Szeretnél kiszakadni a városból? Szeretnél kiszakadni a kapitalizmus gépezetéből és egy helyi ökoközösséghez tartozni? Frusztrált vagy, tehetetlennek érzed magad, és eleged van a szorongásból? Szeretnél ilyen témákról beszélgetni és tanulni hasonszőrű emberektől? Szeretnéd megtalálni a kiutat, de nem tudod hogyan, vagy hogy mi a következő lépés?
Ha igen a válaszod bármelyik kérdésre, akkor neked szól Földhangoló felnőtt-táborunk, amelyet idén újra megrendezünk, méghozzá július 8 és 13. között. Jelentkezz a táborba, és hívd ismerőseidet, barátaidat is!
Idén ünnepeltük 15. születésnapunkat. Ennek alkalmából összeszedtük az eddigi legfontosabb eredményeinket, íme.
1. EGYÜTTMŰKÖDÉS AZ OMBUDSMANNAL
Már a Kisközösségi Program 2008 őszi indulása óta együttműködtünk a Jövő Nemzedékek Országgyűlési Biztosának Hivatalával, amely szintén akkoriban kezdte meg munkáját. Hamar egymásra találtunk, mivel Fülöp Sándor olyan ombudsman akart lenni, aki nem pusztán reagál a hivatalához beérkező ügyekre, hanem egyúttal előremutató megoldásokkal is szolgál. Ennek szellemében indították el "A fenntarthatóság előőrsei" című programjukat, amelyhez mi is csatlakoztunk.
Mintegy két évig tartott az együttműködésünk - aztán elfogyott a pénzük az ilyesmire, majd pedig nem sokra rá a kormány meg is szüntette ezt a hivatalt. [Egész pontosan helyettessé fokozták le az ombudsmant, alaposan csorbítva mind a jogosítványait, mind pedig a költségvetését.]
Mindenesetre a jövő nemzedékek szószólója 2008-2009. évi jelentésének 275-277. oldalán ott szerepel a mi helyi ökoközösségekkel kapcsolatos terepkutatásaink eredményeinek összefoglalása.
2. A HUMÁNÖKOLÓGIA TANFOLYAM INDULÁSA
Az ökológiai válságról és a kiútlehetőségekről szóló tíz hónapos tanfolyamunk ötlete 2010-ben született meg.
A Kisközösségi Program szakmai vezetője, Takács-Sánta András ekkor már több mint egy évtizede tartott az ELTE-n és olykor más egyetemeken is kurzusokat ebben a témakörben, és régóta tervezte, hogy ezt az oktatási munkáját az egyetem falain kívülre is viszi. Erre 2010-ben érett meg az idő a Kisközösségi Program keretein belül, és részben azzal a céllal, hogy a tanfolyam bevételei a program megvalósulását segítsék elő.
Már azt is nagy sikerként könyveltük volna el, ha egy húsz fős csapattal tudunk indulni az első évben. Végül csaknem háromszor ennyien jelentkeztek... Két csoportot kellett indítani, és nem is tudtunk minden jelentkezőnek helyet adni. A következő két évben szintén két csoporttal zajlott a tanfolyam.
Majd 2013-ban András teljes docensi állásba került az egyetemen, ráadásul a humánökológia mesterszak felelőse is lett, így hosszú évekig csak évi egy tanfolyami csoportra jutott energiája. Az az egy csoport mindig teljesen megtelt, sőt évről évre egyre könnyebben. Olyannyira sok lett az érdeklődő, hogy 2021 óta újra két csoport indul már (továbbra is telt házzal) – András pedig újra ide tesz több energiát az egyetem helyett.
2023-ig mintegy 400-an végezték el a tanfolyamot, és a visszajelzések alapján sokaknak segített életmódjuk megváltoztatásában vagy akár a munkájukban. Külön öröm számunkra, hogy több egykori résztvevő is ma a Kisközösségi Program munkatársa.
Továbbá 2023 júniusában először hívtuk össze a tanfolyam eddigi résztvevőit egy nagy találkozóra – és nagyjából 150-en el is jöttek (l. a fényképet). Túlzás nélkül felejthetetlen esemény volt.
3. AZ ELSŐ TÁBORUNK (MAJD PEDIG A TÖBBI)
Az első négy évben nem voltak nyári táboraink, jó ideig még csak nem is gondoltunk arra, hogy ilyesmibe vágnánk. Aztán lettek. 2012-ben kezdődött a történet a Látó-Mező gyerektáborral - létrehozásában a legfőbb szerepe Flórián Norbinak volt [aki amúgy a kezdetektől mindmáig programunk önkéntese].
Egy különleges tábort szerettünk volna, amely nem pusztán természetismereti tábor - nemcsak a tájról szól, hanem a benne szelíden, egymással is törődve élő emberekről ugyanúgy. Az első gyerektáborba még kevesen jöttek el Nagybörzsönybe, ám ők kimondottan lelkesen távoztak. Nem volt kétségünk afelől, hogy ezt folytatnunk el.
Ráadásul több felnőtt is jelezte nekünk, hogy egy ilyen táborban ő maga is szívesen részt venne, már ha nem múlt volna el 13 éves. Nosza, kitaláltuk a Látó-Mező felnőttváltozatát, a Földhangolót, és 2013 nyarától már ezt is sokszor megrendeztük – ha egyes évek ki is maradtak azért.
Gyerektábor viszont minden évben van, és hirdetnünk sem igen kell: a visszatérő táborozók és barátaik évről évre biztosítják a telt házat. Néhány egykori résztvevő felnőve mára már táborvezetővé avanzsált. És ami a legfontosabb: sok gyerek és táborvezető szerzett életre szóló élményeket itt az elmúlt sok-sok évben.
4. TEREPMUNKÁINK EREDMÉNYEI A NEMZETI FENNTARTHATÓ FEJLŐDÉSI TANÁCS KIADVÁNYÁBAN
2013-ban felkérést kaptunk arra, hogy vegyünk részt a Nemzeti Fenntartható Fejlődési Tanács (NFFT) egy kiadványának elkészítésében.
Az elektronikusan megjelent jógyakorlat-gyűjtemény végül a "A fenntarthatóság felé való átmenet jó példái Magyarországon" címet kapta. A Kisközösségi Program szakmai vezetője, Takács-Sánta András 14 esettanulmányt készített a kötetbe programunk országjáró terepkutatásainak eredményeire támaszkodva. Így ő lett a kötet egyik vezető szerzője Kajner Péter és Lányi András mellett (miközben az ELTE Humánökológia mesterszakának jó pár akkori hallgatója járult hozzá egy-egy fejezet megírásához).
Az általunk jegyzett esettanulmányok közül kettő aztán négy évre rá fölfrissítve bekerült az "Építőkockák egy új világhoz" című könyvünkbe is.
(A képen az azóta sajnos már megboldogult Szatyorbolt, egyik esettanulmányunk tárgya.)
5. MEGJELENIK ELSŐ KÖNYVÜNK, AZ ÉPÍTŐKOCKÁK EGY ÚJ VILÁGHOZ
2016-ban kapcsolatba kerültünk egy kicsi, de annál rokonszenvesebb kiadóval, az – azóta sajnos már megszűnt – Andron Könyv Kft-vel, illetve vezetőjével Kedves Lászlóval, aki nyitott volt egy közös könyv megjelentetésére. Úgy döntöttünk, hogy egy színes-szagos, lelkesítő esettanulmányokat (főként hazaiakat) tartalmazó könyvecskét fogunk megjelentetni, amely döntően a saját terepmunkáinkon alapszik majd.
A könyv megírása klassz csapatmunka volt: 13 szerző jegyzi. A szöveget kiegészítendő sikerült megnyernünk az ország talán legjobb karikaturistáját, Marabut arra, hogy készítsen eredeti illusztrációkat a kötethez. Kismarty-Lechner Zita gyönyörű borítót tervezett. Nem utolsósorban pedig az utolsó fillérig olyan emberek adták össze a pénzt a könyv megjelentetéséhez, akik rokonszenveznek a munkánkkal [így, sok év távlatából is köszönjük mindenkinek!].
2017 júniusában, a Könyvhétre meg is jelent a kötet, amely az Építőkockák egy új világhoz címet kapta (alcím: Ökológia, közösség, boldogulás - helyben!). Emlékezetes könyvbemutatót tartottunk a Humusz Házban vicces kvízzel és a Török testvérek remek zenéjével.
Azóta pedig szerencsére számos pozitív visszajelzést kaptunk a könyvről. El is fogyott mind az ezer példány belőle, emiatt egy időben már borsos áron adták az antikváriumok. Ennek hatására is nemrégiben úgy döntöttünk, hogy letölthetővé tesszük bárki számára, méghozzá ingyenesen (adományt azért örömmel elfogadunk cserébe). Te már olvastad?
6. MEGJELENIK MÁSODIK KÖNYVÜNK, A KÖZLEGELŐK KOMÉDIÁJA
Mindössze pár hónappal első könyvünk, az "Építőkockák egy új világhoz" megjelenése után 2017 nyarának végén napvilágot látott a második is.
A programunk szakmai vezetője, Takács-Sánta András által jegyzett kötet "A közlegelők komédiája" címet kapta - alcíme: "A közösségek újrafelfedezése mint kiút az ökológiai válságból".
A könyv a híres közlegelők tragédiája modellt használva vezérfonalként egyrészt a Kisközösségi Program elméleti alapjait mutatja be. Másrészt pedig közösségkutatásaink addigi eredményeit részletezi: picit felújítva szerepel benne a hazai ökologikus helyi közösségeket vizsgáló, az előző év végén megjelent összefoglaló tanulmány, de egy teljes fejezet szól akciókutatásunk addigi tapasztalatairól is.
A hátsó borítón egyebek mellett ez olvasható: "Hogyan segíthetnek helyi közösségek komédiába fordítani a tragédiát, vagyis az ökológiai válságot? Mit tanulhatunk mindehhez két távoli sziget lakóitól? Mi jellemzi azokat a hazai ökofalvakat és más helyi ökoközösségeket, amelyek már elindultak ezen az úton?". Az első borítón látható impozáns festmény Závorszky-Simon Márton munkája.
Nem utolsósorban pedig ezúttal is sikerült rendhagyó, alighanem sokaknak emlékezetes könyvbemutatót tartanunk a Nemprivát Színház társulatának segítségével.
7. AZ ÚJ KOMA HÁLÓ
2016 óta támogatunk a gyakorlatban is helyi ökoközösségeket. 2017-től pedig nyíltan is hirdetjük honlapunkon, hogy szívesen segítünk mindenkinek, aki egy ilyen csapat részévé szeretne válni. 2018 tavaszára már jó pár közösséggel, illetve közösségcsírával működtünk együtt, és fölmerült az ötlet, hogy érdemes lenne őket hálózatba kapcsolni.
Ezért 2018. augusztus 22-ére [két nappal azután, hogy Greta Thunberg először ült ki a stockholmi parlament lépcsőjére] összehívtuk e kezdeményezések meghatározó embereit Etyekre. Egy kiváló hangulatú és termékeny megbeszélés fő eredményeként a nap végére megalakítottuk a résztvevő kezdeményezések hálózatát, az Új Koma Hálót.
A cél a kezdetektől fogva az volt, hogy a hálózat révén egyrészt maguk a kezdeményezések is képesek legyenek segíteni egymást, másrészt mi, a Kisközösségi Program munkatársai még hatékonyabban tudjuk támogatni őket.
Öt kezdeményezéssel indultunk, ma már kb. 35 tagja van az Új Koma Hálónak. Eleinte félévente tartottunk személyes, országos találkozókat, 2022 óta már évente háromszor, így idén tavasszal a 11. összejövetelünkre került sor.
Szintén 2022-ben indult az Új Koma Háló hírlevele, ami most már minden évszakban napvilágot lát. És ugyanebben az évben tartottuk első Csíráztató programunkat is: egy hatrészes, onlájn beszélgetés-sorozatot induló kezdeményezések számára.
Továbbra is várjuk az Új Koma Hálóba a nemcsak egyetlen ügyre fókuszáló, hanem komplex, ökologikus életmód-alternatívára törekvő közösségek és közösségcsírák csatlakozását. Hisszük és reméljük, hogy a Háló belátható időn belül nagy hatású, országosan ismert kezdeményezéssé válik majd!
8. KIUTAK.HU PORTÁLUNK
Jelenlegi egyik legnagyobb vállalkozásunkat alapos előkészületek után 2019 februárjában indítottuk útjára. A Kiutak.hu portál elsősorban azoknak szól, akik helyi szinten, más emberekkel összefogva szeretnének tenni egy ökológiailag fenntartható társadalomért.
Az első bő egy évben még „csak” különféle olvasni- és néznivalókat ajánlottunk a portálon életünk legkülönbözőbb területeihez kapcsolódóan – már a kezdetekkor is több százat, és azóta egyre többet. Aztán 2020-ban, a covid-időszak elején elkezdtünk közzétenni cselekvési tippeket is helyi ökoközösségek számára. Ma már ezek szerepelnek központi helyen a portálon, száznál is több ilyen tipp olvasható a Kiutak.hu-n.
A portál 12, élelmünktől a közösségszervezésig terjedő témakörének felelősei olyan szakemberek, akik területük jó ismerői. Egy munkacsoport keretében ők írják a cselekvési tippeket, és ők választják ki azokat a tartalmakat is, amelyeket az adott témakörben a leginkább figyelemre méltónak tartunk.
A portál tartalma hétről hétre bővül, érdemes újra és újra rákattintani!
9. KIÁLTVÁNY A HELYI ÖKOKÖZÖSSÉGEKÉRT
Egy magára valamit is adó kezdeményezésnek van kiáltványa. :) Egy idő után úgy éreztük, nekünk is érdemes közzétennünk egyet, úgyhogy 2021 augusztusában így is cselekedtünk. A kiáltványt rengetegen kedvelték és osztották meg a közösségi médiában, mintegy tizenötezer emberhez jutott el eddig.
Idén végre ismét volt Földhangoló Ökotábor felnőtteknek. Új helyszínen, a tolnai Murgán gyűltek össze a táborozók egy hétre június 27. és július 3. között. Hogy milyen volt? Az egyik szervező, Ágoston-Papp Dorottya rövid élménybeszámolója árulkodik erről alább. Olvassátok el, és gyertek majd a jövő évi Földhangoló táborba!
"A Földhangoló tábor tematikáját, kérdésfelvetéseit kezdetek óta az ökológiai és társadalmi válság adja - erről a 2021-ben megvalósult táborban is sokat lehetett tanulni, beszélgetni, mégis a legelemibb tapasztalást arról adta, hogy hogyan is lenne jó élni. A Földhangoló idén is az volt, amivé a részvevőkkel közösen tettük: közösségi létgyakorlat, szellemi műhely, tapasztalatcserére alkalmas fórum, közös munkálkodás, megosztásoknak teret adó bizalmi kör, amiből nem volt kedvünk hazamenni, és amire talán meghívást kaptunk: hazatérve saját környezetünkben is teremtsük meg.
A Földhangolót nem lehet elmesélni, mert amikor azt mondom, beszélgettünk a népesség szerepéről az ökológiai válságban, az nem árulja el, hogy milyen jó volt egyéni vívódásainkat megosztani; amikor azt írom, hogy szó volt a tudatos háztartás-vezetésről, akkor nem derül ki, hogy most már tudom, miért éri meg a három órás energiatakarékos programot elindítani a mosógépen az egy órás gyors helyett; amikor elmesélem, hogy kirándultunk vagy gyógynövényekkel ismerkedtünk, akkor nem tudom megmutatni, milyen más szemmel járom majd ezután az erdőt; amikor leírom, ökopolitikáról és a kisközösségek szerepéről beszélgettünk, nem tudom mellétenni, hány és hány gondolat gyűrűzik tovább az életemben. Bizonyítékom nincs rá, de hiszek benne, hogy egy kicsit mindannyian más emberként jöttünk haza, mint ahogy érkeztünk, hogy a tábor, ez a közös létezés, megpendített bennünk valamit, hogy az elhangzott gondolatok belénk szökve rendezkedni kezdtek és nem múlnak el nyomtalanul: új utakra állítanak minket, vagy megtartanak a régieken, hogy belőlünk aztán észrevétlenül tovább szökjenek a környezetünkbe, hogy ott is apró, de mindent összevetve talán érdemi változást hozzanak."
Nagyon jó hírünk van: idén újra szervezünk közösségi ökotábort felnőtteknek!
Bízunk benne, hogy a ragályhelyzet engedi majd. De június 27. és július 3. között azért már jó esély van arra, hogy engedje. 2014 és 2018 között minden évben megrendeztük Földhangoló felnőtt-táborunkat, most két év szünet után fölelevenítjük ezt a hagyományt. A helyszín még titok (na jó, annyit elmondhatunk, hogy valahol Tolna megyében lesz jelen állás szerint). Részletek a következő hetekben, figyeljétek a facebook-oldalunkat! Illetve addig is böngésszétek a tábor oldalán a régi programokat, képeket, videókat: www.kiskozossegek.hu/foldhangolo
Augusztus 13. és 19. között ismét megrendeztük Kácson a Földhangoló közösségi ökotábort felnőtteknek. Idén a két hangsúlyos vonalunk a táplálkozás és a filozófia volt - de más témákra és gyakorlati foglalkozásokra is szakítottunk időt. Készítettünk kovászolt kenyeret, kovászos uborkát, friss kefirt és kombucha teát, továbbá a lelkes táborozók fabrikáltak egy gyümölcsaszalót is a még tavaly készült sörkollektorhoz. Továbbá szokás szerint kirándultunk, illetve koncertet is tartottunk az erdőben. Vidéki és városi táborozóink sok helyről érkeztek az országból, sőt, a határon túlról is - majd pedig új tapasztalatokkal és barátokkal gazdagabban mentek haza.
Éppen fél év telt el a tábor óta, és nem könnyű összefoglalni, milyen is volt. Talán a legegyszerűbb azzal kezdeni, hogy annyira pozitív élmény volt, hogy egyből elhatároztam, hogy egyrészt legközelebb is megyek, másrészt hogy valamiképpen hozzájárulok, szervezéssel, programmal, valamivel – ez végül úgy valósult meg, hogy csatlakoztam a szervezéshez. A táborba pedig úgy kerültem, hogy előtte végigjártam a Humánökológia tanfolyamot, és fellelkesített a gondolat, hogy ennek a szellemiségében szervezett táborban töltsem a nyári vakációmat, hozzám hasonló gondolkodású emberek között.
Végül maximálisan megkaptam azt, amire számítottam, sőt, még többet is. A zöld hegyek lábánál terülő kis falu a maga csöndjével és tiszta levegőjével már eleve nagy változás volt a városhoz szokott lelkemnek, de ugyanilyen markáns különbség volt az is, hogy ezt az egy hetet folyamatosan közösségben töltöttem. Merőben szokatlan, és nagyon pozitív érzés volt számomra, hogy reggel egy hálóteremben ébredtem mások mellett, aztán együtt reggeliztünk, közös programokon vettünk részt, együtt ebédeltünk, megint csináltunk valamit együtt, vagy mindannyian, vagy kisebb csoportokban, aztán közös vacsorával, és beszélgetéssel, tábortűzzel, zenével-tánccal zártuk a napot. Azt hiszem, azt hozzá kell tennem, hogy nagyon úgy éreztem, szerencsénk volt ezzel a csapat emberrel, nagyon jól egymásra hangolódtunk, és csak apró súrlódások voltak, semmi komolyabb, ami pedig ennyi idegennel könnyen előfordulhatott volna.
Külön kiemelném, hogy az étkezések abszolút a tábor esszenciális részét alkották, egyrészt a közösségi élmény része miatt, másrészt pedig a helyi és szezonális alapanyagokra fektetett hangsúly miatt. Ami szintén nagyon pozitív volt, hogy a különféle táplálkozási igényeket (ételérzékenységek, vegetáriánus opciók, stb) mindig igyekeztek a szervezők kielégíteni, gyakran többféle opcióból is lehetett így választani, és senki nem neheztelt ezekért az igényekért. Olyan pedig soha nem volt, hogy valaki éhen maradt volna :)
A programok mind különböző pontokon kapcsolódtak a ökológikus életmódhoz, mint például a helyi, kistermelői mezőgazdasághoz, az otthonaink energiahatékonyságához, a közösségépítéshez, vagy a környezetvédelemhez. A szervezők olyan előadókat és programvezetőket nyertek meg ezekre, akik hitelesek és tájékozottak a területükön, és minden program lehetőséget nyújtott a kérdésekre, beszélgetésre, nem pedig szigorúan vett előadások voltak.
Visszatérő táborozók azt mesélték, hogy lazább volt a 2017-es tábor program menete mint a korábbiaké, több szabadidő és aktív pihenés került bele, de az én tapasztalatom az volt, hogy így is nagyon kevés “üresjárat” volt a programok között, és bizony akadt olyasmi, ami már egész egyszerűen nem fért bele, fáradtság és idő hiánya miatt. Úgyhogy például a napkelte néző túra miatt is muszáj lesz újra elmennem.
Annyit mondanék zárásként, hogy bár egy hétig a szokásos életritmusomnál jóval előbb keltem, többet mozogtam, és valamivel kevesebbet is aludtam, mégis ez az élmény feltöltött, energiával és új ötletekkel, elhatározásokkal töltött meg, és lökést adott ahhoz, hogy máshogy nézzem a mindennapjaimat. Nem utolsó sorban pedig új embereket ismertem meg, akikkel társak és partnerek lehetünk ezen az úton.
Immár ötödszörre rendezzük meg felnőtt-táborunkat augusztus 13. és 19. között a gyönyörű fekvésű Kácson. Szerezz új tapasztalatokat, és pihenj természetközelben, közösségben, harmóniában a kisléptékű élet jegyében! Légy részese a változatos programoknak: megismerhetsz gyakorlati, hétköznapi környezettudatos lehetőségeket, és rendszerszintű gondolkodni valót is biztosítunk. Ismerj meg hasonló gondolkodású embereket, akik szintén hisznek abban, hogy lehet fenntarthatóbban élni! Részleteket itt találsz.
Frissítés: a május 13-i alkalmat az időjárási előrejelzések miatt május 27-re halasztottuk el. Minden más változatlan! Várunk mindenkit szeretettel!
2017. május 13-án május 27-én szombaton a Róka-hegyi kőfejtőhöz hívjuk szeretettel gyermek- és felnőtt-táboraink korábbi résztvevőit, új érdeklődőit, családjukat, barátaikat és minden más, a Kisközösségi Program munkája iránt érdeklődő szimpatizánsunkat! A nap során közös kirándulással, piknikkel, minden korosztálynak ökologikus és tartalmas programmal készülünk. Gyertek, találkozzunk!
Ez a legjobb lehetőség megismerkedni az idei táborok vezetőivel, a programokkal, a régi és új táborozóknak egymással. De szeretnénk a résztvevőkkel jobban megismertetni a Kisközösségi Program céljait, eddigi eredményeit is. Lesz kirándulás, közös játék, beszélgetés minden korosztálynak, zenélés, piknikezés. Mindezt városközeli, mégis izgalmas természeti környezetben.
A tervezett program:
9:00 - találkozó a Batthyány téren (metrólejárat előtt a padoknál) (9:18-kor indul a HÉV), az autóval érkezőknek lentebb az információk az odajutáshoz. 10:00-12:00 - kirándulás a Róka-hegyi kőfejtőben 12:00-13:00 - piknik, közös batyus ebéd 13:00-16:00 - közösségi programok és beszélgetések: közösségi és érzékelős játékokkal a gyerekeknek, és külön játékokkal valamint beszélgetésekkel a felnőtteknek. Bemutatkoznak az idei táborok, a résztvevők megismerkedhetnek a turnusok táborvezetőivel. A Kisközösségi Program munkájába és eredményeibe is belepillanthatunk egy interaktív beszélgetés során.
Főbb információk:
Időpont: május 27. (szombat) 10:00-től 16:00-ig (várhatóan)
Helyszín: Róka-hegyi kőfejtő
A Róka-hegyi kőfejtő egyike Budapest olyan természeti nevezetességeinek, amelyet nem sokan ismernek. Pedig “Budapest egykori legnagyobb mészkőbányája, a III. kerületi Csillaghegyen található Róka-hegyi kőfejtő méltán népszerű kirándulóhely. A többszintes bánya és környéke már évtizedek óta védett terület, hétvégenként megtelik bográcsozó, szalonnasütő, sziklamászó emberekkel. A bizarr sziklaformációk és a növényritkaságok mellett a fővárosra nyíló panoráma is óriási vonzerő.” A májusi össztáboros találkozónkon szeretnénk a résztvevőkkel megismertetni, bejárni ezt a szép helyet.
Időjárásnak megfelelő, koszolható, sportos ruhát.
A közös piknikre, batyus ebédre finomságokat, olyat, amiből egymást is meg tudjuk kínálni.
Ivóvizet, innivalót egész napra.
Pokrócot, polifoamot, amire le tudunk ülni napközben.
Családtagokat, barátokat, akik szívesen ismerkednének meg a nyári ökoprogramjainkkal, a Kisközösségi Program munkájával, vagy akik csak szívesen töltenének egy napot közösségben a természetben!
Fontos információ: A helyszínen kiépített WC (sajnos) nincs.
A program ingyenes. Aki szeretne velünk tartani, kérjük, lehetőleg május 1-ig jelezze felénk a szándékát a latomezo@kiskozossegek.hu címen, hogy tudjunk a létszámmal kalkulálni!
Már lehet jelentkezni a 2017-es Földhangoló Közösségi Ökotáborra! Az idei programot a tavaly felfedezett és bevált helyszínen tartjuk ismét, a Bükk lábánál fekvő Kácson.
A 2017-es tábort augusztus 14. és 20. között szervezzük meg. A korábbi évek tapasztalatai és visszajelzései alapján pedig átdolgozott programmal várjuk a résztvevőket. Nagyobb szerepet kap majd a gyakorlati környezetvédelem, amely minden nap alkotó, kézzel fogható eredményt hozó tevékenységekben nyilvánul majd meg. Készítünk majd például aszalóberendezést, kertészkedünk, de szabadon választható programként (és lelkiismeret szerint) lehetőség lesz részt venni állatok (valószínűleg boldog baromfik) levágásában és feldolgozásában is - a hiteles húsfogyasztás nevében. Készülünk a kikapcsolódáshoz szükséges zenés, táncos és közösségi programokkal is.
A tábor díja 48.000 Ft, amely tartalmazza a szállást, az összes program anyagköltségét, valamint az étkezéseket. A befizetett összeg a Kisközösségi Program működését segíti. Visszatérő táborozóinknak 6.000 Ft-ot engedünk a tábor díjából.
Kérjük, add tovább a tábor hírét olyan felnőtteknek, akik szívesen töltenék a nyár egy részét közösségben, természetközelben, ökologikusan és harmonikusan! Köszönjük!
1-2 héten belül elindul a jelentkezés az idei ökotáborainkba. Addig is március második hétvégéjén (március 11-12-én) a már hagyományos tavaszi tábori találkozóra hívunk mindenkit: békamentésre Farmoson.
Szeretettel várjuk mindhárom táborunk (gyerek, ifi, felnőtt) eddigi résztvevőit, családtagjaikat, barátaikat és a táborok új érdeklődőit és a Kisközösségi Program szimpatizánsait.
A farmosi kirándulásunk idén rendhagyó módon alakul. A táborozókkal baráti körben március 12-én mentjük majd a békákat, de már előző nap is programok várják a Farmosra látogatókat, és a programban a Kisközösségi Program és a táborok szervezői is részt vesznek. Így lehetősége lesz ottalvásra táboros körben azoknak, akik mindkét napot szeretnék Farmoson velünk tölteni.
Békamentés a táborozókkal - vasárnap
Akik csak a békamentésen vennének részt, azokat március 12-én vasárnap várjuk. Ezt a napot lefoglaltuk a táborozóink számára, itt csak mi magunk leszünk, „szűk”körben mentjük a kétéltűeket. A csak ezen a programon résztvevőket vasárnap reggel 8:30-kor várjuk a farmosi vasútállomáson. (Aki Budapestről érkezne, annak reggel 7:15-kor indul a vonat Újszász-Szolnok felé a Keleti pályaudvarról. Farmosig kell jegyet váltani). A békamentés után egy kisebb kirándulást teszünk a szikeseken. Az aznapi program körülbelül délután 2 óra körül ér véget.
Egész napos családi program - szombat
Az idei évben a Kisközösségi Program és a táborszervező csapat is részt vesz a Farmosi Gólyaváró Családi Napon, március 11-én – vagyis a táboros békamentést megelőző napon. Ezen a szombaton 9-15 óráig az aznapi békamentést követően különböző programokban vehet részt, aki már aznap ellátogat Farmosra. Természetvédelmi témákban játékos programokkal várják a családokat. A résztvevők megismerkedhetnek majd a Kisközösségi Program munkájával is, és bemutatkoznak az ökotáboraink is. A Családi Napra érkező csapatunk szombaton reggel 7 órakor találkozik a Keleti pályaudvaron a kijelzők alatt. Kérjük, a jegyeket Farmosig mindenki váltsa meg magának. Az egyénileg érkezőket 8:30-kor várjuk a farmosi vasútállomáson. A Családi Nap szűkebb helyszíne, annak, aki a nap folyamán csatlakozna: Farmos, Madárvárta (GPS: 47.358849,19.825664).
Egész hétvégés program a táborozókkal - szombat-vasárnap
Azoknak, akik mindkét nap szeretnének részt venni velünk a programokban lehetősége van az ottalvásra. Szállást a közeli Boros Ádám Ifjúsági Szálláson foglalunk. Az ottalvóknak szombat este közösségi programokkal, éjszakai békakoncert hallgató túrával készülünk, és nem utolsó sorban korábbi táboros társainkkal tölthetjük az estét. Várjuk mind a gyerek, mind a felnőtt táborok résztvevőit, érdeklődőit. A szombati programba este is be lehet csatlakozni. Azokat, akik aznap estére jönnek, délután 5 óra körül várjuk a szálláshelyre.
Fontos tudnivalók - költségek, jelentkezés, mit hozzunk magunkkal
A részvétel minden programon önköltséges. Utazási és szállásköltséget a résztvevőknek kell fizetni, a szervezett programok, kirándulások maguk ingyenesek. Enni és innivalóról gondoskodni kell. A szálláson szombat este meleg vacsorát készíthetünk közösen igény és előzetes egyeztetés szerint.
A programokra jelentkezni, érdeklődni (szállásról, étkezésről, programról) a latomezo@kiskozossegek.hu címen lehet, vagy a +36-30-435-5528-ös telefonszámon (munkanapokon 17 óra után).
Mit kell hozni?
Vízálló cipőt és koszolható ruhát javaslunk. Elemózsiát, hiszen a munka során a szabadban igencsak megéhezik az ember. Aki előző estére is jönne, váltóruha mellé érdemes fejlámpát és hálózsákot is betennie, de ágyneműt is lehet kérni a házban.
Mit kell tudni a békamentésről?
A békamentés Farmos község határában zajlik. Itt terül el a Farmosi Nagy-nádas, melyet évről évre kétéltűek tízezrei keresnek fel, hogy ott szaporodjanak. A nádasba a közelben lévő gyepekről vonulnak az állatok – elsősorban barna ásóbékák, de gőték és más békafajok is -, ahol évközben élnek, illetve a telet földbe ásva hibernáltan töltik. Vonulási útjukat a 311-es út illetve a vasúti vágányok keresztezik. A békamentő önkéntesek segítsége nélkül kétéltűek tömegei esnének áldozatul a forgalomnak.
Február 25-én a békamentés szervezői felállították az ideiglenes terelőkerítést, mely megakadályozza a békákat abban, hogy feljussanak az útra. A kerítés tövébe vödröket ástunk le, melyekbe az éjszakai vonulás során belepottyannak az állatok. Mi pedig reggel összegyűjtjük a „csapdába” esett kétéltűeket és együtt visszük át őket a mocsárhoz.
A békák számától függ, hogy mennyi időt vesz igénybe maga a mentés, de ez általában délig lezajlik. A békákat összegyűjtés után átvisszük a mocsárba, ahol lehetőség van a Kékbegy tanösvény megtekintésére. Itt egy pallósor ível át a nádason, így nagy élmény testközelből megismerkedni a nádasok élővilágával.
Ezután egy kisebb kirándulást tervezünk a szikeseken, ilyenkor tavasszal csodaszép, nagyon változatos az élővilága.
A békák száma nagyon időjárásfüggő, általában meleg, csapadékosabb időben vonulnak nagy számban. A 2012-es év nagyon száraz volt, így alig mozogtak az állatok, 45000-es átlaghoz képest, csak 4500 békával találkoztunk. 2013-ban viszont több mint 60 000 békát mentettünk, míg 2014-ben visszaesett a szám 10338-ra. Bízunk benne, hogy idén sok-sok kétéltűvel találkozunk, de békáktól függetlenül is nagyon sok érdekes élőlényt lehet találni a Tápió vidékén.
Ugyan egy hónapja hazaérkeztünk már Kácsról, az idei felnőtteknek szóló Földhangoló Ökotáborból, de az élmények még élénkek. A napokban kaptunk egy tartalmas beszámolót az egyik résztvevőtől, Olgitól. Olvassátok el!
"Már első hallásra megfogott a rendezvény megnevezése, illetve hogy mindez egy tábor keretein belül fog megvalósulni, így sajátos és különleges hangulatot kölcsönzött már a várakozás időszakának is, míg elérkezett az augusztus.
Régóta foglalkoztat az a gondolatkör, mely a természettel történő minél harmonikusabb együttéléssel, illetve annak minden aspektusával foglalkozik. Az ilyen irányú gondolkodás és érdeklődés olyannyira meghatározóvá vált az utóbbi éveim során, hogy végső soron tanulmányaimban is ilyen irányban specializálódtam. Egyre több szempontból ismerkedtem meg a fenntarthatóság, önellátás témáival és sok más egyéb alternatív úttal, módszerrel, mely túlmutat az egyén, az ember manapság már átlagos, de mégsem természetes, sőt természetellenes önközpontú viselkedésén.
Nem tudtam elképzelni, hogy mit kaphatok majd egy ilyen rendezvény során, mint amilyen ez a tábor. De abszolút pozitív élmény volt, hogy már a jelentkezés során figyelembe vették, kíváncsiak voltak a motivációmra, illetve a speciális igényeimre. Értem ez alatt többek között az étkezési szokásaimat, melynek maximálisan igyekeztek eleget tenni a tábor során. Ez talán egy sokadik szempont a legtöbb ember számára. Ám az, aki napi szinten nehézségekbe ütközik azzal kapcsolatban, hogy a diétáját, étrendjét milyen módon valósítsa meg, illessze be a mindennapjaiba, azok számára ez valóságos és komoly kérdés. Főként, ha egy-egy ilyen szokás mögött egy világnézet, egyéni elvek húzódnak meg. Jelen magyar környezetünkben ritka jelenség, hogy ezen igényeket komolyan kezelik, és igyekeznek is nekik eleget tenni. Itt mindezt összhangba helyezték a helyi ételek, alapanyagok beszerzésével, tehát csak elismeréssel nyilatkozhatok a szervezők ezen irányú munkájáról.
A további hozományait is szeretném kiemelni a táborban tapasztaltaknak, tanultaknak. Ezek valószínűleg még jelentősebbek a legtöbb résztvevő számára, aki ott volt, illetve minden olyan leendő érdeklődő számára, aki kacérkodik annak gondolatával, hogy egyszer maga is részese lehessen egy ilyen élménynek. Ezért a saját benyomásaimat osztom meg veletek.
Nagyon kellemes dolog hasonló érdeklődésű emberek körében lenni, akik olyan szép célok elérése érdekében egyesültek itt, hogy ez a világ lehet egy élhetőbb, kevésbé kizsákmányoló, egymást és a környezetünket globálisan tisztelő világ. Úgy érzem, ez teljesült is, és nagyon színes, gazdag élményekkel tértem haza. És olyan személyek, személyiségek emlékeivel az emlékezetemben, akikre mindig jó lesz visszagondolni. Mint már említettem, a tábor egész tematikája nem állt messze korábbi ismereteimtől, mégis sokat gazdagodott egy-egy témával kapcsolatban a tudásom. Másrészt teljesen új területeket is megismertem, melyek egy részét a jövőben szeretném életem részévé tenni, és a gyakorlatba is átültetni, megvalósítani. Az pedig, hogy hasonló irányban nyitott emberekkel tölthettem együtt időt ezeken a programokon, sok megerősítést, lelki-szellemi támogatást nyújtott azon elképzelésem megvalósításában, hogy valóban legyen igényünk változni, változtatni, hatni környezetünkre akármilyen kicsiben is. "Egységben az erő", kis közösségben nagy erő. Nekem ezt nyújtotta ez a program."
Idén, 3 év Nagybörzsöny után új helyszínen, a Bükk lábánál fekvő csendes kis faluban, Kácson tartjuk Földhangoló táborunkat. Jó néhány új programmal kiegészülve, a jól megszokott szellemiségben, tartalmasan szeretnénk veletek eltölteni ezt az augusztusi 1 hetet. A permakultúrától kezdve a felelős állattartáson, sajtkészítésen, íjászkodáson és közös főzéseken át az éjszakai túrázásig és tábortüzes zenélésekig sok-sok mindenben lehet részetek, ha vállaljátok, hogy kicsit kiszakadtok a városi életből, és a közösségi létezésre helyezitek a hangsúlyt. Gyertek és együtt hangoljuk át a jövőt! :)
Alapinformációk a táborral kapcsolatban
Időpont: 2016. augusztus 15-21.
Helyszín: Kács
A tábor díja: 45.000 Ft (visszatérő táborozóknak 40.000 Ft)
Amióta táboroztatunk, minden évben részt veszünk a tavaszi békamentésen Farmoson. Idén sem lesz ez másként: a Látó-Mező és a Földhangoló Ökotábor, valamint a Kisközösségi Program csapatával március 14-én, hétfőn megyünk békákat menteni. Az eseményre szeretettel hívjuk szimpatizánsainkat is! A program (az útiköltséget leszámítva) ingyenes. A békamentés Farmos község határában zajlik. Itt terül el a Farmosi Nagy-nádas, amelyet évről évre kétéltűek tízezrei keresnek fel szaporodási céllal. (A vonuló kétéltűek 95%-a barna ásóbéka.) A nádasba a közelben található gyepekről vonulnak az állatok, ahol év közben élnek, illetve ahol a telet földbe ásva, hibernáltan töltik. Vonulási útjukat a 311-es út, illetve vasútvágányok keresztezik. Segítségünk nélkül kétéltűek tömegei esnének áldozatul a forgalomnak.
Nemrégiben már fölállítottak egy ideiglenes terelőkerítést, ami megakadályozza a békákat abban, hogy feljussanak az útra. A kerítés tövébe vödröket ástak le, ezekbe pottyannak bele az éjszakai vonulás során az állatok. Mi pedig összegyűjtjük a „csapdába” esett kétéltűeket, és együtt átvisszük őket a mocsárhoz.
A március 14-i program:
Reggel 7 órakor találkozunk a Keleti pályaudvaron a kijelzők alatt. 7:15 kor indul a vonat (Újszász-Szolnok irány). A mentés fél 9-kor kezdődik, addigra várjuk az esetlegesen autóval érkezőket. A békák számától függ, hogy mennyi időt vesz igénybe maga a mentés, de általában délig lezajlik. A békákat átvisszük a mocsárba, ahol lehetőség nyílik a Kékbegy tanösvény megtekintésére: egy pallósor ível át a nádason, az út során megismerkedhetünk a nádasok élővilágával.
Ezután egy kisebb kirándulást tervezünk a szikeseken, tavasszal csodaszépek, nagyon változatos az élőviláguk. Végre újra megnyitott a Vízparti Élet Háza Farmoson, ahova szintén ellátogatunk. Itt a környék élővilágával ismerkedhetnek meg az érdeklődök.
Általában délután 2-3 óra körül szoktunk végezni a programmal.
Vízálló cipőt és koszolható ruhát javaslunk, továbbá egy kis elemózsiát is érdemes hozni.
2015-ben is megrendezzük közösségi ökotáborainkat Nagybörzsönyben. A gyerekeknek és felnőtteknek szóló turnusok programjait a környezetvédelem, természetismeret, az ökológia, az önfenntartó közösség és az önfenntartó hétköznapok témái köré építjük.
A gyerekek jelentkezését idén két csoportba várjuk a Látó-Mező Közösségi Ökotáborban.
Időpontok: 2015. július 27-augusztus 2. és 2015. augusztus 3-9.
A felnőtteknek szóló Földhangoló Ökotábor időpontja: 2015. augusztus 15-22.
Jelentkezési határidő mindkét tábor esetén:2015. június 15
Eleged van a tömegből, a zajból, az idegtépő forgatagból? Egy nyugodt, de aktív hetet szeretnél magadnak a nyárra? Kipróbálnád-e a gyakorlatban, hogyan lehet túlfogyasztás helyett, kisebb ökolábnyommal, önfenntartásra törekedve élni? Örömmel töltenél egy hetet hasonló gondolkodású emberek közösségében? Zenélnél-e együtt velünk a tábortűz mellett? Tanulnál-e háztartászöldítő praktikákat vagy megosztanád a tapasztalataid másokkal? Szívesen megbeszélnéd a többiekkel a mai világ legégetőbb problémáit?
Gyere, táborozz velünk augusztusban Nagybörzsönyben, ahol mindez rád is vár! Töltődj fel testet-lelket gyógyító élményekkel!
A tábor programjait a környezetvédelem, az ökológia, az önfenntartó közösség és az önfenntartó hétköznapok témái köré építjük.
Mit fogunk csinálni nyolc napig?
falutúrázunk, ismerkedünk a hellyel és a helyiekkel
erdőt járunk, íjászkodunk
interaktív szemináriumokon cserélünk tudást, gondolatot, tapasztalatot egymással (fenntarthatóság, ökofilozófia, alternatív energiák, helyi pénz, közösségek ereje)
beleássuk magunkat némi ön és közösségismereti pszichológiába és filozófiába
hétköznapi környezetbarát megoldásokat ismerünk meg
lepényt sütünk, erdő-mező gyógyító, ehető és hasznos növényeivel ismerkedünk, lekvárt főzünk, befőttet és sajtot készítünk, tehenet fejünk
Gyere, ha fontos számodra, hogy tevékenyen részt vegyél a saját és a környezeted életének jobbá tételében! Nem lesz sokkal többre szükséged, mint nyitottságra. A mobilodat, a számítógépedet biztosan otthon hagyhatod, ezek nélkül is felemelő közösségi élmény vár!
Mikor lesz a Földhangoló Ökotábor?
2015. augusztus 15-től 22-ig
Kiket várunk?
Ha elmúltál 18 éves, bátran jelentkezhetsz! Felső korhatár nincs.
Mennyibe kerül?
A tábor díja az egy heti szállást és étkezést, valamint az összes program költségét tartalmazza. Ez összesen 45.000 Ft/fő.
A befizetett összeg a tábor kiadásainak (étkezés, szállás, programok) fedezésén túl a Kisközösségi Program működését, programjainak megvalósítását is támogja.
2014. augusztus 11-17 között idén is várjuk a felnőtteket is nagybörzsönyi táborunkba, a Földhangoló Ökotáborba. A tábor programjait a környezetvédelem, az ökológia, az önfenntartó közösség és az önfenntartó hétköznapok témái köré építjük.
A jelentkezéseket 2014. július 15-ig várjuk.
Részletes információkért a táborról és a jelentkezésről látogass el vonatkozó oldalunkra.
Szeretettel várunk, ha kiszakadnál a városi zajból, ha pihenésre és jó közösségre vágysz!
Eleged van a tömegből, a zajból, az idegtépő forgatagból? Egy nyugodt, mégis emlékezetesen aktív hetet szeretnél magadnak a nyárra? A gyakorlatban akarod kipróbálni, hogyan lehet a fogyasztói társadalomtól függetlenebbül, kisebb lábbal, önfenntartásra törekedve élni? Jó érzéssel töltene el, ha a csillagos eget láthatnád magad felett este stroboszkóp helyett? Ha reggel madárdalra ébrednél az erdő közepén? Örömmel töltenél egy hetet hasonló gondolkodású emberekkel közösségben? Színpadi koncert helyett zenélnél-e együtt az előadókkal és a többiekkel a tábortűz mellett? Tanulnál-e kipróbált háztartászöldítő praktikákat vagy megosztanád a tapasztalataid másokkal?
Gyere, táborozz velünk augusztusban Nagybörzsönyben, ahol mindez rád vár! Töltődj fel testet-lelket alakító élményekkel!
A tábor programjait a környezetvédelem, az ökológia, az önfenntartó közösség és az önfenntartó hétköznapok témája köré építjük.
Mit fogunk csinálni egy hétig?
falutúrázunk, ismerkedünk a helyiekkel, önkéntes programmal bekapcsolódunk a közösség életébe
erdőt járunk, íjászkodunk, csillagászunk
interaktív szemináriumokon cserélünk tudást, gondolatot, tapasztalatot egymással (fenntarthatóság, alternatív energiák, helyi pénz, közösségek ereje)
hétköznapi környezetbarát megoldásokat ismerünk meg
Csak akkor gyere, ha fontos számodra, hogy tevékenyen, aktívan részt vegyél a saját és a környezeted életének jobbá tételében! Nem lesz sokkal többre szükséged mint a nyitottságodra. A mobilodat tuti, hogy otthon hagyhatod, anélkül is felemelő közösségi élmény vár!
Mikor lesz a Földhangoló Ökotábor?
2013. augusztus 5-től 11-ig
Kiket várunk? Ha elmúltál 18 éves, bátran jelentkezhetsz! Felső korhatár nincs.
Mennyibe kerül? A tábor díja nem csak az egy heti szállást és étkezést, de az összes program költségét is tartalmazza. Ez összesen 40.000 Ft/fő. A befizetett összeg a tábor kiadásainak fedezésén túl új barátságokhoz, új tudáshoz, különleges élményekhez segít téged, és még a Kisközösségi Program működését, programjainak megvalósítását is támogatod vele.
...helyi ökoközösséget alapítanál bárhol a világban és szakmai segítségre van szükséged!
...ha csatlakoznál egy már létező magyarországi közösséghez, de nem találtad még meg az igazit!
...a már meglévő közösségeddel szívesen inspirálódnátok, szívesen cserélnétek tapasztalatot más kezdeményezések képviselőivel (pl. az Új Koma Háló tagjaival)!
...úgy gondolod, szakmailag érdemes volna együttműködnünk!
...szívesen járulnál hozzá anyagilag a Kisközösségi Program céljaihoz!
Te is hiszel abban, hogy kisközösségek nagy változásokat idézhetnek elő?
Ha lehetőséged van “befektetni” a Kisközösségi Programba, akár rendszeresen, akár csak egy-egy alkalommal, bármekkora pénzadományt hálásan fogadunk. Adományod kulcsfontosságú számunkra, mert működésünket az önkéntes munka mellett döntően magánszemélyek támogatásaiból biztosítjuk. Közvetlenül a Helyi Kisközösségek Nonprofit Kft.-n keresztül utalhatsz nekünk.
Bankszámlaszámunk: 16200151-00151601 – MagNet Bank
IBAN (nemzetközi számlaszámunk): HU31-16200151-00151601-00000000 SWIFT code: HBWEHUHB, MagNet Bank
Mire fordítjuk a jelenleg beérkező támogatásokat?
Az Új Koma Háló szervezési és működési költségei – a támogatások segítenek abban, hogy közreműködésünkkel helyi ökoközösségek alakuljanak és működjenek minél több településen, továbbá tapasztalataikkal egymást is segítsék.
Országjáró terepmunkánk útiköltségei és munkadíjai – az adományok segítenek abban, hogy minél több ígéretes helyi fenntarthatósági kezdeményezést látogathassunk meg, illetve adjunk hírt ezekről kiadványainkban, honlapunkon és előadásaink során.
A Kiutak.hu portálunk fejlesztése – adományokból tudjuk finanszírozni a fejlesztési költségeit annak az oldalnak, ahol cselekvési tippekkel és tudásanyagok ajánlóival segítjük a formálódó és már létező helyi ökoközösségek működését.
Kérjük, adományozáskor jelöld meg, ha a fenti célok közül valamelyiket kifejezetten támogatni szeretnéd.
További támogatási lehetőség:
Segítő Bankkártya Program - Amennyiben a MagNet Banknál rendelkezel bankkártyával, a Segítő Bankkártya Program keretében is támogathatod a Kisközösségi Programot.
Amennyiben úgy gondolod, hogy szívesen járulnál hozzá, hogy minél több helyi kisközösség váljon aktívan cselekvő részesévé az ökológiai fordulatnak, támogass minket!
Köszönjük, hogy adományoddal hozzájárulsz céljaink megvalósításához!