Munkatársunk, Andacs Noémi az egyik meghívott előadója a július 7-i falu-szimpóziumnak a Veszprém megyei Bakonyságon, ahol terepmunkánk eddigi tapasztalatairól beszél majd.
A SágHáz Kulturális Egyesület és Bakonyság Község Önkormányzata által szervezett rendezvényen a résztvevők a kisfalvak helyzetét járják körül. Annak lehetőségeit keresik, hogy miként válhat a falu újra „élő, eleven, önmagát fenntartó, működő egységgé”.
#Előadás
Kedves Nagyapa!
Bár személyesen sajnos sohasem találkozhattunk, végre van lehetőségem írni Neked a jövőből. Meg szeretném köszönni egy kitőnő döntésedet.
Munkatársaimmal együtt sokat kutattuk az elmúlt évtizedek belpolitikáját. Minket is meglepett, amikor rájöttünk, hogy egy hirtelen fölismerésed 2011-ben milyen hatalmas mértékben változtatta meg az ország sorsát. Kutatásaink során eddig részben ismeretlen dokumentumok segítségével a következőket derítettük ki. Amikor közelgett az új alkotmány elfogadása, még úgy állt, hogy hiába működött addig remekül, és szolgált mintául szerte a világban, megszüntetitek a jövő nemzedékek ombudsmanjának intézményét. Pontosabban helyettes ombudsmanná fokozzátok le, béna kacsává változtatva ezáltal. Pár nappal a végszavazás előtt azonban egy hirtelen fölismeréstől vezérelve megváltoztattad a véleményed. Sikerült meggyőznöd párttársaidat is arról, hogy a jövő nemzedékek ombudsmanját meg kell őrizni. Sőt mi több, kormányod az elkövetkező években jelentősen meg is erősítette ezt az intézményt: szélesebb hatáskört és a korábbinál lényegesen több munkatársat kapott.
Vagyis politikus kortársaid többségével ellentétben fölismerted, hogy nem elég a rövid távú politikai érdekekre figyelni, ha azt akarjuk, hogy Magyarország virágzó állam legyen. Szükség van egy erős intézményre, amelyik mindig figyelmezteti a döntéshozókat, amikor azok meg akarnak feledkezni az utánunk jövők érdekeiről. Rájöttél, hogy egy ilyen intézmény nem luxus, hanem az élhető jövő minimumkövetelménye.
A jövő nemzedékek ombudsmanjának megerősítése jelentősen hozzájárult ahhoz, hogy ma Magyarországon az emberek életminősége a világon az egyik legjobbnak számít. Szelíd, kisléptékő mezőgazdaság működik szerte az országban veszélyes vegyszerek és génmanipulált növények nélkül, s így mindnyájan egészséges élelmiszereket eszünk. Mivel csak megújuló energiaforrásokat használunk, és a környező országokat is rávettük atomerőműveik bezárására, ivóvizünk és ételünk nem sugárszennyezett, ellentétben a világ annyi más helyével. De nemcsak jó minőségő az élelmünk és a vizünk, hanem ráadásul elegendő is mindenki számára, ami másutt sajnos szintén ritkaságszámba megy manapság. Városainkban az autóforgalom minimális, az emberek jórészt tömegközlekednek és kerékpároznak, így a szmog és a zajszennyezés nálunk már mindenütt a múlté.
Természetvédelmi területeink nagysága folyamatosan növekszik, és szigorúan óvjuk őket, a regenerálódni vágyó emberek nagy örömére. Nagyapa, kulcsfontosságú döntéseddel sokáig nem volt tisztában az utókor. Ám kutatásaink nyomán széles körben ismertté vált, s így most még sokkal inkább hálásak Neked Magyarorszag lakói, mint korábban.
Szeretettel üdvözöl unokád:
Orbán Annamária
a Kisközösségek Nonprofit Kft. munkatársa
Budapest, 2061. március 31.
#Állásfoglalás
Az elkövetkező hetekben két nyilvános, a Kisközösségi Programhoz kapcsolódó előadást is tart Takács-Sánta András:
Március 19-én, szombaton este hét órától „Egyedül nem megy – Ökologikus helyi kisközösségek” címmel a Szilfa Szabadegyetemen a Kájoni Házban (Budapest, II. kerület, Szilfa utca 4.).
Április 13-án, szerdán este hat órától pedig „Hatalmunk visszaszerzése – Mit tehetnek helyi kisközösségek a környezeti problémák enyhítéséért?” címmel a Rákosmenti Waldorf Általános Iskolában (Budapest, XVI. kerület, Thököly út 13.).
#Budapest
#Előadás
Tavaly óta Magyarországon is rendeznek TED-konferenciákat. Ezeken a világhírű rendezvényeken mintegy húsz perc áll az előadók rendelkezésére, hogy inspiratív formában mondják el legfontosabb gondolataikat.
A 2010 őszi konferencia egyik meghívott előadója volt Takács-Sánta András, a Kisközösségi Program szakmai vezetője, aki „Jól-lét a mértékletesség útján” címmel tartotta meg előadását, melynek középpontjában a helyi kisközösségek fontos szerepe állt.
#Budapest
#Előadás
Terepmunkánk keretében 2011 februárjában két olyan településen interjúztunk, amelyek itthon élen járnak a geotermikus energia helyi hasznosításában.
A Szeged közelében lévő, mintegy 7500 fős Kistelek kistérségi központ. A termálvíz hasznosítására 2002-ben megépült a helyi igényeket kiszolgáló tanuszoda és fürdő. 2006 óta viszont már fűtenek is a vízzel. Jelenleg 11 közintézmény (pl. rendelő, gimnázium, kollégium, sportcsarnok) kapcsolódik a rendszerre, amelyben a 85 Celsius fokos termálvíz hőcserélőn keresztül biztosítja az épületek fűtését és melegvíz ellátását.
A rendszer nincs teljesen kihasználva, mintegy 70%-os szabad kapacitással működik. A szabad kapacitás kihasználására a kisteleki önkormányzat a közeljövőben további közintézményeket, valamint az épülő ipari parkot is rácsatlakoztatja a geotermikus fűtési rendszerre; továbbá a lakosság egy részét is ezen keresztül látnák el hővel és melegvízzel. A beruházást és az üzemeltetést a Magmaplus Kft. végzi, amelynek tulajdonosa az önkormányzat, valamint a szakmai részt biztosító Aquaplus Kft. – ez utóbbi 1998-ban és 2003-ban részt vett a közeli hódmezővásárhelyi geotermikus energiára épülő fűtési rendszer kiépítésében is.
Hódmezővásárhelyen a geotermikus energia felhasználásának története évtizedekre nyúlik vissza. Először 1968-ban egy termálkútra rákapcsolva már működött egy kisebb fűtési rendszer, majd a 80-as évek folyamán további kutakat is fúrtak. Igazi lendületet az 1990-es évek elején kapott a projekt, amikor gazdaságosságot és környezettudatosságot egyaránt szem előtt tartva az önkormányzat a programjába vette a közműrendszer kiépítését.
Az Aquaplus Kft. segítségével készült el 1998-ban az első, majd 2003-ban a projekt második része, amelynek eredményeképpen 3000 panellakást, valamint számos közintézményt (hivatalok, iskolák, uszoda, kórház) fűtenek és látnak el használati melegvízzel. Az üzemeltetést jelenleg a Hódmezővásárhelyi Vagyonkezelő és Szolgáltató Zrt. látja el. A projekt megtérülési ideje 8-9 év, de tervezik egy további termálkör létrehozását is, ezzel az összes közintézményt és további lakásokat bekapcsolva a rendszerbe.
#Energia
#Terepmunka