Augusztus utolsó hétvégéjén, 24-27. között a Kisközösségi Program csapata is programokkal vár a Gyüttment Fesztiválon. A standunknál egész hétvégén személyesen ismerkedhetsz a munkánkkal, kutatási eredményeinkkel, felteheted a kérdéseidet a hazai ökologikus helyi kisközösségi kezdeményezések kapcsán. És ha benézel hozzánk, az Építőkockák egy új világhoz című kötetünk egy példányát is megnyerheted! A kötetet meg is vásárolhatod majd a fesztiválon, ha még nincs belőle példányod! :)
Pénteken két, szombaton és vasárnap délután 1-1 beszélgetésre is várunk a Belső utak és közösségi megoldások udvarában.
Augusztus 25-én, pénteken 14 órától Egyedül nem megy? - Közösségben könnyebb! címmel műhelybeszélgetésen gondolkodhatsz velünk arról, mi történik, ha az ökologikusabb élet megvalósítása érdekében összefogunk másokkal? Mire lehet képes egy-egy (helyi) kisközösség? Hol és hogyan találunk magunknak társakat? Miért küzdünk egyedül, mikor együtt hatásosabban lehetünk környezetkímélőbbek?
25-26-27-én pedig 16-18 óra között az Építőkockák egy új világhoz kötetünk egy-egy fejezetét mutatjuk be részletesen. Egy-egy pódiumbeszélgetésünk során plusz híreket, információkat is megtudhatsz a békamentésről, az adományboltokról és a co-housingról. Ezekre az alkalmakra meghívtuk a témák egy-egy szakértőjét is, akik a könyv írása során is sok tapasztalatot és tudást osztottak meg már velünk, de most te is kérdezhetsz tőlük!
A Gyüttment Fesztiválon a mi beszélgetéseinken kívül számtalan hasznos, érdekes, elgondolkodtató és szórakoztató ökoprogramon vehetsz még részt! Nézz körül a honlapjukon vagy kövesd a Facebook oldalukat a részletes leírásokért!
#Békamentés
#Standolás
#Építőkockák
#Gyüttment Fesztivál
#Könyveink
1-2 héten belül elindul a jelentkezés az idei ökotáborainkba. Addig is március második hétvégéjén (március 11-12-én) a már hagyományos tavaszi tábori találkozóra hívunk mindenkit: békamentésre Farmoson.
Szeretettel várjuk mindhárom táborunk (gyerek, ifi, felnőtt) eddigi résztvevőit, családtagjaikat, barátaikat és a táborok új érdeklődőit és a Kisközösségi Program szimpatizánsait.
A farmosi kirándulásunk idén rendhagyó módon alakul. A táborozókkal baráti körben március 12-én mentjük majd a békákat, de már előző nap is programok várják a Farmosra látogatókat, és a programban a Kisközösségi Program és a táborok szervezői is részt vesznek. Így lehetősége lesz ottalvásra táboros körben azoknak, akik mindkét napot szeretnék Farmoson velünk tölteni.
Békamentés a táborozókkal - vasárnap
Akik csak a békamentésen vennének részt, azokat március 12-én vasárnap várjuk. Ezt a napot lefoglaltuk a táborozóink számára, itt csak mi magunk leszünk, „szűk”körben mentjük a kétéltűeket. A csak ezen a programon résztvevőket vasárnap reggel 8:30-kor várjuk a farmosi vasútállomáson. (Aki Budapestről érkezne, annak reggel 7:15-kor indul a vonat Újszász-Szolnok felé a Keleti pályaudvarról. Farmosig kell jegyet váltani). A békamentés után egy kisebb kirándulást teszünk a szikeseken. Az aznapi program körülbelül délután 2 óra körül ér véget.
Egész napos családi program - szombat
Az idei évben a Kisközösségi Program és a táborszervező csapat is részt vesz a Farmosi Gólyaváró Családi Napon, március 11-én – vagyis a táboros békamentést megelőző napon. Ezen a szombaton 9-15 óráig az aznapi békamentést követően különböző programokban vehet részt, aki már aznap ellátogat Farmosra. Természetvédelmi témákban játékos programokkal várják a családokat. A résztvevők megismerkedhetnek majd a Kisközösségi Program munkájával is, és bemutatkoznak az ökotáboraink is.
A Családi Napra érkező csapatunk szombaton reggel 7 órakor találkozik a Keleti pályaudvaron a kijelzők alatt. Kérjük, a jegyeket Farmosig mindenki váltsa meg magának. Az egyénileg érkezőket 8:30-kor várjuk a farmosi vasútállomáson. A Családi Nap szűkebb helyszíne, annak, aki a nap folyamán csatlakozna: Farmos, Madárvárta (GPS: 47.358849,19.825664).
Egész hétvégés program a táborozókkal - szombat-vasárnap
Azoknak, akik mindkét nap szeretnének részt venni velünk a programokban lehetősége van az ottalvásra. Szállást a közeli Boros Ádám Ifjúsági Szálláson foglalunk. Az ottalvóknak szombat este közösségi programokkal, éjszakai békakoncert hallgató túrával készülünk, és nem utolsó sorban korábbi táboros társainkkal tölthetjük az estét. Várjuk mind a gyerek, mind a felnőtt táborok résztvevőit, érdeklődőit. A szombati programba este is be lehet csatlakozni. Azokat, akik aznap estére jönnek, délután 5 óra körül várjuk a szálláshelyre.
Fontos tudnivalók - költségek, jelentkezés, mit hozzunk magunkkal
A részvétel minden programon önköltséges. Utazási és szállásköltséget a résztvevőknek kell fizetni, a szervezett programok, kirándulások maguk ingyenesek. Enni és innivalóról gondoskodni kell. A szálláson szombat este meleg vacsorát készíthetünk közösen igény és előzetes egyeztetés szerint.
A programokra jelentkezni, érdeklődni (szállásról, étkezésről, programról) a latomezo@kiskozossegek.hu címen lehet, vagy a +36-30-435-5528-ös telefonszámon (munkanapokon 17 óra után).
Mit kell hozni?
Vízálló cipőt és koszolható ruhát javaslunk. Elemózsiát, hiszen a munka során a szabadban igencsak megéhezik az ember. Aki előző estére is jönne, váltóruha mellé érdemes fejlámpát és hálózsákot is betennie, de ágyneműt is lehet kérni a házban.
Mit kell tudni a békamentésről?
A békamentés Farmos község határában zajlik. Itt terül el a Farmosi Nagy-nádas, melyet évről évre kétéltűek tízezrei keresnek fel, hogy ott szaporodjanak. A nádasba a közelben lévő gyepekről vonulnak az állatok – elsősorban barna ásóbékák, de gőték és más békafajok is -, ahol évközben élnek, illetve a telet földbe ásva hibernáltan töltik. Vonulási útjukat a 311-es út illetve a vasúti vágányok keresztezik. A békamentő önkéntesek segítsége nélkül kétéltűek tömegei esnének áldozatul a forgalomnak.
Február 25-én a békamentés szervezői felállították az ideiglenes terelőkerítést, mely megakadályozza a békákat abban, hogy feljussanak az útra. A kerítés tövébe vödröket ástunk le, melyekbe az éjszakai vonulás során belepottyannak az állatok. Mi pedig reggel összegyűjtjük a „csapdába” esett kétéltűeket és együtt visszük át őket a mocsárhoz.
A békák számától függ, hogy mennyi időt vesz igénybe maga a mentés, de ez általában délig lezajlik. A békákat összegyűjtés után átvisszük a mocsárba, ahol lehetőség van a Kékbegy tanösvény megtekintésére. Itt egy pallósor ível át a nádason, így nagy élmény testközelből megismerkedni a nádasok élővilágával.
Ezután egy kisebb kirándulást tervezünk a szikeseken, ilyenkor tavasszal csodaszép, nagyon változatos az élővilága.
A békák száma nagyon időjárásfüggő, általában meleg, csapadékosabb időben vonulnak nagy számban. A 2012-es év nagyon száraz volt, így alig mozogtak az állatok, 45000-es átlaghoz képest, csak 4500 békával találkoztunk. 2013-ban viszont több mint 60 000 békát mentettünk, míg 2014-ben visszaesett a szám 10338-ra. Bízunk benne, hogy idén sok-sok kétéltűvel találkozunk, de békáktól függetlenül is nagyon sok érdekes élőlényt lehet találni a Tápió vidékén.
#Tábor
#Békamentés
#Földhangoló
#Szélkergető
#Látó-Mező
Amióta táboroztatunk, minden évben részt veszünk a tavaszi békamentésen Farmoson. Idén sem lesz ez másként: a Látó-Mező és a Földhangoló Ökotábor, valamint a Kisközösségi Program csapatával március 14-én, hétfőn megyünk békákat menteni. Az eseményre szeretettel hívjuk szimpatizánsainkat is! A program (az útiköltséget leszámítva) ingyenes. A békamentés Farmos község határában zajlik. Itt terül el a Farmosi Nagy-nádas, amelyet évről évre kétéltűek tízezrei keresnek fel szaporodási céllal. (A vonuló kétéltűek 95%-a barna ásóbéka.) A nádasba a közelben található gyepekről vonulnak az állatok, ahol év közben élnek, illetve ahol a telet földbe ásva, hibernáltan töltik. Vonulási útjukat a 311-es út, illetve vasútvágányok keresztezik. Segítségünk nélkül kétéltűek tömegei esnének áldozatul a forgalomnak.
Nemrégiben már fölállítottak egy ideiglenes terelőkerítést, ami megakadályozza a békákat abban, hogy feljussanak az útra. A kerítés tövébe vödröket ástak le, ezekbe pottyannak bele az éjszakai vonulás során az állatok. Mi pedig összegyűjtjük a „csapdába” esett kétéltűeket, és együtt átvisszük őket a mocsárhoz.
A március 14-i program:
Reggel 7 órakor találkozunk a Keleti pályaudvaron a kijelzők alatt. 7:15 kor indul a vonat (Újszász-Szolnok irány). A mentés fél 9-kor kezdődik, addigra várjuk az esetlegesen autóval érkezőket. A békák számától függ, hogy mennyi időt vesz igénybe maga a mentés, de általában délig lezajlik. A békákat átvisszük a mocsárba, ahol lehetőség nyílik a Kékbegy tanösvény megtekintésére: egy pallósor ível át a nádason, az út során megismerkedhetünk a nádasok élővilágával.
Ezután egy kisebb kirándulást tervezünk a szikeseken, tavasszal csodaszépek, nagyon változatos az élőviláguk. Végre újra megnyitott a Vízparti Élet Háza Farmoson, ahova szintén ellátogatunk. Itt a környék élővilágával ismerkedhetnek meg az érdeklődök.
Általában délután 2-3 óra körül szoktunk végezni a programmal.
Vízálló cipőt és koszolható ruhát javaslunk, továbbá egy kis elemózsiát is érdemes hozni.
#Tábor
#Békamentés
#Földhangoló
#Látó-Mező
Április 7-én kora reggel kerekedtünk fel, hogy besegítsünk a táborozó gyerekekkel a farmosi békamentő akcióban. Barna ásóbékákat gyűjtöttünk be, hogy átvigyük őket a főút egyik oldalán található élőhelyükről a túloldali szaporodó helyükre.
A látó-mezős csapat két másik kisebb csoporttal együtt több mint 2200 ásóbékát, két tarajos gőtét, egy vöröshasú unkát és egy leveli békát mentett meg néhány óra alatt. A békamentésen készült képekből egy válogatás Facebook-oldalunkon található.
#Tábor
#Békamentés
#Látó-Mező
Mi lesz a program?
- Reggel 7 óra: találkozunk a Keleti pályaudvaron a kijelzők alatt. 7:15 kor indul a vonat (Újszász-Szolnok irány). A jegyedet vedd meg addigra Farmosig.
- A mentés fél 9-kor kezdődik, ha autóval érkezel, addigra várunk.
- A mentés ideje a békák számától függ, de ez általában délig lezajlik.
- Megnézzük a mocsárnál a Kékbegy tanösvényt. Egy pallósor ível át a nádason, így beleláthatsz a nádasok élővilágába.
- A mentés után kisebb kirándulást tervezünk a szikeseken, ilyenkor tavasszal csodaszép, nagyon változatos az élővilága.
- Ha van időnk, bekukkantunk a Vízparti Élet Házába, ahol a környék élővilágával ismerkedhetnek meg az érdeklődök.
Körülbelül 4-5 óra körül érkezünk vissza a Keletibe a programtól függően.
A részvétel ingyenes, a vonatjegyet, az utazási költséget kell magadnak kifizetned.
Már biztos, hogy jönni szeretnél, de nem tudod, mit kell hozni?
Vízálló cipőt és koszolható ruhát javaslunk. Egy kis elemózsiáról se feledkezz meg, hiszen a munka során igencsak megéhezik, megszomjazik az ember.
Ha szeretnél részt venni a programon, jelezd felénk, kérdéseidet is tedd fel bátran itt: latomezo@gmail.com.
A csapat létszáma sajnos korlátozott, ezért jelentkezz gyorsan, ha szeretnél jönni!
Mit csinál egy békamentő?
Segít a brekiknek eljutni a telelőhelyükről a tavaszi szaporodóhelyükre. Farmos község határában a Farmosi Nagy-nádast évről évre kétéltűek tízezrei, nagyrészt barna ásóbékák keresik fel ugyanis szaporodási célzattal.
Honnan jönnek a békák?
A nádasba a közelben lévő gyepekről vonulnak az állatok, ahol év közben élnek, illetve a telet földbe ásva hibernáltan töltik.
Miért nem tudják ezt a békák egyedül megoldani? Mért kellünk mi?
Mert vonulási útjukat a 311-es út illetve a vasútvágányok keresztezik. Segítség nélkül kétéltűek tömegei esnének áldozatul a forgalomnak. Szóval rád is szükség van!
Idén az önkéntesek március 2-án állítják fel az ideiglenes terelőkerítést, mely megakadályozza a békákat abban, hogy feljussanak az útra. A kerítés tövébe vödröket ásunk le, melyekbe az éjszakai vonulás során belepottyannak az állatok. Mi pedig reggel a te segítségeddel összegyűjtjük a „csapdába” esett kétéltűeket és együtt visszük át őket a mocsárhoz.
#Tábor
#Békamentés
#Látó-Mező