Kiutak.hu portálunkra pontosan 30 darab, helyi ökoközösségeknek szóló cselekvési tippet tettünk ki tavaly – csaknem kétszer annyit, mint egy évvel korábban. Ezzel már 125 tipp szerepel az oldalon, itt elolvashatod az összeset. Emellett számos izgalmas olvasni- és néznivaló ajánlója is kikerült tavaly a portálra, elsősorban az új tippekhez kapcsolódóan. További jó hír, hogy a vizes témák szakértőjével, Kajner Péterrel (WWF) bővült a Kiutak.hu csapata.
2023-ban is tovább szőttük az Új Koma Hálót, a komplex életmód-alternatívára törekvő helyi ökoközösségek általunk koordinált hálózatát. Tavaly is három országos találkozóra került sor, ezek rövid beszámolóját megtalálod itt, itt és itt. Továbbá napvilágot látott négy hírlevele is a Hálónak, ezeket itt, itt, itt és itt olvashatod el. Az év vége felé újra belekezdtünk Csíráztató elnevezésű, kezdő ökoközösségeket segítő onlájn beszélgetéssorozatunkba – az év végéig két alkalomra került sor.
Augusztus végén két napon át jelen voltunk a Gyüttment Találkozón, ahol nemcsak standoltunk, hanem előadásokat, beszélgetéseket, játékokat is szerveztünk.
Tavaly nyáron is megtartottuk a Látó-Mező gyerektábort – rengeteg élménnyel gazdagítva a résztvevőket.
Nyáron véget ért tíz hónapos, az ökológiai válságról és a kiútlehetőségekről szóló Humánökológia tanfolyamunk 13. évadja, szeptemberben pedig elindult a 14. évad – ezúttal is két telt házas csoporttal. Júniusban pedig megtartottuk a tanfolyam első alumni találkozóját – felejthetetlen esemény volt mintegy 150 résztvevővel.
Számos nyilvános eseményen képviselték munkatársaink a Kisközösségi Programot. (Ezen események részleteit visszakeresheted honlapunk Hírek rovatában.)
Előadást tartott Frisnyicz Kitti Gombaszögön (egy felvidéki fesztiválon), Horváth Anita a Magyar Természettudományi Múzeumban, Takács-Sánta András pedig több helyen is: Dörgicsén, Szügyön, Vértesbogláron, Esztergomban, Budapesten pedig a Kortárs Építészeti Központban és a Kossuth Klubban is.
András olyan nyilvános beszélgetéseken is részt vett, amelyeken szóba került a Kisközösségi Program: a Föld Napján Ürge-Vorsatz Diána, a Jane Goodall-esten pedig Goodall mellett Máté Bence és Orvos-Tóth Noémi társaságában.
Számos podcast, illetve rádióműsor résztvevői voltunk tavaly.
Szenderák Gabi
Zöld Válasz podcast – Miért a közösség a bajok megoldása?
Takács-Sánta András
Holnapután podcast (Greendex) – Az ökoközösségek jelenthetik a választ korunk válságaira
Kihalni veszélyes podcast – Építőkockák egy új világhoz
Kávézó a világ végén podcast (Radiocafé) – Ökológiai válság mint lehetőség?
Szabad Világ Rádió – A humán-öko-logikus cselekvés
Klímabajnokok podcast (Mária Rádió) – Egyszerűség a fenntarthatóságban
A nyáron „Csak ki ne süljünk!” címmel állásfoglalást tettünk közzé a hazai akkumulátorgyárak kapcsán, amelyben a szokottnál tágabb összefüggésbe helyeztük a kérdéskört.
Bemutatójának hatodik évfordulóján onlájn is elérhetővé vált (méghozzá ingyenesen) a boltokban egy ideje már nem kapható könyvünk, az Építőkockák egy új világhoz. A munkatársaink által jegyzett kötet bő tucatnyi, főként hazai példán keresztül illusztrálja, hogy miként csökkenthetjük ökológiai lábnyomunkat, miközben újra fölfedezzük a közösségek erejét.
″Környezeti kérdések – közösségi válaszok″ címmel jelent meg egy tanulmánykötet Farkas Judit szerkesztésében, amelyben szerepel Takács-Sánta András "Próféták és helyi ökoközösségek - A Kisközösségi Program és az Új Koma Háló" című írása is (egy korábbi tanulmány frissített, fölújított változata).
Egész évben működött Facebook-oldalunk, ahol minden hétköznap (sőt, olykor a hét végén is) posztoltunk valami érdekeset – híreket és érdekességeket a Kisközösségi Program háza tájáról, vagy kapcsolódó programajánlókat, olvasni- és néznivalókat.
Az egész évet végigkísérték Facebook-oldalunkon Takács-Sánta András hétfői miniesszéi, amelyek nagyjából a „Milyen is a jó élet az ökológiai válság korában?” téma köré csoportosultak. A karácsonyra érkezett 50. résszel a sorozat véget ért. Ugyanakkor a remények szerint némi szerkesztés, átdolgozás és bővítés után 2024-ben könyv formájában is megjelennek majd ezek az írások. Addig is visszaolvashatod a bejegyzéseket a #hétfőihangulatjavító hashtag segítségével.
Nem utolsósorban pedig: tavaly ünnepeltük 15. születésnapunkat. Ennek alkalmából összeszedtük az eddigi legfontosabb eredményeinket.
2024-ben is azon fogunk dolgozni, hogy emberek összefogásával, alulról indulva segítsünk létrehozni egy új, ökologikus civilizációt. Tarts te is velünk, illetve mindazokkal, akik hatalom híján is újraépítik a világot!
#Évösszegző
17 darab, helyi ökoközösségeknek szóló cselekvési tippet tettünk ki tavaly Kiutak.hu portálunkra – az év első részében csak szórványosan, szeptembertől viszont szinte minden héten előrukkoltunk egy-egy új tippel. Ezzel már 95 tipp szerepel a portálunkon, itt elolvashatod az összeset. Emellett számos izgalmas olvasni- és néznivaló ajánlója is kikerült tavaly a portálra, elsősorban az új tippekhez kapcsolódóan. További jó hír, hogy Kiss Gabriella (Corvinus) és Munkácsy Béla (ELTE) személyében két remek szakértővel bővült a Kiutak.hu csapata.
******
2022-ben is tovább szőttük az Új Koma Hálót, a komplex életmód-alternatívára törekvő helyi ökoközösségek általunk koordinált hálózatát, amelynek jelenleg mintegy 35 kezdeményezés a tagja. Tavaly először a korábban megszokott kettő helyett immár három országos találkozóra került sor, ezek rövid beszámolóját megtalálod itt, itt és itt. Továbbá napvilágot látott három hírlevele is a Hálónak, ezeket itt, itt és itt olvashatod el. Az év első felében Csíráztató néven hat alkalomból álló onlájn beszélgetéssorozatot tartottunk kezdő ökoközösségek számára segítendő az indulásukat.
******
Augusztus végén két napon át jelen voltunk a Gyüttment Találkozón, ahol nemcsak standoltunk, hanem előadásokat, beszélgetéseket is szerveztünk.
******
Tavaly nyáron is megtartottuk közösségi ökotáborainkat: a Látó-Mező gyerektábort és a Földhangoló felnőtt-tábort – rengeteg élménnyel gazdagítva a résztvevőket.
******
Nyáron véget ért tíz hónapos, az ökológiai válságról és a kiútlehetőségekről szóló Humánökológia tanfolyamunk 12. évadja, szeptemberben pedig elindult a 13. évad – ezúttal is két telt házas csoporttal.
******
A covid-időszak elmúltával 2019 után először újra szerveztünk Gyurgyalag Műhelyt, ahol az országgyűlési választások után közzétett, nagy visszhangot kapott posztunk nyomán vitatkozott Antal Miklós és Takács-Sánta András.
******
Számos további, mások által szervezett nyilvános eseményen is részt vettek munkatársaink.
Pestovics Ági a permakultúra és a spiritualitás kapcsolatát körüljáró beszélgetés egyik meghívottja volt.
Szenderák Gabi a „Közösségben a környezetünkért” című gyulai fórumbeszélgetésen képviselte a Kisközösségi Programot.
Szakmai vezetőnk, Takács-Sánta András pedig résztvevője volt:
- egy városi ökoközösségekről szóló onlájn beszélgetésnek (amelyen rajta kívül részt vett Kiutak.hu portálunk egyik témafelelőse, Erdős Zoltán is)
- egy, az ökológiai válságból való kiútlehetőségekről szóló kerekasztal-beszélgetésnek a Stúdió K Színházban
- a szeretnivaló gyüttmentekről szóló beszélgetésben az Ördögkatlan Fesztiválon
- egy beszélgetésen az ökoközösségekről a Klímahéten
- egy beszélgetésen arról, hogy mennyire vehetjük biztosra az ökológiai összeomlást
******
Takács-Sánta András számos podcast, illetve rádióműsor résztvevője is volt tavaly:
******
Ezen kívül nagyobb interjú jelent meg vele a 24.hu-n, a Képmás magazinban és az In Green magazinban – mindháromban esett szó a Kisközösségi Programról is. Továbbá egy esszét közölt a Válasz Online-on, amelyben az ökokatasztrofizmussal szemben kínál alternatívát.
******
Egész évben működött Facebook-oldalunk, ahol minden hétköznap (sőt, olykor a hét végén is) posztoltunk valami érdekeset – híreket és érdekességeket a Kisközösségi Program háza tájáról, vagy kapcsolódó programajánlókat, olvasni- és néznivalókat.
******
Nem utolsósorban pedig két sikeres forrásteremtő kampányunk és folyt az elmúlt évben: nyáron az Új Koma Háló, az év végén pedig a Kiutak.hu működtetésére adtatok össze a megcélzott minimumnál nagyobb összeget. Ezt újfent köszönjük!
******
Ez volt 2022. Mi 2023-ban is azon fogunk dolgozni, hogy emberek összefogásával, alulról indulva segítsünk létrehozni egy új, ökologikus civilizációt. Tarts te is velünk, illetve mindazokkal, akik hatalom híján is újraépítik a világot!
#Évösszegző
A járvány miatt a 2021-es év első fele nálunk is viszonylag eseménytelenül (pontosabban: nagyrészt csöndes háttérmunkával) telt. Nem úgy a második fele! Így év végére bizony igen sok történés gyűlt össze. Alább összefoglaltuk ezeket tömören, nézd csak meg, hátha lemaradtál év közben valami izgalmasról!
Szerencsére sikerült személyesen megtartanunk a helyi ökoközösségek általunk koordinált hálózatának, az Új Koma Hálónak mindkét éves országos találkozóját (még ha a tavaszit egy kis csúszással is). És milyen inspiráló volt mindkettő! Ráadásul jó pár kezdeményezés csatlakozott az Új Koma Hálóhoz tavaly, az év végén pedig elindult a Háló negyedéves hírlevele is egy, a karácsonyról szóló tematikus számmal. Nem mellékesen pedig júniusban az Élő Adás adományesten mintegy 600 000 forint támogatást kaptunk magánadományozóktól az Új Koma Háló erősítésére.
*****
Az év első felében csaknem két tucat új, helyi ökoközösségeknek szóló cselekvési tipp került föl Kiutak.hu portálunkra – így immár 78 tipp szerepel az oldalon. És noha az év második felében szünetet tartottunk, hamarosan újraindul a sorozat. A tippeken kívül jó néhány olvasni- és néznivaló ajánlójával is bővítettük a portált az elmúlt év során.
*****
Júliusban állásfoglalást jelentettünk meg a méhlegelőkkel kapcsolatos vitában. Az anyagban leginkább a vitában felmerült jellegzetes ellenérvekre, illetve félelmekre reagáltunk – pártoktól függetlenül, az ökológiai gondolkodásmódnak megfelelően.
*****
Augusztusban kiáltványt tettünk közzé a helyi ökoközösségekért. Az inspiráló szöveg csak a Facebookon mintegy 20 ezer emberhez jutott el, és számos pozitív visszajelzés érkezett rá. Ha eddig netán nem olvastad volna, miért fontos helyi kisközösségekben cselekedni az ökológiai fordulatért, még mindig érdemes megtenned!
*****
Szakmai vezetőnk, Takács-Sánta András több podcast, illetve rádióadás vendége is volt az év folyamán – mindegyiket visszahallgathatod:
- a wmn.hu Komposzt podcastjában elsősorban arról beszélt, hogy az egyre mélyülő ökológiai válság korában miért fontosak a pozitív társadalmi jövőképek (ez egyébként a Komposzt eddigi leghallgatottabb adása)
- a Green Policy Center podcast-csatornáján a helyi ökoközösségek cselekvési lehetőségeiről beszél(getet)t (ennek vágott változata a Mária Rádióban ment le)
- a Civil Rádióban lezajlott, különösen sok pozitív visszajelzést kapott beszélgetés igen nagy részben a radikalizmus, az anarchizmus és a hedonizmus fogalmai körül forgott
- a Kossuth Rádió Napközben című műsorában az ökoszorongás közösségi cselekvésekkel történő oldásáról beszélt.
Ez utóbbi témát Kőváry Zoltán pszichológussal együtt részletesen is körüljárták a budapesti Kelet Kávézóban tartott tartalmas beszélgetésen, ennek is van hangfelvétele.
*****
Több előadást is tartott Takács-Sánta András a Kisközösségi Programhoz kapcsolódóan:
- a Magyar Építőművészek Szövetsége Csütörtöki Iskola sorozatának februári alkalmán a kisközösségek által megvalósítható ökologikus megoldásokról beszélt, itt visszanézheted.
- a katolikus Bokor Mozgalom augusztusi rendezvényén, a Bokorünnepen „Közösségi kiutak az ökológiai válságból” címmel tartott előadást
- októberben a 10 millió Fa helyi csoportjainak országos találkozóján a faültetésen túli közösségi cselekvések lehetőségeiről beszélt
- a Magyar Transzperszonális Egyesület novemberi konferenciáján tartott, „Közösségi komédia a közlegelőkön - egy elhanyagolt kiút az ökológiai válságból” című előadásáról készült videófelvétel is, de ez egyelőre nem került nyilvánosságra.
*****
Nem maradtunk ki az írott sajtóból sem:
- a wmn.hu gyüttmentekről szóló riportjában Mészár Anna munkatársunk mondott értékes gondolatokat
- az index.hu cikke pedig igen részletesen és pontosan foglalta össze Takács-Sánta Andrásnak a Humusz Szövetség sorozatában tartott "Hatalmunk visszaszerzése – Helyi ökoközösségek az ökológiai fenntarthatóságért" című előadását.
*****
2021-ben is megtartottuk szokás szerint telt házas Látó-Mező gyerektáborunkat Nagybörzsönyben. Az immár tízéves közösségi ökotábor napjairól itt olvashatsz egy képes beszámolót.
*****
Három év után újra szerveztünk Földhangoló felnőtt-tábort – ezúttal egy Tolna megyei aprófalu, Murga volt a helyszín. Nagyszerűen sikerült, itt találsz egy rövid beszámolót róla.
*****
Nem hiányoztunk a magfalvai Gyüttment Találkozóról sem, ahol nemcsak standoltunk, hanem programokat is szerveztünk. Csak az időjárás volt cudar, augusztus ide vagy oda. Íme néhány kép az ottlétünkről.
*****
Tíz hónapos Humánökológia tanfolyamunk júliusban véget ért tizenegyedik évada nagyrészt onlájn, de így is sikeresen zajlott. A tizenkettedik évad két telt házas csoporttal indult szeptemberben.
*****
Egész évben működött Facebook-oldalunk, és a vasárnapokat kivéve mindennap posztoltunk valami érdekeset – híreket és érdekességeket a Kisközösségi Program háza tájáról, vagy más kapcsolódó programajánlókat, olvasni- vagy néznivalókat.
Nagyon köszönjük, hogy figyelemmel kísérted tevékenységünket 2021-ben! Azért pedig különösen hálásak vagyunk, ha akár önkéntes munkával, akár pénzadománnyal hozzájárultál a tavalyi munkánkhoz. Hálásak leszünk, ha velünk tartasz jövőre is.
#Évösszegző
Természetesen számunkra sem úgy alakult az év, ahogy eredetileg terveztük, ám úgy érezzük, ennek ellenére is sok értékes dolgot tudtunk letenni az asztalra. Olvasd el alábbi évösszefoglalónkat, és döntsd el, joggal gondoljuk-e így.
Még 2019-ben indult Kiutak.hu portálunkon bő egy éven át csak olvasni- és néznivalókat ajánlottunk, aztán idén márciusban kezdtünk el feltölteni helyi ökoközösségeknek szóló cselekvési tippeket is. Az év végéig 56 ilyen tippig jutottunk -- nagyjából 100-at tervezünk összesen. Ha még nem tetted volna, olvasd el ezeket a tippeket, és véleményezd őket a Kiutak.hu-n! Minden építő észrevételt örömmel veszünk, és szívesen be is építünk a szövegekbe.
*****
Szakmai vezetőnknek, Takács-Sánta Andrásnak két tanulmánya is megjelent idén, amelyeknek a középpontjában a Kisközösségi Program áll:
- A Máltai Tanulmányok tudományos folyóirat felkérésére írta a "Próféták és helyi ökoközösségek" című cikket, amelyben összefoglalja, hogy miért csináljuk immár 12 éve a Kisközösségi Programot, és mik az eddigi fő eredményeink. Majd pedig kezdeményezéseink közül külön kiemeli és bemutatja az Új Koma Hálót, a komplex életmód-alternatívára törekvő helyi ökoközösségek hálózatát. Ha tényleg érdekel, hogy miről szól a Kisközösségi Program, akkor ezt az írást különösen ajánljuk.
- András a Kisközösségi Program tevékenységének lényegét tömörebb formában is összefoglalta a Credo folyóiratban "A közösségek újrafelfedezése – Remény az ökológiai válságban" címmel.
*****
A komplex életmód-alternatívára törekvő helyi ökoközösségek általunk koordinált hálózata, az Új Koma Háló tovább bővült az idén, és új aloldalt is kapott honlapunkon. A Háló tervezett két személyes találkozója közül csak az őszit tudtuk végül megtartani a járvány miatt, ugyanakkor több online megbeszélést is szerveztünk a közösségek képviselői számára az év során, amire korábban még nem volt példa.
Az Új Koma Háló tagjai térképen - ismerkedj meg velük a képre kattintva!
*****
Országjáró terepmunkánk idén természetesen nagyrészt kényszerűen szünetelt, ám azért az év elején még tudtunk mélyinterjúkat készíteni egy izgalmas kezdeményezés, a Valyo képviselőivel.
*****
"Hamarosan te is itt laksz majd?" sorozatunk keretében szeptemberben kirándulást szerveztünk a Baranya megyei Geresdlakra az ott formálódó ökoközösség iránt érdeklődők számára. Ezt a sorozatot szeretnénk folytatni, amint a járványhelyzet lehetővé teszi a közös kirándulást. (Korábban Kácson és Zsibriken jártunk már.)
*****
Több nyilvános online eseményen is képviseltettük magunkat. Hármat az alábbiak közül vissza is lehet nézni az interneten a linkekre kattintva:
*****
Még 2019 őszén Takács-Sánta András tartotta a nyitóelőadást a hazai transzperszonális pszichológusok konferenciáján arról, hogy a közösségek hogyan segíthetnek az ökoszorongás legyőzésében, ám a felvétel már idén került föl a netre.
Szintén idén jelent meg egy videó, amely a tavalyi Gyüttment Fesztiválon készült. Ebben ökoközösségekről, ökofalvakról, a vidéki élet becsületéről, gyüttmentségről beszél András.
*****
Rádióadások, podcastok vendégei is többször voltunk (ezek az adások is visszahallgathatóak a linkekre kattintva):
- Májusban az OpenAir Ráióban Kükedi Zsolt munkatársunk beszélgetett több öko témáról, köztük elég hosszan a Kisközösségi Programról is.
- Szintén májusban a Zöld Egyenlőség podcast három adásában is Takács-Sánta Andrással beszélgetett a podcast gazdája, Köves Alexandra. A három téma: helyi ökoközösségek, glokalizáció és részvételi demokrácia. Visszahallgathatod mindhármat a csatorna honlapján.
- Júniusban a Civil Rádió 117 perc című műsorának vendége volt két munkatársunk, Mészár Anna és Takács-Sánta András, akik a Kisközösségi Programról és az Új Koma Hálóról beszéltek.
- Szeptemberben Takács-Sánta András a Tilos Rádió Erőmű című műsorának vendégeként szerepelt. A beszélgetésben a Kisközössségi Program eddigi munkájáról, eredményeiről, terveiről, céljairól is szó esett.
*****
Táboraink közül csak a Látó-Mező gyerektábort tudtuk megtartani idén, azt sem pontosan a megszokott formában, ugyanakkor a megszokott élményekkel.
*****
Tíz hónapos Humánökológia tanfolyamunk tizedik évada a járvány miatt két és fél hónapos csúszással, de sikeresen zárult. Szeptemberben elindult a tizenegyedik csoport is, az oktatás eddig döntően online zajlott.
*****
Egész évben működött Facebook-oldalunk, és a vasárnapokat kivéve mindennap posztoltunk valami érdekeset - híreket és érdekességeket a Kisközösségi Program háza tájáról, vagy más kapcsolódó programajánlókat, olvasni- vagy néznivalókat.
Nagyon köszönjük, hogy figyelemmel kísérted tevékenységünket 2020-ban. Azért pedig különösen hálásak vagyunk, ha akár önkéntes munkával, akár pénzadománnyal hozzájárultál az idei munkánkhoz. Bízunk benne, hogy jövőre már személyesen is többet tudunk találkozni. Nagyon boldog új évet kívánunk neked!
#Évösszegző
A Kisközösségi Program fő célja, hogy minél több helyi ökoközösség alakuljon és működjön szerte az országban. Hisszük ugyanis, hogy ezek a közösségek kristályosodási magvai lehetnek egy új, ökologikus társadalmi berendezkedésnek és gondolkodásmódnak – vagyis egy, a fogyasztói kultúrát meghaladó új kultúrának.
Lássuk, mi mindent tettünk mindezek érdekében 2019 során, továbbá azt, hogy miként segítheted munkánkat!
Számunkra az év legfőbb eseménye talán az volt, hogy februárban elindítottuk kiutak.hu portálunkat. Elsősorban azokat célozzuk meg vele, akik helyi szinten, más emberekkel összefogva szeretnének tenni egy ökológiailag fenntartható társadalomért és gazdaságért. A portálon életünk legkülönbözőbb területeihez kapcsolódóan ajánlunk mindehhez olvasni- és néznivalókat. Az év további részében majdnem minden héten bővítettük a portált egy-egy új ajánlóval, így jelenleg már mintegy 250 értékes anyag között lehet böngészni. A portált február 1-jén az V. Gyurgyalag Műhely kereteiben mutattuk be.
2019-ben tovább bővült az általunk segített helyi ökoközösségek hálózata, az Új Koma Háló. 2018 nyarán öt csapattal indult, ma már tucatnyian vesznek részt benne. Áprilisban és szeptemberben is összehívtuk mindnyájukat egy-egy egész napos személyes találkozóra, és mindkettő igencsak inspirálóra sikerült.
Szintén terepkutató munkacsoportunkhoz kapcsolódik, hogy országjárásunk sem maradt abba: mélyinterjúkat készítettünk egy ökofalu-kezdeményben Vértesszőlősön és egy különleges Krisna-tudatú ökologikus közösségnél Nandafalván.
Egy aprófaluba, Zsibrikre pedig mint egy leendő reménybeli ökoközösség helyszínére látogattunk el sokadmagunkkal egy általunk szervezett kirándulás keretében.
Áprilisban megszerveztük a Kisközösségi Program történetének első konferenciáját (a Karátson Gábor Körrel és az ELTE Humánökológia mesterszakával közösen). A "Miért (lesz) jó vidéken élni?" című összejövetelen elsősorban közösségi és önkormányzati kiútlehetőségeket kerestünk a magyar vidék jelenlegi nehéz helyzetéből. A fenti linkről kiindulva három előadás meg is nézhető, a konferencia többi része pedig meghallgatható.
Szeptemberben a Klímahét keretében a Fridays for Future Magyarországgal közösen szerveztünk kerekasztal-beszélgetést „Kisközösségek lehetőségei a kapitalista világrend meghaladásában” címmel.
Számos, mások által szervezett nyilvános rendezvényen is jelen voltunk. Ezek közül is kiemelkedik az augusztusi Gyüttment Fesztivál a Szekszárd melletti Sötétvölgyben, ahol saját helyszínünkön mind a négy napon jó néhány programmal vártuk az érdeklődőket. Itt található egy kis képgaléria is a jelenlétünkről.
Szakmai vezetőnk, Takács-Sánta András jó pár előadást is tartott a Kisközösségi Programhoz kapcsolódó témákban:
- az Ökogyülekezeti Mozgalom „Közösségben a teremtett világért” című rendezvényén
- az Országos Könyvtári Napok keretében a Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár Központi Könyvtárában
- a Teremtés Hetén a „Hála és felelősség a sokféleségért” című konferencián
- a zsámbéki Zöldnapon
- a „Lassíthatjuk-e a klímaváltozást?” című konferencián Szentendrén
- az Átalakuló Wekerle Ökokaszinójában
- a Magyar Transzperszonális Egyesület Konferenciáján
- a Körúti Szalonban (itt vissza is nézhető)
Pestovics Ági pedig szintén az Országos Könyvtári Napok keretében Beremenden adott elő.
Több kerekasztal-beszélgetésnek is résztvevői voltunk:
- Takács-Sánta András az Extinction Rebellion Magyarország szervezésében Budapesten, a Klímahét keretében Pécsett és Budapesten is, továbbá Tóth Andi „Dobd ki a szemetest!” című könyve 2. kiadásának bemutatóján szintén Budapesten,
- Kükedi Zsolt pedig a Bíró Alapítvány „Hogyan legyünk fenntarthatóak?” című rendezvényén.
Jelen voltunk standdalí a Civil Verőce családi napján, a Városi Ökobandázáson a Dürer Kertben, valamint a Szimpla Kert 15. születésnapján.
Voltak médiamegjelenéseink is, amelyek közül kiemelkedik a 444.hu decemberi nagyinterjúja Takács-Sánta Andrással. Ezen kívül készült vele miniinterjú a Reflektor blogon; a kiutak.hu kapcsán a Kossuth Rádióban beszélt; szerepelt a Tilos Rádió Planet Error című műsorában; valamint az M5 Magyar Krónika című adásában is.
Pauló Gergő pedig a Klímahét utózöngéjeként a Civil Rádióban (lejátszás indul a linken!) volt egy beszélgetés vendége.
„Kisközösségek békés ökoforradalma - Miért kulcsfontosságú a közösségek újrafelfedezése az ökológiai válság megoldásához?” címmel jelent meg Takács-Sánta András tanulmánya az Ellensúly folyóiratban.
Idén nyáron is sor került Látó-Mező gyerektáborunkra, ez volt az egyik legjobban sikerült táborunk eddig. A kicsit idősebbeket pedig négynapos Szélkergető ökotúrára vittük a Kiskunságba.
Humánökológia tanfolyamunk kilencedik évfolyama végzett júliusban – ősszel pedig elindult a tizedik évad, ezúttal is telt házzal. Továbbá az év elején befejeződött még 2018-ban indult mini humánökológia tanfolyamunk Szentendrén, az egyik az általunk segített közösségnél.
Minden nap posztoltunk valami érdekeset facebook-oldalunkra – akár a saját magunk, akár mások tevékenységeiről.
Ezúton is szeretnénk köszönetet mondani mindenkinek, akik hozzájárultak az elmúlt évi eredményeinkhez akár önkéntes munkával, szakmai segítséggel, akár anyagi támogatással!
#Évösszegző
Számunkra az év talán legfőbb eseménye az volt, hogy összekapcsoltuk az általunk segített helyi ökoközösségeket: az augusztusi etyeki találkozón elindult hálózatot öt helyi csapat képviselőivel közösen alakítottuk meg. Hisszük és reméljük, hogy ezzel valami fontos és belátható időn belül nagy hatású kezdeményezés vette kezdetét.
Az országjáró terepmunkát végző csapatunk sem unatkozott. Újra ellátogattunk két ökofaluba is: a formálódó nyimibe és az egykor szebb napokat látott gyűrűfűibe. Interjúztunk továbbá bevásárlóközösségeknél (Esztergomban és Tatabányán), illetve Budapesten két közösségi kertben és egy csomagolásmentes boltban is. Kács községet pedig mint egy leendő reménybeli ökoközösség helyszínét mutattuk be az érdeklődőknek egy általunk szervezett kirándulás keretében.
Szokásos nyári ökotáboraink idén is lezajlottak – sok gyereknek és felnőttnek szerezve élményeket.
Humánökológia tanfolyamunk nyolcadik évfolyama végzett júliusban - ősszel pedig elindult a kilencedik évad, ezúttal is telt házzal. Szintén ősszel mini humánökológia tanfolyamba kezdtünk Szentendrén, az egyik az általunk segített közösségnél.
Volt egy saját szervezésű rendezvényünk az év során: januárban negyedszerre tartottuk meg a Gyurgyalag Műhelyt, amelynek keretében öt előadásban foglaltuk össze, hogy mikkel is foglalkozunk a Kisközösségi Programban. Mindegyik előadás megtekinthető YouTube-csatornánkon.
Mások által szervezett rendezvényeken is többször szerepeltünk:
- Szentendrén újra bemutattuk még 2017-ben megjelent két könyvünket (Építőkockák egy új világhoz, A közlegelők komédiája);
- standdal és egy kerekasztal résztvevőjeként is jelen voltunk Szigetmonostoron a IV. Öko-Szigeten;
- szakmai vezetőnk, Takács-Sánta András több előadást is tartott a Kisközösségi Programhoz; kapcsolódó témákban: a Kortárs Építészeti Központban, a bicskei Zöld Teraszon, a Simplicity Fesztiválon, valamint az UNESCO Humánökológia Kutatóműhelyének sorozatában (utóbbi kettő kattintva meg is tekinthető);
- a zsámbéki Y.EAST Fesztiválon munkatársunk, Pestovics Ági vezetett egy műhelybeszélgetést
- a Gyüttment Fesztiválon idén is aktívan, számos programmal vettünk részt.
Több rádiószereplésünk is volt 2018-ban:
- Takács-Sánta András „a hét embere” volt a Civil Rádión július egyik hetében – ennek keretében öt rövid interjú is készült vele jórészt a Kisközösségi Programhoz kapcsolódóan (mind meghallgatható YouTube-csatornánkon); ugyanezen az adón pedig egy hosszabb, a programunkról szóló beszélgetésben is részt vett (itt hallgatható meg);
- András a Magyar Katolikus Rádióban is beszélt egy ízben a Kisközösségi Programról (YouTube-csatornánkon meghallgatható);
- Tauber Tamás munkatársunk pedig a Mária Rádióban beszélgetett egyebek között programunkról is.
Márciusi állásfoglalásunkban arra buzdítottunk mindenkit, hogy menjen el szavazni a parlamenti választásokon.
Minden nap posztoltunk valami érdekeset facebook-oldalunkra – akár a saját magunk, akár mások tevékenységeiről.
Kisebb-nagyobb intenzitással, de egész évben dolgoztunk egy új portálon, amellyel 2019 elején fogunk előrukkolni.
Végül, de nem utolsósorban: 2018-ban ünnepeltük tizedik születésnapunkat. Ennek alkalmából összegyűjtöttük eddigi történetünk tíz legfontosabb mérföldkövét.
Ezúton is szeretnénk köszönetet mondani mindenkinek, akik hozzájárultak az elmúlt évi eredményeinkhez!
#Évösszegző
Különleges esztendő volt ez számunkra. Sok év csöndes háttérmunkája után "kiléptünk a fényre" - és szándékunk szerint ezentúl már ott is maradunk. Idén a korábbinál jóval szélesebb körben igyekeztünk megmutatni, hogy miben hiszünk, mit értünk el eddig, és mik a céljaink.
A legnagyobb változás, ami történt, hogy júniusban megjelent az első könyvünk - majd két hónapra rá a második is. A sokszerzős Építőkockák egy új világhoz lelkesítő példákkal bizonyítja, hogy egy zöldebb és igazságosabb társadalom építőelemei már Magyarországon is léteznek. A Takács-Sánta András által írt A közlegelők komédiája pedig bemutatja a Kisközösségi Program elméleti alapjait, továbbá közösségkutatásaink eddigi eredményeit. Mindkét könyvnek különleges bemutatót szerveztünk - egy zenés-verses-kvízeset, illetve egy színházasat. De számos alkalommal népszerűsítettük őket rendezvényeken, illetve a médiában is. Az Építőkockák részben a Ti anyagi segítségetek révén jelenhetett meg - támogatásaitokat újfent köszönjük!
Standolásaink nemcsak a könyvekhez kapcsolódtak - játékokkal, programokkal, beszélgetésekkel voltunk jelen a Mediawave-en, a Gyüttment Fesztiválon (illetve előtte az Ökobandázáson), a Zöldgömb Fesztiválon, egy MTA-konferencián, a Zöld Szervezetek Országos Találkozóján, valamint a Teremtés Hete alkalmából rendezett konferencián.
A könyvek megjelenésével egy időben felhívást tettünk közzé: ha akarsz egy ökoközösség része lenni, szívesen segítünk ebben. A Kisközösségi Program fő célja ugyanis az, hogy minél több ökologikus helyi közösség alakuljon az országban. Az első általunk inspirált közösség, a 2016-ban indult kóspallagi idén is tovább működött - bízunk abban, hogy hamarosan továbbiak is követik a példájukat.
Kifelé fordulásunkon túl a megszokott kerékvágásokban is továbbhaladtunk.
Terepmunkás csapatunk idén sem tétlenkedett: interjúztunk Kisberényben, Nagyvázsonyban, Pázmándon és Pécsett is - továbbá résztvevő megfigyelést folytattunk egy korábbi interjúhelyszínünkön, a pusztaszeri tanyavilágban.
Szokásos nyári ökotáboraink idén is lezajlottak - sok gyereknek és felnőttnek szerezve élményeket. A táborokat a márciusi, farmosi békamentéssel, továbbá egy májusi, budapesti piknikkel vezettük be.
Humánökológia tanfolyamunk hetedik évfolyama végzett júliusban - ősszel pedig elindult a 8. évad, újfent telt házzal.
Programunk szakmai vezetője, Takács-Sánta András egy azóta a YouTube-ra is fölkerült előadást tartott "Városi magányból vidéki közösségbe" címmel a gödöllői Zöld Forgatagon. Az Új Város folyóiratban megjelent interjújában pedig a Kisközösségi Programról is részletesen szólt.
Az év második felében aktívan dolgoztunk egy új portál létrehozásán is, reméljük, 2018-ban láthatjátok már az eredményt!
Ezúton is szeretnénk köszönetet mondani mindenkinek, akik hozzájárultak az elmúlt évi eredményeinkhez!
#Évösszegző
Mi történt a Kisközösségi Program háza táján 2016-ban? Miben léptünk előre? Milyen eredményeket értünk el az év során? Összegyűjtöttük a legfontosabb történéseket egy évösszefoglalóba.
Terepmunka
Megismerkedünk hazai ökologikus helyi kezdeményezésekkel, elősegítjük helyi kisközösségek létrejöttét.
- Kóspallagon elindult az első olyan ökoközösség, amelyet a Kisközösségi Program inspirált - bízunk abban, hogy a következő években továbbiak követik majd!
- Országjáró interjúzásunk során először jutottunk el Bakonyszombathelyre, Cserépfaluba, Diósdra és Nyimbe. Valamint visszatértünk Hosszúheténybe és a pusztaszeri tanyavilágba.
További részletek terepmunkánkról
Kiútikönyv
Kézikönyvet szerkesztünk, amely ökologikus helyi kisközösségek számára nyújt segítséget.
Könyvünk számos fejezetén dolgoztunk az idén is. Most nem publikáltunk előzetesen újabb részleteket, mivel aktívan dolgoztunk egy jógyakorlat-gyűjteményen, amely terveink szerint 2017-ben jelenik majd meg. (Részletek és hírek a kiadványról hamarosan.)
Nyári táborok
Élményeken keresztül vezetünk be kicsiket és nagyokat a hétköznapi ökologikus életbe, a vidék és a természet szeretetébe.
- A visszajelzések alapján újra nagy sikerrel szerveztük meg a Látó-Mező gyerektábort Nagybörzsönyben.
- A Földhangoló táborban pedig új helyszínen, Kácson töltöttünk együtt egy tartalmas hetet lelkes felnőttekkel.
További részletek táborainkról
Tanfolyam
Humánökológia tanfolyamot szervezünk a környezeti problémákról és enyhítésük lehetőségeiről azoknak, akik szeretnének elmélyedni a témában.
- Júliusban sikeresen befejeződött tíz hónapos tanfolyamunk hatodik évadja.
- Szeptember közepén ismét telt házzal indult az új évad
További részletek a humánökológia tanfolyamról
Nyilvános előadások, beszélgetések, interjúk
Előadásokat, beszélgetéseket tartunk a Kisközösségi Program gondolatairól, illetve eddigi eredményeinkről - időnként interjúk, riportok jelennek meg programunkról.
- Munkatársaink előadást tartottak Kapolcson a Művészetek Völgyében, az alsónémedi Értéktár Konferencián, a Közösségfejlesztők Egyesülete éves konferenciáján, valamint a Piarista Gimnázium Fenntarthatósági Témanapján.
- a Vigilia folyóirat májusi számában jelent meg Tauber Tamás interjúja Takács-Sánta Andrással, amelyben a Kisközösségi Programról is bőven esett szó.
További részletek
Valamint elindult a Kisközösségi Program Facebook oldala, ahol napról napra igyekszünk érdekes, gondolatindító tartalmat megosztani a követőinkkel, barátainkkal a helyi kisközösségek és a fenntarthatóság témakörben.
Ezúton szeretnénk köszönetet mondani minden támogatónknak, követőnknek és nem utolsó sorban önkénteseinknek, akik hozzájárultak az elmúlt évi eredményeinkhez!
Boldog, ökologikus, közösségi új esztendőt kívánunk!
#Évösszegző
2015 sem telt eseménytelenül a Kisközösségi Program életében, összegyűjtöttük az egész év történéseit:
Terepmunka
Kiútikönyv
Nyári táborok
Tanfolyam
Médiaszereplések
Három, nagy nyilvánosságot kapó fórumon esett szó a Kisközösségi Programról:
- a magyar termékeket népszerűsítő mtro.hu oldalon
- a Szabad Föld Kalendáriumban
- a Kossuth Rádió Napközben című műsorában
Nyilvános előadások, beszélgetések
Viridis
Jó néhány új poszt jelent meg a Kisközösségi Program néhány munkatársa
által szerkesztett viridis blogon.
Új honlap
Megújult a honlapunk, amire nagyon büszkék vagyunk.
#Évösszegző