Cserépfalvi könyvmegálló
Múlt hétvégén a Bükk lábánál fekvő Cserépfalun jártak munkatársaink, ahol egy egyszerű, ám nagyszerű közösségi kezdeményezésre, egy könyvmegállóra (vagyis egy buszmegállóba kihelyezett minikönyvtárra) voltak kíváncsiak. Arra keresték a választ, hogy vajon mennyire használják ezt a szolgáltatást a település lakói. A látogatást egy korábbi, a kezdeményezés elindítójával, Tóth Péterrel készített interjú előzte meg, aki elmondta, hogy immár másfél éve működik a könyvmegálló, amelynek elsődleges célja, hogy az emberek olvassanak. Bárki elvihet könyvet, amit később visszavihet, vagy rakhat a polcra helyette másikat, de az sem gond, ha nem kerül új könyv a régi helyére. A rendszer nem igényel sok törődést: folyamatosan cserélődik a kínálat, és nagyon sok a könyvfelajánlás.
A településen élők jó ötletnek tartják a kezdeményezést, de főként azok használják, akik gyakran járnak a központba, illetve busszal közlekednek. Az is kiderült a terepmunka során, hogy ez a külföldi példák mintájára létrehozott könyvmegálló nem igazán tölt be közösségfejlesztő funkciót Cserépfalun - ám nem azért, mert maga az eszköz nem jó, hanem mert a faluban már eleve egy összeszokott, összetartó közösség működik, mindenki ismer mindenkit. Más településeken viszont, ahol adódik igény a közösségfejlesztésre, minden bizonnyal jól kiaknázható eszköz lehetne a könyvmegálló, hiszen annak használata (leginkább a könyvekkel kapcsolatban kialakuló párbeszédeknek köszönhetően) erősítheti a lakók már meglévő kapcsolatait, illetve újak kialakulásában segíthet.
Kapcsolat
Keress minket, ha...
- ...helyi ökoközösséget alapítanál bárhol a világban és szakmai segítségre van szükséged!
- ...ha csatlakoznál egy már létező magyarországi közösséghez, de nem találtad még meg az igazit!
- ...a már meglévő közösségeddel szívesen inspirálódnátok, szívesen cserélnétek tapasztalatot más kezdeményezések képviselőivel (pl. az Új Koma Háló tagjaival)!
- ...úgy gondolod, szakmailag érdemes volna együttműködnünk!
- ...szívesen járulnál hozzá anyagilag a Kisközösségi Program céljaihoz!
...vagy küldj nekünk egy emailt az info@kiskozossegek.hu címre.
Támogass!
Te is hiszel abban, hogy kisközösségek nagy változásokat idézhetnek elő?
Ha lehetőséged van “befektetni” a Kisközösségi Programba, akár rendszeresen, akár csak egy-egy alkalommal, bármekkora pénzadományt hálásan fogadunk. Adományod kulcsfontosságú számunkra, mert működésünket az önkéntes munka mellett döntően magánszemélyek támogatásaiból biztosítjuk. Közvetlenül a Helyi Kisközösségek Nonprofit Kft.-n keresztül utalhatsz nekünk.
Bankszámlaszámunk:
16200151-00151601 – MagNet Bank
IBAN (nemzetközi számlaszámunk):
HU31-16200151-00151601-00000000
SWIFT code: HBWEHUHB, MagNet Bank
Mire fordítjuk a jelenleg beérkező támogatásokat?
- Az Új Koma Háló szervezési és működési költségei – a támogatások segítenek abban, hogy közreműködésünkkel helyi ökoközösségek alakuljanak és működjenek minél több településen, továbbá tapasztalataikkal egymást is segítsék.
- Országjáró terepmunkánk útiköltségei és munkadíjai – az adományok segítenek abban, hogy minél több ígéretes helyi fenntarthatósági kezdeményezést látogathassunk meg, illetve adjunk hírt ezekről kiadványainkban, honlapunkon és előadásaink során.
- A Kiutak.hu portálunk fejlesztése – adományokból tudjuk finanszírozni a fejlesztési költségeit annak az oldalnak, ahol cselekvési tippekkel és tudásanyagok ajánlóival segítjük a formálódó és már létező helyi ökoközösségek működését.
Kérjük, adományozáskor jelöld meg, ha a fenti célok közül valamelyiket kifejezetten támogatni szeretnéd.
További támogatási lehetőség:
- Segítő Bankkártya Program - Amennyiben a MagNet Banknál rendelkezel bankkártyával, a Segítő Bankkártya Program keretében is támogathatod a Kisközösségi Programot.
Amennyiben úgy gondolod, hogy szívesen járulnál hozzá, hogy minél több helyi kisközösség váljon aktívan cselekvő részesévé az ökológiai fordulatnak, támogass minket!
Köszönjük, hogy adományoddal hozzájárulsz céljaink megvalósításához!