A Kisközösségi Program munkájáról havonta értesítőt küldünk a tevékenységeink iránt érdeklődő barátainknak! Ha szeretnél értesülni róla, milyen eredmények születtek nálunk, hol találkozhatsz velünk, iratkozz fel, és havonta egyszer elküldjük neked a legfontosabb híreinket.
Ha kíváncsi vagy néhány gondolatra ezzel kapcsolatban, akkor hallgasd meg Takács-Sánta András negyedórás előadását. Ez volt a nyitóelőadás a hazai transzperszonális pszichológusok legutóbbi, 2019-es konferenciáján. A felvétel nemrégiben került fel az internetre, így most már visszanézhető.
Többek között ez a mondat is elhangzik szakmai vezetőnk, Takács-Sánta András szájából egy nemrég publikált, rövid videóban, amely a 2019 nyarán készült. Ökoközösségekről, ökofalvakról, a vidéki élet becsületéről, gyüttmentségről szól az anyag – no meg arról is, hogy miért klassz a Gyüttment Fesztivál.
A bő egy éve működő kiutak.hu-n eddig "csak" olvasni- és néznivalókat ajánlottunk. Ezek az ajánlók természetesen továbbra is megmaradnak, sőt, folyamatosan szaporodnak majd – már most is van belőlük vagy 250. Ugyanakkor mostantól egyre inkább a cselekvési tippek fognak előtérbe kerülni ezen a portálon. A következő időszakban hétről hétre sok tucat konkrét lehetőséget fogunk megmutatni nektek életünk különféle területeiről, ám ezek mind egy irányba mutatnak majd: kivétel nélkül arról szólnak, hogy mi mindent tehetünk helyi közösségekben egy új világért.
Nemrég fölkerült a legelső tipp, méghozzá a portál Élőlénytársaink részéhez.
És hát igen, ezek a tippek nem feltétlenül karanténos időkre valók, hiszen arról szólnak, hogy emberek együtt cselekszenek. Ám a járvány remélhetőleg pár hónap múlva már nem lesz velünk, és akkor igazán belekezdhetünk az új világ felépítésébe – aminek fontosságára a vírusválság is figyelmeztet bennünket – alulról, apró építőkockánként. Addig is érdemes tanulnunk, átgondolnunk a lehetséges cselekedeteket – ehhez próbálunk mi is segítséget nyújtani.
Az a tervünk, hogy az év végéig mind a kb. 80-90, jelenleg a tarsolyunkban levő cselekvési tippet kidolgozzuk, és fölrakjuk a kiutak.hu portálra. Vagyis ez most csak az első fecske. Figyeljétek tehát folyamatosan akár a Legfrissebb menüpontot a portálon, akár facebook-oldalunkat a következő hetekben, hónapokban, mert rengeteg további ötletet osztunk majd még meg veletek.
Ha olyan olvasmányt keresel mostanság, amely egyszerre elgondolkodtató és lelkesítő, akkor A közlegelők komédiája teljesen jó választás. A kötet alcíme: A közösségek újrafelfedezése mint kiút az ökológiai válságból, szerzője pedig Takács-Sánta András, a Kisközösségi Program szakmai vezetője, az ELTE Humánökológia mesterszakának igazgatója. A közlegelők komédiája most egyike annak a 15 ezer könyvnek, amelyeket hazai könyvkiadók április 23-ig ingyen hozzáférhetővé tettek.
Terepkutató munkacsoportunk nemrég egy városi kezdeményezés, a Valyo, azaz a Város és Folyó Egyesület tagjaival készített mélyinterjúkat. A kezdeményezés tíz éves múltra tekint vissza, céljuk Budapest és a Duna kapcsolatának javítása, a folyópartok sétálhatóvá tétele – hosszú távon pedig szeretnék elérni, hogy minden Duna-parti kerületnek legyen közvetlen kapcsolata a folyóval: akár egy parti sétány, egy strand vagy bármilyen más, közösségi funkciót betöltő tér.
Céljukat elsősorban az úgynevezett social engenieering módszerének alkalmazásával igyekeznek elérni, azaz a városi tér lehetőségeire, adottságaira és szokatlan, ám lehetséges használati módjaira köztéri alkotásokon, eseményeken, performanszokon keresztül mutatnak rá. A Valyo-hoz fűződik többek között a Szabihíd projekt, a Valyo Kikötő nevű underground szórakozóhely, a Római-parti szabadstrand – de számos más kezdeményezés mellett készítettek már dunai tanösvényt vagy éppen bárki által látogatható Duna-parti szaunát is. Oroszlánrészük volt a „Maradjanak a FÁK a Rómain” csoport létrehozásában és a Nehru-part rehabilitációjában is.
Nyitott, folyamatosan újabb és újabb kiváló ötletekkel teli, de ugyanakkor az eredeti célkitűzést folyton szem előtt tartó csoportot ismertünk meg, akikkel inspiráló volt a beszélgetés.
...helyi ökoközösséget alapítanál bárhol a világban és szakmai segítségre van szükséged!
...ha csatlakoznál egy már létező magyarországi közösséghez, de nem találtad még meg az igazit!
...a már meglévő közösségeddel szívesen inspirálódnátok, szívesen cserélnétek tapasztalatot más kezdeményezések képviselőivel (pl. az Új Koma Háló tagjaival)!
...úgy gondolod, szakmailag érdemes volna együttműködnünk!
...szívesen járulnál hozzá anyagilag a Kisközösségi Program céljaihoz!
Te is hiszel abban, hogy kisközösségek nagy változásokat idézhetnek elő?
Ha lehetőséged van “befektetni” a Kisközösségi Programba, akár rendszeresen, akár csak egy-egy alkalommal, bármekkora pénzadományt hálásan fogadunk. Adományod kulcsfontosságú számunkra, mert működésünket az önkéntes munka mellett döntően magánszemélyek támogatásaiból biztosítjuk. Közvetlenül a Helyi Kisközösségek Nonprofit Kft.-n keresztül utalhatsz nekünk.
Bankszámlaszámunk: 16200151-00151601 – MagNet Bank
IBAN (nemzetközi számlaszámunk): HU31-16200151-00151601-00000000 SWIFT code: HBWEHUHB, MagNet Bank
Mire fordítjuk a jelenleg beérkező támogatásokat?
Az Új Koma Háló szervezési és működési költségei – a támogatások segítenek abban, hogy közreműködésünkkel helyi ökoközösségek alakuljanak és működjenek minél több településen, továbbá tapasztalataikkal egymást is segítsék.
Országjáró terepmunkánk útiköltségei és munkadíjai – az adományok segítenek abban, hogy minél több ígéretes helyi fenntarthatósági kezdeményezést látogathassunk meg, illetve adjunk hírt ezekről kiadványainkban, honlapunkon és előadásaink során.
A Kiutak.hu portálunk fejlesztése – adományokból tudjuk finanszírozni a fejlesztési költségeit annak az oldalnak, ahol cselekvési tippekkel és tudásanyagok ajánlóival segítjük a formálódó és már létező helyi ökoközösségek működését.
Kérjük, adományozáskor jelöld meg, ha a fenti célok közül valamelyiket kifejezetten támogatni szeretnéd.
További támogatási lehetőség:
Segítő Bankkártya Program - Amennyiben a MagNet Banknál rendelkezel bankkártyával, a Segítő Bankkártya Program keretében is támogathatod a Kisközösségi Programot.
Amennyiben úgy gondolod, hogy szívesen járulnál hozzá, hogy minél több helyi kisközösség váljon aktívan cselekvő részesévé az ökológiai fordulatnak, támogass minket!
Köszönjük, hogy adományoddal hozzájárulsz céljaink megvalósításához!