Vagy éppen akad olyan külföldi ismerősöd, akinek ez érdekes lehet? Immár angol nyelven is elérhető, szakmai vezetőnk, Takács-Sánta András tanulmánya (Pokoly Judit fordításában) – miután a napokban napvilágot látott a Farkas Judit által szerkesztett "Környezeti kérdések – közösségi válaszok" című szöveggyűjtemény angol változata. És persze a többi írást is ajánljuk belőle!
#Tanulmány
Ez az a Farkas Judit által szerkesztett kötet, amelyet már reklámoztunk e hasábokon is a közelmúltban. Számos hozzánk közel álló tanulmány olvasható benne, különösen az, amelyik a Próféták és helyi ökoközösségek – A Kisközösségi Program és az Új Koma Háló címet viseli. (A könyv az alábbi képre kattintva érhető el.)
#Tanulmány
#Új Koma Háló
Nemrégiben jelent meg a fenti címmel egy "humán környezettudományi olvasókönyv" a kiváló pécsi antropológus, ökofalu-kutató, Farkas Judit szerkesztésében. A benne szereplő tanulmányok egy részét is Judit írta, de számos további hazai szerző munkái szintúgy megtalálhatók a kötetben. Köztük van szakmai vezetőnk, Takács-Sánta András két írása is. Az egyik "A közlegelők komédiája" című könyvének első fejezete. A másik pedig az eredetileg 2020-ban megjelent "Próféták és helyi ökoközösségek - A Kisközösségi Program és az Új Koma Háló" című tanulmány frissített, fölújított változata.
A tartalomjegyzéket itt éred el, a könyv oldala a kiadó honlapján található.
#Tanulmány
#A közlegelők komédiája
#Új Koma Háló
A Credo folyóirat nemrég megjelent, teremtésvédelmi tematikus számában szakmai vezetőnk, Takács-Sánta András "A közösségek újrafelfedezése - Remény az ökológiai válság korában" című tanulmányát is olvashatjátok. Tömören, hat oldalon bemutatja, hogy miért csináljuk a Kisközösségi Programot, és mit tettünk eddig. Ökoszorongás enyhítésére külön ajánljuk ezt az írást. De amúgy az egész számot érdemes megnéznetek, innen tölthetitek le.
#Tanulmány
Izgalmas vitát közöl a Replika folyóirat legfrissebb száma "Ökológia, környezeti értékek és a jelen társadalma" címmel - Bognár Bulcsu vitaindítója nyomán. A Kisközösségi Program is szóba kerül a vitában, ami nem csoda, mivel szakmai vezetőnk, Takács-Sánta András is a tíz hozzászóló között volt. Az "Ökológiai radikalizmus vagy összeomlás" című írásában így fogalmaz:
"Bognár Bulcsu szerint Magyarországon az alulról jövő kezdeményezések túl gyengék az ökológiai érdekérvényesítéshez, és csak a „felülről szervezett hierarchia” segítségével működhetnek hatásosan. Ez a megfogalmazás tartalmaz igazságot, ám túlzottan sarkos és leegyszerűsítő. Egyrészt minden alulról induló kezdeményezésnek nyilvánvalóan jót tesz, ha megtámogatják fölülről. Másrészt kétségtelen az is, hogy itthon nehezebb dolguk van az ilyen, alulról szerveződő kezdeményezéseknek, mint tőlünk nyugatra. Ám ez
nem azt jelenti, hogy le kellene mondanunk róluk, ha nem kapnak az állam szintjéről támogatást. Érkezhet segítség számukra ugyanis a civil, sőt az akadémiai szférából is (például a mi munkacsoportjaink is erre törekszenek a Kisközösségi Program elnevezésű kutatási és akcióprogram keretein belül)."
Olvassátok el az egész vitát itt: https://replika.hu/replika/114
#Tanulmány
Szakmai vezetőnk, Takács-Sánta András a Máltai Tanulmányok tudományos folyóirat felkérésére írta meg azt a Próféták és helyi ökoközösségek című tanulmányt, amelyben tömören összefoglalja, hogy miért csináljuk immár 12 éve a Kisközösségi Programot, és mik az eddigi fő eredményeink. Majd pedig kezdeményezéseink közül külön kiemeli és bemutatja az Új Koma Hálót, a komplex életmód-alternatívára törekvő helyi ökoközösségek hálózatát. Örömmel vesszük a visszajelzéseiteket a szöveggel kapcsolatban.
És amúgy a teljes, Környezetvédelem és klímaváltozás című tematikus számot ajánljuk (amiben a tanulmány megjelent).
Máltai Tanulmányok 2020/1. ... a Magyar Máltai Szeretetszolgálattól
#Tanulmány
#Új Koma Háló
Kisközösségek békés ökoforradalma - Miért kulcsfontosságú a közösségek újrafelfedezése az ökológiai válság megoldásához? címmel jelent meg szakmai vezetőnk, Takács-Sánta András tanulmánya az Ellensúly folyóirat 2019/2. számában. Ajánljuk mindenkinek, aki hisz abban, hogy el tudjuk kerülni az ökológiai öngyilkosságot. És talán még inkább azoknak, akik nem hisznek ebben, de szeretnének hinni. A nyomtatott számban a 87-95. oldalon találjátok, vagy ide kattintva online olvasható.
#Tanulmány
A Kisközösségi Programnál Kiútikönyv munkacímmel évek óta dolgozunk egy kézikönyvön, amely ökologikus helyi kisközösségek számára nyújthat majd a jövőben segítséget. Ez tartalmazni fog számos, elsősorban közösségi szintű környezetkímélő viselkedési alternatívát, továbbá útmutatót nyújt a közösségszervezéshez és a helyi politikai döntéshozatal befolyásolásához is.
Összegyűjtöttük most a könyv már elkészült és korábban nyilvánossá tett részleteit.
A kötet egyik kész fejezetét, a természetvédelemről szóló részt korábban közzétettük itt az oldalunkon. Az anyag a „Mit tehetnek helyi (kis)közösségek a biológiai sokféleség megőrzése és a zöldterületek védelme érdekében?” címet viseli.
A fejezet először helyzetképet ad a biológiai sokféleség hazai állapotáról. Ezután pedig számos ötletet nyújt helyi (kis)közösségek számára ahhoz, hogy mit tehetnek a biológiai sokféleség megóvása, illetve a települések zöldterületeinek védelme érdekében.
Bajomi Bálint fotója
A könyv egy másik részlete is megjelent már. Ez a rövid fejezet azt vizsgálja, hogy milyen különböző módokon állhatunk hozzá kultúránk jelenlegi válságához.
A szövegekhez szívesen veszünk bármilyen építő észrevételt, javaslatot.
Támogasd a Kiútikönyv elkészültét!
A Kisközösségi Programban sok elkötelezett szakember dolgozik együtt a legkülönfélébb szakterületekről. Egyelőre szinte mindannyian önkéntesen vesznek részt a Kiútikönyv írásában, szerkesztésében is.
Ahhoz, hogy a könyvet belátható időn belül kézbe is vehessék az olvasók, anyagi támogatásra van szükségünk. Szakértői díjak segítenének abban, hogy mihamarabb elkészülhessen a Kiútikönyv, illetve hogy további készülő fejezeteit előzetesen közzétegyük. Ezt támogatásokból tudjuk finanszírozni.
Ha szívesen lennél e kötet mecénása, vagy ismersz valakit, aki támogatná a könyv elkészültét, kérjük, keress bennünket az info@kiskozossegek.hu címen!
#Kiútikönyv
#Tanulmány
#Támogatás
#Könyveink
Megjelent Takács-Sánta András tanulmánya, amely a Kisközösségi Program keretein belül az elmúlt nyolc évben végzett (és amúgy a jövőben is folytatódó) közösségkutatásaink tanulságait foglalja össze "Egy új világ építése egészen alulról? - Komplex ökologikus élemód-alternatívát megvalósító helyi közösségek a vidéki Magyarországon" címmel. Az írás a socio.hu-n, az MTA Társadalomtudományi Kutatóközpont Szociológiai Intézet online folyóiratában teljes terjedelmében olvasható a fenti címre kattintva.
#Tanulmány
Készülő Kiútikönyvünk annak idején elsőként közzétett, rövid részletét nemrégiben frissítettük.
Írásunk azt vizsgálja, hogy milyen különböző módokon állhatunk hozzá kultúránk jelenlegi válságához. A szöveghez szívesen veszünk bármilyen építő észrevételt.
#Kiútikönyv
#Tanulmány
#Könyveink
A Szociálpedagógia folyóiratban jelent meg Gelencsér Zsófia munkatársunk tanulmánya a herencsényi Ökotársulás kezdeményezésről, amely részben a Kisközösségi Program keretein belül végzett kutatásokon alapszik.
A Nógrád megyei faluban budapestiek egy csoportja vásárolt földet munkahelyeket teremtve helyieknek, miközben ők maguk ellenőrzött forrásból biominőségű élelmiszerhez jutnak. A tanulmány itt olvasható.
#Élelmiszer
#Tanulmány
A Nemzeti Fenntartható Fejlődési Tanács megbízásából Kajner Péter, Lányi András és Takács-Sánta András összeállítottak egy gyűjteményt „A fenntarthatóság felé való átmenet jó példái” címmel.
A 38 esettanulmány döntő többsége olyan lelkesítő olvasmány, amelyek egyértelműen jelzik, hogy léteznek Magyarországon mintaértékű ökologikus helyi kezdeményezések. Az esettanulmányok közül tizenkettőt Takács-Sánta András írt a Kisközösségi Program keretein belül végzett terepmunkák alapján: Vép, Soproni kékfrank, Talentum Kör, Herencsény, Kerecsend, Gyula, Szatyor, Liliomkert, Évkerék Ökotanya, Első Kis-Pesti Kert, Krisna-völgy és Visnyeszéplak.
Az esettanulmányok mellett mindenképp érdemes elolvasni az összeállítás bevezető tanulmányát is (2. fejezet). A gyűjtemény letölthető az NFFT.hu oldalról.
#Helyi pénz
#Élelmiszer
#Tanulmány
#Hulladék
#Energia
A fenti címmel jelent meg nemrégiben Takács-Sánta András esszéje, amely a „Hogyan törhetne át az ökológiai politika?” alcímet viseli. A tanulmány kulcsfontosságúnak tekinti a helyi kisközösségek szerepét ebben a folyamatban.
A demokrácia helyibbé és részvételibbé tétele mellett érvelő írás a Pánovics Attila és Glied Viktor által szerkesztett „...Cselekedj lokálisan! – Társadalmi részvétel környezeti ügyekben” című kötetben látott napvilágot.
A teljes kötet – amely számos további figyelemre méltó írást is tartalmaz – letölthető innen.
Az esszé alapul szolgál majd a készülő kézikönyvünk részvételi demokráciáról szóló fejezetének egy részéhez. A kézikönyvből elérhető két előzetesen közzétett részlet (I., II.).
#Kiútikönyv
#Tanulmány
#Könyveink
A Kisközösségi Program kézikönyv-író munkacsoportja Jacsó Enikő vezetésével két tanulmányt készített a Humusz Szövetség megbízásából.
A helyi pénzekről szóló anyag és a szívességbankokról szóló szöveg egyaránt elérhető a Humusz Szövetség honlapján.
Reményeink szerint ez a két tanulmány hozzájárul ahhoz, hogy érthetőbbé váljon sokak számára e két összetett, ám az ökológiai fenntarthatóság szempontjából is nagyon fontos téma.
A tanulmányok alapul szolgálnak majd a készülő kézikönyvünk pénzről szóló fejezetéhez. A kézikönyvből elérhető két előzetesen közzétett részlet (I., II.).
#Kiútikönyv
#Helyi pénz
#Tanulmány
#Szívességbank
#Könyveink