Pénteken és szombaton (23-án és 24-én) leszünk jelen az idei Gyüttment Találkozón (amelyre egyébkén augusztus 22. és 25. között kerül sor Lengyeltótiban). Ha szeretnél egy ökoközösség része lenni, netán te magad szerveznél ilyet, akkor gyere el a standunkhoz pénteken vagy szombaton, és beszélgessünk, igyekszünk segíteni neked!
Továbbá azért is érdemes meglátogatnod a standunkat, hogy jobban megismerd Kiutak.hu portálunkat – méghozzá egy humoros kvíz segítségével.
Nem mellesleg a standunknál kapható lesz szakmai vezetőnk, Takács-Sánta András Világeleje című új könyve is. Amelynek ráadásul lesz egy bemutatója is a Gyüttmenten: szombaton 17 órától a MEGYszínpadon. Erre is szeretettel várunk!
A bemutató előtt, 15 órától pedig ugyanezen a színpadon kerül sor egy beszélgetésre a közösségek fontosságáról, amelynek Andráson kívül egy másik munkatársunk, Vágvölgyi Gusztáv Pabló is részese lesz.
Világeleje könyvbemutató Egerben szeptember 4-én, szerdán 17.30-tól a Labor Egyesület közösségi házában (Érsek utca 7.) a Part Magazin szervezésében. A szerző, Takács-Sánta András beszélgetőtársa Weil Zoltán újságíró lesz.
Már korábban is jeleztük itt, hogy idén is jelen leszünk a Gyüttment Találkozón, amelyet ezúttal Somogy megyében, Lengyeltótiban rendeznek majd. Most már tartunk ott az előkészületekben, hogy további részleteket is el tudunk árulni.
A találkozót augusztus 22. és 25. között rendezik, mi 23-án és 24-én, tehát pénteken és szombaton leszünk jelen standunkkal a Közösségi Udvarban. Ha érdekelnek az ökoközösségek, netán magad is egy ilyen csapat részévé szeretnél válni, bátran keress majd meg minket, 16 évnyi tapasztalatunk birtokában nem kizárt, hogy tudunk neked segíteni.
És megvásárolhatod a standunknál szakmai vezetőnk új könyvét, a Világelejét is. A kötetnek bemutatója is lesz a Gyüttmenten: szombaton 17 órától, ahol lehet beszélgetni is a szerzővel.
"Világvége helyett világelejét!" címmel tartott szűk egyórás onlájn előadást a volt munkatársunk, Zagyva
Gabi által szervezett Klíma-Kávézóban szakmai vezetőnk, Takács-Sánta András – nemrégiben megjelent,
Világeleje című könyve, továbbá Kiutak.hu portálunk apropóján. Majd pedig bő félórás beszélgetés következett.
A Klubrádió Ember a Földön című ökomagazinjának vendége volt június 13-án és 20-án egyaránt szakmai vezetőnk, Takács-Sánta András. Az első adásban főként Világeleje című könyve apropóján, a másodikban pedig Kiutak.hu portálunk
kapcsán beszélgetett a műsorvezetővel, Nemes Takách Katával.
Takács-Sánta András Világeleje című kötetének lesz nemsokára egy amolyan pótbemutatója június 28-án 18 órától Budapesten, a Wekerle-telepi Közösben. A fb-eseményt itt találod.
Május 22-én Budapesten a Bolygóban 140-150 ember gyűlt össze, hogy meghallgassa Elon Musk, Lőrinc, Vlagyimir, Nostradamus, valamint Takács-Sánta András unokája e-mailben érkezett visszajelzéseit a Világeleje kötetről – no meg hogy élvezze munkatársunk, Tauber Tamás remek zenéjét. A bemutató felvételét megnézheted itt, néhány nagyszerű fényképet az eseményről pedig itt.
A 10 millió Fa-közeli Vulkán folyóirat közölt interjút a napokban Takács-Sánta Andrással. Esik benne szó egyebek mellett a Kisközösségi Programról és az Új Koma Hálóról is. Meg világvége-jóslatokról, reményről és persze új könyvéről, a Világelejéről is. Meg még pár további témáról - megspékelve némi személyes szállal.
Idén ünnepeltük 15. születésnapunkat. Ennek alkalmából összeszedtük az eddigi legfontosabb eredményeinket, íme.
1. EGYÜTTMŰKÖDÉS AZ OMBUDSMANNAL
Már a Kisközösségi Program 2008 őszi indulása óta együttműködtünk a Jövő Nemzedékek Országgyűlési Biztosának Hivatalával, amely szintén akkoriban kezdte meg munkáját. Hamar egymásra találtunk, mivel Fülöp Sándor olyan ombudsman akart lenni, aki nem pusztán reagál a hivatalához beérkező ügyekre, hanem egyúttal előremutató megoldásokkal is szolgál. Ennek szellemében indították el "A fenntarthatóság előőrsei" című programjukat, amelyhez mi is csatlakoztunk.
Mintegy két évig tartott az együttműködésünk - aztán elfogyott a pénzük az ilyesmire, majd pedig nem sokra rá a kormány meg is szüntette ezt a hivatalt. [Egész pontosan helyettessé fokozták le az ombudsmant, alaposan csorbítva mind a jogosítványait, mind pedig a költségvetését.]
Mindenesetre a jövő nemzedékek szószólója 2008-2009. évi jelentésének 275-277. oldalán ott szerepel a mi helyi ökoközösségekkel kapcsolatos terepkutatásaink eredményeinek összefoglalása.
2. A HUMÁNÖKOLÓGIA TANFOLYAM INDULÁSA
Az ökológiai válságról és a kiútlehetőségekről szóló tíz hónapos tanfolyamunk ötlete 2010-ben született meg.
A Kisközösségi Program szakmai vezetője, Takács-Sánta András ekkor már több mint egy évtizede tartott az ELTE-n és olykor más egyetemeken is kurzusokat ebben a témakörben, és régóta tervezte, hogy ezt az oktatási munkáját az egyetem falain kívülre is viszi. Erre 2010-ben érett meg az idő a Kisközösségi Program keretein belül, és részben azzal a céllal, hogy a tanfolyam bevételei a program megvalósulását segítsék elő.
Már azt is nagy sikerként könyveltük volna el, ha egy húsz fős csapattal tudunk indulni az első évben. Végül csaknem háromszor ennyien jelentkeztek... Két csoportot kellett indítani, és nem is tudtunk minden jelentkezőnek helyet adni. A következő két évben szintén két csoporttal zajlott a tanfolyam.
Majd 2013-ban András teljes docensi állásba került az egyetemen, ráadásul a humánökológia mesterszak felelőse is lett, így hosszú évekig csak évi egy tanfolyami csoportra jutott energiája. Az az egy csoport mindig teljesen megtelt, sőt évről évre egyre könnyebben. Olyannyira sok lett az érdeklődő, hogy 2021 óta újra két csoport indul már (továbbra is telt házzal) – András pedig újra ide tesz több energiát az egyetem helyett.
2023-ig mintegy 400-an végezték el a tanfolyamot, és a visszajelzések alapján sokaknak segített életmódjuk megváltoztatásában vagy akár a munkájukban. Külön öröm számunkra, hogy több egykori résztvevő is ma a Kisközösségi Program munkatársa.
Továbbá 2023 júniusában először hívtuk össze a tanfolyam eddigi résztvevőit egy nagy találkozóra – és nagyjából 150-en el is jöttek (l. a fényképet). Túlzás nélkül felejthetetlen esemény volt.
3. AZ ELSŐ TÁBORUNK (MAJD PEDIG A TÖBBI)
Az első négy évben nem voltak nyári táboraink, jó ideig még csak nem is gondoltunk arra, hogy ilyesmibe vágnánk. Aztán lettek. 2012-ben kezdődött a történet a Látó-Mező gyerektáborral - létrehozásában a legfőbb szerepe Flórián Norbinak volt [aki amúgy a kezdetektől mindmáig programunk önkéntese].
Egy különleges tábort szerettünk volna, amely nem pusztán természetismereti tábor - nemcsak a tájról szól, hanem a benne szelíden, egymással is törődve élő emberekről ugyanúgy. Az első gyerektáborba még kevesen jöttek el Nagybörzsönybe, ám ők kimondottan lelkesen távoztak. Nem volt kétségünk afelől, hogy ezt folytatnunk el.
Ráadásul több felnőtt is jelezte nekünk, hogy egy ilyen táborban ő maga is szívesen részt venne, már ha nem múlt volna el 13 éves. Nosza, kitaláltuk a Látó-Mező felnőttváltozatát, a Földhangolót, és 2013 nyarától már ezt is sokszor megrendeztük – ha egyes évek ki is maradtak azért.
Gyerektábor viszont minden évben van, és hirdetnünk sem igen kell: a visszatérő táborozók és barátaik évről évre biztosítják a telt házat. Néhány egykori résztvevő felnőve mára már táborvezetővé avanzsált. És ami a legfontosabb: sok gyerek és táborvezető szerzett életre szóló élményeket itt az elmúlt sok-sok évben.
4. TEREPMUNKÁINK EREDMÉNYEI A NEMZETI FENNTARTHATÓ FEJLŐDÉSI TANÁCS KIADVÁNYÁBAN
2013-ban felkérést kaptunk arra, hogy vegyünk részt a Nemzeti Fenntartható Fejlődési Tanács (NFFT) egy kiadványának elkészítésében.
Az elektronikusan megjelent jógyakorlat-gyűjtemény végül a "A fenntarthatóság felé való átmenet jó példái Magyarországon" címet kapta. A Kisközösségi Program szakmai vezetője, Takács-Sánta András 14 esettanulmányt készített a kötetbe programunk országjáró terepkutatásainak eredményeire támaszkodva. Így ő lett a kötet egyik vezető szerzője Kajner Péter és Lányi András mellett (miközben az ELTE Humánökológia mesterszakának jó pár akkori hallgatója járult hozzá egy-egy fejezet megírásához).
Az általunk jegyzett esettanulmányok közül kettő aztán négy évre rá fölfrissítve bekerült az "Építőkockák egy új világhoz" című könyvünkbe is.
(A képen az azóta sajnos már megboldogult Szatyorbolt, egyik esettanulmányunk tárgya.)
5. MEGJELENIK ELSŐ KÖNYVÜNK, AZ ÉPÍTŐKOCKÁK EGY ÚJ VILÁGHOZ
2016-ban kapcsolatba kerültünk egy kicsi, de annál rokonszenvesebb kiadóval, az – azóta sajnos már megszűnt – Andron Könyv Kft-vel, illetve vezetőjével Kedves Lászlóval, aki nyitott volt egy közös könyv megjelentetésére. Úgy döntöttünk, hogy egy színes-szagos, lelkesítő esettanulmányokat (főként hazaiakat) tartalmazó könyvecskét fogunk megjelentetni, amely döntően a saját terepmunkáinkon alapszik majd.
A könyv megírása klassz csapatmunka volt: 13 szerző jegyzi. A szöveget kiegészítendő sikerült megnyernünk az ország talán legjobb karikaturistáját, Marabut arra, hogy készítsen eredeti illusztrációkat a kötethez. Kismarty-Lechner Zita gyönyörű borítót tervezett. Nem utolsósorban pedig az utolsó fillérig olyan emberek adták össze a pénzt a könyv megjelentetéséhez, akik rokonszenveznek a munkánkkal [így, sok év távlatából is köszönjük mindenkinek!].
2017 júniusában, a Könyvhétre meg is jelent a kötet, amely az Építőkockák egy új világhoz címet kapta (alcím: Ökológia, közösség, boldogulás - helyben!). Emlékezetes könyvbemutatót tartottunk a Humusz Házban vicces kvízzel és a Török testvérek remek zenéjével.
Azóta pedig szerencsére számos pozitív visszajelzést kaptunk a könyvről. El is fogyott mind az ezer példány belőle, emiatt egy időben már borsos áron adták az antikváriumok. Ennek hatására is nemrégiben úgy döntöttünk, hogy letölthetővé tesszük bárki számára, méghozzá ingyenesen (adományt azért örömmel elfogadunk cserébe). Te már olvastad?
6. MEGJELENIK MÁSODIK KÖNYVÜNK, A KÖZLEGELŐK KOMÉDIÁJA
Mindössze pár hónappal első könyvünk, az "Építőkockák egy új világhoz" megjelenése után 2017 nyarának végén napvilágot látott a második is.
A programunk szakmai vezetője, Takács-Sánta András által jegyzett kötet "A közlegelők komédiája" címet kapta - alcíme: "A közösségek újrafelfedezése mint kiút az ökológiai válságból".
A könyv a híres közlegelők tragédiája modellt használva vezérfonalként egyrészt a Kisközösségi Program elméleti alapjait mutatja be. Másrészt pedig közösségkutatásaink addigi eredményeit részletezi: picit felújítva szerepel benne a hazai ökologikus helyi közösségeket vizsgáló, az előző év végén megjelent összefoglaló tanulmány, de egy teljes fejezet szól akciókutatásunk addigi tapasztalatairól is.
A hátsó borítón egyebek mellett ez olvasható: "Hogyan segíthetnek helyi közösségek komédiába fordítani a tragédiát, vagyis az ökológiai válságot? Mit tanulhatunk mindehhez két távoli sziget lakóitól? Mi jellemzi azokat a hazai ökofalvakat és más helyi ökoközösségeket, amelyek már elindultak ezen az úton?". Az első borítón látható impozáns festmény Závorszky-Simon Márton munkája.
Nem utolsósorban pedig ezúttal is sikerült rendhagyó, alighanem sokaknak emlékezetes könyvbemutatót tartanunk a Nemprivát Színház társulatának segítségével.
7. AZ ÚJ KOMA HÁLÓ
2016 óta támogatunk a gyakorlatban is helyi ökoközösségeket. 2017-től pedig nyíltan is hirdetjük honlapunkon, hogy szívesen segítünk mindenkinek, aki egy ilyen csapat részévé szeretne válni. 2018 tavaszára már jó pár közösséggel, illetve közösségcsírával működtünk együtt, és fölmerült az ötlet, hogy érdemes lenne őket hálózatba kapcsolni.
Ezért 2018. augusztus 22-ére [két nappal azután, hogy Greta Thunberg először ült ki a stockholmi parlament lépcsőjére] összehívtuk e kezdeményezések meghatározó embereit Etyekre. Egy kiváló hangulatú és termékeny megbeszélés fő eredményeként a nap végére megalakítottuk a résztvevő kezdeményezések hálózatát, az Új Koma Hálót.
A cél a kezdetektől fogva az volt, hogy a hálózat révén egyrészt maguk a kezdeményezések is képesek legyenek segíteni egymást, másrészt mi, a Kisközösségi Program munkatársai még hatékonyabban tudjuk támogatni őket.
Öt kezdeményezéssel indultunk, ma már kb. 35 tagja van az Új Koma Hálónak. Eleinte félévente tartottunk személyes, országos találkozókat, 2022 óta már évente háromszor, így idén tavasszal a 11. összejövetelünkre került sor.
Szintén 2022-ben indult az Új Koma Háló hírlevele, ami most már minden évszakban napvilágot lát. És ugyanebben az évben tartottuk első Csíráztató programunkat is: egy hatrészes, onlájn beszélgetés-sorozatot induló kezdeményezések számára.
Továbbra is várjuk az Új Koma Hálóba a nemcsak egyetlen ügyre fókuszáló, hanem komplex, ökologikus életmód-alternatívára törekvő közösségek és közösségcsírák csatlakozását. Hisszük és reméljük, hogy a Háló belátható időn belül nagy hatású, országosan ismert kezdeményezéssé válik majd!
8. KIUTAK.HU PORTÁLUNK
Jelenlegi egyik legnagyobb vállalkozásunkat alapos előkészületek után 2019 februárjában indítottuk útjára. A Kiutak.hu portál elsősorban azoknak szól, akik helyi szinten, más emberekkel összefogva szeretnének tenni egy ökológiailag fenntartható társadalomért.
Az első bő egy évben még „csak” különféle olvasni- és néznivalókat ajánlottunk a portálon életünk legkülönbözőbb területeihez kapcsolódóan – már a kezdetekkor is több százat, és azóta egyre többet. Aztán 2020-ban, a covid-időszak elején elkezdtünk közzétenni cselekvési tippeket is helyi ökoközösségek számára. Ma már ezek szerepelnek központi helyen a portálon, száznál is több ilyen tipp olvasható a Kiutak.hu-n.
A portál 12, élelmünktől a közösségszervezésig terjedő témakörének felelősei olyan szakemberek, akik területük jó ismerői. Egy munkacsoport keretében ők írják a cselekvési tippeket, és ők választják ki azokat a tartalmakat is, amelyeket az adott témakörben a leginkább figyelemre méltónak tartunk.
A portál tartalma hétről hétre bővül, érdemes újra és újra rákattintani!
9. KIÁLTVÁNY A HELYI ÖKOKÖZÖSSÉGEKÉRT
Egy magára valamit is adó kezdeményezésnek van kiáltványa. :) Egy idő után úgy éreztük, nekünk is érdemes közzétennünk egyet, úgyhogy 2021 augusztusában így is cselekedtünk. A kiáltványt rengetegen kedvelték és osztották meg a közösségi médiában, mintegy tizenötezer emberhez jutott el eddig.
Épp hat évvel ezelőtt mutattuk be Építőkockák egy új világhoz című könyvünket. A kötet bő tucatnyi, főként hazai példán keresztül mutatja be, hogy miként csökkenthetjük ökológiai lábnyomunkat, miközben újra fölfedezzük a közösségek erejét. A Takács-Sánta András és munkatársai által tudományos igényességgel, mégis közérthetően megírt könyv bizonyítja, hogy Magyarországon is léteznek már egy zöldebb és igazságosabb társadalom csírái. A lelkesítő kötet elsődlegesen saját, a Kisközösségi Program égisze alatt zajlott terepi kutatásainkon alapszik.
Az Építőkockák egy új világhoz már régóta nem kapható, olykor antikváriumokban bukkan föl egy-egy példánya, jellemzően borsos áron. Egykori kiadónk ugyanakkor nemrégiben rendelkezésünkre bocsátotta a könyv elektronikus változatát, így már semmi akadálya annak, hogy közkinccsé váljon.
A könyv mostantól letölthető, méghozzá ingyenesen. Ugyanakkor mivel sokat dolgoztunk vele, megköszönjük, hogy ha lehetőséged van rá, a könyvért cserébe adománnyal támogatod 15 éve működő, ökoközösségeket segítő kezdeményezésünket, a Kisközösségi Programot. (Ha támogatnál minket, a Helyi Kisközösségek Nonprofit Kft-nek utalj az 16200151-00151601 számlaszámra – a megjegyzés rovatban az „adomány a könyvért” szöveggel.)
Három éve megjelent könyvünk még mindig generál érdeklődést. Június 17-én, szerdán 18 órától a szentendrei Ökoparty szervezésében onlájn olvasókörre kerül majd sor, amelyhez te is csatlakozhatsz. Részleteket az esemény meghívójában találsz.
Ha olyan olvasmányt keresel mostanság, amely egyszerre elgondolkodtató és lelkesítő, akkor A közlegelők komédiája teljesen jó választás. A kötet alcíme: A közösségek újrafelfedezése mint kiút az ökológiai válságból, szerzője pedig Takács-Sánta András, a Kisközösségi Program szakmai vezetője, az ELTE Humánökológia mesterszakának igazgatója. A közlegelők komédiája most egyike annak a 15 ezer könyvnek, amelyeket hazai könyvkiadók április 23-ig ingyen hozzáférhetővé tettek.
Érdekel, hogy miért te tehetsz igazán a környezetedben élő emberekkel összefogva az ökológiai válság enyhítéséért? Olvasd el Takács-Sánta András A közlegelők komédiája című könyvét, amely a Kisközösségi Program célkitűzéseinek szakmai alapjait foglalja össze közérthetően, mégis tudományos alapossággal!
A Moly.hu oldalán mindig megtalálod a legfrissebb listát arról, hol tudod beszerezni a könyvet!
Építőkockák egy új világhoz című könyvünk lassan elfogy a könyvesboltokból, és nem is várható belőle utánnyomás. Így, ha szívesen olvasnál lelkesítő helyi szintű ökologikus kezdeményezésekről, amelyek akár a te (jelenlegi vagy jövőbeli) közösségednek is ihletet adhatnak, érdemes mihamarabb beszerezned egyet a kötetből. Arról, hogy hol kapható még a könyv a Moly.hu-n oldalán mindig találsz egy naprakész listát.
Novemberben is számos helyszínen és programon lesznek jelen közreműködőként a Kisközösségi Program munkatársai. Alább a részletek:
november 8.
Az Átalakuló Wekerle által szervezett Ökokaszinóban szakmai vezetőnk, Takács-Sánta András lesz a meghívott vendég, aki a közlegelők tragédiájáról és komédiájáról tart majd vitaindító előadást. (András a Kisközösségi Program elméleti alapjait is tartalmazó "A közlegelők komédiája" című könyv szerzője.) Figyelem, az eseményre kötelező regisztrálni! Részleteket itt találsz.
november 15.
Takács-Sánta András tartja majd a nyitóelőadást a hazai transzperszonális pszichológusok konferenciáján "Megszabadulni az ökoszorongástól - a közösségek újrafelfedezése" címmel. Nézd meg a konferencia teljes programját itt .
november 15.
Tóth Andi „Dobd ki a szemetest!” című könyvének 2. kiadása jelenik meg hamarosan, és a könyvbemutatón egy interaktív kerekasztal-beszélgetésre is sor kerül majd. Ennek egyik résztvevője Takács-Sánta András lesz, méghozzá annak apropóján, hogy ő is írt az új kiadásba egy rövid részt vendégszerzőként, méghozzá a háztartásokon túlmutató hulladékcsökkentési lehetőségekről.
november 23.
Egykori munkatársunk, Dr. Bíró Oszkár emlékére idén is rendez fenntarthatósági kerekasztalt a Bíró Alapítvány, ahol a Kisközösségi Programot Kükedi Zsolt képviseli majd. Tudj meg többet az eseményről itt .
A Civil Verőce kezdeményezés meghívott minket április 13-i családi napjára, mi pedig örömmel mentünk. Ott voltunk a standunkkal, ahol nemcsak beszélgetni és játszani lehetett velünk, hanem még a könyveink (A közlegelők komédiája, Építőkockák egy új világhoz) is kaphatók voltak.
Közzétettük a harmadik videót is az év eleji Gyurgyalag Műhelyünkről. Tauber Tamás a Kisközösségi Program könyveit (A közlegelők komédiája, Építőkockák egy új világhoz, no meg a készülő Kiútikönyv) mutatja be. Tamás viszonylag hosszú (de érdekes!) előjátékkal indít, viszont utána a csúcspont sem marad el: a végére kimondottan lelkesítővé válik az előadása. Itt nézhetitek meg.
Február 3-án a szentendrei P'Art Moziban mutattuk be mindkét könyvünket (Építőkockák egy új világhoz, A közlegelők komédiája). Az eseményen mintegy 40 ember volt jelen, méghozzá többen igen aktívan: színvonalas beszélgetés alakult ki. A könyvbemutatót egy helyi csapat szervezte, akikből remélhetőleg hamarosan aktív ökoközösség válik.
Öt rövid, TED-szerű előadásban mutatjuk be az idén 10 éves Kisközösségi Program tevékenységét:
Miért fontos a közösségek újrafelfedezése az ökológiai válság leküzdéséhez? (Takács-Sánta András)
Miért érezzük hangsúlyos eszköznek a könyveinket az ökologikus helyi megoldások előmozdításában? (Tauber Tamás)
Miket tapasztaltunk több tucat helyi ökokezdeményezést vizsgáló terepmunkáink során? (György Bálint)
Hogyan segítjük a gyakorlatban ökologikus helyi közösségek létrejöttét és működését? (Plachi Attila)
Milyen élményeket kapnak a nyári ökotáborainkban résztvevő gyerekek és felnőttek? (Flórián Norbert)
Az előadások után természetesen lesz lehetőség beszélgetésre, vitára is.
Időpont: 2018. január 26. 17.45 – 20h.
Helyszín: ELTE Lágymányosi Campusa, Bp. XI. Pázmány sétány 1/a., VII. em. 7.18-as terem.
A rendezvény nyílt és ingyenes, ám regisztrációhoz kötött. Aki szeretne részt venni, kérjük, jelezze szándékát legkésőbb január 25-e éjfélig az info@kiskozossegek.hu címen!
November 9-én Győrben, a Széchenyi István Egyetemen tartott két előadást Takács-Sánta András a fent említett két könyvünkkel kapcsolatban. Az Építőkockák egy új világhoz kötetet szűk egy hétre rá Jacsó Enikő és Kükedi Zsolt is népszerűsítették ugyanott, a Kautz Szakkollégiumi Konferencia keretében. November 23-án pedig Jacsó Enikő és Takács-Sánta András az ELTE Társadalomtudományi Karán, a Szakkollégium Éjszakáján vettek részt egy beszélgetésen a két könyv kapcsán.
Takács-Sánta András a Kisközösségi Program elméleti alapjait és közösségkutatásainak eddigi eredményeit bemutató könyve, A közlegelők komédiája három rádiós beszélgetés tárgya is volt a megjelenés óta eltelt egy hónapban:
Egész napos standdal voltunk jelen a budapesti Akváriumban október 14-én megtartott rendezvényen - továbbá egy rövid beszélgetésre is sor került A közlegelők komédiája című új könyvünk kapcsán. Részletek a fesztiválról ide kattintva.
A napokban jelent meg Takács-Sánta András új könyve a L'Harmattan Kiadónál, amely összefoglalja a Kisközösségi Program alapvetését, és eddigi kutatásainak tanulságait is. A címe és alcíme: A közlegelők komédiája - A közösségek újrafelfedezése mint kiút az ökológiai válságból.
Szeretettel hívunk most minden érdeklődőt a kötet bemutatójára!
Időpont: 2017. szeptember 18., hétfő, 18 óra.
Helyszín: Nyitott Műhely - Budapest XII. Ráth György u. 4. (két perc séta a Déli pályaudvartól).
A könyvet a szerző maga mutatja majd be - szándékai szerint tömören és érdekesen. Ugyanakkor az esemény egyik különlegessége lesz, hogy a Nem Privát Színház társulata egy rövid színházi performanszot ad elő.
A bemutatón kapható lesz a kötet kedvezményes áron, sőt, másik két kapcsolódó könyv is:
- az idén júniusban megjelent, András és a Kisközösségi Program munkatársai által írt Építőkockák egy új világhoz,
- és Takács-Sánta András Bioszféra-átalakításunk nagy ugrásai című írása (amely ugyan 2008-as, ám még korántsem elavult).
Mivel a Nyitott Műhelyben nem lesz másik esemény aznap, a bemutató után ott maradhatunk nagyon kellemes környezetben beszélgetni, borozgatni és nem utolsósorban enni: házigazdánk, Finta Laci főztjét tapasztalatból mindenkinek csak ajánlani tudjuk.
Hogyan született és hogyan épül fel Takács-Sánta András nemrég megjelent, A közlegelők komédiája című könyve? Miért a kisközösségek újrafelfedezése a témája? Lehet-e értéksemlegesen beszélni erről tudományosan, mégis közérthetően és inspirálóan?
Augusztus utolsó hétvégéjén, 24-27. között a Kisközösségi Program csapata is programokkal vár a Gyüttment Fesztiválon. A standunknál egész hétvégén személyesen ismerkedhetsz a munkánkkal, kutatási eredményeinkkel, felteheted a kérdéseidet a hazai ökologikus helyi kisközösségi kezdeményezések kapcsán. És ha benézel hozzánk, az Építőkockák egy új világhoz című kötetünk egy példányát is megnyerheted! A kötetet meg is vásárolhatod majd a fesztiválon, ha még nincs belőle példányod! :)
Pénteken két, szombaton és vasárnap délután 1-1 beszélgetésre is várunk a Belső utak és közösségi megoldások udvarában.
Augusztus 25-én, pénteken 14 órától Egyedül nem megy? - Közösségben könnyebb! címmel műhelybeszélgetésen gondolkodhatsz velünk arról, mi történik, ha az ökologikusabb élet megvalósítása érdekében összefogunk másokkal? Mire lehet képes egy-egy (helyi) kisközösség? Hol és hogyan találunk magunknak társakat? Miért küzdünk egyedül, mikor együtt hatásosabban lehetünk környezetkímélőbbek?
25-26-27-én pedig 16-18 óra között az Építőkockák egy új világhoz kötetünk egy-egy fejezetét mutatjuk be részletesen. Egy-egy pódiumbeszélgetésünk során plusz híreket, információkat is megtudhatsz a békamentésről, az adományboltokról és a co-housingról. Ezekre az alkalmakra meghívtuk a témák egy-egy szakértőjét is, akik a könyv írása során is sok tapasztalatot és tudást osztottak meg már velünk, de most te is kérdezhetsz tőlük!
A Gyüttment Fesztiválon a mi beszélgetéseinken kívül számtalan hasznos, érdekes, elgondolkodtató és szórakoztató ökoprogramon vehetsz még részt! Nézz körül a honlapjukon vagy kövesd a Facebook oldalukat a részletes leírásokért!
Még csak pár hete jelent meg a Kisközösségi Program első könyve, de hamarosan napvilágot lát a második is (pontos dátumot még nem tudunk, de már tördelőnél van kézirat). A könyv szerzője programunk szakmai vezetője, Takács-Sánta András. Címe és alcíme: A közlegelők komédiája - A közösségek újrafelfedezése mint kiút az ökológiai válságból.
A hátsó borítón ez a szöveg fog szerepelni:
"Az ökológiai válság mindnyájunk életminőségét fenyegeti. Ha el akarjuk kerülni, hogy az éghajlatváltozás, az élővilág elszegényedése vagy a talajpusztulás katasztrófákhoz vezessen, alaposan változtatnunk kellene életmódunkon. A könyv fő állítása szerint mindehhez az egyik legfontosabb, ám mindeddig igencsak elhanyagolt lépés a közösségek újrafelfedezése lenne. A kötet vezérfonala a számos tudományterületen használt, a környezeti problémákra is remekül alkalmazható „közlegelők tragédiája” tanmese – ám friss szemmel tekint erre a modellre. Hogyan segíthetnek helyi közösségek komédiába fordítani a tragédiát, vagyis az ökológiai válságot? Mit tanulhatunk mindehhez két távoli sziget lakóitól? Mi jellemzi azokat a hazai ökofalvakat és más helyi ökoközösségeket, amelyek már elindultak ezen az úton?"
A borítón pedig Závorszky-Simon Mártonnak ez az alkotása lesz látható:
Van kedved beszélgetni velünk egy sor inspiráló, létező, ökologikus kezdeményezésről? Olvastad már az Építőkockák egy új világhoz című jógyakorlat-gyűjteményünket, és van róla véleményed? Még nem került a kezedbe ez a könyv, de szeretnéd megismerni a benne bemutatott hazai és nemzetközi példákat?
Gyere el a következő Gyurgyalag Műhelyre* június 28-án, szerdán!
A tervezett program
Építőkockák egy új világhoz - író-olvasó találkozóBeszélgetés a nemrég megjelent jógyakorlat-gyűjteményünkről. Mesélünk a kötet kulisszatitkairól. Ott lesznek a könyv szerzői, akiktől további részleteket is megtudhatsz egy-egy jó példáról. Valamint nagyon kíváncsian várjuk a te visszajelzéseidet, gondolataidat is a kötetről, amelyeket most szemtől-szembe megoszthatsz velünk.
Bemutatunk egy újabb helyi kisközösségetNemrég Kisberényben jártunk egy példaértékű ökologikus kisközösségnél.
Mi minden történt még a Kisközösségi Program háza táján az elmúlt fél évben?Röviden összefoglaljuk a legfontosabb friss eredményeinket.
Az eseményen akár meg is vásárolhatod az Építőkockák egy új világhoz című könyvet. A kötet ára 2500 Ft, a vásárlásoddal közvetlenül is támogatod a Kisközösségi Program további munkáját.
Mikor és hol lesz pontosan a Gyurgyalag Műhely?
2017. június 28-án, szerdán, 18 órakor kezdünk. A helyszín az ELTE lágymányosi épülete (XI. Pázmány Péter sétány 1/A.), az Északi Tömb Dunától távolabb eső oldala melletti parkos rész, a “cseresznyés”. (Az épület előtt lesz majd munkatársunk, aki útba igazít, ha véletlenül mégsem találnál meg minket.)
A program, amivel mi készülünk, kb. 20 óráig tart, de még utána is kötetlenül beszélgethetünk, ehetünk-ihatunk.
A belépés ingyenes, de regisztrációhoz kötött, mivel fontos tudnunk előre, mennyi enni-innivalóval készüljünk. Regisztrálni ide kattintva tudsz június 26-án déli 12 óráig.
*A Gyurgyalag Műhelyt tavaly júniusban indítottuk azzal a céllal, hogy az érdeklődők számára jobb rálátást adjunk a Kisközösségi Program tevékenységeire. Terveink szerint minden januárban és júniusban kerül sor a Műhelyre. Ez a mostani lesz a harmadik ilyen alkalom.
Június 6-án a Humusz Házban megtartottuk az Építőkockák egy új világhoz című új kötetünk bemutatóját. Az érdeklődők megtöltötték a házat, mi pedig igyekeztünk szórakoztató ugyanakkor gondolatébresztő programmal lehetőséget adni a könyv megismerésére.
Minden résztvevőnek nagyon köszönjük a jelenlétet és a figyelmet, hogy együtt ünnepelhettük a kötet megjelenését!
A bemutatóról készítettünk egy kisfilmet - azoknak, akik ott voltak, és szívesen felidéznék az esemény pillanatait, és azoknak, akik valamiért nem tudtak eljönni, de kíváncsiak rá, milyen volt.
június 8-12. között az Ünnepi Könyvhéten az Atlantisz Könyvsziget standjánál (Budapest, Vörösmarty tér, 83. stand)
Igyekszünk új beszerzőhelyeket is becsatlakoztatni, a fenti listát is frissítjük majd ennek megfelelően. Ha vidékről szeretnél hozzá jutni, akkor írj nekünk az info@kiskozossegek.hu címre, és kitaláljuk, hogyan jusson el hozzád a könyv!
Valóban lehetséges reális, járható kiutat találni az ökológiai válságból? Miért nem csak álom ez? Mik azok a pozitív, működő, inspiráló példák, amelyek tanulságaikkal segíthetnek ajtót nyitni nem csak a kevésbé környezetterhelő élet felé vezető útra, de a közösségeink megerősítésére is?
Érdekel, melyik az a 15 lelkesítő helyi ökokezdeményezés, amelyet bemutatunk az Építőkockák egy új világhoz című, a jövő héten megjelenő könyvünkben? Akkor nézd meg az alábbi képes tartalomjegyzéket.
Ha szeretnéd az első között a kezedbe venni a kötetet és részletesen is megismerni ezeket a jó példákat, gyere el a könyv bemutatójára a Humusz Házba 2017. június 6-án 18 órára. Részletek az eseményről erre.
Kíváncsi vagy, hogyan csökkenthetjük ökológiai lábnyomunkat, miközben újra fölfedezzük a közösségek erejét? Mi tapasztalatból tudjuk, hogy ma már szerencsére jó néhány kezdeményezés törekszik minderre.
A Kisközösségi Program most megjelenő első, "Építőkockák egy új világhoz" című könyvében bemutatunk bő tucatnyi ilyen lelkesítő példát - tudományos igényességgel, mégis közérthetően. Az "Ökológia, közösség, boldogulás - helyben!" alcímet viselő kötet főleg hazai esettanulmányokat tartalmaz - bizonyítva, hogy Magyarországon is léteznek már egy zöldebb és igazságosabb társadalom csírái.
Gyere el a könyv bemutatójára, és ismerd meg ezeket a kezdeményezéseket!
A kötet a 2017. június 8-án kezdődő Könyvhétre jelenik meg. Előtte, június 6-án, kedden 18 órától könyvbemutatót tartunk, amelyre sok szeretettel hívunk Téged is! A rendhagyó könyvbemutatón szórakoztató módon, rövid művészeti kísérőprogramokkal tarkítva ismertetjük majd a kötet fejezeteit. Reményeink szerint a kötetben szereplő több kezdeményezés képviselőjével is találkozhatsz és beszélgethetsz majd.
Az eredetileg 2500 forintba kerülő kiadványt a bemutatón 20%-os kedvezménnyel vásárolhatod meg. Az esemény helyszíne a budai Humusz Ház hangulatos kertje, a Móricz Zsigmond körtérhez közel (Budapest XI. Saru u. 11.).
A Kisközösségi Programnál Kiútikönyv munkacímmel évek óta dolgozunk egy kézikönyvön, amely ökologikus helyi kisközösségek számára nyújthat majd a jövőben segítséget. Ez tartalmazni fog számos, elsősorban közösségi szintű környezetkímélő viselkedési alternatívát, továbbá útmutatót nyújt a közösségszervezéshez és a helyi politikai döntéshozatal befolyásolásához is.
Összegyűjtöttük most a könyv már elkészült és korábban nyilvánossá tett részleteit.
A fejezet először helyzetképet ad a biológiai sokféleség hazai állapotáról. Ezután pedig számos ötletet nyújt helyi (kis)közösségek számára ahhoz, hogy mit tehetnek a biológiai sokféleség megóvása, illetve a települések zöldterületeinek védelme érdekében.
Bajomi Bálint fotója
A könyv egy másik részlete is megjelent már. Ez a rövid fejezet azt vizsgálja, hogy milyen különböző módokon állhatunk hozzá kultúránk jelenlegi válságához.
A szövegekhez szívesen veszünk bármilyen építő észrevételt, javaslatot.
Támogasd a Kiútikönyv elkészültét!
A Kisközösségi Programban sok elkötelezett szakember dolgozik együtt a legkülönfélébb szakterületekről. Egyelőre szinte mindannyian önkéntesen vesznek részt a Kiútikönyv írásában, szerkesztésében is.
Ahhoz, hogy a könyvet belátható időn belül kézbe is vehessék az olvasók, anyagi támogatásra van szükségünk. Szakértői díjak segítenének abban, hogy mihamarabb elkészülhessen a Kiútikönyv, illetve hogy további készülő fejezeteit előzetesen közzétegyük. Ezt támogatásokból tudjuk finanszírozni.
Ha szívesen lennél e kötet mecénása, vagy ismersz valakit, aki támogatná a könyv elkészültét, kérjük, keress bennünket az info@kiskozossegek.hu címen!
Az elmúlt hetekben már említettük, hogy gőzerővel dolgozunk egy könyv elkészítésén, amelyet nyár elején szeretnénk megjelentetni. A kötet anyagán már csak simításokat végzünk, viszont egy váratlan fejlemény következtében a segítségedre van szükségünk. Az egyik támogatónk jelezte a napokban, hogy mégsem tudja a megígért teljes támogatási összeget biztosítani. Vagyis most hiányzik 400.000 Ft a könyvkiadás költségeinek fedezetére.
Ezt most szeretnénk közösségi adományozással előteremteni február 28-ig. Ebben kérjük a Te közreműködésedet is!
Kérjük, támogasd adománnyal a kiadvány megjelenését (részletek róla alább)!
Támogatásodat átutalással juttathatod el hozzánk az alábbi bankszámlaszámra:
16200151-00151601 – MagNet Bank Számlatulajdonos: Helyi Kisközösségek Nonprofit Kft.
FONTOS! a közleményben mindenképp tüntesd föl az alábbit: “adomány a könyvre”
Akár egy kis összeg is segítség számunkra!
Támogatásodat szeretnénk meghálálni, ezért minden adomány egyúttal részvételi lehetőséget jelent egy tombolán. Az adományozók között március 6-án kisorsolunk
3 példányt a könyvből (amelyet a nyertesek a megjelenést követően kapnak kézhez várhatóan június elején).
2 db 5.000 Ft értékű vásárlási utalványt a Szatyorbolt felajánlásából, amely beváltható a boltjukban.
Valamint minden adományozó neve - természetesen csak azoké, akik ehhez előzetesen hozzájárultak - bekerül a könyvbe is köszönetképpen!
A tombolán való részvételhez adományozás után küldj nekünk egy e-mailt az info@kiskozossegek.hu címre. Írd meg, hogy milyen néven utaltál és hogy szeretnél bekerülni a tombolasorsolásba - így tudunk majd értesíteni a sorsolás eredményéről -, illetve hogy a neved feltüntethetjük-e a támogatók között a kötetben.
Ha cég nevében adományoznál, mindenképp vedd fel velünk a kapcsolatot, hogy az adminisztrációban is tudjunk segíteni - természetesen adományozói igazolást tudunk biztosítani!
Néhány szó a könyvről, amelynek megjelenéséhez a támogatásodat kérjük:
Egy jógyakorlat-gyűjteményről van szó: 12 témakörben készítettünk esettanulmányokat nagyobbrészt Magyarországon működő helyi és ökologikus kezdeményezésekről. Csupa lelkesítő és mintaértékű történetet mutatunk be. Néhány konkrét példa a tartalomból:
Megismertetjük az olvasókat egy pécsi textilüzemmel, ahol újrahasznosított alapanyagokkal dolgozva alkotnak szép kézműves termékeket - ráadásul ez a munka pszichoterápiára szoruló emberek gyógyulásához is hozzájárul.
Bemutatjuk, miként vált Koppenhága bringás mintavárossá - és egyúttal azt is, hogy Budapest is jó irányba indult ezen az úton az elmúlt évtizedben, főként a Critical Mass hatására.
Ismertetünk egy világhírű regionális megújulóenergia-kezdeményezést, amely alig néhány kilométerre található a magyar határtól - így itthon is mintaként szolgálhatna.
Egy lelkesítő diósdi történet pedig azt mutatja meg, hogy helyi lakosok alulról szerveződve képesek lehetnek megakadályozni egy súlyosan környezetterhelő beruházást - még akkor is, ha eleinte szinte reménytelen küzdelemnek látszik mindez számukra.
A könyv színes, képes kiadvány lesz, elsősorban szemléletformáló és inspiráló szerepet szánunk neki. Nem utolsósorban pedig sikerült megnyernünk Magyarország talán legjobb karikaturistáját, Marabut, aki 12 remek rajzot készített a könyvhöz.
Segítsd adományoddal a könyv megjelenését, ezáltal a létező jó példák bemutatását azoknak az embereknek és közösségeknek, akik keresik a kiútlehetőségeket az ökologikusabb, boldogabb élet felé!
Megköszönjük, ha a gyűjtés hírét is tovább adod azoknak, akik szívesen támogatnak hasonló ügyeket!
Készülő Kiútikönyvünk annak idején elsőként közzétett, rövid részletét nemrégiben frissítettük.
Írásunk azt vizsgálja, hogy milyen különböző módokon állhatunk hozzá kultúránk jelenlegi válságához. A szöveghez szívesen veszünk bármilyen építő észrevételt.
A fenti címmel tart nyilvános előadást Takács-Sánta András arról, hogy milyen különböző módokon állhatunk hozzá napjaink ökológiai válságához. Az előadás a Kisközösségi Program keretein belül készülő Kiútikönyv egyik, már nyilvánosságra hozott részletéből indul majd ki.
Időpont: 2013. június 21., péntek, 19 óra
Helyszín: Nádor Kávéház, Budapest, V. Nádor utca 19.
A fenti címmel jelent meg nemrégiben Takács-Sánta András esszéje, amely a „Hogyan törhetne át az ökológiai politika?” alcímet viseli. A tanulmány kulcsfontosságúnak tekinti a helyi kisközösségek szerepét ebben a folyamatban.
A demokrácia helyibbé és részvételibbé tétele mellett érvelő írás a Pánovics Attila és Glied Viktor által szerkesztett „...Cselekedj lokálisan! – Társadalmi részvétel környezeti ügyekben” című kötetben látott napvilágot.
A teljes kötet – amely számos további figyelemre méltó írást is tartalmaz – letölthető innen.
Az esszé alapul szolgál majd a készülő kézikönyvünk részvételi demokráciáról szóló fejezetének egy részéhez. A kézikönyvből elérhető két előzetesen közzétett részlet (I., II.).
Reményeink szerint ez a két tanulmány hozzájárul ahhoz, hogy érthetőbbé váljon sokak számára e két összetett, ám az ökológiai fenntarthatóság szempontjából is nagyon fontos téma.
A tanulmányok alapul szolgálnak majd a készülő kézikönyvünk pénzről szóló fejezetéhez. A kézikönyvből elérhető két előzetesen közzétett részlet (I., II.).
Nyilvánosságra hoztuk a Kiútikönyv munkacímű, készülő kézikönyvünk egyik fejezetét. Az anyag a „Mit tehetnek helyi (kis)közösségek a biológiai sokféleség megőrzése és a zöldterületek védelme érdekében?” címet viseli.
A fejezet először helyzetképet ad a biológiai sokféleség hazai állapotáról. Ezután pedig számos ötletet nyújt helyi (kis)közösségek számára ahhoz, hogy mit tehetnek a biológiai sokféleség megóvása, illetve a települések zöldterületeinek védelme érdekében.
A szöveghez mindenkitől örömmel veszünk konstruktív visszajelzéseket. Már csak azért is, mert a könyv majdani megjelenéséig még be tudjuk építeni ezeket a fejezetbe. Sőt, tervezzük azt is, hogy néha frissítjük is majd ezt a most közzétett elektronikus anyagot (ezért viseli az „1.0. változat” alcímet).
A Kiútikönyv egy kisközösségi kézikönyv lesz, amely amellett, hogy tartalmaz majd rengeteg, elsősorban közösségi szintű környezetkímélő viselkedési alternatívát, útmutatót nyújt a közösségszervezéshez, továbbá a helyi politikai döntéshozatal befolyásolásához is.
Letölthető az első rövid részlet a Kiútikönyv munkacímet viselő, készülő kézikönyvünkből.
A szöveg azt vizsgálja, hogy milyen különböző módokon állhatunk hozzá kultúránk jelenlegi válságához. A könyvrészlettel kapcsolatban építő kritikákat bárkitől örömmel veszünk.
...helyi ökoközösséget alapítanál bárhol a világban és szakmai segítségre van szükséged!
...ha csatlakoznál egy már létező magyarországi közösséghez, de nem találtad még meg az igazit!
...a már meglévő közösségeddel szívesen inspirálódnátok, szívesen cserélnétek tapasztalatot más kezdeményezések képviselőivel (pl. az Új Koma Háló tagjaival)!
...úgy gondolod, szakmailag érdemes volna együttműködnünk!
...szívesen járulnál hozzá anyagilag a Kisközösségi Program céljaihoz!
Te is hiszel abban, hogy kisközösségek nagy változásokat idézhetnek elő?
Ha lehetőséged van “befektetni” a Kisközösségi Programba, akár rendszeresen, akár csak egy-egy alkalommal, bármekkora pénzadományt hálásan fogadunk. Adományod kulcsfontosságú számunkra, mert működésünket az önkéntes munka mellett döntően magánszemélyek támogatásaiból biztosítjuk. Közvetlenül a Helyi Kisközösségek Nonprofit Kft.-n keresztül utalhatsz nekünk.
Bankszámlaszámunk: 16200151-00151601 – MagNet Bank
IBAN (nemzetközi számlaszámunk): HU31-16200151-00151601-00000000 SWIFT code: HBWEHUHB, MagNet Bank
Mire fordítjuk a jelenleg beérkező támogatásokat?
Az Új Koma Háló szervezési és működési költségei – a támogatások segítenek abban, hogy közreműködésünkkel helyi ökoközösségek alakuljanak és működjenek minél több településen, továbbá tapasztalataikkal egymást is segítsék.
Országjáró terepmunkánk útiköltségei és munkadíjai – az adományok segítenek abban, hogy minél több ígéretes helyi fenntarthatósági kezdeményezést látogathassunk meg, illetve adjunk hírt ezekről kiadványainkban, honlapunkon és előadásaink során.
A Kiutak.hu portálunk fejlesztése – adományokból tudjuk finanszírozni a fejlesztési költségeit annak az oldalnak, ahol cselekvési tippekkel és tudásanyagok ajánlóival segítjük a formálódó és már létező helyi ökoközösségek működését.
Kérjük, adományozáskor jelöld meg, ha a fenti célok közül valamelyiket kifejezetten támogatni szeretnéd.
További támogatási lehetőség:
Segítő Bankkártya Program - Amennyiben a MagNet Banknál rendelkezel bankkártyával, a Segítő Bankkártya Program keretében is támogathatod a Kisközösségi Programot.
Amennyiben úgy gondolod, hogy szívesen járulnál hozzá, hogy minél több helyi kisközösség váljon aktívan cselekvő részesévé az ökológiai fordulatnak, támogass minket!
Köszönjük, hogy adományoddal hozzájárulsz céljaink megvalósításához!