Pénteken és szombaton (23-án és 24-én) leszünk jelen az idei Gyüttment Találkozón (amelyre egyébkén augusztus 22. és 25. között kerül sor Lengyeltótiban). Ha szeretnél egy ökoközösség része lenni, netán te magad szerveznél ilyet, akkor gyere el a standunkhoz pénteken vagy szombaton, és beszélgessünk, igyekszünk segíteni neked!
Továbbá azért is érdemes meglátogatnod a standunkat, hogy jobban megismerd Kiutak.hu portálunkat – méghozzá egy humoros kvíz segítségével.
Nem mellesleg a standunknál kapható lesz szakmai vezetőnk, Takács-Sánta András Világeleje című új könyve is. Amelynek ráadásul lesz egy bemutatója is a Gyüttmenten: szombaton 17 órától a MEGYszínpadon. Erre is szeretettel várunk!
A bemutató előtt, 15 órától pedig ugyanezen a színpadon kerül sor egy beszélgetésre a közösségek fontosságáról, amelynek Andráson kívül egy másik munkatársunk, Vágvölgyi Gusztáv Pabló is részese lesz.
Világeleje könyvbemutató Egerben szeptember 4-én, szerdán 17.30-tól a Labor Egyesület közösségi házában (Érsek utca 7.) a Part Magazin szervezésében. A szerző, Takács-Sánta András beszélgetőtársa Weil Zoltán újságíró lesz.
A zöldmozgalom "reaktív", azaz például beruházások ellen fellépő ága széles körben ismert itthon is. No de hogy viszonyul ehhez a "proaktív" ág, amely egy új, ökologikus civilizáció építéséről szól? Kosárközösségekről, közösségi kertekről, adományboltokról és társaikról - olyasmikről, amikkel mi is foglalkozunk. A zöldmozgalomhoz tartoznak-e ezek egyáltalán?
A Közélet Iskolája podcastjának már a fenti kérdésfelvetése is eredeti és izgalmas volt. Így nem csoda, hogy a beszélgetés maga is tartalmasra sikeredett. Résztvevői a podcast két házigazdája, Seres Lili Hanna és Szabó Márton mellett a Greenpeace Magyarország ügyvezető igazgatója, Mező János és szakmai vezetőnk, az ELTE oktatója, Takács-Sánta András voltak.
Előadás/beszélgetés szakmai vezetőnkkel, Takács-Sánta Andrással a Pomázi Ökokör szervezésében május 29-én 18 órától. Téma: a jó élet keresése az ökológiai válság korában - és a közösségek újrafelfedezésének fontossága.
Akkor gyere beszélgetni a budapesti Grundra március 25-én, hétfőn 19 órától! Köves Alexandra ökológiai közgazdász és Tarnay Kristóf újságíró mellett szakmai vezetőnk, Takács-Sánta András humánökológus lesz a harmadik vendég.
Frank Schatzing fenti című könyve apropóján beszélgetett nemrégiben Takács-Sánta András a műsorvezető Hajós Verával a Civil Rádióban. Nem magáról a könyvről, viszont kapcsolódó témákról: a gazdasági teljesítmény és az energiafelhasználás csökkentéséről, az éghajlatváltozás (és tágabban az ökológiai válság) elleni cselekvés lehetőségeiről, illetve ennek különféle szintjeiről – no meg nyilván a helyi, közösségi cselekvésről is.
A Jane Goodall Intézet az elmúlt év utolsó napjaiban tette közzé a tavaly májusi, budapesti Jane Goodall-est felvételét. Nekünk is volt egy kis közünk is hozzá, mert szakmai vezetőnk, Takács-Sánta András is a résztvevők között volt – emiatt pedig nem meglepő, hogy az ökoközösségek is szóba kerültek. A fő téma pedig: remény az ökológiai válság korában.
Inspiráló, felemelő este volt, ajánljuk figyelmedbe a felvételt!
András decemberben pedig egy húszperces előadást tartott a budapesti Kossuth Klubban hasonló témában, „Ökológiai válság: hogyan léphetünk a cselekvő remény útjára?” címmel. Utána meg egy jó órát beszélgetett még ugyanerről a házigazda Bódi Balázzsal.
Ha úgy érzed, hogy gond van mind a technooptimizmussal (~"nyugi úgyis megoldjuk majd valahogy, hiszen olyan okosak vagyunk"), mind az ökokatasztrofizmussal (~"már csak az alkalmazkodás, például a bunkerépítés meg a sóletkonzervek betárazása maradt"), és kíváncsi vagy egy köztes, rögös, de szép útra, akkor ajánljuk az estről készült videót.
A Klímabajnokok podcast karácsonyi különkiadásában szakmai vezetőnk, Takács-Sánta András volt Huszár András beszélgetőtársa. A húszperces műsor központi témája a mértékletesség - elsősorban ökológiai szempontból. Jócskán szóba kerül az adásban Thoreau Waldenje, a spiritualitás - no meg a végén a közösségek kapcsán a fúrógép is. :)
A beszélgetés előzménye TSA miniesszéje a témában, amely a Mária Rádió Magazinban jelent meg még augusztusban.
Az éghajlatváltozás, a fajok tömeges kihalása és ökológiai válságunk további elemei kapcsán két uralkodó álláspont látszik kirajzolódni manapság. Az egyik szerint nincs ok komolyabb aggodalomra, mivel a szakértők előbb-utóbb megtalálják majd a választ -- főként új technológiák képében. A másik szerint viszont már túl késő, és az egyetlen kérdés az maradt, hogy miként éljük túl a hamarosan eljövendő Mad Max-világot. De vajon létezik-e harmadik út a megalapozatlan technooptimizmus és a csüggesztő ökokatasztrofizmus között? Hogyan léphetünk rá erre az útra? És mi köze mindehhez két csendes-óceáni szigetnek?
Ezekre a kérdésekre keresik a választ az Ökopresszó projekt következő műhelybeszélgetésén a budapesti Kossuth Klubban december 13-án 18 és 20 óra között. A vendég szakmai vezetőnk, Takács-Sánta András humánökológus, az ELTE docense. Beszélgetőtárs: Bódi Balázs.
Kiutak az ökológiai válságból (illetve tágabban: civilizációnk válságából), a helyi ökoközösségek szerepe mindebben, valamint egy harmadik út ökokatasztrofizmus és technooptimizmus között. És mindezek kapcsán egy sor fontos aspektus. Szakmai vezetőnk, Takács-Sánta András nemrégiben a Radiocafé Kávézó a világ végén című műsorának vendége volt, ahol McMenemy Márkkal beszélgetett egy jót.
Júliusban is akadtak nyilvános fellépéseink – kettő is.
Július elején zajlott a Kárpát-medencei Teremtésvédelmi Nyári Egyetem - a Pázmány Péter Katolikus Egyetem szervezésében Esztergomban. A rendkívül gazdag program része volt Takács-Sánta András "A közösségek újrafelfedezése mint kiút az ökológiai válságból" című előadása is. Emellett András aznap este egy kerekasztal-beszélgetés résztvevője is volt, méghozzá illusztris beszélgetőtársakkal együtt (Kozma Zsolt, Podmaniczky László, Szilvácsku Zsolt).
Július 14-én Kiutak.hu portálunk egyik szerkesztője, Frisnyicz Kitti tartott előadást, majd vezetett egy beszélgetést a Kisközösségi Programról a Felvidéken a Gombaszögi Nyári Táborban. Nagy örömünkre szolgált, hogy határon túli magyarokat is megszólíthattunk személyesen.
Külön programhelyszínünk (jurtánk) lesz a Gyüttment Találkozón, ahol augusztus 25-én és 26-án várunk benneteket öt beszélgetéssel is (l. alább). Ezen kívül két, remélhetőleg sok-sok embert megmozgató játékkal is készülünk, de egyszerűen csak oda is jöhetsz beszélgetni vagy könyvet venni a standunkhoz, vagy épp megnézheted a Kisközösségi Program 15 éves történetét bemutató plakátkiállításunkat.
A Gyüttment Találkozóról, amelyre augusztus 24. és 27. között kerül sor a Pest megyei Magfalván, ITT találsz meg minden infot.
Beszélgetéseink pedig az alábbiak lesznek:
Augusztus 25. (péntek) 15h-17h ÚJ KOMA HÁLÓ: HÁLÓZAT A HAZAI ÖKOKÖZÖSSÉGEKNEK
Az Új Koma Háló a komplex életmód-alternatívára törekvő ökoközösségek Kárpát-medencei hálózata. 2018-ben indult a Kisközösségi Program munkatársainak kezdeményezésére 5 közösséggel – ma már mintegy 35 tagja van, méghozzá mindenféle méretű településről, az ökofalvaktól Budapestig. Mi történik az Új Koma Hálóban? Hogy tudják segíteni egymást a közösségek? Miért jó a Hálóhoz tartozni? A közös beszélgetést megelőzően bevezető előadást tart Takács-Sánta András, a Háló egyik szervezője.
Augusztus 25. (péntek) 17h-19h ANASZTÁZIA ÉS KÖZÖSSÉGEK
Vlagyimir Megre Anasztázia-könyvsorozata szerte a világon sok embernek adott szellemi táplálékot és indíttatást egy alternatív, önfenntartó életmódhoz. Milyen ökológiai mondandója van a könyvsorozatnak? Milyen anasztáziás kezdeményezések működnek itthon? Mennyire fontos számukra a közösség? Elsősorban ezekre a kérdésekre keressük majd a választ a mozgalom egyik jeles hazai képviselőjével, Kátai Piroska Sellával. Beszélgetőtársa Takács-Sánta András, a Kisközösségi Program szakmai vezetője lesz.
Augusztus 26. (szombat) 12h-14h AUROVILLE MAGYARORSZÁGON: BEMUTATKOZIK AZ AUROMAG KÖZÖSSÉG
Beszélgetésünk egyik résztvevője, Nagy Boglárka bő egy évtizeden át élt a híres indiai ökovárosban, Auroville-ban. Hazatérve elhatározta, hogy az ottani mintára társaival közösen létrehoz itthon egy ökofalvat Göd közelében. A már hat éve úton lévő Auromag Közösség eddig alig-alig adott hírt magáról, ám most először a szélesebb nyilvánosság előtt is mesélnek működésükről, tapasztalataikról, eredményeikről, nehézségeikről – és persze kérdezni is lehet majd tőlük.
A beszélgetés résztvevői Kléh-Reinle István és Nagy Boglárka az Auromagtól. Moderátor: Takács-Sánta András (Kisközösségi Program).
Augusztus 26. (szombat) 16h-18h SPIRITUALITÁS ÉS VALLÁS AZ ÖKOKÖZÖSSÉGEKBEN
Közkeletű elképzelés, hogy a közös vallás/spiritualitás segíti a(z öko)közösségek működését és fennmaradását. De vajon mennyire megalapozott ez az elgondolás? Mit mutat az elmélet és mit a gyakorlati tapasztalatok? Miért lehet fontos a spirituális dimenzió megjelenése az ökoközösségekben?
A beszélgetés résztvevői:
Hosszú Zoltán (Krisna-völgy, a Magyarországi Krisna-tudatú Hívők Közösségének egyházelnöke)
Pestovics Ági (a Naphimnusz Teremtésvédelmi Egyesület munkatársa)
A beszélgetést moderálja és bevezető előadást tart: Takács-Sánta András (Kisközösségi Program)
Augusztus 26. (szombat) 18h-20h ÖKOFALVAK, ÉLŐFALVAK MAGYARORSZÁGON: A RÉGI MOTOROSOK
Egy asztalhoz ültetjük egy-egy jeles képviselőjét annak a négy ökofalunak/élőfalunak, amelyek már évtizedek óta működnek itthon. Eléggé eltérő alapokról indultak, és igen különböző utat is jártak be – nem is tekinthetők egyformán sikeres kísérleteknek. A beszélgetés során leginkább az alábbi kérdésekre keressük majd a választ:
Mely eredményeikre a legbüszkébbek?
Mit tartanak a leginkább tanulságos kudarcuknak?
Melyek a közösségalkotás fő nehézségei?
Mennyire sikerül mintát adniuk másoknak?
A beszélgetés résztvevői:
Hosszú Zoltán (Krisna-völgy)
Kilián Imre (Gyűrűfű)
Varga Eszter (Galgahévíz)
Zaja Péter (Visnyeszéplak)
Moderátor: Takács-Sánta András (Kisközösségi Program)
Szakmai vezetőnk, Takács-Sánta András volt a vendége az ELTE humánökológus hallgatói által készített Kihalni veszélyes podcastnak.
"Miért jött létre a Kisközösségi Program és mik is azok a komplex életmód-alternatívára törekvő ökoközösségek? Miért lenne fontos, hogy minél több ilyen kisközösség jöjjön létre? Mi a kapcsolatuk a politikával és melyik párt lehetne leginkább partnerük?" - hallgasd meg az adást ITT!
Szakmai vezetőnkkel, Takács-Sánta Andrással beszélgetett a közelmúltban a Petőfi Rádióban Novák Zsombor és Puskás-Dallos Peti. A 23 perces adás „Az ökoközösségek jelenthetik a választ korunk válságaira” címmel podcast formájában utólag is meghallgatható – érdemes, mert érdekes és pörgős beszélgetés lett, amelyből a Kisközösségi Program lényegét is megismerheted!
Újra Magyarországra látogatott a világhírű csimpánzkutató és természetvédő, Jane Goodall. Május 9-én az ELTE Gömb Aulájában lépett föl, amit ezer ember követett a helyszínen és még sok ezer további streamen.
Az előadását megelőző kerekasztal-beszélgetés résztvevője volt Máté Bence fotográfus és Orvos-Tóth Noémi pszichológus mellett szakmai vezetőnk, Takács-Sánta András humánökológus is. Rengeteg más fontos és érdekes téma mellett a Kisközösségi Programról is esett szó. És ami talán a leglényegesebb számunkra: Jane Goodallnak a világunk jövőjével, a reménnyel kapcsolatos gondolatai nagyban összecsengenek mindazzal, amit magunk is folyamatosan hirdetünk – leginkább Facebook-oldalunk hétfői sorozatában, amelynek eddig megjelent 19 posztját a #hétfőihangulatjavító hashtaggel is kilistázhatod a Facebookon.
Az estről számos remek sajtóbeszámoló született, különösen ajánljuk a Greendexét, a Telexét és a Képmásét.
Munkatársunk, Vágvölgyi Gusztáv Pabló és párja, Szép Éva idén is tart Tree Map tábort, méghozzá a június 26-i héten. Saját élményt adó, gyakorlatorientált tréning, ahol megtapasztalhatod, hogy miként kell elindítani egy valódi közösséget. Melegen ajánljuk!
Nem mellesleg Pabló és Éva „Közösség melletti izgatás” podcastjának új epizódja is kijött a napokban.
Sok kedves ismerős a Zöld Válasz podcastban: Szenderák Gabi munkatársunk, Nyolczas Kriszta egykori munkatársunk, Vida Juli pedig az Új Koma Háló-tag Zuniverzum egyik oszlopos tagja. Ezek után már nem is meglepő, hogy maga a téma is roppant közel áll hozzánk.
Igen tartalmas, közel kétórás beszélgetésre került sor nemrégiben a Tilos 3. utas című műsorában az (öko)közösségekről. A műsor vendége szakmai vezetőnk, Takács-Sánta András volt, beszélgetőtársai pedig Gueth Péter és Tóth Szabolcs.
"Mondhatunk-e biztosat a jövőnkről? Valóban elkerülhetetlen és civilizációnk működésébe kódolt az ökokatasztrófa? Vagy rajtunk múlik, hogy teret adjunk a globális problémákra reális válaszokat adó pozitív vízióknak, az ezek megvalósulását elősegítő megoldásoknak?"
Bár a várt vita elmaradt, egy kimondottan érdekes beszélgetés kerekedett Stumpf-Bíró Balázs és Takács-Sánta András részvételével. Érdemes végignézned!
A Bátor Tábor díjnyertes, Felhők felett podcastjának legutóbbi két adása a közösségekről szólt – a meghívott vendégek mindkét ízben Nagy Gábor Mápó és Takács-Sánta András voltak. Túl sok erőfeszítés a közösséghez tartozás? Vajon újratanulhatjuk-e a közösségépítést? Kell-e vezető a közösségbe, vagy mindenkinek felelőssége kicsit vezetőnek lenni? Mi is az az Új Koma Háló? Többek között ezekről a kérdésekről esett szó. Hallgasd meg az első részt itt, és ha tetszett, a másodikat sem érdemes kihagynod.
Tartalmas és nem mellesleg jó hangulatú beszélgetésre került sor nemrégiben a Green Policy Center és a Mária Rádió szervezésében. Résztvevői voltak: Sipos Katalin (WWF), Szűcs Boglárka (Ökogyülekezeti Mozgalom), Takács-Sánta András (ELTE, Kisközösségi Program) és Huszár András (Green Policy Center). A hazai ökologikus jógyakorlatokat körüljáró beszélgetést visszanézheted (4:22-nél indul.)
„A zöldmozgalom az elmúlt fél évszázadban folyamatosan az ökodisztópiákat öntötte az emberekre, és nagyon kevés olyan képet, hogy milyen társadalomban szeretnénk élni. Vázoljunk fel pozitív jövőforgatókönyveket, hogy miként nézne ki egy ökológiailag fenntartható társadalom! A következő években nagyon sok minden áll vagy bukik azon, hogy képesek vagyunk-e ilyen kívánatos víziókat adni.”
Az In Green magazin beszélgetett szakmai vezetőnkkel, Takács-Sánta Andrással a túlfogyasztásról, a boldog egyszerűségről és pozitív jövőképekről. Természetesen szóba került a Kisközösségi Program és az Új Koma Háló is.
Felkérést kaptunk, hogy vegyünk részt a Szélrózsa Országos Evangélikus Ifjúsági Találkozó "Közösségben a környezetünkkel" című fórumbeszélgetésén,
melyre Gyulán került sor július 15-én. A Kisközösségi Programot Szenderák Gabi képviselte. Részletes beszámoló erre!
Ördögkatlan Fesztivál - 2022. augusztus 5. 16.30
SZERETNIVALÓ GYÜTTMENTEK
Kezdjünk ökoéletmódba vidéken! Vagy inkább városban?
"Az ökológiai válság korában az egyik legjobb dolog, amit tehetsz, hogy vidékre költözve fogsz alacsonyabb ökolábnyomú életformába. Ám sokkal kevesebb nehézséged lesz, ha mindezt társakkal együtt próbálod megvalósítani. A Kisközösségi Program munkatársai másfél évtizede vizsgálják a helyi ökoközösségeket, továbbá segítik is létrejöttüket, működésüket. Most szakmai vezetőjükkel, Takács-Sánta Andrással beszélgethetsz a tapasztalataikról, és akár arról is, hogy milyen lehetőségeid vannak akkor, ha inkább a városban maradnál."
"Mi a kapcsolat a permakultúra és a kereszténység közt? Miért kell a környezetvédelemnek a kereszténység szerves részének lennie? Hogyan illeszkedik a természetben zajló ökológiai modellek megértése és utánzása az ember földi helytartói küldetéséhez?"
Ha egy kicsit is érdekelnek az ökoközösségek, érdemes meghallgatnod azt a beszélgetést, amelyet Péterfi Ferenc és Sain Mátyás készítettek Takács-Sánta Andrással. Szóba kerültek a nagyvárosi ökoközösségek, a vidéki ökoközösségeket alakító gyüttmentek, no meg az ezeket a kezdeményezéseket összekapcsoló Új Koma Háló.
Továbbá az is, hogy ezek nem csupán életmód-közösségek, tevékenységüknek szinte mindig vannak politikai (értsd: közéleti) aspektusai. Nem utolsósorban pedig szó esett arról is, hogy miként temethetjük be helyben a nagypolitika által ásott árkokat, és hogyan kellene összefogniuk különbözően gondolkodó embereknek az ökológiai katasztrófa megelőzése érdekében.
A járvány miatt egy ideig szünetelő, ám most újrainduló Gyurgyalag Műhelyek fő célja, hogy személyesen is találkozhassunk mindazokkal, akik érdeklődnek a Kisközösségi Program tevékenysége iránt.
A június 1-én, szerdán 18 órától sorra kerülő, a „Kormányváltás = smasszerváltás?” címet viselő eseményt az országgyűlési választások estéjén közzétett posztunk inspirálta. Az est fő kérdése az lesz, hogy vajon mekkora jelentősége van a demokratikus választásoknak az ökológiai válság szempontjából.
A vitázó felek:
- Antal Miklós ökológiai közgazdász
és
- Takács-Sánta András humánökológus (szakmai vezetőnk),
mindketten az ELTE Humánökológia mesterszakának oktatói.
A moderátor munkatársunk, Pauló Gergely lesz.
A vitába természetesen te is beszállhatsz!
A helyszín a Humusz Ház (Budapest, XI. Saru u. 11.).
Ez volt a fő kérdése annak a beszélgetésnek, amelynek szakértő résztvevője volt Antal Miklós és Ürge-Vorsatz Diána mellett szakmai vezetőnk, Takács-Sánta András is. Izgalmas, tartalmas disputa kerekedett, podcast formájában visszahallgathatod!
Miért fontos (öko)közösséget építeni, ha városban élsz? Milyen működő formái léteznek? Milyen nehézségei, buktatói lehetnek a közösségépítésnek városi körülmények között, és mit tehetünk ezek megoldására? Két hozzánk kapcsolódó résztvevője is volt a Zuniverzum közösség által szervezett, a fenti kérdések körül forgó február eleji online beszélgetésnek: Erdős Zoltán, Kiutak.hu portálunk egyik témafelelőse és Takács-Sánta András, szakmai vezetőnk. Jó kis beszélgetés lett, érdekes, informatív, és visszanézheted itt.
Igen nagy részben e gyakran félreértelmezett fogalmak körül forgott a december 1-én a Civil Rádióban folytatott beszélgetés szakmai vezetőnkkel, Takács-Sánta Andrással.
Miért csak az ökológiai radikalizmus menthet meg minket?
Tolsztoj a keresztény anarchista?
Milyen az ökológiai hedonizmus?
A kérdezők Péterfi Ferenc és Sain Mátyás voltak a Demokrácia MOST! című műsorban. Természetesen az ökoközösségek is szóba kerültek. Az adást, amelyről számos pozitív visszajelzés érkezett már, visszahallgathatod podcast formában.
Kőváry Zoltán pszichológus és Takács-Sánta András humánökológus először a budapesti Kelet Kávézóban beszélgettek (Nagy Réka - Ökoanyu - vezetésével) az ökoszorongás oldásának lehetőségeiről. Ez a tartalmas beszélgetés itt hallgatható vissza. Majd pedig Dúll Andrea pszichológussal kiegészülve a Kossuth Rádió Napközben című műsorában is elmondták véleményüket a téma kapcsán.
Mindkét beszélgetésben szóba kerültek a közösségi cselekvések mint fontos szorongásoldó lehetőségek.
Szeptemberben a megszokottól eltérő formában online zajlott a Zöld OT Zöld Civilek Országos Nemtalálkozója címmel. A rendezvénysorozat egyik eseményének Takács-Sánta András is résztvevője volt. Az Ökogyülekezeti Mozgalom "Teremtő bizonytalanság - a remény nem csal meg" címmel szervezte meg ezt a programot. A plenáris beszélgetés első felének témája a vallási közösségek, kisközösségek, civil együttműködések szerepéről volt szó, ebben képviselte András a Kisközösségi Programot. A második részben pedig az idei Teremtés Hete témájáról beszélgettek a hazai teremtésvédelem képviselői.
A beszélgetésekről készült felvétel nemrég került fel visszanézhető formában az internetre.
Az esemény ajánlója a következő volt: "A jelenlegi helyzetben nagyon sok bizonytalansággal nézünk szembe, mind a munkahelyek, iskolák, a gazdaság és az egész világunk jövőjét illetően. A szolidaritás fontosságáról, a kisközösségekben rejlő erőforrások jelentőségéről, a közösségek környezeti felelősségvállalásában a vallási elköteleződés szerepéről, a civil és egyházi szervezetek közös munkájáról, valamint teremtésvédelmi akciókról és ötletekről beszélünk az első órában. Hogyan lehet a bizonytalanság teremtő? Milyen remény az, ami nem csal meg? Ezekre a kérdésekre keressük a választ a program második felében."
Áprilisban a 10 millió fa mozgalom online beszélgetés-sorozatának egyik részében Bojár Iván András, Dúll Andrea és Takács-Sánta András közreműködésével elsősorban az ökológiai válság közösségi kiútlehetőségeiről volt szó. Korábban már ajánlottuk az alkalom felvételét, amely a Facebookon jelent meg, és sajnos hanghibás volt. Azóta a szervezők a Youtube-on elérhetővé tették a már javított felvételt, melyen teljes egészében élvezhető a beszélgetés.
Novemberben is számos helyszínen és programon lesznek jelen közreműködőként a Kisközösségi Program munkatársai. Alább a részletek:
november 8.
Az Átalakuló Wekerle által szervezett Ökokaszinóban szakmai vezetőnk, Takács-Sánta András lesz a meghívott vendég, aki a közlegelők tragédiájáról és komédiájáról tart majd vitaindító előadást. (András a Kisközösségi Program elméleti alapjait is tartalmazó "A közlegelők komédiája" című könyv szerzője.) Figyelem, az eseményre kötelező regisztrálni! Részleteket itt találsz.
november 15.
Takács-Sánta András tartja majd a nyitóelőadást a hazai transzperszonális pszichológusok konferenciáján "Megszabadulni az ökoszorongástól - a közösségek újrafelfedezése" címmel. Nézd meg a konferencia teljes programját itt .
november 15.
Tóth Andi „Dobd ki a szemetest!” című könyvének 2. kiadása jelenik meg hamarosan, és a könyvbemutatón egy interaktív kerekasztal-beszélgetésre is sor kerül majd. Ennek egyik résztvevője Takács-Sánta András lesz, méghozzá annak apropóján, hogy ő is írt az új kiadásba egy rövid részt vendégszerzőként, méghozzá a háztartásokon túlmutató hulladékcsökkentési lehetőségekről.
november 23.
Egykori munkatársunk, Dr. Bíró Oszkár emlékére idén is rendez fenntarthatósági kerekasztalt a Bíró Alapítvány, ahol a Kisközösségi Programot Kükedi Zsolt képviseli majd. Tudj meg többet az eseményről itt .
Szeptember 24-én a Fridays for Future Magyarország és a Kisközösségi Program közös szervezésében tartjuk meg Budapesten a "Kisközösségek lehetőségei a kapitalista világrend meghaladásában" című beszélgetést, amelynek egyik résztvevője Takács-Sánta András, moderátora pedig Pauló Gergely munkatársunk lesz.
A beszélgetésben körüljárjuk, hogy milyen alapvetésekre épül a kapitalizmus ideológiája, mennyire állják meg a helyüket ezek az alapvetések, illetve milyen viszonyban áll mindez az olyan globális problémákkal, mint a klímaváltozás. Végül megvizsgáljuk, hogy mik azok a kisközösségek, és milyen szerepet játszhatnak a ma uralkodó világrend meghaladásában.
Várunk, ha tudni szeretnéd, milyen szerepe lehet az erős közösségeknek a környezeti válsággal való megküzdésben, és mi mindent tehetünk a lakóhelyünkön a változásért.
A beszélgetés résztvevői:
- Takács-Sánta András: az ELTE Humánökológia Mesterszakának igazgatója, a Kisközösségi Program szakmai vezetője
- Sain Mátyás: a Lechner Tudásközpont munkatársa - térségfejlesztés, közösségi tervezés
Az esemény moderátora: Pauló Gergely - a Kisközösségi Program önkéntese
Az esemény közreműködői a Fridays For Future Magyarország, a Kisközösségi Program és a MagNet Labor.
Szeptember 22-én a Klímahét pécsi rendezvényén szakmai vezetőnk, Takács-Sánta András két, a Kisközösségi Programhoz kapcsolódó kerekasztal-beszélgetésben is részt vesz, és egy előadást is tart az ökológiai válság kiútlehetőségeiről.
Az első kerekasztal-beszélgetés 11 órától kezdődik Ökoközösségek a városban címmel, beszélgető partnere Berta János (Hétágfa Egyesület) és Farkas Judit (PTE-BTK) lesz. A másik interaktív beszélgetés címe: Klímaszorongás és oldásai. Ebben a témában Orosz Katalin (klinikai szakpszichológus, a nyimi ökoközösség kezdeményezője) és Bigazzi Sára (SocLab Egyesület) vesz még részt Adráson kívül. Ez a program 18 órakor kezdődik.
15.30-tól pedig András előadása az Ökológiai válság a klímaváltozáson túl is - problémák és kiútlehetőségek címmel hallgatható majd meg.
Szeptember 23-án 18 órától a Fridays for Future Magyarország szervezésében kerül sor egy beszélgetésre Budapesten a Lumen Kávézóban (1085 Budapest, Horánszky utca 5.) "Mélyadaptáció - hajtóerő vagy tévút?" címmel. Az este apropóját és témáját Jem Bendell Mélyadaptáció (Deep Adaptation) című írása adja, mely szerint a jelenlegi civilizáció rövid távon bekövetkező összeomlása elkerülhetetlen, és most már a károk mérsékléséért kell mindent megtennünk. A beszélgetés résztvevői, Takács-Sánta András humánökológus, Szalóczy Zsolt fizikus és Pribéli Levente biológushallgató, Fridays For Future aktivista arra keresik a választ, hogy valóban elértünk-e már olyan fordulópontokat, ahonnan nincsen visszaút, célravezető-e, ha a reménytelenség pozíciójából kommunikálunk, hogyan tudunk elkezdeni másképp gondolkodni? A beszélgetést Hunyadi Réka, a Greenpeace kommunikációs szakértője moderálja.
A Gyüttment a sok klassz fesztivál közül is a legtutibb, hozzánk legalábbis biztosan a legközelebb álló. Ennek megfelelően intenzíven készülünk is, és még erőteljesebben leszünk jelen, mint a korábbi években - önálló programhelyszínnel. Összeállt ennek a helyszínnek, a jurtánknak a programja, íme alább, böngésszétek!
AUGUSZTUS 22., CSÜTÖRTÖK
16-18: Málnás- és gyümölcsszedő kosár készítése a Kóspallagi Ökotájház-csapattal – Balogh Pál és Heincz Betti vezetésével
19-21: kiutak.hu filmklub – Tauber Tamás vezetésével
AUGUSZTUS 23., PÉNTEK
9-10: komakereső – Pestovics Ági vezetésével
10-11: Helyi ökoközösségek bemutatkozása 1.: TÖB - Budaörs
11-12: Helyi ökoközösségek bemutatkozása 2.: Nyimi Öko Közösség
12-13: Helyi ökoközösségek bemutatkozása 3.: Damanhuri Magyar Közösség – Veszprém
14-16: Itt tartunk mi: egy közösségi helyszín létrehozásának első két éve – Műhelybeszélgetés a Kóspallagi Ökotájház csapatával
16-18: Ökofalvak: szubkulturális létre ítéltetve vagy kiút tömegek számára? – Farkas Judit, Takács-Sánta András
19-21: kiutak.hu filmklub – Tauber Tamás vezetésével
AUGUSZTUS 24., SZOMBAT
9-10: komakereső – Pestovics Ági vezetésével
10-11: Helyi ökoközösségek bemutatkozása 4.: Pusztazámor
11-12: Helyi ökoközösségek bemutatkozása 5.: Ökokeszi – Budakeszi
12-13: Helyi ökoközösségek bemutatkozása 6.: Zsámbéki Öko Műhely
14-16: Utópia műhely – Sebestyén Lóránd vezetésével
16-18: Közösségek, pártok, egyebek - Hogyan törhetne be az ökológiai gondolat a politikába? – Schiffer András, Takács-Sánta András
19-21: kiutak.hu filmklub – Tauber Tamás vezetésével
AUGUSZTUS 25., VASÁRNAP
9-10: komakereső – Pestovics Ági vezetésével
10-10.30: Helyi ökoközösségek bemutatkozása 7.: Zsibrik
10.30-11: Helyi ökoközösségek bemutatkozása 8.: Zuniverzum – Zugló
11-12: Helyi ökoközösségek bemutatkozása 9.: Civil Verőce
12-13: Helyi ökoközösségek bemutatkozása 10.: Nagyszékely
14-18: Közös komposztkas-fonás a Kóspallagi Ökotájház számára – Heincz Betti és Plachi Attila vezetésével
19-21: kiutak.hu filmklub – Tauber Tamás vezetésével
Április 26-án lezajlott a a Kisközösségi Program, a Karátson Gábor Kör és az ELTE Humánökológia szak közös, egész napos konferenciája "Miért (lesz) jó vidéken élni?" címmel.
Jó hír azoknak, akik lemaradtak róla, vagy akik ott voltak és visszahallgatnák, hogy az elhangzottakról készültek felvételek. Kajner Péter nyitóelőadása, továbbá a Kisközösségi Program két munkatársának, Kükedi Zsoltnak és Takács-Sánta Andrásnak a vitaindítója megnézhető erről a linkről kiindulva, a konferencia többi részéről pedig hangfelvétel található az oldalon. Sok értékes gondolat hangzott el az egész napos tanácskozáson, úgyhogy érdemes időt szánni ezekre az anyagokra.
Rövid ideig munkatársunk volt dr. Bíró Oszkár, aki sajnálatosan fiatalon hunyt el nemrégiben. Részben az ő emlékére rendezte a Bíró Alapítvány a "Hogyan lehet nagyvárosi körülmények között fenntartható módon, közösségben élni?" című kerekasztal-beszélgetést. A Kisközösségi Programot Kükedi Zsolt képviselte a beszélgetésen.
Munkatársunk, Tauber Tamás beszélgetett tegnap a Mária Rádióban a műsort vezető Nobilis Márió atyával a helyi ökoközösségek fontosságáról és egyúttal a Kisközösségi Programról is.
A fenti címmel tartott műhelybeszélgetést június 23-án a zsámbéki Y.EAST Fesztiválon munkatársunk, Pestovics Ági. A résztvevők arra keresték a választ, hogy miért a társas megoldásokban bízzunk, ha tényleg tenni akarunk valami érdemlegeset az ökológiai válság enyhítésére.
A Kisközösségi Program is szakmai partnere a március 22-én és 23-án Szigetmonostoron megrendezendő IV. Öko-Szigetnek. Ott leszünk egyrészt a könyveinket és a táborainkat népszerűsítő standdal. Másrészt pedig a nyitó kerekasztal-beszélgetés egyik résztvevője lesz Takács-Sánta András, a Kisközösségi Program szakmai vezetője. Nem mellesleg ez a beszélgetés igencsak kapcsolódni fog Építőkockák egy új világhoz című könyvünkhöz. Részletek a rendezvényről itt találhatók.
November 9-én Győrben, a Széchenyi István Egyetemen tartott két előadást Takács-Sánta András a fent említett két könyvünkkel kapcsolatban. Az Építőkockák egy új világhoz kötetet szűk egy hétre rá Jacsó Enikő és Kükedi Zsolt is népszerűsítették ugyanott, a Kautz Szakkollégiumi Konferencia keretében. November 23-án pedig Jacsó Enikő és Takács-Sánta András az ELTE Társadalomtudományi Karán, a Szakkollégium Éjszakáján vettek részt egy beszélgetésen a két könyv kapcsán.
Egész napos standdal voltunk jelen a budapesti Akváriumban október 14-én megtartott rendezvényen - továbbá egy rövid beszélgetésre is sor került A közlegelők komédiája című új könyvünk kapcsán. Részletek a fesztiválról ide kattintva.
"Saját sorsunk – A jövő önmenedzselése. Az alulról jövő helyi kezdeményezések szerepe Magyarország fenntartható fejlesztésében." Ezzel a címmel rendeznek fórumot a Magyar Tudományos Akadémián szeptember 8-án - majd pedig egy ehhez kapcsolódó workshopot másnap Szigetmonostoron. A két rendezvény fő célja az akadémiai tudás és a helyi gyakorlatok összekötése.
Segítettünk egy kicsit a két alkalom megszervezésében. Pénteken pedig nemcsak standolni fogunk a helyszínen, hanem programunk vezetője, Takács-Sánta András előadást is tart, valamint délután részt vesz a kerekasztal-beszélgetésben. A részvétel mindkét rendezvényen ingyenes, de regisztrációhoz kötött.
Van kedved beszélgetni velünk egy sor inspiráló, létező, ökologikus kezdeményezésről? Olvastad már az Építőkockák egy új világhoz című jógyakorlat-gyűjteményünket, és van róla véleményed? Még nem került a kezedbe ez a könyv, de szeretnéd megismerni a benne bemutatott hazai és nemzetközi példákat?
Gyere el a következő Gyurgyalag Műhelyre* június 28-án, szerdán!
A tervezett program
Építőkockák egy új világhoz - író-olvasó találkozóBeszélgetés a nemrég megjelent jógyakorlat-gyűjteményünkről. Mesélünk a kötet kulisszatitkairól. Ott lesznek a könyv szerzői, akiktől további részleteket is megtudhatsz egy-egy jó példáról. Valamint nagyon kíváncsian várjuk a te visszajelzéseidet, gondolataidat is a kötetről, amelyeket most szemtől-szembe megoszthatsz velünk.
Bemutatunk egy újabb helyi kisközösségetNemrég Kisberényben jártunk egy példaértékű ökologikus kisközösségnél.
Mi minden történt még a Kisközösségi Program háza táján az elmúlt fél évben?Röviden összefoglaljuk a legfontosabb friss eredményeinket.
Az eseményen akár meg is vásárolhatod az Építőkockák egy új világhoz című könyvet. A kötet ára 2500 Ft, a vásárlásoddal közvetlenül is támogatod a Kisközösségi Program további munkáját.
Mikor és hol lesz pontosan a Gyurgyalag Műhely?
2017. június 28-án, szerdán, 18 órakor kezdünk. A helyszín az ELTE lágymányosi épülete (XI. Pázmány Péter sétány 1/A.), az Északi Tömb Dunától távolabb eső oldala melletti parkos rész, a “cseresznyés”. (Az épület előtt lesz majd munkatársunk, aki útba igazít, ha véletlenül mégsem találnál meg minket.)
A program, amivel mi készülünk, kb. 20 óráig tart, de még utána is kötetlenül beszélgethetünk, ehetünk-ihatunk.
A belépés ingyenes, de regisztrációhoz kötött, mivel fontos tudnunk előre, mennyi enni-innivalóval készüljünk. Regisztrálni ide kattintva tudsz június 26-án déli 12 óráig.
*A Gyurgyalag Műhelyt tavaly júniusban indítottuk azzal a céllal, hogy az érdeklődők számára jobb rálátást adjunk a Kisközösségi Program tevékenységeire. Terveink szerint minden januárban és júniusban kerül sor a Műhelyre. Ez a mostani lesz a harmadik ilyen alkalom.
2017-ben Budapesten szervezték meg a Zöld Szervezetek Országos találkozóját (ahogy mi hívjuk, a Zöld OT-t). Ez az évente megrendezésere kerülő találkozó remek alkalom arra, hogy egymással találkozzanak a zöld ügyek civil képviselői, hogy megosszuk egymással a tapasztalatainkat, eredményeinket, és hogy akár közösen gondolkodjunk a nehézségeink megoldási lehetőségeiről. A Kisközösségi Program több munkatársa részt vett a különböző témájú szakmai beszélgetéseken, amelyek során igyekeztünk képviselni a kisközösségi szemléletet, tájékozódni a hazai zöldek helyzetéről is.
A hétvége során rendezték meg a Csillebérci Szabadidőközpontban a Zöld Expót is, amelyen interaktív programokkal bemutatkozhattak a hazai szervezetek, szerveződések és az ügyhöz szorosan kapcsolódó vállalkozások is. A Kisközösségi Program munkatársai is kitelepültek egy standdal. Lehetőség volt játékosan ismerkedni az általunk már felkeresett, megismert Kárpát-medencei ökologikus helyi kezdeményezésekkel, a Program munkájával, a táborainkkal. Találkozhattunk és beszélgethettünk sok olyan hazai civillel, akik hozzánk hasonló úton járnak, akikkel közösek a céljaink. Értékes kérdéseket és visszajelzéseket kaptunk tőlük, amelyekből tovább építkezhetünk.
Köszönjük a részvételi lehetőséget a Zöld OT idei szervezőinek!
Április 29-én szombaton a Kisközösségi Program csapata is ott lesz a Mediawave Fesztiválon Komáromban! Ha arra jársz, keress meg minket! Délelőttől késő délutánig a standunkon játszhatnak és kvízelhetnek velünk a résztvevők közösségi és fenntarthatósági témákban, közelebbről és személyesen ismerkedhetnek meg a munkánkkal. Délután pedig workshopot is tartunk "Álmodjunk közösséget!" címmel. Ezen közösen teszünk kísérletet arra, hogyan lehet létrehozni önfenntartásra, ökologikus életmódra törekvő helyi kisközösségeket.
Július 30-a és augusztus 2-a között került sor Kunbábonyban a „XII. Nyári Egyetem és KÖRFESZT a közösségi részvétel fejlesztéséért” című rendezvényre, amelynek főszervezői a Közösségfejlesztők Egyesülete, a Profilantrop Egyesület és a Védegylet voltak.
A nyitónapon este zajlott egy kerekasztal-beszélgetés a hazai közösségi fenntarthatósági kezdeményezésekről, amelynek egyik résztvevője Takács-Sánta András, a Kisközösségi Program szakmai vezetője volt.
A Pandal Egyesület meghívására tartott előadást Kóspallagon, a Málna Fesztiválon július 12-én Takács-Sánta András.
A mintegy 50 fő részvételével lezajlott előadás, illetve az azt követő beszélgetés témája az volt, hogy miért érdemes vidéken élni, illetve hogy a környezetkímélő vidéki életformához miért elengedhetetlenek a közösségek.
Idén tavasszal akciókutatást indítottunk Nagybörzsönyben. Ennek keretein belül egy helyi öko-kisközösség kialakulását szeretnénk segíteni. Első lépésként egy háztartászöldítő kört indítottunk el, most pedig újabb állomáshoz érkeztünk: egy 10 részesre tervezett, havi rendszerességű beszélgetéssorozatba kezdünk bele mindannyiunkat érintő érdekes és fontos, olykor életbevágó kérdések tárgyalásával.
Az első ilyen beszélgetésre 2013. október 12-én, szombaton 16 órától kerül majd sor. A felvezető előadásban az emberi történelem néhány kulcsfontosságú eseményét nézzük meg egy különleges nézőpontból: hogyan váltunk mi emberek az idők folyamán a bolygót ön- és közveszélyes mértékben átalakító élőlénnyé? Az előadó Takács-Sánta András lesz.
Egy meghívásnak eleget téve a fenti címmel tartott beszélgetéssel összekötött nyilvános előadást Takács-Sánta András január 28-án, szombaton Debrecenben, a Csapókerti Közösségi Házban.
Részlet a meghívóból:
„Vízhiány, mérgezett élelmiszerek, sivár tájak, ellenséges emberek. Egyre inkább ilyen világ vár ránk, ha a jelenlegi pazarló, felelőtlen életmódunkat folytatjuk. De könnyű elképzelni egy vidámabb, élettel teli jövőt is. Vajon mit tehetünk azért, hogy ez utóbbi váljon valóra? Egyedül, elszigetelten nem sok mindent. Ám mi történne, ha összefognánk hasonlóan gondolkodó barátainkkal, és helyi kisközösségeket formálnánk? Így már hatalmas energiák szabadulhatnak föl, ráadásul még jól is érezhetjük magunkat. Hogy kezdjünk bele a közösségalapításba? És mit tehetünk együtt egy élhetőbb világért? Ezekről a kérdésekről beszélgetünk a bevezető előadás után.”
November 12-én, szombaton 22.30-tól a Kossuth Rádió Esti beszélgetések a Földről című félórás műsorában Takács-Sánta András egyéb témák mellett a Kisközösségi Programról, a hozzá kapcsolódó ideákról is beszél.
A mai napon a keresztény szellemiségű üzletembereket tömörítő Keresztény Értékmegőrző Egyesület estjén tart beszélgetéssel egybekötött előadást Takács-Sánta András a Kisközösségi Programról.
...helyi ökoközösséget alapítanál bárhol a világban és szakmai segítségre van szükséged!
...ha csatlakoznál egy már létező magyarországi közösséghez, de nem találtad még meg az igazit!
...a már meglévő közösségeddel szívesen inspirálódnátok, szívesen cserélnétek tapasztalatot más kezdeményezések képviselőivel (pl. az Új Koma Háló tagjaival)!
...úgy gondolod, szakmailag érdemes volna együttműködnünk!
...szívesen járulnál hozzá anyagilag a Kisközösségi Program céljaihoz!
Te is hiszel abban, hogy kisközösségek nagy változásokat idézhetnek elő?
Ha lehetőséged van “befektetni” a Kisközösségi Programba, akár rendszeresen, akár csak egy-egy alkalommal, bármekkora pénzadományt hálásan fogadunk. Adományod kulcsfontosságú számunkra, mert működésünket az önkéntes munka mellett döntően magánszemélyek támogatásaiból biztosítjuk. Közvetlenül a Helyi Kisközösségek Nonprofit Kft.-n keresztül utalhatsz nekünk.
Bankszámlaszámunk: 16200151-00151601 – MagNet Bank
IBAN (nemzetközi számlaszámunk): HU31-16200151-00151601-00000000 SWIFT code: HBWEHUHB, MagNet Bank
Mire fordítjuk a jelenleg beérkező támogatásokat?
Az Új Koma Háló szervezési és működési költségei – a támogatások segítenek abban, hogy közreműködésünkkel helyi ökoközösségek alakuljanak és működjenek minél több településen, továbbá tapasztalataikkal egymást is segítsék.
Országjáró terepmunkánk útiköltségei és munkadíjai – az adományok segítenek abban, hogy minél több ígéretes helyi fenntarthatósági kezdeményezést látogathassunk meg, illetve adjunk hírt ezekről kiadványainkban, honlapunkon és előadásaink során.
A Kiutak.hu portálunk fejlesztése – adományokból tudjuk finanszírozni a fejlesztési költségeit annak az oldalnak, ahol cselekvési tippekkel és tudásanyagok ajánlóival segítjük a formálódó és már létező helyi ökoközösségek működését.
Kérjük, adományozáskor jelöld meg, ha a fenti célok közül valamelyiket kifejezetten támogatni szeretnéd.
További támogatási lehetőség:
Segítő Bankkártya Program - Amennyiben a MagNet Banknál rendelkezel bankkártyával, a Segítő Bankkártya Program keretében is támogathatod a Kisközösségi Programot.
Amennyiben úgy gondolod, hogy szívesen járulnál hozzá, hogy minél több helyi kisközösség váljon aktívan cselekvő részesévé az ökológiai fordulatnak, támogass minket!
Köszönjük, hogy adományoddal hozzájárulsz céljaink megvalósításához!