológiai válság problémájával foglalkoznia a hívő embernek (is), gyakorlati iránymutatást és ötleteket is ad, milyen cselekvési lehetőségei vannak az egyénnek és a közösségeknek is az élet különböző területein.
Az egész kötet olvasható online, a teremtésvédelmi fejezet az 59. oldalon kezdődik.
Izgalmas vitát közöl a Replika folyóirat legfrissebb száma "Ökológia, környezeti értékek és a jelen társadalma" címmel - Bognár Bulcsu vitaindítója nyomán. A Kisközösségi Program is szóba kerül a vitában, ami nem csoda, mivel szakmai vezetőnk, Takács-Sánta András is a tíz hozzászóló között volt. Az "Ökológiai radikalizmus vagy összeomlás" című írásában így fogalmaz:
"Bognár Bulcsu szerint Magyarországon az alulról jövő kezdeményezések túl gyengék az ökológiai érdekérvényesítéshez, és csak a „felülről szervezett hierarchia” segítségével működhetnek hatásosan. Ez a megfogalmazás tartalmaz igazságot, ám túlzottan sarkos és leegyszerűsítő. Egyrészt minden alulról induló kezdeményezésnek nyilvánvalóan jót tesz, ha megtámogatják fölülről. Másrészt kétségtelen az is, hogy itthon nehezebb dolguk van az ilyen, alulról szerveződő kezdeményezéseknek, mint tőlünk nyugatra. Ám ez
nem azt jelenti, hogy le kellene mondanunk róluk, ha nem kapnak az állam szintjéről támogatást. Érkezhet segítség számukra ugyanis a civil, sőt az akadémiai szférából is (például a mi munkacsoportjaink is erre törekszenek a Kisközösségi Program elnevezésű kutatási és akcióprogram keretein belül)."
Szakmai vezetőnk, Takács-Sánta András a Máltai Tanulmányok tudományos folyóirat felkérésére írta meg azt a Próféták és helyi ökoközösségek című tanulmányt, amelyben tömören összefoglalja, hogy miért csináljuk immár 12 éve a Kisközösségi Programot, és mik az eddigi fő eredményeink. Majd pedig kezdeményezéseink közül külön kiemeli és bemutatja az Új Koma Hálót, a komplex életmód-alternatívára törekvő helyi ökoközösségek hálózatát. Örömmel vesszük a visszajelzéseiteket a szöveggel kapcsolatban.
És amúgy a teljes, Környezetvédelem és klímaváltozás című tematikus számot ajánljuk (amiben a tanulmány megjelent).
Érdekel, hogy miért te tehetsz igazán a környezetedben élő emberekkel összefogva az ökológiai válság enyhítéséért? Olvasd el Takács-Sánta András A közlegelők komédiája című könyvét, amely a Kisközösségi Program célkitűzéseinek szakmai alapjait foglalja össze közérthetően, mégis tudományos alapossággal!
A Moly.hu oldalán mindig megtalálod a legfrissebb listát arról, hol tudod beszerezni a könyvet!
Kisközösségek békés ökoforradalma - Miért kulcsfontosságú a közösségek újrafelfedezése az ökológiai válság megoldásához? címmel jelent meg szakmai vezetőnk, Takács-Sánta András tanulmánya az Ellensúly folyóirat 2019/2. számában. Ajánljuk mindenkinek, aki hisz abban, hogy el tudjuk kerülni az ökológiai öngyilkosságot. És talán még inkább azoknak, akik nem hisznek ebben, de szeretnének hinni. A nyomtatott számban a 87-95. oldalon találjátok, vagy ide kattintva online olvasható.
Közzétettük a harmadik videót is az év eleji Gyurgyalag Műhelyünkről. Tauber Tamás a Kisközösségi Program könyveit (A közlegelők komédiája, Építőkockák egy új világhoz, no meg a készülő Kiútikönyv) mutatja be. Tamás viszonylag hosszú (de érdekes!) előjátékkal indít, viszont utána a csúcspont sem marad el: a végére kimondottan lelkesítővé válik az előadása. Itt nézhetitek meg.
Öt rövid, TED-szerű előadásban mutatjuk be az idén 10 éves Kisközösségi Program tevékenységét:
Miért fontos a közösségek újrafelfedezése az ökológiai válság leküzdéséhez? (Takács-Sánta András)
Miért érezzük hangsúlyos eszköznek a könyveinket az ökologikus helyi megoldások előmozdításában? (Tauber Tamás)
Miket tapasztaltunk több tucat helyi ökokezdeményezést vizsgáló terepmunkáink során? (György Bálint)
Hogyan segítjük a gyakorlatban ökologikus helyi közösségek létrejöttét és működését? (Plachi Attila)
Milyen élményeket kapnak a nyári ökotáborainkban résztvevő gyerekek és felnőttek? (Flórián Norbert)
Az előadások után természetesen lesz lehetőség beszélgetésre, vitára is.
Időpont: 2018. január 26. 17.45 – 20h.
Helyszín: ELTE Lágymányosi Campusa, Bp. XI. Pázmány sétány 1/a., VII. em. 7.18-as terem.
A rendezvény nyílt és ingyenes, ám regisztrációhoz kötött. Aki szeretne részt venni, kérjük, jelezze szándékát legkésőbb január 25-e éjfélig az info@kiskozossegek.hu címen!
Még csak pár hete jelent meg a Kisközösségi Program első könyve, de hamarosan napvilágot lát a második is (pontos dátumot még nem tudunk, de már tördelőnél van kézirat). A könyv szerzője programunk szakmai vezetője, Takács-Sánta András. Címe és alcíme: A közlegelők komédiája - A közösségek újrafelfedezése mint kiút az ökológiai válságból.
A hátsó borítón ez a szöveg fog szerepelni:
"Az ökológiai válság mindnyájunk életminőségét fenyegeti. Ha el akarjuk kerülni, hogy az éghajlatváltozás, az élővilág elszegényedése vagy a talajpusztulás katasztrófákhoz vezessen, alaposan változtatnunk kellene életmódunkon. A könyv fő állítása szerint mindehhez az egyik legfontosabb, ám mindeddig igencsak elhanyagolt lépés a közösségek újrafelfedezése lenne. A kötet vezérfonala a számos tudományterületen használt, a környezeti problémákra is remekül alkalmazható „közlegelők tragédiája” tanmese – ám friss szemmel tekint erre a modellre. Hogyan segíthetnek helyi közösségek komédiába fordítani a tragédiát, vagyis az ökológiai válságot? Mit tanulhatunk mindehhez két távoli sziget lakóitól? Mi jellemzi azokat a hazai ökofalvakat és más helyi ökoközösségeket, amelyek már elindultak ezen az úton?"
A borítón pedig Závorszky-Simon Mártonnak ez az alkotása lesz látható:
A Kisközösségi Programnál Kiútikönyv munkacímmel évek óta dolgozunk egy kézikönyvön, amely ökologikus helyi kisközösségek számára nyújthat majd a jövőben segítséget. Ez tartalmazni fog számos, elsősorban közösségi szintű környezetkímélő viselkedési alternatívát, továbbá útmutatót nyújt a közösségszervezéshez és a helyi politikai döntéshozatal befolyásolásához is.
Összegyűjtöttük most a könyv már elkészült és korábban nyilvánossá tett részleteit.
A fejezet először helyzetképet ad a biológiai sokféleség hazai állapotáról. Ezután pedig számos ötletet nyújt helyi (kis)közösségek számára ahhoz, hogy mit tehetnek a biológiai sokféleség megóvása, illetve a települések zöldterületeinek védelme érdekében.
Bajomi Bálint fotója
A könyv egy másik részlete is megjelent már. Ez a rövid fejezet azt vizsgálja, hogy milyen különböző módokon állhatunk hozzá kultúránk jelenlegi válságához.
A szövegekhez szívesen veszünk bármilyen építő észrevételt, javaslatot.
Támogasd a Kiútikönyv elkészültét!
A Kisközösségi Programban sok elkötelezett szakember dolgozik együtt a legkülönfélébb szakterületekről. Egyelőre szinte mindannyian önkéntesen vesznek részt a Kiútikönyv írásában, szerkesztésében is.
Ahhoz, hogy a könyvet belátható időn belül kézbe is vehessék az olvasók, anyagi támogatásra van szükségünk. Szakértői díjak segítenének abban, hogy mihamarabb elkészülhessen a Kiútikönyv, illetve hogy további készülő fejezeteit előzetesen közzétegyük. Ezt támogatásokból tudjuk finanszírozni.
Ha szívesen lennél e kötet mecénása, vagy ismersz valakit, aki támogatná a könyv elkészültét, kérjük, keress bennünket az info@kiskozossegek.hu címen!
Készülő Kiútikönyvünk annak idején elsőként közzétett, rövid részletét nemrégiben frissítettük.
Írásunk azt vizsgálja, hogy milyen különböző módokon állhatunk hozzá kultúránk jelenlegi válságához. A szöveghez szívesen veszünk bármilyen építő észrevételt.
A Szociálpedagógia folyóiratban jelent meg Gelencsér Zsófia munkatársunk tanulmánya a herencsényi Ökotársulás kezdeményezésről, amely részben a Kisközösségi Program keretein belül végzett kutatásokon alapszik.
A Nógrád megyei faluban budapestiek egy csoportja vásárolt földet munkahelyeket teremtve helyieknek, miközben ők maguk ellenőrzött forrásból biominőségű élelmiszerhez jutnak. A tanulmány itt olvasható.
A Nemzeti Fenntartható Fejlődési Tanács megbízásából Kajner Péter, Lányi András és Takács-Sánta András összeállítottak egy gyűjteményt „A fenntarthatóság felé való átmenet jó példái” címmel.
A 38 esettanulmány döntő többsége olyan lelkesítő olvasmány, amelyek egyértelműen jelzik, hogy léteznek Magyarországon mintaértékű ökologikus helyi kezdeményezések. Az esettanulmányok közül tizenkettőt Takács-Sánta András írt a Kisközösségi Program keretein belül végzett terepmunkák alapján: Vép, Soproni kékfrank, Talentum Kör, Herencsény, Kerecsend, Gyula, Szatyor, Liliomkert, Évkerék Ökotanya, Első Kis-Pesti Kert, Krisna-völgy és Visnyeszéplak.
Az esettanulmányok mellett mindenképp érdemes elolvasni az összeállítás bevezető tanulmányát is (2. fejezet). A gyűjtemény letölthető az NFFT.hu oldalról.
Reményeink szerint ez a két tanulmány hozzájárul ahhoz, hogy érthetőbbé váljon sokak számára e két összetett, ám az ökológiai fenntarthatóság szempontjából is nagyon fontos téma.
A tanulmányok alapul szolgálnak majd a készülő kézikönyvünk pénzről szóló fejezetéhez. A kézikönyvből elérhető két előzetesen közzétett részlet (I., II.).
A fenti címmel jelent meg nemrégiben Takács-Sánta András esszéje, amely a „Hogyan törhetne át az ökológiai politika?” alcímet viseli. A tanulmány kulcsfontosságúnak tekinti a helyi kisközösségek szerepét ebben a folyamatban.
A demokrácia helyibbé és részvételibbé tétele mellett érvelő írás a Pánovics Attila és Glied Viktor által szerkesztett „...Cselekedj lokálisan! – Társadalmi részvétel környezeti ügyekben” című kötetben látott napvilágot.
A teljes kötet – amely számos további figyelemre méltó írást is tartalmaz – letölthető innen.
Az esszé alapul szolgál majd a készülő kézikönyvünk részvételi demokráciáról szóló fejezetének egy részéhez. A kézikönyvből elérhető két előzetesen közzétett részlet (I., II.).
Nyilvánosságra hoztuk a Kiútikönyv munkacímű, készülő kézikönyvünk egyik fejezetét. Az anyag a „Mit tehetnek helyi (kis)közösségek a biológiai sokféleség megőrzése és a zöldterületek védelme érdekében?” címet viseli.
A fejezet először helyzetképet ad a biológiai sokféleség hazai állapotáról. Ezután pedig számos ötletet nyújt helyi (kis)közösségek számára ahhoz, hogy mit tehetnek a biológiai sokféleség megóvása, illetve a települések zöldterületeinek védelme érdekében.
A szöveghez mindenkitől örömmel veszünk konstruktív visszajelzéseket. Már csak azért is, mert a könyv majdani megjelenéséig még be tudjuk építeni ezeket a fejezetbe. Sőt, tervezzük azt is, hogy néha frissítjük is majd ezt a most közzétett elektronikus anyagot (ezért viseli az „1.0. változat” alcímet).
A Kiútikönyv egy kisközösségi kézikönyv lesz, amely amellett, hogy tartalmaz majd rengeteg, elsősorban közösségi szintű környezetkímélő viselkedési alternatívát, útmutatót nyújt a közösségszervezéshez, továbbá a helyi politikai döntéshozatal befolyásolásához is.
Letölthető az első rövid részlet a Kiútikönyv munkacímet viselő, készülő kézikönyvünkből.
A szöveg azt vizsgálja, hogy milyen különböző módokon állhatunk hozzá kultúránk jelenlegi válságához. A könyvrészlettel kapcsolatban építő kritikákat bárkitől örömmel veszünk.
...helyi ökoközösséget alapítanál bárhol a világban és szakmai segítségre van szükséged!
...ha csatlakoznál egy már létező magyarországi közösséghez, de nem találtad még meg az igazit!
...a már meglévő közösségeddel szívesen inspirálódnátok, szívesen cserélnétek tapasztalatot más kezdeményezések képviselőivel (pl. az Új Koma Háló tagjaival)!
...úgy gondolod, szakmailag érdemes volna együttműködnünk!
...szívesen járulnál hozzá anyagilag a Kisközösségi Program céljaihoz!
Te is hiszel abban, hogy kisközösségek nagy változásokat idézhetnek elő?
Ha lehetőséged van “befektetni” a Kisközösségi Programba, akár rendszeresen, akár csak egy-egy alkalommal, bármekkora pénzadományt hálásan fogadunk. Adományod kulcsfontosságú számunkra, mert működésünket az önkéntes munka mellett döntően magánszemélyek támogatásaiból biztosítjuk. Közvetlenül a Helyi Kisközösségek Nonprofit Kft.-n keresztül utalhatsz nekünk.
Bankszámlaszámunk: 16200151-00151601 – MagNet Bank
IBAN (nemzetközi számlaszámunk): HU31-16200151-00151601-00000000 SWIFT code: HBWEHUHB, MagNet Bank
Mire fordítjuk a jelenleg beérkező támogatásokat?
Az Új Koma Háló szervezési és működési költségei – a támogatások segítenek abban, hogy közreműködésünkkel helyi ökoközösségek alakuljanak és működjenek minél több településen, továbbá tapasztalataikkal egymást is segítsék.
Országjáró terepmunkánk útiköltségei és munkadíjai – az adományok segítenek abban, hogy minél több ígéretes helyi fenntarthatósági kezdeményezést látogathassunk meg, illetve adjunk hírt ezekről kiadványainkban, honlapunkon és előadásaink során.
A Kiutak.hu portálunk fejlesztése – adományokból tudjuk finanszírozni a fejlesztési költségeit annak az oldalnak, ahol cselekvési tippekkel és tudásanyagok ajánlóival segítjük a formálódó és már létező helyi ökoközösségek működését.
Kérjük, adományozáskor jelöld meg, ha a fenti célok közül valamelyiket kifejezetten támogatni szeretnéd.
További támogatási lehetőség:
Segítő Bankkártya Program - Amennyiben a MagNet Banknál rendelkezel bankkártyával, a Segítő Bankkártya Program keretében is támogathatod a Kisközösségi Programot.
Amennyiben úgy gondolod, hogy szívesen járulnál hozzá, hogy minél több helyi kisközösség váljon aktívan cselekvő részesévé az ökológiai fordulatnak, támogass minket!
Köszönjük, hogy adományoddal hozzájárulsz céljaink megvalósításához!