Frank Schatzing fenti című könyve apropóján beszélgetett nemrégiben Takács-Sánta András a műsorvezető Hajós Verával a Civil Rádióban. Nem magáról a könyvről, viszont kapcsolódó témákról: a gazdasági teljesítmény és az energiafelhasználás csökkentéséről, az éghajlatváltozás (és tágabban az ökológiai válság) elleni cselekvés lehetőségeiről, illetve ennek különféle szintjeiről – no meg nyilván a helyi, közösségi cselekvésről is.
Ha egy kicsit is érdekelnek az ökoközösségek, érdemes meghallgatnod azt a beszélgetést, amelyet Péterfi Ferenc és Sain Mátyás készítettek Takács-Sánta Andrással. Szóba kerültek a nagyvárosi ökoközösségek, a vidéki ökoközösségeket alakító gyüttmentek, no meg az ezeket a kezdeményezéseket összekapcsoló Új Koma Háló.
Továbbá az is, hogy ezek nem csupán életmód-közösségek, tevékenységüknek szinte mindig vannak politikai (értsd: közéleti) aspektusai. Nem utolsósorban pedig szó esett arról is, hogy miként temethetjük be helyben a nagypolitika által ásott árkokat, és hogyan kellene összefogniuk különbözően gondolkodó embereknek az ökológiai katasztrófa megelőzése érdekében.
Igen nagy részben e gyakran félreértelmezett fogalmak körül forgott a december 1-én a Civil Rádióban folytatott beszélgetés szakmai vezetőnkkel, Takács-Sánta Andrással.
Miért csak az ökológiai radikalizmus menthet meg minket?
Tolsztoj a keresztény anarchista?
Milyen az ökológiai hedonizmus?
A kérdezők Péterfi Ferenc és Sain Mátyás voltak a Demokrácia MOST! című műsorban. Természetesen az ökoközösségek is szóba kerültek. Az adást, amelyről számos pozitív visszajelzés érkezett már, visszahallgathatod podcast formában.
A Kisközösségi Program két munkatársa, Mészár Anna és Takács-Sánta András volt a vendége a Civil Rádió 117 perc című műsorának 2020. június 18-án. Arról beszélgettek, miért jó az, ha minél több komplex ökologikus életmód-alternatívát megvalósító helyi kisközösség alakul szerte az országban. Mit teszünk mi azért, hogy ezt elősegítsük? Hogyan támogatjuk az induló és már működő kezdeményezéseket? Milyen tapasztalataink vannak az Új Koma Háló tagjaival? Kiderül a beszélgetésből, amit itt hallgathattok vissza:
Szeptember 25-én a Civil Rádióban az egy nappal korábban a Klímahét keretében megtartott "Kisközösségek lehetőségei a kapitalista világrend meghaladásában" című beszélgetést elevenítették fel a műsorvezetők (Sain Mátyás és Péterfi Ferenc) a Kisközösségi Program önkéntesével, a beszélgetés moderátorával, Pauló Gergővel. Ajánljuk meghallgatásra, a műsor elérhető itt.
A Civil Rádió 117 perc című műsorában programunk szakmai vezetője, Takács-Sánta András volt "A hét embere" július 16. és 20. között. Mindennap elhangzott vele egy telefonbeszélgetés különböző témákról, mindegyik kapcsolódott a Kisközösségi Programhoz. YouTube-csatornánkon az összeset
meghallgathatjátok.
A Kisközösségi Program szakmai vezetőjét, Takács-Sánta Andrást Péterfi Ferenc és Sain Mátyás kérdezte február 14-én a Civil Rádió Demokrácia MOST! című műsorában programunkról, illetve a közösségek újrafelfedezésének fontosságáról. Mindketten fontos, releváns kérdéseket tettek föl, emiatt is érezzük úgy, hogy a beszélgetés érdekesre sikerült! SoundCloud csatornánkon meghallgatható.
Takács-Sánta András a Kisközösségi Program elméleti alapjait és közösségkutatásainak eddigi eredményeit bemutató könyve, A közlegelők komédiája három rádiós beszélgetés tárgya is volt a megjelenés óta eltelt egy hónapban:
...helyi ökoközösséget alapítanál bárhol a világban és szakmai segítségre van szükséged!
...ha csatlakoznál egy már létező magyarországi közösséghez, de nem találtad még meg az igazit!
...a már meglévő közösségeddel szívesen inspirálódnátok, szívesen cserélnétek tapasztalatot más kezdeményezések képviselőivel (pl. az Új Koma Háló tagjaival)!
...úgy gondolod, szakmailag érdemes volna együttműködnünk!
...szívesen járulnál hozzá anyagilag a Kisközösségi Program céljaihoz!
Te is hiszel abban, hogy kisközösségek nagy változásokat idézhetnek elő?
Ha lehetőséged van “befektetni” a Kisközösségi Programba, akár rendszeresen, akár csak egy-egy alkalommal, bármekkora pénzadományt hálásan fogadunk. Adományod kulcsfontosságú számunkra, mert működésünket az önkéntes munka mellett döntően magánszemélyek támogatásaiból biztosítjuk. Közvetlenül a Helyi Kisközösségek Nonprofit Kft.-n keresztül utalhatsz nekünk.
Bankszámlaszámunk: 16200151-00151601 – MagNet Bank
IBAN (nemzetközi számlaszámunk): HU31-16200151-00151601-00000000 SWIFT code: HBWEHUHB, MagNet Bank
Mire fordítjuk a jelenleg beérkező támogatásokat?
Az Új Koma Háló szervezési és működési költségei – a támogatások segítenek abban, hogy közreműködésünkkel helyi ökoközösségek alakuljanak és működjenek minél több településen, továbbá tapasztalataikkal egymást is segítsék.
Országjáró terepmunkánk útiköltségei és munkadíjai – az adományok segítenek abban, hogy minél több ígéretes helyi fenntarthatósági kezdeményezést látogathassunk meg, illetve adjunk hírt ezekről kiadványainkban, honlapunkon és előadásaink során.
A Kiutak.hu portálunk fejlesztése – adományokból tudjuk finanszírozni a fejlesztési költségeit annak az oldalnak, ahol cselekvési tippekkel és tudásanyagok ajánlóival segítjük a formálódó és már létező helyi ökoközösségek működését.
Kérjük, adományozáskor jelöld meg, ha a fenti célok közül valamelyiket kifejezetten támogatni szeretnéd.
További támogatási lehetőség:
Segítő Bankkártya Program - Amennyiben a MagNet Banknál rendelkezel bankkártyával, a Segítő Bankkártya Program keretében is támogathatod a Kisközösségi Programot.
Amennyiben úgy gondolod, hogy szívesen járulnál hozzá, hogy minél több helyi kisközösség váljon aktívan cselekvő részesévé az ökológiai fordulatnak, támogass minket!
Köszönjük, hogy adományoddal hozzájárulsz céljaink megvalósításához!