Közeleg a világeleje? Beszélgetés a jövőről
Az Éva Magazin oldalán olvasható egy friss beszélgetés Takács-Sánta Andrással a Világeleje kötet kapcsán.
Az Éva Magazin oldalán olvasható egy friss beszélgetés Takács-Sánta Andrással a Világeleje kötet kapcsán.
Az index.hu közöl hosszabb beszélgetést Takács-Sánta Andrással a Világeleje kötet apropóján. A beszélgetőtárs Králl Bernarda volt.
(Fotó: Szollár Zsófi)
Alapos interjút közöl a wmn.hu a Világeleje kötet kapcsán Takács-Sánta Andrással. A beszélgetőtárs Iliás-Nagy Katalin volt.
Takács-Sánta András rövid időn belül másodszor volt a vendége a Klubrádió Ember a Földön című magazinjának. A kosárközösségektől a bicibuszig számos gyakorlati, közösségi ökomegoldásról beszélgettek Nemes Takách Kata műsorvezetővel.
"Világvége helyett világelejét!" címmel tartott szűk egyórás onlájn előadást a volt munkatársunk, Zagyva Gabi által szervezett Klíma-Kávézóban szakmai vezetőnk, Takács-Sánta András – nemrégiben megjelent, Világeleje című könyve, továbbá Kiutak.hu portálunk apropóján. Majd pedig bő félórás beszélgetés következett.
A hvg.hu és az Éva Magazin egyaránt ajánlja a Világelejét nyári olvasmánynak.
Két munkatársunk, Takács-Sánta András és Tauber Tamás volt Szabó Eszter beszélgetőtársa tegnap a Mária Rádió teremtésvédelmi műsorában.
A zöldmozgalom "reaktív", azaz például beruházások ellen fellépő ága széles körben ismert itthon is. No de hogy viszonyul ehhez a "proaktív" ág, amely egy új, ökologikus civilizáció építéséről szól? Kosárközösségekről, közösségi kertekről, adományboltokról és társaikról - olyasmikről, amikkel mi is foglalkozunk. A zöldmozgalomhoz tartoznak-e ezek egyáltalán?
A Közélet Iskolája podcastjának már a fenti kérdésfelvetése is eredeti és izgalmas volt. Így nem csoda, hogy a beszélgetés maga is tartalmasra sikeredett. Résztvevői a podcast két házigazdája, Seres Lili Hanna és Szabó Márton mellett a Greenpeace Magyarország ügyvezető igazgatója, Mező János és szakmai vezetőnk, az ELTE oktatója, Takács-Sánta András voltak.
A Klubrádió Ember a Földön című ökomagazinjának vendége volt június 13-án és 20-án egyaránt szakmai vezetőnk, Takács-Sánta András. Az első adásban főként Világeleje című könyve apropóján, a másodikban pedig Kiutak.hu portálunk kapcsán beszélgetett a műsorvezetővel, Nemes Takách Katával.
A Radiocafén McMenemy Márk beszélgetett egy nagyot Takács-Sánta Andrással a Világeleje kötet apropóján.
Köves Alexandra ökológiai közgazdásszal beszélgetett Takács-Sánta András egy alaposabbat a Világeleje kötet apropóján. Hallgasd meg az adást!
Méghozzá a Vulkán folyóiratban Nichs Andreától. Olvasd el!
A Rádió Bézsen elhangzott egy érdekes, alaposabb beszélgetés a könyvről a szerzővel Vajda János műsorában. Itt meghallgathatod, 6:30-tól indul.
A 10 millió Fa-közeli Vulkán folyóirat közölt interjút a napokban Takács-Sánta Andrással. Esik benne szó egyebek mellett a Kisközösségi Programról és az Új Koma Hálóról is. Meg világvége-jóslatokról, reményről és persze új könyvéről, a Világelejéről is. Meg még pár további témáról - megspékelve némi személyes szállal.
Frank Schatzing fenti című könyve apropóján beszélgetett nemrégiben Takács-Sánta András a műsorvezető Hajós Verával a Civil Rádióban. Nem magáról a könyvről, viszont kapcsolódó témákról: a gazdasági teljesítmény és az energiafelhasználás csökkentéséről, az éghajlatváltozás (és tágabban az ökológiai válság) elleni cselekvés lehetőségeiről, illetve ennek különféle szintjeiről – no meg nyilván a helyi, közösségi cselekvésről is.
A Klímabajnokok podcast karácsonyi különkiadásában szakmai vezetőnk, Takács-Sánta András volt Huszár András beszélgetőtársa. A húszperces műsor központi témája a mértékletesség - elsősorban ökológiai szempontból. Jócskán szóba kerül az adásban Thoreau Waldenje, a spiritualitás - no meg a végén a közösségek kapcsán a fúrógép is. :)
A beszélgetés előzménye TSA miniesszéje a témában, amely a Mária Rádió Magazinban jelent meg még augusztusban.
No meg a közösségek szerepe ennek fölépítésében. A nemrégiben indult Szabad Világ Rádió hoz egy, a fenti témát körüljáró interjút szakmai vezetőnkkel, Takács-Sánta Andrással. [A felvétel 2022 decemberében készült - műsorvezető: Fekete Gábor.]
Kiutak az ökológiai válságból (illetve tágabban: civilizációnk válságából), a helyi ökoközösségek szerepe mindebben, valamint egy harmadik út ökokatasztrofizmus és technooptimizmus között. És mindezek kapcsán egy sor fontos aspektus. Szakmai vezetőnk, Takács-Sánta András nemrégiben a Radiocafé Kávézó a világ végén című műsorának vendége volt, ahol McMenemy Márkkal beszélgetett egy jót.
Szakmai vezetőnk, Takács-Sánta András volt a vendége az ELTE humánökológus hallgatói által készített Kihalni veszélyes podcastnak.
"Miért jött létre a Kisközösségi Program és mik is azok a komplex életmód-alternatívára törekvő ökoközösségek? Miért lenne fontos, hogy minél több ilyen kisközösség jöjjön létre? Mi a kapcsolatuk a politikával és melyik párt lehetne leginkább partnerük?" - hallgasd meg az adást ITT!
Szakmai vezetőnkkel, Takács-Sánta Andrással beszélgetett a közelmúltban a Petőfi Rádióban Novák Zsombor és Puskás-Dallos Peti. A 23 perces adás „Az ökoközösségek jelenthetik a választ korunk válságaira” címmel podcast formájában utólag is meghallgatható – érdemes, mert érdekes és pörgős beszélgetés lett, amelyből a Kisközösségi Program lényegét is megismerheted!
Újra Magyarországra látogatott a világhírű csimpánzkutató és természetvédő, Jane Goodall. Május 9-én az ELTE Gömb Aulájában lépett föl, amit ezer ember követett a helyszínen és még sok ezer további streamen.
Az előadását megelőző kerekasztal-beszélgetés résztvevője volt Máté Bence fotográfus és Orvos-Tóth Noémi pszichológus mellett szakmai vezetőnk, Takács-Sánta András humánökológus is. Rengeteg más fontos és érdekes téma mellett a Kisközösségi Programról is esett szó. És ami talán a leglényegesebb számunkra: Jane Goodallnak a világunk jövőjével, a reménnyel kapcsolatos gondolatai nagyban összecsengenek mindazzal, amit magunk is folyamatosan hirdetünk – leginkább Facebook-oldalunk hétfői sorozatában, amelynek eddig megjelent 19 posztját a #hétfőihangulatjavító hashtaggel is kilistázhatod a Facebookon.
Az estről számos remek sajtóbeszámoló született, különösen ajánljuk a Greendexét, a Telexét és a Képmásét.
Munkatársunk, Vágvölgyi Gusztáv Pabló és párja, Szép Éva idén is tart Tree Map tábort, méghozzá a június 26-i héten. Saját élményt adó, gyakorlatorientált tréning, ahol megtapasztalhatod, hogy miként kell elindítani egy valódi közösséget. Melegen ajánljuk!
Nem mellesleg Pabló és Éva „Közösség melletti izgatás” podcastjának új epizódja is kijött a napokban.
Munkatársunk, Vágvölgyi Gusztáv Pabló Szép Évával együtt beszélget a „valódi közösségekről” a Boldogulj podcast Közösségépítők csatornáján.
Sok kedves ismerős a Zöld Válasz podcastban: Szenderák Gabi munkatársunk, Nyolczas Kriszta egykori munkatársunk, Vida Juli pedig az Új Koma Háló-tag Zuniverzum egyik oszlopos tagja. Ezek után már nem is meglepő, hogy maga a téma is roppant közel áll hozzánk.
Igen tartalmas, közel kétórás beszélgetésre került sor nemrégiben a Tilos 3. utas című műsorában az (öko)közösségekről. A műsor vendége szakmai vezetőnk, Takács-Sánta András volt, beszélgetőtársai pedig Gueth Péter és Tóth Szabolcs.
Az már a Kisközösségi Program néhány korábbi anyagából kiderült, hogy hiszünk egy ökologikus civilizáció létrejöttének lehetőségében, és egy (viszonylag) békés átmenetben ebbe az új világba. Ahogy az várható volt, a mai, válságos világhelyzet fölerősítette az ökokatasztrofista gondolkodást. Szakmai vezetőnk, Takács-Sánta András a Válasz Online-on megjelent esszéjében ezt a felfogást kritizálja – és ajánl alternatívát vele szemben. Érvelése szerint a jövőt egyikünk sem ismerheti, a válságok pedig nem csupán veszélyt, hanem mindig új lehetőségeket is jelentenek.
Az esszét a jeles ökológiai gondolkodó, Lányi András gondolta tovább politikai szempontból.
Takács-Sánta András két másik ELTE-oktatóval, Kőváry Zoltán pszichológussal és Pribéli Levente humánökológussal (no meg a moderátor Nagy Rékával) beszélgetett erről a témáról a budapesti Kelet Kávézóban november 21-én.
A Bátor Tábor díjnyertes, Felhők felett podcastjának legutóbbi két adása a közösségekről szólt – a meghívott vendégek mindkét ízben Nagy Gábor Mápó és Takács-Sánta András voltak. Túl sok erőfeszítés a közösséghez tartozás? Vajon újratanulhatjuk-e a közösségépítést? Kell-e vezető a közösségbe, vagy mindenkinek felelőssége kicsit vezetőnek lenni? Mi is az az Új Koma Háló? Többek között ezekről a kérdésekről esett szó. Hallgasd meg az első részt itt, és ha tetszett, a másodikat sem érdemes kihagynod.
Ökologikus helyi élelmiszer, közösségi ökocselekvések, a jó élet újraértékelése – ilyesmi témákról beszélgetett a Spirit FM-en Lampé Ágnes szakmai vezetőnkkel, Takács-Sánta Andrással. Nem András volt a műsor egyetlen vendége (egykori munkatársunk, Plachi Attila is megszólalt például), ajánljuk figyelmedbe az egészet.
„Az ökológiai válság évről évre mélyül, ám még mindig reális az esély egy alapvetően békés zöld fordulatra. Ez azonban elképzelhetetlen mélyreható kulturális változások nélkül, amihez pedig kulcsfontosságú a helyi közösségek újrafelfedezése.”
A Takács-Sánta Andrással készített interjú a Képmás magazin májusi számában jelent meg, de a netre csak nemrég került ki a teljes változat. Olvasd el itt!
"Nem igazán látszik tehát más út, mint az, hogy mindnyájan, akik rájöttünk arra, hogy itt most nagyon gyors és mélyreható kulturális változásra van szükség, közösségekben, hálózatokban össze tudjunk fogni, és alulról indulva, először kis léptékben, helyi kezdeményezésekben kialakítsuk azokat az új intézményeket a szívességbankoktól kezdve a bevásárlóközösségeken át az állampolgári tanácsokig, amik már egy új kultúra építőkockái. Globális ökológiai helyzetünk annyira rémisztő, hogy mindannyiunknak, akik e változás szükségességét beláttuk, most gyakorlatilag minden mást félre kellene tennünk."
Olvasd el a Takács-Sánta Andrással készített teljes beszélgetést itt.
„A zöldmozgalom az elmúlt fél évszázadban folyamatosan az ökodisztópiákat öntötte az emberekre, és nagyon kevés olyan képet, hogy milyen társadalomban szeretnénk élni. Vázoljunk fel pozitív jövőforgatókönyveket, hogy miként nézne ki egy ökológiailag fenntartható társadalom! A következő években nagyon sok minden áll vagy bukik azon, hogy képesek vagyunk-e ilyen kívánatos víziókat adni.”
Az In Green magazin beszélgetett szakmai vezetőnkkel, Takács-Sánta Andrással a túlfogyasztásról, a boldog egyszerűségről és pozitív jövőképekről. Természetesen szóba került a Kisközösségi Program és az Új Koma Háló is.
Ha egy kicsit is érdekelnek az ökoközösségek, érdemes meghallgatnod azt a beszélgetést, amelyet Péterfi Ferenc és Sain Mátyás készítettek Takács-Sánta Andrással. Szóba kerültek a nagyvárosi ökoközösségek, a vidéki ökoközösségeket alakító gyüttmentek, no meg az ezeket a kezdeményezéseket összekapcsoló Új Koma Háló.
Továbbá az is, hogy ezek nem csupán életmód-közösségek, tevékenységüknek szinte mindig vannak politikai (értsd: közéleti) aspektusai. Nem utolsósorban pedig szó esett arról is, hogy miként temethetjük be helyben a nagypolitika által ásott árkokat, és hogyan kellene összefogniuk különbözően gondolkodó embereknek az ökológiai katasztrófa megelőzése érdekében.
„Csak mélyreható kulturális változással úszhatjuk meg a globális ökológiai összeomlást. Ebben kulcsszerepe lehet a helyi ökoközösségeknek” – és jó hír, hogy egészen apró cselekedetek is vezethetnek nagy változásokhoz. Ilyesmiről és még jó pár további témáról beszélget a Képmás magazin májusi számában Szilágyi Diána Takács-Sánta Andrással készített interjújában.
A magazin honlapján olvasható az interjú eleje, a teljes szöveg ellenben csak hónapok múlva kerül fel a netre. Úgyhogy érdemes megvenned vagy könyvtárban forgatnod a nyomtatott változatot. (Már csak azért is, mert több más érdekes olvasnivalót is találhatsz benne.)
Ez volt a fő kérdése annak a beszélgetésnek, amelynek szakértő résztvevője volt Antal Miklós és Ürge-Vorsatz Diána mellett szakmai vezetőnk, Takács-Sánta András is. Izgalmas, tartalmas disputa kerekedett, podcast formájában visszahallgathatod!
Podcast-beszélgetés készült nemrégiben szakmai vezetőnkkel tudományról, ökológiai válságról, reményről, egy ökologikus kultúra kialakításáról, no meg ökoközösségekről - Vági Zsolt Sharing Circle nevű kiváló podcastjában.
Igen nagy részben e gyakran félreértelmezett fogalmak körül forgott a december 1-én a Civil Rádióban folytatott beszélgetés szakmai vezetőnkkel, Takács-Sánta Andrással.
A kérdezők Péterfi Ferenc és Sain Mátyás voltak a Demokrácia MOST! című műsorban. Természetesen az ökoközösségek is szóba kerültek. Az adást, amelyről számos pozitív visszajelzés érkezett már, visszahallgathatod podcast formában.
Kőváry Zoltán pszichológus és Takács-Sánta András humánökológus először a budapesti Kelet Kávézóban beszélgettek (Nagy Réka - Ökoanyu - vezetésével) az ökoszorongás oldásának lehetőségeiről. Ez a tartalmas beszélgetés itt hallgatható vissza. Majd pedig Dúll Andrea pszichológussal kiegészülve a Kossuth Rádió Napközben című műsorában is elmondták véleményüket a téma kapcsán.
Mindkét beszélgetésben szóba kerültek a közösségi cselekvések mint fontos szorongásoldó lehetőségek.
A Green Policy Center podcast-csatornáján Huszár András, a GPC igazgatója kérdezte Takács-Sánta Andrást a helyi ökoközösségek cselekvési lehetőségeiről. Jó pár inspiráló példa hangzott el, érdemes végighallgatnod.
(Az adás a Mária Rádión októberben elhangzott beszélgetés vágatlan változata.)
"Hatalmunk visszaszerzése – Helyi ökoközösségek az ökológiai fenntarthatóságért" címmel tartott előadást Takács-Sánta András október végén a Humusz Szövetség idei "Zöld kalandozások" sorozatának nyitó alkalmaként. Az index.hu cikke igen részletesen és pontosan foglalja össze az ott elhangzottakat, akár ott voltál, akár nem, érdemes elolvasnod.
Hogyan álljunk hozzá az éghajlatváltozáshoz, illetve tágabban az ökológiai válsághoz? Szorongjunk? Bízzunk a szakértőkben? Aktivizálódjunk? Ha utóbbi, akkor miért kellene másokkal összefogva cselekedni? Miért kulcsfontosságú a közösségek újrafelfedezése? És miért hasznos, ha a helyi ökoközösségek hálózatba kapcsolódnak? Milyen a jó élet a fogyasztói társadalmon kívül, ahova a közösségek vezethetnek el bennünket?
A fenti kérdésekről (és még nem is teljes a lista) beszélgetett szakmai vezetőnk, Takács-Sánta András Ökoanyuval, azaz Nagy Rékával a wmn.hu Komposzt podcastjában. Hallgassátok figyelemmel!
"A Kisközösségi Program munkatársai és önkéntesei úgy vélik, hogy elsősorban nem valamiféle összeomlásra kell készülni, hanem egy békés átalakulás elősegítéséért kell dolgozni. Globális szinten pedig nem az a megoldás, ha minél többen a teljes önellátásra rendezkednek be, hanem az, ha az egy helyen élő emberek kisközösségekbe szerveződnek, segítik egymást, megosztják a feladatokat, kicserélik a javaikat, és így egy kevésbé környezetterhelő, fenntartható életmódot alakítanak ki a helyi gazdaságot erősítve."
Remek írás jelent meg a WMN magazin online felületén a gyüttmentekről, amelyben munkatársunk, Mészár Anna is megszólal. Szóba kerül az Új Koma Háló, de a kutatási tapasztalatainkról és céljainkról is esik szó. Ajánljuk olvasásra!
Takács-Sánta András, a Kisközösségi Program szakmai vezetője volt szeptember 2-án a Tilos Rádió Erőmű című műsorának vendége.
Az adás témája a humánökológia, az ökológiai válság volt, de nem kis részben a Kisközössségi Program eddigi munkájáról, eredményeiről, terveiről, céljairól is szó esett a beszélgetésben.
A Kisközösségi Program két munkatársa, Mészár Anna és Takács-Sánta András volt a vendége a Civil Rádió 117 perc című műsorának 2020. június 18-án. Arról beszélgettek, miért jó az, ha minél több komplex ökologikus életmód-alternatívát megvalósító helyi kisközösség alakul szerte az országban. Mit teszünk mi azért, hogy ezt elősegítsük? Hogyan támogatjuk az induló és már működő kezdeményezéseket? Milyen tapasztalataink vannak az Új Koma Háló tagjaival? Kiderül a beszélgetésből, amit itt hallgathattok vissza:
Munkatársunk, Kükedi Zsolt beszélgetett nemrégiben az OpenAir Rádióban a „Hol zöldebb?” kezdeményezés kiagyalójával, Kis Klaudiával több öko témáról, köztük elég hosszan a Kisközösségi Programról is. Hallgasd meg itt!
A Zöld Egyenlőség podcast három adásában is szakmai vezetőnkkel, Takács-Sánta Andrással beszélgetett a podcast gazdája, a Corvinus ökológiai közgazdásza, Köves Alexandra. A három téma: helyi ökoközösségek, glokalizáció és részvételi demokrácia. Hallgasd meg mindhármat a csatorna honlapján!
A 444 híroldal nemrégiben elég sokféle témára kiterjedő, részletes interjút közölt Takács-Sánta Andrással, a Kisközösségi Program szakmai vezetőjével, amelyből kezdeményezésünk leglényegéről is képet kaphatsz. Olvasd el itt!
December közepén az m5-ön és a Duna World csatornákon sugárzott Magyar Krónika egyik teljes műsorát ökotémáknak szentelték, és a Kisközösségi Programról is bőven esett szó benne. Az adás visszanézhető a fenti linken.
Szeptember 25-én a Civil Rádióban az egy nappal korábban a Klímahét keretében megtartott "Kisközösségek lehetőségei a kapitalista világrend meghaladásában" című beszélgetést elevenítették fel a műsorvezetők (Sain Mátyás és Péterfi Ferenc) a Kisközösségi Program önkéntesével, a beszélgetés moderátorával, Pauló Gergővel. Ajánljuk meghallgatásra, a műsor elérhető itt.
A Reflektor blog miniinterjút közölt programunk szakmai vezetőjével, Takács-Sánta Andrással, amelyben nemcsak a portálról, hanem tágabban a Kisközösségi Programról is esik szó.
Hírt adott portálunkról az Index és az Élő bolygónk is.
Egyik szimpatizánsunknak köszönhetően a Kisközösségi Programnak saját polca lett a moly.hu könyvajánló oldalon, ahol a kiutak.hu-n ajánlott könyvek találhatók meg.
Munkatársunk, Tauber Tamás beszélgetett tegnap a Mária Rádióban a műsort vezető Nobilis Márió atyával a helyi ökoközösségek fontosságáról és egyúttal a Kisközösségi Programról is.
Július 28-án a Magyar Katolikus Rádió "Sorsfordítók" című magazinjában beszélt Takács-Sánta András közel félórán át a Kisközösségi Programról. Ezt az adást különösen ajánljuk mindazoknak, akik szeretnének átfogó képet kapni programunkról - itt hallgatható meg.
A Civil Rádió 117 perc című műsorában programunk szakmai vezetője, Takács-Sánta András volt "A hét embere" július 16. és 20. között. Mindennap elhangzott vele egy telefonbeszélgetés különböző témákról, mindegyik kapcsolódott a Kisközösségi Programhoz. YouTube-csatornánkon az összeset meghallgathatjátok.
A Kisközösségi Program szakmai vezetőjét, Takács-Sánta Andrást Péterfi Ferenc és Sain Mátyás kérdezte február 14-én a Civil Rádió Demokrácia MOST! című műsorában programunkról, illetve a közösségek újrafelfedezésének fontosságáról. Mindketten fontos, releváns kérdéseket tettek föl, emiatt is érezzük úgy, hogy a beszélgetés érdekesre sikerült! SoundCloud csatornánkon meghallgatható.
Takács-Sánta András a Kisközösségi Program elméleti alapjait és közösségkutatásainak eddigi eredményeit bemutató könyve, A közlegelők komédiája három rádiós beszélgetés tárgya is volt a megjelenés óta eltelt egy hónapban:
- Jazzy Rádió - szeptember 20.
- Civil Rádió - szeptember 21.
"Jóslatok helyett felelősen" címmel közöl az Új Város folyóirat legfrissebb száma háromoldalas interjút Takács-Sánta Andrással. Az anyagban a Kisközösségi Programról is jócskán esik szó egyéb témák (pl. az ökológiai fenntarthatóság fő stratégiái, a technikai megoldások elégtelensége, a jövő megismerésének lehetetlensége stb.) mellett. Az interjú teljes terjedelmében olvasható itt.
Korábban is készültek már a Kisközösségi Program munkájáról rádiós interjúk, de most a nyár elején többször is beszélgettek velünk különböző csatornákon a megjelenő könyvünk kapcsán. Szerettük volna ezeket a hanganyagokat egy könnyen elérhető helyen tudni, így készítettünk egy SoundCloud csatornát, és fel is töltöttünk néhány friss anyagot ide. Hallható most itt három nyár eleji beszélgetés az Építőkockák egy új világhoz című kötetünkről, valamint egy korábbi interjú a Kisközösségi Program törekvéseiről és munkájáról.
Terveink szerint a jövőbeni felvételek is felkerülnek majd ide, és az interjúkon kívül más jellegű anyagokat is tervezünk még itt megosztani.
Itt találod a csatornát, ahol meghallgathatod az anyagokat - és ahol követhetsz is minket: www.soundcloud.com/kiskozossegiprogram
A több mint 80 éves múlttal rendelkező Vigilia folyóirat idén májusi számában jelent meg egy terjedelmesebb interjú Takács-Sánta Andrással, amelyben a Kisközösségi Programról is bőven esik szó. Íme egy részlet: "A Kisközösségi Programmal mára eljutottunk oda, hogy elindult az első olyan kisközösség, amely a mi segítségünkkel jött létre. A következő években reményeim szerint sok másik új ökoközösség követi majd. Ez a nagy álmom, ezen dolgozom nap mint nap egy remek csapattal közösen. Mindeddig döntően önkéntes munkában, ám most éppen forrásteremtésen ügyködünk annak érdekében, hogy nagyobb hatást tudjunk kifejteni, és hozzátegyük a magunkét egy ökológiai forradalom kibontakozásához. Annyi biztos, hogy a Kisközösségi Program nagyon sok munkát ad majd még számomra életem hátralevő részében. "
Az interjú, amelyet a Kisközösségi Program egy másik munkatársa, Tauber Tamás készített, teljes terjedelmében letölthető.
December 8-án a Kossuth Rádió Napközben című műsorában Takács-Sánta András beszélt a Kisközösségi Programról. A bő ötperces anyag honlapunkon meghallgatható/letölthető.
A frissen megjelent, 2016-os Szabad Föld Kalendárium „A mi emberünk” rovata miniportrét közöl Takács-Sánta Andrásról – fókuszban a Kisközösségi Programmal.
„Ne higgyük azonban, hogy András afféle szobatudósként a maga elefántcsonttornyából akarja megmondani a tutit. A Kisközösségi Program keretében munkatársaival együtt már több mint 50 helyi ökokezdeményezést térképezett föl itthon az elmúlt 7 évben.”
A teljes portré honlapunkról letölthető.
„Újra fel kellene találnunk a helyi közösségeket” címmel jelentetett meg riportot a Kisközösségi Programról a magyar termékeket népszerűsítő, igen olvasott mtro.hu oldal.
Az összeállítás egy korábbi, a ReCity Magazinban olvasható interjún alapszik.
A frissen indult recity.hu internetes portál a fenti címmel közöl interjút Takács-Sánta Andrással a Kisközösségi Programról, különös tekintettel a városi cselekvési lehetőségekre.
Az interjú a recity.hu-n olvasható.
A fenti címmel közölt interjút a Ma és Holnap című folyóirat a Kisközösségi Programról Takács-Sánta Andrással.
„Egyre többen vagyunk, akik látjuk azt, hogy a jelenlegi társadalmi-gazdasági berendezkedés nem fenntartható, nemcsak az ökológiai problémák miatt, hanem egyéb okokból sem. Ezen tehát valahogy változtatnunk kell, ez a fő motiváció. […] Nem tűnik a valóságtól elrugaszkodott ötletnek, hogy egy-két évtizeden belül mondjuk minden ezredik magyar ember legyen aktív tag egy ilyen kisközösségben. Ez körülbelül tízezer embert jelentene, ennyien biztosan vagyunk itthon, akik egy ökologikusabb társadalmat szeretnénk.”
A teljes interjú letölthető pdf formátumban.
A Megyeri Nóra által készített interjú a Ma és Holnap XI. évfolyamának 6. számában jelent meg.
November 12-én, szombaton 22.30-tól a Kossuth Rádió Esti beszélgetések a Földről című félórás műsorában Takács-Sánta András egyéb témák mellett a Kisközösségi Programról, a hozzá kapcsolódó ideákról is beszél.
A fenti címmel közölt interjút a Magyar Nemzet Online Takács-Sánta Andrással, a Kisközösségi Program szakmai vezetőjével.
„Valódi megoldás csak alulról jöhet, leginkább helyi kisközösségektől. [...] a legtöbb, amit az egyén tehet, hogy a lakóhelyén összefog mindazokkal, akik szintén változtatni szeretnének. Sok-sok ilyen kisközösség együtt már hatalmas erőt képviselhet, az ilyen összefogások már a rendszer megváltoztatásához is hozzájárulhatnak.”
A teljes cikk az mno.hu portálon olvasható.
Keress minket, ha...
...vagy küldj nekünk egy emailt az info@kiskozossegek.hu címre.
Te is hiszel abban, hogy kisközösségek nagy változásokat idézhetnek elő?
Ha lehetőséged van “befektetni” a Kisközösségi Programba, akár rendszeresen, akár csak egy-egy alkalommal, bármekkora pénzadományt hálásan fogadunk. Adományod kulcsfontosságú számunkra, mert működésünket az önkéntes munka mellett döntően magánszemélyek támogatásaiból biztosítjuk. Közvetlenül a Helyi Kisközösségek Nonprofit Kft.-n keresztül utalhatsz nekünk.
Bankszámlaszámunk:
16200151-00151601 – MagNet Bank
IBAN (nemzetközi számlaszámunk):
HU31-16200151-00151601-00000000
SWIFT code: HBWEHUHB, MagNet Bank
Mire fordítjuk a jelenleg beérkező támogatásokat?
Kérjük, adományozáskor jelöld meg, ha a fenti célok közül valamelyiket kifejezetten támogatni szeretnéd.
További támogatási lehetőség:
Amennyiben úgy gondolod, hogy szívesen járulnál hozzá, hogy minél több helyi kisközösség váljon aktívan cselekvő részesévé az ökológiai fordulatnak, támogass minket!
Köszönjük, hogy adományoddal hozzájárulsz céljaink megvalósításához!