Mérföldkövek a 15 éves Kisközösségi Program történetéből
Idén ünnepeltük 15. születésnapunkat. Ennek alkalmából összeszedtük az eddigi legfontosabb eredményeinket, íme.
1. EGYÜTTMŰKÖDÉS AZ OMBUDSMANNAL
Már a Kisközösségi Program 2008 őszi indulása óta együttműködtünk a Jövő Nemzedékek Országgyűlési Biztosának Hivatalával, amely szintén akkoriban kezdte meg munkáját. Hamar egymásra találtunk, mivel Fülöp Sándor olyan ombudsman akart lenni, aki nem pusztán reagál a hivatalához beérkező ügyekre, hanem egyúttal előremutató megoldásokkal is szolgál. Ennek szellemében indították el "A fenntarthatóság előőrsei" című programjukat, amelyhez mi is csatlakoztunk.
Mintegy két évig tartott az együttműködésünk - aztán elfogyott a pénzük az ilyesmire, majd pedig nem sokra rá a kormány meg is szüntette ezt a hivatalt. [Egész pontosan helyettessé fokozták le az ombudsmant, alaposan csorbítva mind a jogosítványait, mind pedig a költségvetését.]
Mindenesetre a jövő nemzedékek szószólója 2008-2009. évi jelentésének 275-277. oldalán ott szerepel a mi helyi ökoközösségekkel kapcsolatos terepkutatásaink eredményeinek összefoglalása.
2. A HUMÁNÖKOLÓGIA TANFOLYAM INDULÁSA
Az ökológiai válságról és a kiútlehetőségekről szóló tíz hónapos tanfolyamunk ötlete 2010-ben született meg.
A Kisközösségi Program szakmai vezetője, Takács-Sánta András ekkor már több mint egy évtizede tartott az ELTE-n és olykor más egyetemeken is kurzusokat ebben a témakörben, és régóta tervezte, hogy ezt az oktatási munkáját az egyetem falain kívülre is viszi. Erre 2010-ben érett meg az idő a Kisközösségi Program keretein belül, és részben azzal a céllal, hogy a tanfolyam bevételei a program megvalósulását segítsék elő.
Már azt is nagy sikerként könyveltük volna el, ha egy húsz fős csapattal tudunk indulni az első évben. Végül csaknem háromszor ennyien jelentkeztek... Két csoportot kellett indítani, és nem is tudtunk minden jelentkezőnek helyet adni. A következő két évben szintén két csoporttal zajlott a tanfolyam.
Majd 2013-ban András teljes docensi állásba került az egyetemen, ráadásul a humánökológia mesterszak felelőse is lett, így hosszú évekig csak évi egy tanfolyami csoportra jutott energiája. Az az egy csoport mindig teljesen megtelt, sőt évről évre egyre könnyebben. Olyannyira sok lett az érdeklődő, hogy 2021 óta újra két csoport indul már (továbbra is telt házzal) – András pedig újra ide tesz több energiát az egyetem helyett.
2023-ig mintegy 400-an végezték el a tanfolyamot, és a visszajelzések alapján sokaknak segített életmódjuk megváltoztatásában vagy akár a munkájukban. Külön öröm számunkra, hogy több egykori résztvevő is ma a Kisközösségi Program munkatársa.
Továbbá 2023 júniusában először hívtuk össze a tanfolyam eddigi résztvevőit egy nagy találkozóra – és nagyjából 150-en el is jöttek (l. a fényképet). Túlzás nélkül felejthetetlen esemény volt.
3. AZ ELSŐ TÁBORUNK (MAJD PEDIG A TÖBBI)
Az első négy évben nem voltak nyári táboraink, jó ideig még csak nem is gondoltunk arra, hogy ilyesmibe vágnánk. Aztán lettek. 2012-ben kezdődött a történet a Látó-Mező gyerektáborral - létrehozásában a legfőbb szerepe Flórián Norbinak volt [aki amúgy a kezdetektől mindmáig programunk önkéntese].
Egy különleges tábort szerettünk volna, amely nem pusztán természetismereti tábor - nemcsak a tájról szól, hanem a benne szelíden, egymással is törődve élő emberekről ugyanúgy. Az első gyerektáborba még kevesen jöttek el Nagybörzsönybe, ám ők kimondottan lelkesen távoztak. Nem volt kétségünk afelől, hogy ezt folytatnunk el.
Ráadásul több felnőtt is jelezte nekünk, hogy egy ilyen táborban ő maga is szívesen részt venne, már ha nem múlt volna el 13 éves. Nosza, kitaláltuk a Látó-Mező felnőttváltozatát, a Földhangolót, és 2013 nyarától már ezt is sokszor megrendeztük – ha egyes évek ki is maradtak azért.
Gyerektábor viszont minden évben van, és hirdetnünk sem igen kell: a visszatérő táborozók és barátaik évről évre biztosítják a telt házat. Néhány egykori résztvevő felnőve mára már táborvezetővé avanzsált. És ami a legfontosabb: sok gyerek és táborvezető szerzett életre szóló élményeket itt az elmúlt sok-sok évben.
4. TEREPMUNKÁINK EREDMÉNYEI A NEMZETI FENNTARTHATÓ FEJLŐDÉSI TANÁCS KIADVÁNYÁBAN
2013-ban felkérést kaptunk arra, hogy vegyünk részt a Nemzeti Fenntartható Fejlődési Tanács (NFFT) egy kiadványának elkészítésében.
Az elektronikusan megjelent jógyakorlat-gyűjtemény végül a "A fenntarthatóság felé való átmenet jó példái Magyarországon" címet kapta. A Kisközösségi Program szakmai vezetője, Takács-Sánta András 14 esettanulmányt készített a kötetbe programunk országjáró terepkutatásainak eredményeire támaszkodva. Így ő lett a kötet egyik vezető szerzője Kajner Péter és Lányi András mellett (miközben az ELTE Humánökológia mesterszakának jó pár akkori hallgatója járult hozzá egy-egy fejezet megírásához).
Az általunk jegyzett esettanulmányok közül kettő aztán négy évre rá fölfrissítve bekerült az "Építőkockák egy új világhoz" című könyvünkbe is.
(A képen az azóta sajnos már megboldogult Szatyorbolt, egyik esettanulmányunk tárgya.)
5. MEGJELENIK ELSŐ KÖNYVÜNK, AZ ÉPÍTŐKOCKÁK EGY ÚJ VILÁGHOZ
2016-ban kapcsolatba kerültünk egy kicsi, de annál rokonszenvesebb kiadóval, az – azóta sajnos már megszűnt – Andron Könyv Kft-vel, illetve vezetőjével Kedves Lászlóval, aki nyitott volt egy közös könyv megjelentetésére. Úgy döntöttünk, hogy egy színes-szagos, lelkesítő esettanulmányokat (főként hazaiakat) tartalmazó könyvecskét fogunk megjelentetni, amely döntően a saját terepmunkáinkon alapszik majd.
A könyv megírása klassz csapatmunka volt: 13 szerző jegyzi. A szöveget kiegészítendő sikerült megnyernünk az ország talán legjobb karikaturistáját, Marabut arra, hogy készítsen eredeti illusztrációkat a kötethez. Kismarty-Lechner Zita gyönyörű borítót tervezett. Nem utolsósorban pedig az utolsó fillérig olyan emberek adták össze a pénzt a könyv megjelentetéséhez, akik rokonszenveznek a munkánkkal [így, sok év távlatából is köszönjük mindenkinek!].
2017 júniusában, a Könyvhétre meg is jelent a kötet, amely az Építőkockák egy új világhoz címet kapta (alcím: Ökológia, közösség, boldogulás - helyben!). Emlékezetes könyvbemutatót tartottunk a Humusz Házban vicces kvízzel és a Török testvérek remek zenéjével.
Azóta pedig szerencsére számos pozitív visszajelzést kaptunk a könyvről. El is fogyott mind az ezer példány belőle, emiatt egy időben már borsos áron adták az antikváriumok. Ennek hatására is nemrégiben úgy döntöttünk, hogy letölthetővé tesszük bárki számára, méghozzá ingyenesen (adományt azért örömmel elfogadunk cserébe). Te már olvastad?
6. MEGJELENIK MÁSODIK KÖNYVÜNK, A KÖZLEGELŐK KOMÉDIÁJA
Mindössze pár hónappal első könyvünk, az "Építőkockák egy új világhoz" megjelenése után 2017 nyarának végén napvilágot látott a második is.
A programunk szakmai vezetője, Takács-Sánta András által jegyzett kötet "A közlegelők komédiája" címet kapta - alcíme: "A közösségek újrafelfedezése mint kiút az ökológiai válságból".
A könyv a híres közlegelők tragédiája modellt használva vezérfonalként egyrészt a Kisközösségi Program elméleti alapjait mutatja be. Másrészt pedig közösségkutatásaink addigi eredményeit részletezi: picit felújítva szerepel benne a hazai ökologikus helyi közösségeket vizsgáló, az előző év végén megjelent összefoglaló tanulmány, de egy teljes fejezet szól akciókutatásunk addigi tapasztalatairól is.
A hátsó borítón egyebek mellett ez olvasható: "Hogyan segíthetnek helyi közösségek komédiába fordítani a tragédiát, vagyis az ökológiai válságot? Mit tanulhatunk mindehhez két távoli sziget lakóitól? Mi jellemzi azokat a hazai ökofalvakat és más helyi ökoközösségeket, amelyek már elindultak ezen az úton?". Az első borítón látható impozáns festmény Závorszky-Simon Márton munkája.
Nem utolsósorban pedig ezúttal is sikerült rendhagyó, alighanem sokaknak emlékezetes könyvbemutatót tartanunk a Nemprivát Színház társulatának segítségével.
7. AZ ÚJ KOMA HÁLÓ
2016 óta támogatunk a gyakorlatban is helyi ökoközösségeket. 2017-től pedig nyíltan is hirdetjük honlapunkon, hogy szívesen segítünk mindenkinek, aki egy ilyen csapat részévé szeretne válni. 2018 tavaszára már jó pár közösséggel, illetve közösségcsírával működtünk együtt, és fölmerült az ötlet, hogy érdemes lenne őket hálózatba kapcsolni.
Ezért 2018. augusztus 22-ére [két nappal azután, hogy Greta Thunberg először ült ki a stockholmi parlament lépcsőjére] összehívtuk e kezdeményezések meghatározó embereit Etyekre. Egy kiváló hangulatú és termékeny megbeszélés fő eredményeként a nap végére megalakítottuk a résztvevő kezdeményezések hálózatát, az Új Koma Hálót.
A cél a kezdetektől fogva az volt, hogy a hálózat révén egyrészt maguk a kezdeményezések is képesek legyenek segíteni egymást, másrészt mi, a Kisközösségi Program munkatársai még hatékonyabban tudjuk támogatni őket.
Öt kezdeményezéssel indultunk, ma már kb. 35 tagja van az Új Koma Hálónak. Eleinte félévente tartottunk személyes, országos találkozókat, 2022 óta már évente háromszor, így idén tavasszal a 11. összejövetelünkre került sor.
Szintén 2022-ben indult az Új Koma Háló hírlevele, ami most már minden évszakban napvilágot lát. És ugyanebben az évben tartottuk első Csíráztató programunkat is: egy hatrészes, onlájn beszélgetés-sorozatot induló kezdeményezések számára.
Továbbra is várjuk az Új Koma Hálóba a nemcsak egyetlen ügyre fókuszáló, hanem komplex, ökologikus életmód-alternatívára törekvő közösségek és közösségcsírák csatlakozását. Hisszük és reméljük, hogy a Háló belátható időn belül nagy hatású, országosan ismert kezdeményezéssé válik majd!
8. KIUTAK.HU PORTÁLUNK
Jelenlegi egyik legnagyobb vállalkozásunkat alapos előkészületek után 2019 februárjában indítottuk útjára. A Kiutak.hu portál elsősorban azoknak szól, akik helyi szinten, más emberekkel összefogva szeretnének tenni egy ökológiailag fenntartható társadalomért.
Az első bő egy évben még „csak” különféle olvasni- és néznivalókat ajánlottunk a portálon életünk legkülönbözőbb területeihez kapcsolódóan – már a kezdetekkor is több százat, és azóta egyre többet. Aztán 2020-ban, a covid-időszak elején elkezdtünk közzétenni cselekvési tippeket is helyi ökoközösségek számára. Ma már ezek szerepelnek központi helyen a portálon, száznál is több ilyen tipp olvasható a Kiutak.hu-n.
A portál 12, élelmünktől a közösségszervezésig terjedő témakörének felelősei olyan szakemberek, akik területük jó ismerői. Egy munkacsoport keretében ők írják a cselekvési tippeket, és ők választják ki azokat a tartalmakat is, amelyeket az adott témakörben a leginkább figyelemre méltónak tartunk.
A portál tartalma hétről hétre bővül, érdemes újra és újra rákattintani!
9. KIÁLTVÁNY A HELYI ÖKOKÖZÖSSÉGEKÉRT
Egy magára valamit is adó kezdeményezésnek van kiáltványa. :) Egy idő után úgy éreztük, nekünk is érdemes közzétennünk egyet, úgyhogy 2021 augusztusában így is cselekedtünk. A kiáltványt rengetegen kedvelték és osztották meg a közösségi médiában, mintegy tizenötezer emberhez jutott el eddig.