A Jane Goodall Intézet az elmúlt év utolsó napjaiban tette közzé a tavaly májusi, budapesti Jane Goodall-est felvételét. Nekünk is volt egy kis közünk is hozzá, mert szakmai vezetőnk, Takács-Sánta András is a résztvevők között volt – emiatt pedig nem meglepő, hogy az ökoközösségek is szóba kerültek. A fő téma pedig: remény az ökológiai válság korában.
A program ez volt:
- Előzenekar: Máté Bence, Orvos-Tóth Noémi, Takács-Sánta András.
- Jane Goodall is a színpadon, négyen beszélgetnek.
- Jane Goodall előadása.
Inspiráló, felemelő este volt, ajánljuk figyelmedbe a felvételt!
András decemberben pedig egy húszperces előadást tartott a budapesti Kossuth Klubban hasonló témában, „Ökológiai válság: hogyan léphetünk a cselekvő remény útjára?” címmel. Utána meg egy jó órát beszélgetett még ugyanerről a házigazda Bódi Balázzsal.
Ha úgy érzed, hogy gond van mind a technooptimizmussal (~"nyugi úgyis megoldjuk majd valahogy, hiszen olyan okosak vagyunk"), mind az ökokatasztrofizmussal (~"már csak az alkalmazkodás, például a bunkerépítés meg a sóletkonzervek betárazása maradt"), és kíváncsi vagy egy köztes, rögös, de szép útra, akkor ajánljuk az estről készült videót.
#Budapest
#Előadás
#Ökoszorongás
#Beszélgetés
Kiutak.hu portálunkra pontosan 30 darab, helyi ökoközösségeknek szóló cselekvési tippet tettünk ki tavaly – csaknem kétszer annyit, mint egy évvel korábban. Ezzel már 125 tipp szerepel az oldalon, itt elolvashatod az összeset. Emellett számos izgalmas olvasni- és néznivaló ajánlója is kikerült tavaly a portálra, elsősorban az új tippekhez kapcsolódóan. További jó hír, hogy a vizes témák szakértőjével, Kajner Péterrel (WWF) bővült a Kiutak.hu csapata.
2023-ban is tovább szőttük az Új Koma Hálót, a komplex életmód-alternatívára törekvő helyi ökoközösségek általunk koordinált hálózatát. Tavaly is három országos találkozóra került sor, ezek rövid beszámolóját megtalálod itt, itt és itt. Továbbá napvilágot látott négy hírlevele is a Hálónak, ezeket itt, itt, itt és itt olvashatod el. Az év vége felé újra belekezdtünk Csíráztató elnevezésű, kezdő ökoközösségeket segítő onlájn beszélgetéssorozatunkba – az év végéig két alkalomra került sor.
Augusztus végén két napon át jelen voltunk a Gyüttment Találkozón, ahol nemcsak standoltunk, hanem előadásokat, beszélgetéseket, játékokat is szerveztünk.
Tavaly nyáron is megtartottuk a Látó-Mező gyerektábort – rengeteg élménnyel gazdagítva a résztvevőket.
Nyáron véget ért tíz hónapos, az ökológiai válságról és a kiútlehetőségekről szóló Humánökológia tanfolyamunk 13. évadja, szeptemberben pedig elindult a 14. évad – ezúttal is két telt házas csoporttal. Júniusban pedig megtartottuk a tanfolyam első alumni találkozóját – felejthetetlen esemény volt mintegy 150 résztvevővel.
Számos nyilvános eseményen képviselték munkatársaink a Kisközösségi Programot. (Ezen események részleteit visszakeresheted honlapunk Hírek rovatában.)
Előadást tartott Frisnyicz Kitti Gombaszögön (egy felvidéki fesztiválon), Horváth Anita a Magyar Természettudományi Múzeumban, Takács-Sánta András pedig több helyen is: Dörgicsén, Szügyön, Vértesbogláron, Esztergomban, Budapesten pedig a Kortárs Építészeti Központban és a Kossuth Klubban is.
András olyan nyilvános beszélgetéseken is részt vett, amelyeken szóba került a Kisközösségi Program: a Föld Napján Ürge-Vorsatz Diána, a Jane Goodall-esten pedig Goodall mellett Máté Bence és Orvos-Tóth Noémi társaságában.
Számos podcast, illetve rádióműsor résztvevői voltunk tavaly.
Szenderák Gabi
Zöld Válasz podcast – Miért a közösség a bajok megoldása?
Takács-Sánta András
Holnapután podcast (Greendex) – Az ökoközösségek jelenthetik a választ korunk válságaira
Kihalni veszélyes podcast – Építőkockák egy új világhoz
Kávézó a világ végén podcast (Radiocafé) – Ökológiai válság mint lehetőség?
Szabad Világ Rádió – A humán-öko-logikus cselekvés
Klímabajnokok podcast (Mária Rádió) – Egyszerűség a fenntarthatóságban
A nyáron „Csak ki ne süljünk!” címmel állásfoglalást tettünk közzé a hazai akkumulátorgyárak kapcsán, amelyben a szokottnál tágabb összefüggésbe helyeztük a kérdéskört.
Bemutatójának hatodik évfordulóján onlájn is elérhetővé vált (méghozzá ingyenesen) a boltokban egy ideje már nem kapható könyvünk, az Építőkockák egy új világhoz. A munkatársaink által jegyzett kötet bő tucatnyi, főként hazai példán keresztül illusztrálja, hogy miként csökkenthetjük ökológiai lábnyomunkat, miközben újra fölfedezzük a közösségek erejét.
″Környezeti kérdések – közösségi válaszok″ címmel jelent meg egy tanulmánykötet Farkas Judit szerkesztésében, amelyben szerepel Takács-Sánta András "Próféták és helyi ökoközösségek - A Kisközösségi Program és az Új Koma Háló" című írása is (egy korábbi tanulmány frissített, fölújított változata).
Egész évben működött Facebook-oldalunk, ahol minden hétköznap (sőt, olykor a hét végén is) posztoltunk valami érdekeset – híreket és érdekességeket a Kisközösségi Program háza tájáról, vagy kapcsolódó programajánlókat, olvasni- és néznivalókat.
Az egész évet végigkísérték Facebook-oldalunkon Takács-Sánta András hétfői miniesszéi, amelyek nagyjából a „Milyen is a jó élet az ökológiai válság korában?” téma köré csoportosultak. A karácsonyra érkezett 50. résszel a sorozat véget ért. Ugyanakkor a remények szerint némi szerkesztés, átdolgozás és bővítés után 2024-ben könyv formájában is megjelennek majd ezek az írások. Addig is visszaolvashatod a bejegyzéseket a #hétfőihangulatjavító hashtag segítségével.
Nem utolsósorban pedig: tavaly ünnepeltük 15. születésnapunkat. Ennek alkalmából összeszedtük az eddigi legfontosabb eredményeinket.
2024-ben is azon fogunk dolgozni, hogy emberek összefogásával, alulról indulva segítsünk létrehozni egy új, ökologikus civilizációt. Tarts te is velünk, illetve mindazokkal, akik hatalom híján is újraépítik a világot!
#Évösszegző