Jelentkezési határidő: szeptember 12.
Szeretne többet tudni a mindannyiunkat fenyegető környezeti problémákról? Szeretne tenni ellenük, csak még nem tudja pontosan, mit is volna igazán érdemes?
„Rapa Nui vagy Tikopia? – Ökológiai válság és kiútlehetőségek” címmel 2011. szeptember 19-étől újra elindul a Kisközösségi Program tízhónapos Humánökológia tanfolyama. Előképzettségtől és korosztálytól függetlenül ajánljuk a tanfolyamot mindenkinek, aki megalapozott tudást akar szerezni a környezeti problémákról és enyhítésük lehetőségeiről.
Témakörök:
- Az emberi bioszféra-átalakítás története
- A fő környezeti problémák áttekintése
- A környezeti problémák társadalmi háttere és a fő kiútlehetőségek
- Az ökológiai gondolkodásmód alapjai
- Ellenérvek az „antizöld” érvekkel szemben
- Mit tehetünk mi?
A részletekért látogass el kapcsolódó oldalunkra!
Szeretettel hívunk minden érdeklődőt!
#Budapest
#Humánökológia tanfolyam
Augusztus 15-én Piliscsabán, a Szentjánosbogár Közösség Szenior Táborában tart előadást Takács-Sánta András, a Kisközösségi Program szakmai vezetője.
A három blokkból álló, másfél órás előadás madártávlati képet ad az ember környezet-átalakító tevékenységének múltjáról, korunk fő környezeti problémáiról, valamint a kiútlehetőségekről, különös tekintettel a helyi, (kis)közösségi megoldásokra.
Az előadást egyórás interaktív foglalkozás követi majd, ahol a résztvevők kiscsoportokban gondolhatják tovább és vitathatják meg a helyi, közösségi kiútlehetőségeket.
#Előadás
Letölthető az első rövid részlet a Kiútikönyv munkacímet viselő, készülő kézikönyvünkből.
A szöveg azt vizsgálja, hogy milyen különböző módokon állhatunk hozzá kultúránk jelenlegi válságához. A könyvrészlettel kapcsolatban építő kritikákat bárkitől örömmel veszünk.
#Kiútikönyv
#Könyveink
Terepmunkás csoportunk nemrégiben Ópusztaszeren járt, ahol egy tavaly alakult ökologikus kisközösség tagjaival interjúztunk. A közösség fő érdekessége, hogy minden tagja tanyán él.
A SZÖSZ 2010-ben alakult 6 tanya részvételével, Ópusztaszeren és a környező falvakban található tanyák összefogásaként. Ez egy igen laza közösség: a tanyák nagyobbrészt a maguk dolgait és munkáit végzik, mivel az egymástól való távolságuk az 5-6 km-t is eléri.
A SZÖSZ tagjai nagyjából havonta egyszer találkoznak, az együttműködés többnyire beszélgetésekre (léleksimogatókra), közös főzésre és daltanulásra (nők) terjed ki. Időszakosan kalákát is szerveznek néhányuk területén, távlati terv egy iskola létrehozása.
A legérdekesebb talán a közösségben az egyéni sorsok és történetek gyűjteménye: a szövetség egymástól teljesen különbözőképpen odakerült egyénekből és családokból áll, igen hasonló és mégis sokszínű motivációkkal a tanyasi gazdálkodásra.
Hasonlóságok a tagok között: mindenki többnyire a tanyája (és nem a közösség) szintjén törekszik önellátásra, a vegyszeres gazdálkodást kerüli, a közvetlen szomszédjaitól többnyire elkülönül, a világ jövőjét bizonytalannak látja. Fő különbségek: vallásról, hagyományról való gondolkodás; gazdálkodási, önellátási célok és koncepciók.
#Terepmunka
A valóban fenntartható vidékfejlesztés egyik nevezetes hazai példájának helyszínére látogatott terepmunkás csoportunk a közelmúltban. Markóc ráadásul az ország egyik leghátrányosabb helyzetű térségében található.
Markóc egy Dráva melletti aprófalu, húsz családdal, nehéz anyagi körülményekkel és egy nagyon lelkes polgármesterrel, Lantos Tamással. A falu a mára híressé vált helyi gyümölcsészetével és az önellátásra való törekvésével vonta magára a figyelmünket.
A hajdan virágzó mezőgazdasággal rendelkező, valaha igen gazdag faluban megszűnt a nagyállattartás, földműveléssel igen kevesen foglalkoztak, a kertek jórészt elhanyagolttá, az emberek munkanélküliekké lettek.
A polgármester az Ormánság Alapítvány, a Szociális Földprogram és pályázatok segítségével igyekszik támogatni a lakosságot abban, hogy újra fellendüljön a falu élelmiszer-termelése. Ingyen osztottak tájfajta facsemetét, palántát, vetőmagot, csirkét az embereknek, amit ők nagy örömmel fogadtak. Ezzel újra nagy lendületet, kedvet és főként lehetőséget kaptak arra, hogy házuk körül minél több mindent megtermeljenek maguknak. Markóc látványos lépést tett az önellátás felé.
#Terepmunka