Kik a tagjai az Új Koma Hálónak?
Az Új Koma Háló tagjai az ország számos pontján, különböző típusú településeken működő helyi ökoközösségek. Alább olvashatod bemutatkozásaikat, és elérhetőségeiket is megtalálod.
Baranya megye
Gyűrűfű
Ibafa
Indulás: 1996
A gyűrűfűi ökofalut egy elnéptelenedett falu helyén, a Gyűrűfű Alapítvány ernyője alatt alapította néhány lelkes fiatal a rendszerváltás utáni években. Sajnos időközben az alapítvány a közösségi irányítástól egyre távolabb került. “Nyugat-Gyűrűfű” azok közössége, akik változatlanul a falu közösségi alapokon történő vezetését valljuk. Közösségi és kulturális programokat szervezünk, falugondnoki szolgáltatást működtetünk, továbbá önsegítő módon támogatjuk egymást az élet ügyes-bajos dolgaiban – többek között szoros együttműködésben az Ibafai Önkormányzattal. Különleges feladatunkként ismerjük el a kapcsolattartást a régi gyűrűfű lakóival és leszármazottaikkal, és számukra is szervezünk találkozókat.
Elérhetőség: Gyűrűfű Ökofalu FB-oldal
Geresdlak
Egy kis elöregedő falu vagyunk Pécs agglomerációjában, amely lassan betelik új beköltöző családokkal. Egyelőre lazán kapcsolódunk egymáshoz baráti szálakon, a közös termelés, kertészkedés sem elsődleges cél. Amit szeretnénk: a jószomszédi viszonyok ápolása, egymás segítése a gyermekfelügyeletben, kisebb kerti munkálatokban, vásárlásokban. Nagy álom, hogy létrejöhessen egy falusi színjátszókör és havonta egy közös vasárnapi reggeli a helyi baráti körrel. Gazdálkodásra jók a feltételek.
Budapest
Hidegkúti Ökoklub
Budapest, II. kerület
Indulás: 2019
Első tevékenységünk egy közösségi varrókör, amelyben helyiekkel adományba kapott maradék textilekből szatyrokat, zöldségszütyőket varrunk, és ezeket egy közeli kisboltban helyezzük el, ahonnan a vásárlók ingyen elvihetik őket nejlon zacskó helyett. Rövid idő alatt sokan szerveződtünk össze egy szomszéd település szatyorpontjának híréből inspirálódva. A helyi Klebelsberg Kultúrkúriában közös alkalmakon és otthon is varrunk. A járványhelyzetben maszkok varrására álltunk át. Tervezzük, hogy a tevékenységi körünket szélesítjük (pl. bevásárlóközösség indítása).
Elérhetőség: Hidegkúti Ökoklub FB-csoport
KörTér
Budapest, XI. kerület
Indulás: 2019
A közösséget XI. kerületi szakemberek és a Kincskereső iskolába járó gyerekek szülei alapították. Célunk, hogy Újbuda példamutatóan fenntartható legyen. Igyekszünk az itt lakóknak zöld alternatívát mutatni, együttműködünk a helyi zöldszervezetekkel és az önkormányzattal. Szemléletformáló tevékenységünk: többször megrendeztük a Bornemissza Zöld Pikniket, energiamegtakarítási versenyben vettünk részt, ültettünk fát és bokrot, szedtünk szemetet, szerveztünk iskolai programokat és bevásárlóközösséget működtetünk. Érdekérvényesítő tevékenységünk: kiállunk a zöld, élhető kerületért: a Duna-parti rozsdaövezet túlzott beépítése, a Kelenföldi Városközpont lebontása és a Galvani-híd beruházás ellen lépünk fel.
Elérhetőség: KörTér FB-oldal
Hegyvidéki Zöld Kör
Budapest, XII. kerület
Indulás: 2022
Szeretnénk hozzájárulni ahhoz, hogy a XII. kerületben minél szélesebb körben elterjedjen a környezettudatos szemlélet. Törekszünk továbbá arra, hogy létrejöjjön egy közösség, melynek tagjai támogatják egymást a környezettudatos életmódban is. Egyik fő célunk a környezetünk zöldítése, ennek jegyében elhanyagolt részeket teszünk rendbe, virágokat ültetünk, szemetet szedünk vagy padot festünk. Szívesen segítenénk társasházaknak is előkertjük szépítésében. Nagy hangsúlyt fektetünk a szemléletformálásra is, így családoknak, gyerekeknek is hirdetünk programokat, melyeket a FSZEK Ugocsa utcai könyvtárában tartunk. Csináltunk már madárkalácsot, méhviaszos szendvicskendőt, máskor a komposztálásról tartott a Humusz aktivistája előadást. Szívesen együttműködünk más szervezetekkel is.
Elérhetőség: Hegyvidéki Zöld Kör FB oldal
Zuniverzum
Budapest, XIV. kerület
Indulás: 2019
A Zuniverzum egy olyan együttműködő, összetartó fővárosi közösség, amely konkrét ökologikus kezdeményezéseket valósít meg Zuglóban. A tagok helyi lakosok, akik szeretnének tenni egy élhetőbb lakókörnyezet kialakításáért. Eddigi tevékenységeink között kiemelt helyen szerepelt a zuglói Klímaerdő gondozása és fejlesztése, de a tagok igényei szerint több kisebb zöld projektet is megvalósítottunk, mint például permakultúrás kert tervezése és megvalósítása, virágágyások és fűszerspirálok kialakítása, komposztálás, szemétszedés stb.
Elérhetőség: Zuniverzum FB oldal
Nemnövekedés16
Budapest, XVI. kerület
Indulás: 2020
A nemzetközi nemnövekedés mozgalom helyi csoportjaként jöttünk létre, összejöveteleinken helyi környezeti problémákat vitatunk meg. Olyan projekteken dolgozunk, amelyek a lakosság értékrendjét a nemnövekedés által vallott értékek felé mozdíthatják el. Legsikeresebb rendezvényünk eddig egy 270 főt megmozgató helytörténeti kerékpáros program; egy, a Mátyásföldi repülőtér természeti értékeivel kapcsolatos online fórum; valamint egy ehhez kapcsolódó fotópályázat voltak. Ezekhez sikerült megnyernünk helyi kisvállalkozások támogatását és más együttműködő partnereket is.
Elérhetőség: Nemnövekedés 16. FB-oldal
Csongrád megye
Nandafalva
Balástya
Indulás: 1979
Nandafalván nem ökofalut akartunk létrehozni, hanem bhakti-jóga-ásramot az „egyszerű élet, magas rendű gondolkodás” védai elvei szerint, aminek szerves része az ökogazdálkodás is. A tanyavidék ideális elvonulásra és a közösségi élet gyakorlására is. Néhány év alatt számos közeli tanyát vettünk meg, ahol családok éltek/élnek, és templomot is építettünk. A fenntarthatóság sokféle módszerével próbálkoztunk, de odáig nem jutottunk, hogy a közösség helyben meg tudjon élni. Négy évtized után korszak- és generációváltáshoz értünk, aminek tanulságát még nem tudtuk a gyakorlatba átültetni. A mai Nandafalva sok érteket felmutató, nagy potenciállal rendelkező, de ismét útkereső projekt.
Fejér megye
öKOMÁK
Etyek
Indulás: 2017
Etyeken a Szatyor Egyesület szárnyai alatt indult el, de mára kinőtte magát az öKOMÁK helyi kezdeményezés. Ennek célja, hogy a községben ökológiai értékrendszer mentén szerveződő kezdeményezéseknek adjon lehetőséget és teret. 10-15 aktív tagunk van, főként kisgyermekes családok. Jelenleg egy szívességkör rendszerrel kísérletezünk, illetve kertlátogatásokat szervezünk, ami a közösségi tanulást, tapasztalatcserét erősíti.
Vértesboglári Öko Baráti Kör
Vértesboglár
Indulás: 2019
Célunk, hogy mindazok a faluban, akik érdeklődnek a környezettudatos életmód iránt, megismerjék és tettekre inspirálják egymást. Ennek érdekében egy közösségi tér kialakításán munkálkodunk, ahol sok féle érdekes kezdeményezés teret kaphatna. Meglátogattunk két szeméttelepet, hogy megértsük, hogyan érdemes szelektálni. Zacskókat varrtunk régi függönyökből, illetve szatyrokat pólókból. Komposztálásra buzdító filmsorozatot készítettünk azért, hogy legyen alternatívája az avarégetésnek.
Elérhetőség: Öko Baráti Kör Vértesboglár FB-oldal
Nógrád megye
Bercelszeg
Bercel
Indulás: 2016
Vidéken újrakezdő ökotudatos nemzedék képviselőiként missziónk, hogy jelenlétünkkel és programjainkkal egy élő és élhető, tiszta vidéket teremtsünk. Célunk a környezetrehabilitáció, az alternatív életmód és környezettudatos szemléletformálás, továbbá a kiskertek ökológiai művelése. Programjaink a környezettudatosság, a fenntartható ökotudatos értékrend és a hagyományőrzés jegyében valósulnak meg: kézműves foglalkozások, táborok, öko-workshopok, magbörzék, közösségi kertészkedés, zöldség- gyümölcs befőzése, tartósítása, kemencés kenyér és kenyérlángos sütése, vályogozás, garázsvásár, szemétszedés, gyógynövénygyűjtés.
Pest megye
Ökokeszi
Budakeszi
Indulás: 2018
Az Ökokeszi az ökotudatos életmód iránt elkötelezett helyi emberek csoportja, akik számára fontos, hogy Budakeszin legyenek környezetbarát kezdeményezések. Eddigi projektjeink: avarégetés betiltatása 2019-ben, komposztos képzések és szemléletformáló kampány, ágdarálási mintaprogram, kémiai szúnyoggyérítés elleni aláírásgyűjtés és beadvány, magbörze, táskacsere, Álomvölgy csoport támogatása. 2020-ban elindult a bevásárlóközösségünk /közösségi gazdálkodás/. Az önkormányzati lap zöld rovatában minden hónapban publikálunk cikkeket. A környékbeli zöld közösségek bevonásával elindítottuk a „Budakörnyéki zöldek” csoportot.
Elérhetőség: Ökokeszi FB-oldal
TÖB (Teremtésvédők Ökumenikusan Budaörsön)
Budaörs
Indulás: 2018
A kezdeményezés célja felhívni a helyi hívő és nem hívő közösség figyelmét arra, hogy élhetünk több felelősséggel és nagyobb harmóniában a teremtett világgal. Szervezünk szemléletformáló és közösségi alkalmakat (pl. magcsere, kirándulás, javítóklub, filmvetítés, beszélgetések, ökokör, energiatakarkossági verseny). Szerepet vállalunk a meglévő közösségi rendezvények környezetbarátabb megszervezésében is (pl. hulladékcsökkentés). Lelkiségi alkalmakon a keresztény hitből fakadó felelősségünkre is igyekszünk felhívni a figyelmet.
Elérhetőség: TÖB FB-oldal
Szigeti Ökobandázás
Szentendrei-sziget
Indulás: 2019
A Szentendrei-szigeten élőket szeretnénk egy „zöldebb", ökotudatosabb életmód kialakításába bevonni, például szemléletformáló előadások, zöldítő workshopok szervezése által. Együttműködésre törekszünk az önkormányzatokkal (pl. hulladékkezelés, komposztálás, faültetés, vagy hosszabb távon egy közösségi tér, közösségi kert). Elindítottuk a Sziget Kosara Bevásárlóközösséget, amely a Szentendrei-szigeten és környékén található vásárlók és termelők közvetlen összekapcsolását teremti meg.
Elérhetőség:
Sziget Kosara FB-oldal
szigetkosara_kukac_gmail.com
Ökoparty
Szentendre
Indulás: 2018
Alapvetően filmklubokat szervezünk Szentendrén. A vetítéseken túl jelen vagyunk városi rendezvényeken, együttműködünk a helyi középiskolákkal, helyi problémákra próbáljuk felhívni a városvezetés figyelmét – pl. természetromboló építkezések, deltamethrines szúnyoggyérítés stb. A 2020-as karantén időszakban online öko-olvasókört indítottunk. Terveink között szerepel a helyi hulladékgazdálkodás „zöldítése”.
Elérhetőség: Ökoparty FB-csoport
Pomázi Ökokör
Pomáz
Indulás: 2019
Legfőbb célunk egy olyan felelősen gondolkodó közösséggé kovácsoldódni, ahol a környezetvédelmi szempontok érvényesülnek, egy élhetőbb Pomázért. Szerveztünk már előadásokat, játék-csereberét, faültetést, mobiltelefon gyűjtést, szemétszedést, és havonta írunk cikket a városi lapba.
Elérhetőség:
Pomázi Ökokör FB-oldal
pomaziokokor_kukac_gmail.com
Zsámbéki Ökoműhely
Zsámbék
Indulás: 2019
A Zsámbéki Öko Műhelyt 2019 tavaszán két anyuka hívta életre. Rendszeresen találkozókat, programokat, műhelyeket szervezünk, ahol tanulhatunk egymástól, a fókuszban pedig a környezettudatosabb életforma, a természet- és környezetvédelmi problémák megoldása van. Eddigi legnépszerűbb alkalmaink: kirándulás, ökofilmklub, workshopok (kertészkedő, kenyér- és kencekészítő). Facebook-csoportunkban elsősorban közeli példákkal törekszünk szemléletformálásra. Kapcsolatban vagyunk a hasonló helyi és környékbeli szerveződésekkel, igyekszünk aktív részesei lenni a körülöttünk zajló folyamatoknak.
Elérhetőség:
Zsámbéki Ökoműhely FB-oldal
zsambekiokomuhely_kukac_gmail.com
Gödi ÖkoKlub
Göd
Indulás: 2020
Olyan közösséget szeretnénk létrehozni Gödön, amelynek tagjai mélyebben akarnak foglalkozni a jelenlegi ökológiai válsággal, ugyanakkor készek megismerni a kiútlehetőségeket és alkalmazzák is azokat. A városban már meglévő hasonló kezdeményezéseket, szervezeteket összefogva, érdekes előadásokat szervezve, közös beszélgetéseket tartva szeretnénk gyarapítani az itt lakók tudását, amit tettekre váltva tehetünk együtt egy tisztább, emberibb jövőért és egy zöldebb Gödért.
Elérhetőség:
Gödi ÖkoKlub FB-csoport
Gödi ÖkoKlub (weboldal)
Valóságmanufaktúra
Szokolya
Indulás: 2017
Szokolya és Kismaros között egy két hektáros területen a permakultúra elvei szerint igyekszünk a természetben élni, gazdálkodni, közösséget alkotni. A területre eddig 2 család költözött, és még egy tag tervezi, tehát összesen 5 felnőtt és 3 gyerek alkotja kis csapatunkat (valamint 3 kutya és egy szamár). Céljaink között van minél több mindent magunknak megtermelni, minél közelebb kerülni a természethez, illetve az, hogy a tágabb környezetünkben is hozzájáruljunk a környezettudatosság terjedéséhez.
Elérhetőség: Valóságmanufaktúra Egyesület (weboldal)
Zöld Zámor
Pusztazámor
Indulás: 2018
Kezdeményezésünk heti zumba órák utáni kocsmázások alkalmával indult. (Azért a kocsmát látogattuk, mert más alkalmas hely a faluban nem volt.) Ekkor eldöntöttük, hogy közösségi teret kell létrehoznunk. Elneveztük magunkat Zámori Zumbásoknak. Azóta nevünk Zöld Zámorra változott. Egyesületté alakultunk. Képviselőjelöltként három tagunk indult az önkormányzati választásokon, egyikünk bekerült a testületbe. Célunk a falu zöldítése. Az önkormányzattal együttműködve elültettünk majd 200 fát. Szerveztünk szemétszedést a helyi iskolásokat bevonva, akik a faültetésben is részt vettek. Varrtunk ökozacskókat, sikeres ruhacsere partyt tartottunk. Szeretnénk a faültetést folytatni, az iskolások környezeti nevelésébe besegíteni, zöld kalauzt készíteni és terjeszteni a zámori újságban, helyi piacot szervezni.
Galgahévízi Ökofalu
Galgahévíz
Indulás: 2006
Mi, a Galgahévízi Ökofalu néhány lakója próbálunk egy olyan közösséget összehozni, amelynek tagjai kiutat keresnek az ökológiai válságból, készek közös beszélgetéseket, programokat szervezve gyarapítani az itt lakók, ide csatlakozók tudását, és az eredeti ökofalu-koncepcióra alapozva egy működő ökofalvat létrehozni. Törekvéseinknek a Macikávé Bisztró és Közösségi Tér (bizonyos programoknak az Ökofalu) ad otthont. Ezek például: Vasárnapi Maci Piac (kéthetente), ruhacsere, bolhapiac, játékvásár, ökokör, könyvklub. Van egy közösségi ruhaboltunk is. Keress meg minket, ha van programötleted és Budapest környéki helyszínt keresel hozzá, beszéljünk róla, indítsuk be!
Elérhetőség:
Galgahévízi Ökofalu FB-oldal
Macikávé rendezvény tér & Panzió & Sóbarlang (FB-oldal)
Varga Eszter - Gaia Panzió (weboldal)
Gödöllő Ökopiknik
Gödöllő
Indulás: 2022
Gödöllőn több ökológiai beállítottságú klub és csoport is működik, azonban ezek egymástól elszigetelten működnek. Olyan közösséget szeretnénk, ahol együtt dolgozunk a közös célokért és nem egymás mellett, így megpróbáltuk összehozni ezeket a csapatokat. A járvány miatt az első találkozók szabadtéren zajlottak, innen jött a közösség neve is: Ökopiknik. Gyorsan kialakult egy hat-tíz fős mag. Volt egy sikeres online kampányunk a komposztálás népszerűsítésére. A témában megjelent cikkünk is a helyi lapban. Továbbá, készítettünk egy felmérést a helyi lakosok körében, melynek célja az volt, hogy megtudjuk, melyek azok a témák, amelyek megmozgatják a helyieket.
Somogy megye
Nyimi Öko Közösség
Nyim
Indulás: 2010
Hosszútávú célunk szorosabb együttélési forma megvalósítása (ökofalu), amelyhez Nyim falu végében 24 hektár, mostanra facsemetékkel teli föld áll rendelkezésünkre. Jelenleg a falu régi házaiban élünk. Közösségünk fenntartása érdekében közösségi vállalkozásokat hozunk létre és működtetünk szociális szövetkezetünk keretein belül.
Elérhetőség: Nyimi Öko Közösség FB-oldal
Zala megye
Magraj Völgy
Becsvölgye
Indulás: 2019
Hosszas európai utazgatás és helykeresés után 2019-ben költözött családunk Becsvölgyére, ahol egy csaknem tízhektáros külterületi ingatlant vásároltunk azzal a céllal, hogy ott közösséget hozzunk létre. Családunk közben gyarapodott, és a faluban házat vettünk, míg a völgyben szamaraknak beállót, kecskéknek istállót építettünk, jurtát állítottunk fel, lakóépületet kezdtünk építeni, kertet művelni. A környéken lakókkal termelői közösséget, a völgyben közösségi teret szeretnénk létrehozni. 2022-ben egy barátunk csatlakozott hozzánk. Várunk további csatlakozókat!
Elérhetőség:
Magraj Maja FB-oldal
petra.majer_kukac_gmail.com
Kapcsolat
Keress minket, ha...
- ...helyi ökoközösséget alapítanál bárhol a világban és szakmai segítségre van szükséged!
- ...ha csatlakoznál egy már létező magyarországi közösséghez, de nem találtad még meg az igazit!
- ...a már meglévő közösségeddel szívesen inspirálódnátok, szívesen cserélnétek tapasztalatot más kezdeményezések képviselőivel (pl. az Új Koma Háló tagjaival)!
- ...úgy gondolod, szakmailag érdemes volna együttműködnünk!
- ...szívesen járulnál hozzá anyagilag a Kisközösségi Program céljaihoz!
...vagy küldj nekünk egy emailt az info@kiskozossegek.hu címre.
Támogass!
Te is hiszel abban, hogy kisközösségek nagy változásokat idézhetnek elő?
Ha lehetőséged van “befektetni” a Kisközösségi Programba, akár rendszeresen, akár csak egy-egy alkalommal, bármekkora pénzadományt hálásan fogadunk. Adományod kulcsfontosságú számunkra, mert működésünket az önkéntes munka mellett döntően magánszemélyek támogatásaiból biztosítjuk. Közvetlenül a Helyi Kisközösségek Nonprofit Kft.-n keresztül utalhatsz nekünk.
Bankszámlaszámunk:
16200151-00151601 – MagNet Bank
IBAN (nemzetközi számlaszámunk):
HU31-16200151-00151601-00000000
SWIFT code: HBWEHUHB, MagNet Bank
Mire fordítjuk a jelenleg beérkező támogatásokat?
- Az Új Koma Háló szervezési és működési költségei – a támogatások segítenek abban, hogy közreműködésünkkel helyi ökoközösségek alakuljanak és működjenek minél több településen, továbbá tapasztalataikkal egymást is segítsék.
- Országjáró terepmunkánk útiköltségei és munkadíjai – az adományok segítenek abban, hogy minél több ígéretes helyi fenntarthatósági kezdeményezést látogathassunk meg, illetve adjunk hírt ezekről kiadványainkban, honlapunkon és előadásaink során.
- A Kiutak.hu portálunk fejlesztése – adományokból tudjuk finanszírozni a fejlesztési költségeit annak az oldalnak, ahol cselekvési tippekkel és tudásanyagok ajánlóival segítjük a formálódó és már létező helyi ökoközösségek működését.
Kérjük, adományozáskor jelöld meg, ha a fenti célok közül valamelyiket kifejezetten támogatni szeretnéd.
További támogatási lehetőség:
- Segítő Bankkártya Program - Amennyiben a MagNet Banknál rendelkezel bankkártyával, a Segítő Bankkártya Program keretében is támogathatod a Kisközösségi Programot.
Amennyiben úgy gondolod, hogy szívesen járulnál hozzá, hogy minél több helyi kisközösség váljon aktívan cselekvő részesévé az ökológiai fordulatnak, támogass minket!
Köszönjük, hogy adományoddal hozzájárulsz céljaink megvalósításához!