Július végén megtartottuk Szélkergető ifitáborunkat, amely a korábbi évekénél kevesebb jelentkező miatt idén csak három napig tartott, de annál élménygazdagabb volt. Egy hosszú hétvégére ellátogattunk Visnyeszéplakra, ahol beleláthattunk egy, a magyar falu hagyományait ápoló, emberléptékű, fenntarthatóságra törekvő, tájbarát gazdálkodást folytató, bennünket pedig nagy szeretettel fogadó közösség életébe. Kiváló házi koszton élhettünk, az ezt biztosító szürkemarhák, kecskék, lovak, méhek tartásából, valamint tájfajta zöldségek és gyümölcsfák gondozásából is sokat láthattunk. Belevethettük magunkat egy padlásfödém lesarazásának izzasztó munkálataiba, focizhattunk a népes helyi fiatalsággal, kirándulást tehettünk egy szomszédos, kihalt faluba, belekóstolhattunk egy népzenére és néptáncra épülő, mégis fiatalosan bulis hangulatú mulatságba, s az azt követő, éjszakába nyúló nótázásba. A legnagyobb, és sok fiatal táborozónkat mélyen megérintő élmény azonban mégis a puszta találkozás és beszélgetés lehetett olyan emberekkel, akik szemmel láthatólag teljes és belsőleg gazdag életet élnek egy egészen más tárgyi körülményekkel, élettempóval és értékekkel jellemezhető világban, mint amilyet a modern városi vagy városias létben legtöbbünk normálisnak gondol.
Frissítés: a május 13-i alkalmat az időjárási előrejelzések miatt május 27-re halasztottuk el. Minden más változatlan! Várunk mindenkit szeretettel!
2017. május 13-án május 27-én szombaton a Róka-hegyi kőfejtőhöz hívjuk szeretettel gyermek- és felnőtt-táboraink korábbi résztvevőit, új érdeklődőit, családjukat, barátaikat és minden más, a Kisközösségi Program munkája iránt érdeklődő szimpatizánsunkat! A nap során közös kirándulással, piknikkel, minden korosztálynak ökologikus és tartalmas programmal készülünk. Gyertek, találkozzunk!
Ez a legjobb lehetőség megismerkedni az idei táborok vezetőivel, a programokkal, a régi és új táborozóknak egymással. De szeretnénk a résztvevőkkel jobban megismertetni a Kisközösségi Program céljait, eddigi eredményeit is. Lesz kirándulás, közös játék, beszélgetés minden korosztálynak, zenélés, piknikezés. Mindezt városközeli, mégis izgalmas természeti környezetben.
A tervezett program:
9:00 - találkozó a Batthyány téren (metrólejárat előtt a padoknál) (9:18-kor indul a HÉV), az autóval érkezőknek lentebb az információk az odajutáshoz. 10:00-12:00 - kirándulás a Róka-hegyi kőfejtőben 12:00-13:00 - piknik, közös batyus ebéd 13:00-16:00 - közösségi programok és beszélgetések: közösségi és érzékelős játékokkal a gyerekeknek, és külön játékokkal valamint beszélgetésekkel a felnőtteknek. Bemutatkoznak az idei táborok, a résztvevők megismerkedhetnek a turnusok táborvezetőivel. A Kisközösségi Program munkájába és eredményeibe is belepillanthatunk egy interaktív beszélgetés során.
Főbb információk:
Időpont: május 27. (szombat) 10:00-től 16:00-ig (várhatóan)
Helyszín: Róka-hegyi kőfejtő
A Róka-hegyi kőfejtő egyike Budapest olyan természeti nevezetességeinek, amelyet nem sokan ismernek. Pedig “Budapest egykori legnagyobb mészkőbányája, a III. kerületi Csillaghegyen található Róka-hegyi kőfejtő méltán népszerű kirándulóhely. A többszintes bánya és környéke már évtizedek óta védett terület, hétvégenként megtelik bográcsozó, szalonnasütő, sziklamászó emberekkel. A bizarr sziklaformációk és a növényritkaságok mellett a fővárosra nyíló panoráma is óriási vonzerő.” A májusi össztáboros találkozónkon szeretnénk a résztvevőkkel megismertetni, bejárni ezt a szép helyet.
Időjárásnak megfelelő, koszolható, sportos ruhát.
A közös piknikre, batyus ebédre finomságokat, olyat, amiből egymást is meg tudjuk kínálni.
Ivóvizet, innivalót egész napra.
Pokrócot, polifoamot, amire le tudunk ülni napközben.
Családtagokat, barátokat, akik szívesen ismerkednének meg a nyári ökoprogramjainkkal, a Kisközösségi Program munkájával, vagy akik csak szívesen töltenének egy napot közösségben a természetben!
Fontos információ: A helyszínen kiépített WC (sajnos) nincs.
A program ingyenes. Aki szeretne velünk tartani, kérjük, lehetőleg május 1-ig jelezze felénk a szándékát a latomezo@kiskozossegek.hu címen, hogy tudjunk a létszámmal kalkulálni!
2017-ben második alkalommal szervezünk ökotábort a 13-18 éves korosztálynak, hogy a Látó-Mező gyerektáborunkat már kinövő visszajáró ifjaknak is lehetőséget biztosítsunk a tartalmas, élményteli nyári ökoprogramon való részvételre. Idén rendhagyó módon új helyszínen, a Bükkben fekvő Kács faluban tartjuk meg a Szélkergető Közösségi Ökotábort 2017. július 17-23. között.
Azokat a fiatalokat várjuk az idei ifiturnusba, akik szívesen töltenék a nyár egy hetét természetközelben, olyan közösségben, ahol számít a szavuk, ahol lehet együtt zenélni, játszani, kirándulni, filozofálni az élet nagy kérdéseiről, és nem utolsó sorban tapasztalatot lehet szerezni az ökologikus életmódról.
A tábor költsége 40 000 Ft/fő, amely tartalmazza az utazást Budapestről oda-vissza, a szállást, az összes program költségét, valamint az étkezéseket. Gyerektáborainkban testvérek részvétele esetén kedvezményt tudunk biztosítani.
1-2 héten belül elindul a jelentkezés az idei ökotáborainkba. Addig is március második hétvégéjén (március 11-12-én) a már hagyományos tavaszi tábori találkozóra hívunk mindenkit: békamentésre Farmoson.
Szeretettel várjuk mindhárom táborunk (gyerek, ifi, felnőtt) eddigi résztvevőit, családtagjaikat, barátaikat és a táborok új érdeklődőit és a Kisközösségi Program szimpatizánsait.
A farmosi kirándulásunk idén rendhagyó módon alakul. A táborozókkal baráti körben március 12-én mentjük majd a békákat, de már előző nap is programok várják a Farmosra látogatókat, és a programban a Kisközösségi Program és a táborok szervezői is részt vesznek. Így lehetősége lesz ottalvásra táboros körben azoknak, akik mindkét napot szeretnék Farmoson velünk tölteni.
Békamentés a táborozókkal - vasárnap
Akik csak a békamentésen vennének részt, azokat március 12-én vasárnap várjuk. Ezt a napot lefoglaltuk a táborozóink számára, itt csak mi magunk leszünk, „szűk”körben mentjük a kétéltűeket. A csak ezen a programon résztvevőket vasárnap reggel 8:30-kor várjuk a farmosi vasútállomáson. (Aki Budapestről érkezne, annak reggel 7:15-kor indul a vonat Újszász-Szolnok felé a Keleti pályaudvarról. Farmosig kell jegyet váltani). A békamentés után egy kisebb kirándulást teszünk a szikeseken. Az aznapi program körülbelül délután 2 óra körül ér véget.
Egész napos családi program - szombat
Az idei évben a Kisközösségi Program és a táborszervező csapat is részt vesz a Farmosi Gólyaváró Családi Napon, március 11-én – vagyis a táboros békamentést megelőző napon. Ezen a szombaton 9-15 óráig az aznapi békamentést követően különböző programokban vehet részt, aki már aznap ellátogat Farmosra. Természetvédelmi témákban játékos programokkal várják a családokat. A résztvevők megismerkedhetnek majd a Kisközösségi Program munkájával is, és bemutatkoznak az ökotáboraink is. A Családi Napra érkező csapatunk szombaton reggel 7 órakor találkozik a Keleti pályaudvaron a kijelzők alatt. Kérjük, a jegyeket Farmosig mindenki váltsa meg magának. Az egyénileg érkezőket 8:30-kor várjuk a farmosi vasútállomáson. A Családi Nap szűkebb helyszíne, annak, aki a nap folyamán csatlakozna: Farmos, Madárvárta (GPS: 47.358849,19.825664).
Egész hétvégés program a táborozókkal - szombat-vasárnap
Azoknak, akik mindkét nap szeretnének részt venni velünk a programokban lehetősége van az ottalvásra. Szállást a közeli Boros Ádám Ifjúsági Szálláson foglalunk. Az ottalvóknak szombat este közösségi programokkal, éjszakai békakoncert hallgató túrával készülünk, és nem utolsó sorban korábbi táboros társainkkal tölthetjük az estét. Várjuk mind a gyerek, mind a felnőtt táborok résztvevőit, érdeklődőit. A szombati programba este is be lehet csatlakozni. Azokat, akik aznap estére jönnek, délután 5 óra körül várjuk a szálláshelyre.
Fontos tudnivalók - költségek, jelentkezés, mit hozzunk magunkkal
A részvétel minden programon önköltséges. Utazási és szállásköltséget a résztvevőknek kell fizetni, a szervezett programok, kirándulások maguk ingyenesek. Enni és innivalóról gondoskodni kell. A szálláson szombat este meleg vacsorát készíthetünk közösen igény és előzetes egyeztetés szerint.
A programokra jelentkezni, érdeklődni (szállásról, étkezésről, programról) a latomezo@kiskozossegek.hu címen lehet, vagy a +36-30-435-5528-ös telefonszámon (munkanapokon 17 óra után).
Mit kell hozni?
Vízálló cipőt és koszolható ruhát javaslunk. Elemózsiát, hiszen a munka során a szabadban igencsak megéhezik az ember. Aki előző estére is jönne, váltóruha mellé érdemes fejlámpát és hálózsákot is betennie, de ágyneműt is lehet kérni a házban.
Mit kell tudni a békamentésről?
A békamentés Farmos község határában zajlik. Itt terül el a Farmosi Nagy-nádas, melyet évről évre kétéltűek tízezrei keresnek fel, hogy ott szaporodjanak. A nádasba a közelben lévő gyepekről vonulnak az állatok – elsősorban barna ásóbékák, de gőték és más békafajok is -, ahol évközben élnek, illetve a telet földbe ásva hibernáltan töltik. Vonulási útjukat a 311-es út illetve a vasúti vágányok keresztezik. A békamentő önkéntesek segítsége nélkül kétéltűek tömegei esnének áldozatul a forgalomnak.
Február 25-én a békamentés szervezői felállították az ideiglenes terelőkerítést, mely megakadályozza a békákat abban, hogy feljussanak az útra. A kerítés tövébe vödröket ástunk le, melyekbe az éjszakai vonulás során belepottyannak az állatok. Mi pedig reggel összegyűjtjük a „csapdába” esett kétéltűeket és együtt visszük át őket a mocsárhoz.
A békák számától függ, hogy mennyi időt vesz igénybe maga a mentés, de ez általában délig lezajlik. A békákat összegyűjtés után átvisszük a mocsárba, ahol lehetőség van a Kékbegy tanösvény megtekintésére. Itt egy pallósor ível át a nádason, így nagy élmény testközelből megismerkedni a nádasok élővilágával.
Ezután egy kisebb kirándulást tervezünk a szikeseken, ilyenkor tavasszal csodaszép, nagyon változatos az élővilága.
A békák száma nagyon időjárásfüggő, általában meleg, csapadékosabb időben vonulnak nagy számban. A 2012-es év nagyon száraz volt, így alig mozogtak az állatok, 45000-es átlaghoz képest, csak 4500 békával találkoztunk. 2013-ban viszont több mint 60 000 békát mentettünk, míg 2014-ben visszaesett a szám 10338-ra. Bízunk benne, hogy idén sok-sok kétéltűvel találkozunk, de békáktól függetlenül is nagyon sok érdekes élőlényt lehet találni a Tápió vidékén.
Látó-Mező gyerektáborunkat évek óta visszatérő táborozóink kinőttek. Mivel sem ők, sem mi nem szeretnénk lemondani a további együttlétről, szükségessé vált egy, a 13-17 éves korosztály igényeihez szabott új tábor szervezése. Ez lett a Szélkergető ifitábor, amelyet idén indítunk először. A Szélkergetőben szellemiségünket, a természetben közösségre hangoltságot megőrizve gondoljuk és formáljuk tovább a jövőt, miközben a szervezésben egyre aktívabb szerepet szánunk maguknak a résztvevőknek. Együtt szeretnénk megtanulni, hogyan kell olyan közösségi létet megvalósítani, amely átível a hagyományos társadalmi intézmények adta lehetőségeken, ugyanakkor hosszú távú célok megfogalmazását és megvalósítását is lehetővé teszi.
Alapinformációk a Szélkergető ifitáborral kapcsolatban
Időpont: 2016. július 18-24.
Helyszín: Nagybörzsöny
A tábor díja: 40.000 Ft (a visszatérő táborozóknak 5.000 Ft-ot engedünk a tábor díjából)
Jelentkezni lehet: A Szélkergető ifitábor saját honlapján.
...helyi ökoközösséget alapítanál bárhol a világban és szakmai segítségre van szükséged!
...ha csatlakoznál egy már létező magyarországi közösséghez, de nem találtad még meg az igazit!
...a már meglévő közösségeddel szívesen inspirálódnátok, szívesen cserélnétek tapasztalatot más kezdeményezések képviselőivel (pl. az Új Koma Háló tagjaival)!
...úgy gondolod, szakmailag érdemes volna együttműködnünk!
...szívesen járulnál hozzá anyagilag a Kisközösségi Program céljaihoz!
Te is hiszel abban, hogy kisközösségek nagy változásokat idézhetnek elő?
Ha lehetőséged van “befektetni” a Kisközösségi Programba, akár rendszeresen, akár csak egy-egy alkalommal, bármekkora pénzadományt hálásan fogadunk. Adományod kulcsfontosságú számunkra, mert működésünket az önkéntes munka mellett döntően magánszemélyek támogatásaiból biztosítjuk. Közvetlenül a Helyi Kisközösségek Nonprofit Kft.-n keresztül utalhatsz nekünk.
Bankszámlaszámunk: 16200151-00151601 – MagNet Bank
IBAN (nemzetközi számlaszámunk): HU31-16200151-00151601-00000000 SWIFT code: HBWEHUHB, MagNet Bank
Mire fordítjuk a jelenleg beérkező támogatásokat?
Az Új Koma Háló szervezési és működési költségei – a támogatások segítenek abban, hogy közreműködésünkkel helyi ökoközösségek alakuljanak és működjenek minél több településen, továbbá tapasztalataikkal egymást is segítsék.
Országjáró terepmunkánk útiköltségei és munkadíjai – az adományok segítenek abban, hogy minél több ígéretes helyi fenntarthatósági kezdeményezést látogathassunk meg, illetve adjunk hírt ezekről kiadványainkban, honlapunkon és előadásaink során.
A Kiutak.hu portálunk fejlesztése – adományokból tudjuk finanszírozni a fejlesztési költségeit annak az oldalnak, ahol cselekvési tippekkel és tudásanyagok ajánlóival segítjük a formálódó és már létező helyi ökoközösségek működését.
Kérjük, adományozáskor jelöld meg, ha a fenti célok közül valamelyiket kifejezetten támogatni szeretnéd.
További támogatási lehetőség:
Segítő Bankkártya Program - Amennyiben a MagNet Banknál rendelkezel bankkártyával, a Segítő Bankkártya Program keretében is támogathatod a Kisközösségi Programot.
Amennyiben úgy gondolod, hogy szívesen járulnál hozzá, hogy minél több helyi kisközösség váljon aktívan cselekvő részesévé az ökológiai fordulatnak, támogass minket!
Köszönjük, hogy adományoddal hozzájárulsz céljaink megvalósításához!