Április 29-én szombaton a Kisközösségi Program csapata is ott lesz a Mediawave Fesztiválon Komáromban! Ha arra jársz, keress meg minket! Délelőttől késő délutánig a standunkon játszhatnak és kvízelhetnek velünk a résztvevők közösségi és fenntarthatósági témákban, közelebbről és személyesen ismerkedhetnek meg a munkánkkal. Délután pedig workshopot is tartunk "Álmodjunk közösséget!" címmel. Ezen közösen teszünk kísérletet arra, hogyan lehet létrehozni önfenntartásra, ökologikus életmódra törekvő helyi kisközösségeket.
Részletes program és leírás a fesztiválról: www.mediawavefestival.hu
#Standolás
#Beszélgetés
Frissítés: a május 13-i alkalmat az időjárási előrejelzések miatt május 27-re halasztottuk el. Minden más változatlan! Várunk mindenkit szeretettel!
2017. május 13-án május 27-én szombaton a Róka-hegyi kőfejtőhöz hívjuk szeretettel gyermek- és felnőtt-táboraink korábbi résztvevőit, új érdeklődőit, családjukat, barátaikat és minden más, a Kisközösségi Program munkája iránt érdeklődő szimpatizánsunkat! A nap során közös kirándulással, piknikkel, minden korosztálynak ökologikus és tartalmas programmal készülünk. Gyertek, találkozzunk!
Ez a legjobb lehetőség megismerkedni az idei táborok vezetőivel, a programokkal, a régi és új táborozóknak egymással. De szeretnénk a résztvevőkkel jobban megismertetni a Kisközösségi Program céljait, eddigi eredményeit is. Lesz kirándulás, közös játék, beszélgetés minden korosztálynak, zenélés, piknikezés. Mindezt városközeli, mégis izgalmas természeti környezetben.
A tervezett program:
9:00 - találkozó a Batthyány téren (metrólejárat előtt a padoknál) (9:18-kor indul a HÉV), az autóval érkezőknek lentebb az információk az odajutáshoz.
10:00-12:00 - kirándulás a Róka-hegyi kőfejtőben
12:00-13:00 - piknik, közös batyus ebéd
13:00-16:00 - közösségi programok és beszélgetések: közösségi és érzékelős játékokkal a gyerekeknek, és külön játékokkal valamint beszélgetésekkel a felnőtteknek. Bemutatkoznak az idei táborok, a résztvevők megismerkedhetnek a turnusok táborvezetőivel. A Kisközösségi Program munkájába és eredményeibe is belepillanthatunk egy interaktív beszélgetés során.
Főbb információk:
Időpont: május 27. (szombat) 10:00-től 16:00-ig (várhatóan)
Helyszín: Róka-hegyi kőfejtő
A Róka-hegyi kőfejtő egyike Budapest olyan természeti nevezetességeinek, amelyet nem sokan ismernek. Pedig “Budapest egykori legnagyobb mészkőbányája, a III. kerületi Csillaghegyen található Róka-hegyi kőfejtő méltán népszerű kirándulóhely. A többszintes bánya és környéke már évtizedek óta védett terület, hétvégenként megtelik bográcsozó, szalonnasütő, sziklamászó emberekkel. A bizarr sziklaformációk és a növényritkaságok mellett a fővárosra nyíló panoráma is óriási vonzerő.” A májusi össztáboros találkozónkon szeretnénk a résztvevőkkel megismertetni, bejárni ezt a szép helyet.
Bővebb információ a helyszínről képekkel, odajutási lehetőségek leírásával: https://kirandulastippek.hu/budapest/roka-hegyi-kobanya
Mit hozz magaddal?
Időjárásnak megfelelő, koszolható, sportos ruhát.
A közös piknikre, batyus ebédre finomságokat, olyat, amiből egymást is meg tudjuk kínálni.
Ivóvizet, innivalót egész napra.
Pokrócot, polifoamot, amire le tudunk ülni napközben.
Családtagokat, barátokat, akik szívesen ismerkednének meg a nyári ökoprogramjainkkal, a Kisközösségi Program munkájával, vagy akik csak szívesen töltenének egy napot közösségben a természetben!
Fontos információ: A helyszínen kiépített WC (sajnos) nincs.
A program ingyenes. Aki szeretne velünk tartani, kérjük, lehetőleg május 1-ig jelezze felénk a szándékát a latomezo@kiskozossegek.hu címen, hogy tudjunk a létszámmal kalkulálni!
#Tábor
#Földhangoló
#Szélkergető
#Látó-Mező
Terepmunkás kutatócsoportunk Pázmándon járt, ahol a Mesefalu Egyesület közösségének tagjaival készítettünk interjúkat, miután 2014-ben egyszer már meglátogattuk őket.
Az egyesületet a fenntarthatóság és közösségfejlesztés érdekében alapították 2012-ben, azonban már a kezdetektől fogva a településen jó ideje jelenlévő, részben politikai megosztottságból adódó pártoskodás kereszttüzébe került. Az egyesület környékén formálódó közösség tagjainak nem volt egységes elképzelésük a faluban uralkodó megosztottság és az őket ért támadások kezelésére, így inkább a visszahúzódás mellett döntöttek. Bár közösségként igazán kibontakozni még nem tudtak, a tagok saját útjaikon igyekeznek előmozdítani elképzeléseiket.
A pázmándi Mesefalu története tanulsággal bír mindazok számára, akik manapság közösséget szeretnének alapítani, ám azt elsősorban a projektek oldaláról közelítik meg. Ez a példa fölhívja a figyelmet arra, hogy szükséges ismerni, és nagy empátiával megérteni az adott közeget, amely helyet adna számukra. Ám ugyanúgy arra is, hogy egy település tősgyökeres lakóinak gyakran érdemes volna a ma megszokottnál nyitottabbnak lenniük az újonnan betelepültek jobbító szándékú próbálkozásaira.
#Terepmunka
Idén hatodik alkalommal szervezünk ökotábort Nagybörzsönyben 7-13 éves gyermekeknek július 31. és augusztus 6. között. A jelentkezések már hetek óta érkeznek hozzánk, és jelenleg be is teltek a táborhelyek erre a turnusra, így a további jelentkezőket várólistára tudjuk venni.
A táborban idén is sok-sok természetközeli, falusi kalanddal várjuk a gyerekeket. A patakban bóklászáson, csillagászaton, erdei túrán kívül lesz lovaglás, íjászkodás, kézműveskedés, lekvárfőzés, barkácsolás, kertészkedés, tánc, mese, zenés programok, sok-sok játék.
Részletek a táborról és jelentkezési lehetőség, friss hírek: www.kiskozossegek.hu/lato-mezo
#Nagybörzsöny
#Tábor
#Látó-Mező
A Kisközösségi Programnál Kiútikönyv munkacímmel évek óta dolgozunk egy kézikönyvön, amely ökologikus helyi kisközösségek számára nyújthat majd a jövőben segítséget. Ez tartalmazni fog számos, elsősorban közösségi szintű környezetkímélő viselkedési alternatívát, továbbá útmutatót nyújt a közösségszervezéshez és a helyi politikai döntéshozatal befolyásolásához is.
Összegyűjtöttük most a könyv már elkészült és korábban nyilvánossá tett részleteit.
A kötet egyik kész fejezetét, a természetvédelemről szóló részt korábban közzétettük itt az oldalunkon. Az anyag a „Mit tehetnek helyi (kis)közösségek a biológiai sokféleség megőrzése és a zöldterületek védelme érdekében?” címet viseli.
A fejezet először helyzetképet ad a biológiai sokféleség hazai állapotáról. Ezután pedig számos ötletet nyújt helyi (kis)közösségek számára ahhoz, hogy mit tehetnek a biológiai sokféleség megóvása, illetve a települések zöldterületeinek védelme érdekében.
Bajomi Bálint fotója
A könyv egy másik részlete is megjelent már. Ez a rövid fejezet azt vizsgálja, hogy milyen különböző módokon állhatunk hozzá kultúránk jelenlegi válságához.
A szövegekhez szívesen veszünk bármilyen építő észrevételt, javaslatot.
Támogasd a Kiútikönyv elkészültét!
A Kisközösségi Programban sok elkötelezett szakember dolgozik együtt a legkülönfélébb szakterületekről. Egyelőre szinte mindannyian önkéntesen vesznek részt a Kiútikönyv írásában, szerkesztésében is.
Ahhoz, hogy a könyvet belátható időn belül kézbe is vehessék az olvasók, anyagi támogatásra van szükségünk. Szakértői díjak segítenének abban, hogy mihamarabb elkészülhessen a Kiútikönyv, illetve hogy további készülő fejezeteit előzetesen közzétegyük. Ezt támogatásokból tudjuk finanszírozni.
Ha szívesen lennél e kötet mecénása, vagy ismersz valakit, aki támogatná a könyv elkészültét, kérjük, keress bennünket az info@kiskozossegek.hu címen!
#Kiútikönyv
#Tanulmány
#Támogatás
#Könyveink