Novemberben is számos helyszínen és programon lesznek jelen közreműködőként a Kisközösségi Program munkatársai. Alább a részletek:
november 8.
Az Átalakuló Wekerle által szervezett Ökokaszinóban szakmai vezetőnk, Takács-Sánta András lesz a meghívott vendég, aki a közlegelők tragédiájáról és komédiájáról tart majd vitaindító előadást. (András a Kisközösségi Program elméleti alapjait is tartalmazó "A közlegelők komédiája" című könyv szerzője.) Figyelem, az eseményre kötelező regisztrálni! Részleteket itt találsz.
november 15.
Takács-Sánta András tartja majd a nyitóelőadást a hazai transzperszonális pszichológusok konferenciáján "Megszabadulni az ökoszorongástól - a közösségek újrafelfedezése" címmel. Nézd meg a konferencia teljes programját itt .
november 15.
Tóth Andi „Dobd ki a szemetest!” című könyvének 2. kiadása jelenik meg hamarosan, és a könyvbemutatón egy interaktív kerekasztal-beszélgetésre is sor kerül majd. Ennek egyik résztvevője Takács-Sánta András lesz, méghozzá annak apropóján, hogy ő is írt az új kiadásba egy rövid részt vendégszerzőként, méghozzá a háztartásokon túlmutató hulladékcsökkentési lehetőségekről.
november 23.
Egykori munkatársunk, Dr. Bíró Oszkár emlékére idén is rendez fenntarthatósági kerekasztalt a Bíró Alapítvány, ahol a Kisközösségi Programot Kükedi Zsolt képviseli majd. Tudj meg többet az eseményről itt .
#Előadás
#Hulladék
#A közlegelők komédiája
#Ökoszorongás
#Beszélgetés
#Könyveink
Terepmunkás csapatunk látogatást tett a Budapest XIII. kerületében nemrégiben megnyílt Ligeti Boltban. A bolt vezetőjével, Sipos Melindával beszélgettünk. Az interjúból megtudtuk, hogy már az üzlet eredeti koncepciója is a fenntarthatóság melletti elköteleződésről szólt, kiemelve a nulla hulladék elvét. Melinda többnyire olyan beszállítókkal dolgozik, akik hazai és biotermékeket hoznak a boltba - ezeket a vásárlók a saját igényeiknek megfelelő adagban, kimérve tudják megvenni. A Ligeti Boltban így sokféle minőségi termék kapható. Akik felkeresik az üzletet, azoknak ajánlatos saját edényt hozni, de egyébként a boltban is lehet kapni tárolóüvegeket és textilzsákokat.
#Hulladék
#Terepmunka
Terepmunkás csapatunk nemrégiben Nagyvázsonyban járt, ahol főként az önkormányzat indított néhány olyan ökokezdeményezést, amelyek fölkeltették a figyelmünket. Leginkább a lovaskocsis szelektívhulladék-gyűjtésre voltunk kíváncsiak - elindításának lehetőségeit egyelőre keresik a helyiek. De érdekelt bennünket az önkormányzati épületek energetikai korszerűsítése, az elektromos busz és az energiahatékony közvilágítás is.
#Hulladék
#Energia
#Terepmunka
Tavasszal megjelenő jógyakorlat-gyűjteményünk anyagának bővítése keretében Pécsett, a Retextil Alapítványnál interjúztunk. Megismerhettük náluk a háztartási és ipari textilhulladék újrahasznosításának egy speciális és eredeti módszerét. Ez egyúttal egy olyan szocioterápiás tevékenység is, amelynek során a megváltozott munkaképességű, illetve fogyatékkal élő munkatársak a közösen végzett tevékenységek során együtt fejlesztik képességeiket, és tanulják az együttműködést. Készítenek - többek között - fejlesztő eszközöket kisgyerekeknek, részt vettek az Ozora Fesztivál díszleteinek elkészítésében, valamint kialakítottak egy játszóházat is a gyerekek nagy örömére.
További részletek a néhány hónap múlva megjelenő könyvünkben lesznek olvashatóak.
#Hulladék
#Terepmunka
A Nemzeti Fenntartható Fejlődési Tanács megbízásából Kajner Péter, Lányi András és Takács-Sánta András összeállítottak egy gyűjteményt „A fenntarthatóság felé való átmenet jó példái” címmel.
A 38 esettanulmány döntő többsége olyan lelkesítő olvasmány, amelyek egyértelműen jelzik, hogy léteznek Magyarországon mintaértékű ökologikus helyi kezdeményezések. Az esettanulmányok közül tizenkettőt Takács-Sánta András írt a Kisközösségi Program keretein belül végzett terepmunkák alapján: Vép, Soproni kékfrank, Talentum Kör, Herencsény, Kerecsend, Gyula, Szatyor, Liliomkert, Évkerék Ökotanya, Első Kis-Pesti Kert, Krisna-völgy és Visnyeszéplak.
Az esettanulmányok mellett mindenképp érdemes elolvasni az összeállítás bevezető tanulmányát is (2. fejezet). A gyűjtemény letölthető az NFFT.hu oldalról.
#Helyi pénz
#Élelmiszer
#Tanulmány
#Hulladék
#Energia
Terepmunkás csapatunk Szegeden járt, ahol a Csuhéj Szociális Szövetkezet vezetőivel készítettünk interjút. A szövetkezetben egy hagyományos népi mesterséget, a csuhépapucsfonást élesztették újjá. A Siketek és Nagyothallók Országos Szövetségével együttműködve immár több mint egy éve hátrányos helyzetűeket foglalkoztatnak és vezetnek vissza (vagy éppen be) sikeresen a munka világába.
A csuhépapucs alapanyagául a kukoricatermesztésben hulladéknak számító kukoricacsuhé szolgál, amelyet helyi biogazdaságokból szereznek be. Az ország számos pontján és rendezvényén tartanak bemutatókat és vásárt, többek között Ópusztaszeren, a budapesti Hagyományok Házában és a szegedi Dóm téren.
A kezdeményezést jelenleg még pályázati pénzből finanszírozzák, amelynek meghosszabbítása azonban egy éve tolódik, így sajnos nem biztos, hogy ebben a formában fognak tudni tovább működni.
#Hulladék
#Terepmunka