Idén ünnepeltük 15. születésnapunkat. Ennek alkalmából összeszedtük az eddigi legfontosabb eredményeinket, íme.
1. EGYÜTTMŰKÖDÉS AZ OMBUDSMANNAL
Már a Kisközösségi Program 2008 őszi indulása óta együttműködtünk a Jövő Nemzedékek Országgyűlési Biztosának Hivatalával, amely szintén akkoriban kezdte meg munkáját. Hamar egymásra találtunk, mivel Fülöp Sándor olyan ombudsman akart lenni, aki nem pusztán reagál a hivatalához beérkező ügyekre, hanem egyúttal előremutató megoldásokkal is szolgál. Ennek szellemében indították el "A fenntarthatóság előőrsei" című programjukat, amelyhez mi is csatlakoztunk.
Mintegy két évig tartott az együttműködésünk - aztán elfogyott a pénzük az ilyesmire, majd pedig nem sokra rá a kormány meg is szüntette ezt a hivatalt. [Egész pontosan helyettessé fokozták le az ombudsmant, alaposan csorbítva mind a jogosítványait, mind pedig a költségvetését.]
Mindenesetre a jövő nemzedékek szószólója 2008-2009. évi jelentésének 275-277. oldalán ott szerepel a mi helyi ökoközösségekkel kapcsolatos terepkutatásaink eredményeinek összefoglalása.
2. A HUMÁNÖKOLÓGIA TANFOLYAM INDULÁSA
Az ökológiai válságról és a kiútlehetőségekről szóló tíz hónapos tanfolyamunk ötlete 2010-ben született meg.
A Kisközösségi Program szakmai vezetője, Takács-Sánta András ekkor már több mint egy évtizede tartott az ELTE-n és olykor más egyetemeken is kurzusokat ebben a témakörben, és régóta tervezte, hogy ezt az oktatási munkáját az egyetem falain kívülre is viszi. Erre 2010-ben érett meg az idő a Kisközösségi Program keretein belül, és részben azzal a céllal, hogy a tanfolyam bevételei a program megvalósulását segítsék elő.
Már azt is nagy sikerként könyveltük volna el, ha egy húsz fős csapattal tudunk indulni az első évben. Végül csaknem háromszor ennyien jelentkeztek... Két csoportot kellett indítani, és nem is tudtunk minden jelentkezőnek helyet adni. A következő két évben szintén két csoporttal zajlott a tanfolyam.
Majd 2013-ban András teljes docensi állásba került az egyetemen, ráadásul a humánökológia mesterszak felelőse is lett, így hosszú évekig csak évi egy tanfolyami csoportra jutott energiája. Az az egy csoport mindig teljesen megtelt, sőt évről évre egyre könnyebben. Olyannyira sok lett az érdeklődő, hogy 2021 óta újra két csoport indul már (továbbra is telt házzal) – András pedig újra ide tesz több energiát az egyetem helyett.
2023-ig mintegy 400-an végezték el a tanfolyamot, és a visszajelzések alapján sokaknak segített életmódjuk megváltoztatásában vagy akár a munkájukban. Külön öröm számunkra, hogy több egykori résztvevő is ma a Kisközösségi Program munkatársa.
Továbbá 2023 júniusában először hívtuk össze a tanfolyam eddigi résztvevőit egy nagy találkozóra – és nagyjából 150-en el is jöttek (l. a fényképet). Túlzás nélkül felejthetetlen esemény volt.
3. AZ ELSŐ TÁBORUNK (MAJD PEDIG A TÖBBI)
Az első négy évben nem voltak nyári táboraink, jó ideig még csak nem is gondoltunk arra, hogy ilyesmibe vágnánk. Aztán lettek. 2012-ben kezdődött a történet a Látó-Mező gyerektáborral - létrehozásában a legfőbb szerepe Flórián Norbinak volt [aki amúgy a kezdetektől mindmáig programunk önkéntese].
Egy különleges tábort szerettünk volna, amely nem pusztán természetismereti tábor - nemcsak a tájról szól, hanem a benne szelíden, egymással is törődve élő emberekről ugyanúgy. Az első gyerektáborba még kevesen jöttek el Nagybörzsönybe, ám ők kimondottan lelkesen távoztak. Nem volt kétségünk afelől, hogy ezt folytatnunk el.
Ráadásul több felnőtt is jelezte nekünk, hogy egy ilyen táborban ő maga is szívesen részt venne, már ha nem múlt volna el 13 éves. Nosza, kitaláltuk a Látó-Mező felnőttváltozatát, a Földhangolót, és 2013 nyarától már ezt is sokszor megrendeztük – ha egyes évek ki is maradtak azért.
Gyerektábor viszont minden évben van, és hirdetnünk sem igen kell: a visszatérő táborozók és barátaik évről évre biztosítják a telt házat. Néhány egykori résztvevő felnőve mára már táborvezetővé avanzsált. És ami a legfontosabb: sok gyerek és táborvezető szerzett életre szóló élményeket itt az elmúlt sok-sok évben.
4. TEREPMUNKÁINK EREDMÉNYEI A NEMZETI FENNTARTHATÓ FEJLŐDÉSI TANÁCS KIADVÁNYÁBAN
2013-ban felkérést kaptunk arra, hogy vegyünk részt a Nemzeti Fenntartható Fejlődési Tanács (NFFT) egy kiadványának elkészítésében.
Az elektronikusan megjelent jógyakorlat-gyűjtemény végül a "A fenntarthatóság felé való átmenet jó példái Magyarországon" címet kapta. A Kisközösségi Program szakmai vezetője, Takács-Sánta András 14 esettanulmányt készített a kötetbe programunk országjáró terepkutatásainak eredményeire támaszkodva. Így ő lett a kötet egyik vezető szerzője Kajner Péter és Lányi András mellett (miközben az ELTE Humánökológia mesterszakának jó pár akkori hallgatója járult hozzá egy-egy fejezet megírásához).
Az általunk jegyzett esettanulmányok közül kettő aztán négy évre rá fölfrissítve bekerült az "Építőkockák egy új világhoz" című könyvünkbe is.
(A képen az azóta sajnos már megboldogult Szatyorbolt, egyik esettanulmányunk tárgya.)
5. MEGJELENIK ELSŐ KÖNYVÜNK, AZ ÉPÍTŐKOCKÁK EGY ÚJ VILÁGHOZ
2016-ban kapcsolatba kerültünk egy kicsi, de annál rokonszenvesebb kiadóval, az – azóta sajnos már megszűnt – Andron Könyv Kft-vel, illetve vezetőjével Kedves Lászlóval, aki nyitott volt egy közös könyv megjelentetésére. Úgy döntöttünk, hogy egy színes-szagos, lelkesítő esettanulmányokat (főként hazaiakat) tartalmazó könyvecskét fogunk megjelentetni, amely döntően a saját terepmunkáinkon alapszik majd.
A könyv megírása klassz csapatmunka volt: 13 szerző jegyzi. A szöveget kiegészítendő sikerült megnyernünk az ország talán legjobb karikaturistáját, Marabut arra, hogy készítsen eredeti illusztrációkat a kötethez. Kismarty-Lechner Zita gyönyörű borítót tervezett. Nem utolsósorban pedig az utolsó fillérig olyan emberek adták össze a pénzt a könyv megjelentetéséhez, akik rokonszenveznek a munkánkkal [így, sok év távlatából is köszönjük mindenkinek!].
2017 júniusában, a Könyvhétre meg is jelent a kötet, amely az Építőkockák egy új világhoz címet kapta (alcím: Ökológia, közösség, boldogulás - helyben!). Emlékezetes könyvbemutatót tartottunk a Humusz Házban vicces kvízzel és a Török testvérek remek zenéjével.
Azóta pedig szerencsére számos pozitív visszajelzést kaptunk a könyvről. El is fogyott mind az ezer példány belőle, emiatt egy időben már borsos áron adták az antikváriumok. Ennek hatására is nemrégiben úgy döntöttünk, hogy letölthetővé tesszük bárki számára, méghozzá ingyenesen (adományt azért örömmel elfogadunk cserébe). Te már olvastad?
6. MEGJELENIK MÁSODIK KÖNYVÜNK, A KÖZLEGELŐK KOMÉDIÁJA
Mindössze pár hónappal első könyvünk, az "Építőkockák egy új világhoz" megjelenése után 2017 nyarának végén napvilágot látott a második is.
A programunk szakmai vezetője, Takács-Sánta András által jegyzett kötet "A közlegelők komédiája" címet kapta - alcíme: "A közösségek újrafelfedezése mint kiút az ökológiai válságból".
A könyv a híres közlegelők tragédiája modellt használva vezérfonalként egyrészt a Kisközösségi Program elméleti alapjait mutatja be. Másrészt pedig közösségkutatásaink addigi eredményeit részletezi: picit felújítva szerepel benne a hazai ökologikus helyi közösségeket vizsgáló, az előző év végén megjelent összefoglaló tanulmány, de egy teljes fejezet szól akciókutatásunk addigi tapasztalatairól is.
A hátsó borítón egyebek mellett ez olvasható: "Hogyan segíthetnek helyi közösségek komédiába fordítani a tragédiát, vagyis az ökológiai válságot? Mit tanulhatunk mindehhez két távoli sziget lakóitól? Mi jellemzi azokat a hazai ökofalvakat és más helyi ökoközösségeket, amelyek már elindultak ezen az úton?". Az első borítón látható impozáns festmény Závorszky-Simon Márton munkája.
Nem utolsósorban pedig ezúttal is sikerült rendhagyó, alighanem sokaknak emlékezetes könyvbemutatót tartanunk a Nemprivát Színház társulatának segítségével.
7. AZ ÚJ KOMA HÁLÓ
2016 óta támogatunk a gyakorlatban is helyi ökoközösségeket. 2017-től pedig nyíltan is hirdetjük honlapunkon, hogy szívesen segítünk mindenkinek, aki egy ilyen csapat részévé szeretne válni. 2018 tavaszára már jó pár közösséggel, illetve közösségcsírával működtünk együtt, és fölmerült az ötlet, hogy érdemes lenne őket hálózatba kapcsolni.
Ezért 2018. augusztus 22-ére [két nappal azután, hogy Greta Thunberg először ült ki a stockholmi parlament lépcsőjére] összehívtuk e kezdeményezések meghatározó embereit Etyekre. Egy kiváló hangulatú és termékeny megbeszélés fő eredményeként a nap végére megalakítottuk a résztvevő kezdeményezések hálózatát, az Új Koma Hálót.
A cél a kezdetektől fogva az volt, hogy a hálózat révén egyrészt maguk a kezdeményezések is képesek legyenek segíteni egymást, másrészt mi, a Kisközösségi Program munkatársai még hatékonyabban tudjuk támogatni őket.
Öt kezdeményezéssel indultunk, ma már kb. 35 tagja van az Új Koma Hálónak. Eleinte félévente tartottunk személyes, országos találkozókat, 2022 óta már évente háromszor, így idén tavasszal a 11. összejövetelünkre került sor.
Szintén 2022-ben indult az Új Koma Háló hírlevele, ami most már minden évszakban napvilágot lát. És ugyanebben az évben tartottuk első Csíráztató programunkat is: egy hatrészes, onlájn beszélgetés-sorozatot induló kezdeményezések számára.
Továbbra is várjuk az Új Koma Hálóba a nemcsak egyetlen ügyre fókuszáló, hanem komplex, ökologikus életmód-alternatívára törekvő közösségek és közösségcsírák csatlakozását. Hisszük és reméljük, hogy a Háló belátható időn belül nagy hatású, országosan ismert kezdeményezéssé válik majd!
8. KIUTAK.HU PORTÁLUNK
Jelenlegi egyik legnagyobb vállalkozásunkat alapos előkészületek után 2019 februárjában indítottuk útjára. A Kiutak.hu portál elsősorban azoknak szól, akik helyi szinten, más emberekkel összefogva szeretnének tenni egy ökológiailag fenntartható társadalomért.
Az első bő egy évben még „csak” különféle olvasni- és néznivalókat ajánlottunk a portálon életünk legkülönbözőbb területeihez kapcsolódóan – már a kezdetekkor is több százat, és azóta egyre többet. Aztán 2020-ban, a covid-időszak elején elkezdtünk közzétenni cselekvési tippeket is helyi ökoközösségek számára. Ma már ezek szerepelnek központi helyen a portálon, száznál is több ilyen tipp olvasható a Kiutak.hu-n.
A portál 12, élelmünktől a közösségszervezésig terjedő témakörének felelősei olyan szakemberek, akik területük jó ismerői. Egy munkacsoport keretében ők írják a cselekvési tippeket, és ők választják ki azokat a tartalmakat is, amelyeket az adott témakörben a leginkább figyelemre méltónak tartunk.
A portál tartalma hétről hétre bővül, érdemes újra és újra rákattintani!
9. KIÁLTVÁNY A HELYI ÖKOKÖZÖSSÉGEKÉRT
Egy magára valamit is adó kezdeményezésnek van kiáltványa. :) Egy idő után úgy éreztük, nekünk is érdemes közzétennünk egyet, úgyhogy 2021 augusztusában így is cselekedtünk. A kiáltványt rengetegen kedvelték és osztották meg a közösségi médiában, mintegy tizenötezer emberhez jutott el eddig.
#Tábor
#Földhangoló
#Látó-Mező
#Építőkockák
#Humánökológia tanfolyam
#A közlegelők komédiája
#Új Koma Háló
#Kiutak.hu
#Könyveink
2022-ben is vidáman telt a Látó-Mező Közösségi Ökotábor egy hete. A hét első felében a szárazság és a hőség volt a meghatározó. Először fordult elő a tíz év során, hogy nem találtunk vizet a helyi patakokban, és a tónak is jelentősen csökkent a vízszintje. A száraz patakmederben eljártuk az esőtáncot, és az éjszakai túránkon már meg is érkezett az égi áldás. Azt gondoljuk, idén a legnagyobb tanulság az volt, hogy örüljünk az esőnek, bármennyire is keresztbe vágja a programokat, és próbáljunk spórolni ivóvizünkkel (megtanultuk, hogy lehet lefürödni két liter vízben). Emellett főztünk lekvárt, készítettünk kovászos uborkát, megsütöttük saját börzsönyi lepényünket. Megismerkedtünk a körülöttünk és az erdőben élő ehető vadnövényekkel, az azokat beporzó rovarokkal. Utóbbiaknak rovarhotelt is készítettünk. Segédkeztünk a háziállatok körüli munkákban, lovat ápoltunk, kecskét legeltettünk, karámot pucoltunk, libát tereltünk. Ezeken felül a sok-sok régi és új játékon keresztül a tábor közössége is tovább épült.
[Idén sem hirdettük a gyerektáborunkat, mert anélkül is teli volt a turnus korábbi táborozókkal és ismerősökkel. Ha szeretnéd jövőre Látó-Mezőben tudni a gyermeked, jelezd most a latomezo@kiskozossegek.hu címen!]
#Nagybörzsöny
#Tábor
#Látó-Mező
Már tizedik éve van egy hét a nyárban, amikor körénk csöppen egy kupac gyerek, akik nyitott szeműek, érdeklődőek, szívesen vannak természetközelben, és akiktől a mi táboroztató csapatunk is sokat tanul és kap. Egy hét, amikor néhány tucat gyerekből és a táboroztatókból összetartó közösség alakul a lekvárfőzés, a kirándulás, a barkácsolás, a felfedezés közben. Idén is volt Látó-Mező gyerektábor a jövő nemzedékével. Nézz és olvass bele itt, milyen volt az idei!
[Idén nem hirdettük a gyerektáborunkat, mert anélkül is teli volt a turnus korábbi táborozókkal és ismerősökkel. Ha szeretnéd jövőre Látó-Mezőben tudni a gyermeked, jelezd most a latomezo@kiskozossegek.hu címen!]
#Tábor
#Látó-Mező
Idén a járvány miatt nem hagyományos formában tartottuk meg a Látó-Mező Ökotábort. A régi táborozókkal napközis formában találkoztunk, de reméljük, a megszerzett élmények ezúttal is maradandóak lesznek nemcsak a tábor szervezőinek, hanem a gyerekeknek is! A tábor hat napjáról egy rövid, képes beszámolót a Kisközösségi Program Facebook oldalán találtok!
#Tábor
#Látó-Mező
2012 óta minden évben szerveztünk ökotáborokat. Az első évben csak gyerekeknek, később felnőtteknek, majd a gyerektábort kinövő kamaszoknak is. Azóta ez az első év, hogy az egész nyár ökotábor nélkül telik majd el. Bennünk is van hiányérzet, mi is sajnáljuk, de az idei különös, járvánnyal terhelt időszakban úgy éreztük felelősnek, ha nem szervezzük meg a hagyományos táborainkat.
A gyerektáborunk szervezői ugyanakkor a tábor korábbi résztvevői számára készülnek egy rendhagyó nyári programmal. További információk erről a szervezőktől emailben a latomezo@kiskozossegek.hu címen kérhetőek.
Bízunk benne, hogy a következő években ismét színes és tartalmas programokkal kárpótolhatjuk a jövőbeni ökotáboraink résztvevőit! Mi is nagyon várjuk újra a találkozást!
#Tábor
#Látó-Mező
Elnézést kérünk mindenkitől, de idén nem tudtuk hirdetni gyerektáborunkat, mivel a korábbi táborozók és az ő ismerőseik már az előzetes jelentkezések során minden helyet betöltöttek. Aki szívesen küldené gyermekét táborunkba, annak érdemes már most előjelentkeznie a jövő évire!
#Tábor
#Látó-Mező
Az elmúlt héten tartottuk a Börzsönyben Látó-Mező közösségi ökotáborunkat 7-13 éves gyermekek számára. A tábor fókuszában idén a településeken körülöttünk élő állatvilág volt. Az együtt töltött hét során számos izgalmas kalandban volt részünk: felmértük a falu élővilágát, hosszabb és rövidebb túrákat tettünk, megfigyeltük a denevéreket és a patakban, tóban lakó élőlényeket, de emellett jutott idő lekvár- és sajtkészítésre, íjászkodásra, vívásra, lovaglásra, madáretető-barkácsolásra, hangszer-készítésre, kosárfonásra és az ismeretek bővítésére is. A tábor legnagyobb eredménye mégis talán az, hogy az együtt töltött idő alatt számos barátság kötődött és egy remek kis közösség formálódott a gyerekek között. :)
A korábbi évek táborairól bővebb információt itt olvashattok.
#Nagybörzsöny
#Tábor
#Látó-Mező
Frissítés: a május 13-i alkalmat az időjárási előrejelzések miatt május 27-re halasztottuk el. Minden más változatlan! Várunk mindenkit szeretettel!
2017. május 13-án május 27-én szombaton a Róka-hegyi kőfejtőhöz hívjuk szeretettel gyermek- és felnőtt-táboraink korábbi résztvevőit, új érdeklődőit, családjukat, barátaikat és minden más, a Kisközösségi Program munkája iránt érdeklődő szimpatizánsunkat! A nap során közös kirándulással, piknikkel, minden korosztálynak ökologikus és tartalmas programmal készülünk. Gyertek, találkozzunk!
Ez a legjobb lehetőség megismerkedni az idei táborok vezetőivel, a programokkal, a régi és új táborozóknak egymással. De szeretnénk a résztvevőkkel jobban megismertetni a Kisközösségi Program céljait, eddigi eredményeit is. Lesz kirándulás, közös játék, beszélgetés minden korosztálynak, zenélés, piknikezés. Mindezt városközeli, mégis izgalmas természeti környezetben.
A tervezett program:
9:00 - találkozó a Batthyány téren (metrólejárat előtt a padoknál) (9:18-kor indul a HÉV), az autóval érkezőknek lentebb az információk az odajutáshoz.
10:00-12:00 - kirándulás a Róka-hegyi kőfejtőben
12:00-13:00 - piknik, közös batyus ebéd
13:00-16:00 - közösségi programok és beszélgetések: közösségi és érzékelős játékokkal a gyerekeknek, és külön játékokkal valamint beszélgetésekkel a felnőtteknek. Bemutatkoznak az idei táborok, a résztvevők megismerkedhetnek a turnusok táborvezetőivel. A Kisközösségi Program munkájába és eredményeibe is belepillanthatunk egy interaktív beszélgetés során.
Főbb információk:
Időpont: május 27. (szombat) 10:00-től 16:00-ig (várhatóan)
Helyszín: Róka-hegyi kőfejtő
A Róka-hegyi kőfejtő egyike Budapest olyan természeti nevezetességeinek, amelyet nem sokan ismernek. Pedig “Budapest egykori legnagyobb mészkőbányája, a III. kerületi Csillaghegyen található Róka-hegyi kőfejtő méltán népszerű kirándulóhely. A többszintes bánya és környéke már évtizedek óta védett terület, hétvégenként megtelik bográcsozó, szalonnasütő, sziklamászó emberekkel. A bizarr sziklaformációk és a növényritkaságok mellett a fővárosra nyíló panoráma is óriási vonzerő.” A májusi össztáboros találkozónkon szeretnénk a résztvevőkkel megismertetni, bejárni ezt a szép helyet.
Bővebb információ a helyszínről képekkel, odajutási lehetőségek leírásával: https://kirandulastippek.hu/budapest/roka-hegyi-kobanya
Mit hozz magaddal?
Időjárásnak megfelelő, koszolható, sportos ruhát.
A közös piknikre, batyus ebédre finomságokat, olyat, amiből egymást is meg tudjuk kínálni.
Ivóvizet, innivalót egész napra.
Pokrócot, polifoamot, amire le tudunk ülni napközben.
Családtagokat, barátokat, akik szívesen ismerkednének meg a nyári ökoprogramjainkkal, a Kisközösségi Program munkájával, vagy akik csak szívesen töltenének egy napot közösségben a természetben!
Fontos információ: A helyszínen kiépített WC (sajnos) nincs.
A program ingyenes. Aki szeretne velünk tartani, kérjük, lehetőleg május 1-ig jelezze felénk a szándékát a latomezo@kiskozossegek.hu címen, hogy tudjunk a létszámmal kalkulálni!
#Tábor
#Földhangoló
#Szélkergető
#Látó-Mező
Idén hatodik alkalommal szervezünk ökotábort Nagybörzsönyben 7-13 éves gyermekeknek július 31. és augusztus 6. között. A jelentkezések már hetek óta érkeznek hozzánk, és jelenleg be is teltek a táborhelyek erre a turnusra, így a további jelentkezőket várólistára tudjuk venni.
A táborban idén is sok-sok természetközeli, falusi kalanddal várjuk a gyerekeket. A patakban bóklászáson, csillagászaton, erdei túrán kívül lesz lovaglás, íjászkodás, kézműveskedés, lekvárfőzés, barkácsolás, kertészkedés, tánc, mese, zenés programok, sok-sok játék.
Részletek a táborról és jelentkezési lehetőség, friss hírek: www.kiskozossegek.hu/lato-mezo
#Nagybörzsöny
#Tábor
#Látó-Mező
1-2 héten belül elindul a jelentkezés az idei ökotáborainkba. Addig is március második hétvégéjén (március 11-12-én) a már hagyományos tavaszi tábori találkozóra hívunk mindenkit: békamentésre Farmoson.
Szeretettel várjuk mindhárom táborunk (gyerek, ifi, felnőtt) eddigi résztvevőit, családtagjaikat, barátaikat és a táborok új érdeklődőit és a Kisközösségi Program szimpatizánsait.
A farmosi kirándulásunk idén rendhagyó módon alakul. A táborozókkal baráti körben március 12-én mentjük majd a békákat, de már előző nap is programok várják a Farmosra látogatókat, és a programban a Kisközösségi Program és a táborok szervezői is részt vesznek. Így lehetősége lesz ottalvásra táboros körben azoknak, akik mindkét napot szeretnék Farmoson velünk tölteni.
Békamentés a táborozókkal - vasárnap
Akik csak a békamentésen vennének részt, azokat március 12-én vasárnap várjuk. Ezt a napot lefoglaltuk a táborozóink számára, itt csak mi magunk leszünk, „szűk”körben mentjük a kétéltűeket. A csak ezen a programon résztvevőket vasárnap reggel 8:30-kor várjuk a farmosi vasútállomáson. (Aki Budapestről érkezne, annak reggel 7:15-kor indul a vonat Újszász-Szolnok felé a Keleti pályaudvarról. Farmosig kell jegyet váltani). A békamentés után egy kisebb kirándulást teszünk a szikeseken. Az aznapi program körülbelül délután 2 óra körül ér véget.
Egész napos családi program - szombat
Az idei évben a Kisközösségi Program és a táborszervező csapat is részt vesz a Farmosi Gólyaváró Családi Napon, március 11-én – vagyis a táboros békamentést megelőző napon. Ezen a szombaton 9-15 óráig az aznapi békamentést követően különböző programokban vehet részt, aki már aznap ellátogat Farmosra. Természetvédelmi témákban játékos programokkal várják a családokat. A résztvevők megismerkedhetnek majd a Kisközösségi Program munkájával is, és bemutatkoznak az ökotáboraink is.
A Családi Napra érkező csapatunk szombaton reggel 7 órakor találkozik a Keleti pályaudvaron a kijelzők alatt. Kérjük, a jegyeket Farmosig mindenki váltsa meg magának. Az egyénileg érkezőket 8:30-kor várjuk a farmosi vasútállomáson. A Családi Nap szűkebb helyszíne, annak, aki a nap folyamán csatlakozna: Farmos, Madárvárta (GPS: 47.358849,19.825664).
Egész hétvégés program a táborozókkal - szombat-vasárnap
Azoknak, akik mindkét nap szeretnének részt venni velünk a programokban lehetősége van az ottalvásra. Szállást a közeli Boros Ádám Ifjúsági Szálláson foglalunk. Az ottalvóknak szombat este közösségi programokkal, éjszakai békakoncert hallgató túrával készülünk, és nem utolsó sorban korábbi táboros társainkkal tölthetjük az estét. Várjuk mind a gyerek, mind a felnőtt táborok résztvevőit, érdeklődőit. A szombati programba este is be lehet csatlakozni. Azokat, akik aznap estére jönnek, délután 5 óra körül várjuk a szálláshelyre.
Fontos tudnivalók - költségek, jelentkezés, mit hozzunk magunkkal
A részvétel minden programon önköltséges. Utazási és szállásköltséget a résztvevőknek kell fizetni, a szervezett programok, kirándulások maguk ingyenesek. Enni és innivalóról gondoskodni kell. A szálláson szombat este meleg vacsorát készíthetünk közösen igény és előzetes egyeztetés szerint.
A programokra jelentkezni, érdeklődni (szállásról, étkezésről, programról) a latomezo@kiskozossegek.hu címen lehet, vagy a +36-30-435-5528-ös telefonszámon (munkanapokon 17 óra után).
Mit kell hozni?
Vízálló cipőt és koszolható ruhát javaslunk. Elemózsiát, hiszen a munka során a szabadban igencsak megéhezik az ember. Aki előző estére is jönne, váltóruha mellé érdemes fejlámpát és hálózsákot is betennie, de ágyneműt is lehet kérni a házban.
Mit kell tudni a békamentésről?
A békamentés Farmos község határában zajlik. Itt terül el a Farmosi Nagy-nádas, melyet évről évre kétéltűek tízezrei keresnek fel, hogy ott szaporodjanak. A nádasba a közelben lévő gyepekről vonulnak az állatok – elsősorban barna ásóbékák, de gőték és más békafajok is -, ahol évközben élnek, illetve a telet földbe ásva hibernáltan töltik. Vonulási útjukat a 311-es út illetve a vasúti vágányok keresztezik. A békamentő önkéntesek segítsége nélkül kétéltűek tömegei esnének áldozatul a forgalomnak.
Február 25-én a békamentés szervezői felállították az ideiglenes terelőkerítést, mely megakadályozza a békákat abban, hogy feljussanak az útra. A kerítés tövébe vödröket ástunk le, melyekbe az éjszakai vonulás során belepottyannak az állatok. Mi pedig reggel összegyűjtjük a „csapdába” esett kétéltűeket és együtt visszük át őket a mocsárhoz.
A békák számától függ, hogy mennyi időt vesz igénybe maga a mentés, de ez általában délig lezajlik. A békákat összegyűjtés után átvisszük a mocsárba, ahol lehetőség van a Kékbegy tanösvény megtekintésére. Itt egy pallósor ível át a nádason, így nagy élmény testközelből megismerkedni a nádasok élővilágával.
Ezután egy kisebb kirándulást tervezünk a szikeseken, ilyenkor tavasszal csodaszép, nagyon változatos az élővilága.
A békák száma nagyon időjárásfüggő, általában meleg, csapadékosabb időben vonulnak nagy számban. A 2012-es év nagyon száraz volt, így alig mozogtak az állatok, 45000-es átlaghoz képest, csak 4500 békával találkoztunk. 2013-ban viszont több mint 60 000 békát mentettünk, míg 2014-ben visszaesett a szám 10338-ra. Bízunk benne, hogy idén sok-sok kétéltűvel találkozunk, de békáktól függetlenül is nagyon sok érdekes élőlényt lehet találni a Tápió vidékén.
#Tábor
#Békamentés
#Földhangoló
#Szélkergető
#Látó-Mező
Augusztus elején egy hétig Nagybörzsönyben ökotáboroztunk egy nagy csapat gyerekkel. A többség visszatérő táborozó volt, sokan több éve töltik velünk a szünidő egy részét nyaranta. Milyen élmény volt? Reméljük, hogy jól érezzük, és a gyerekeknek is maradandó, nyomot hagyó, boldog hét volt. Tarjányi Niki, az egyik táborvezetőnk így írt a börzsönyi napokról:
Várakozással és izgalommal teli gyermekarcok és könnyes szemű, de boldog szülők - így gyülekezett a gyereksereg augusztus 1-jén, a Nyugati-pályaudvaron, hogy elinduljon hatodjára is a nagy kaland, a Látó-Mező Közösségi Ökotábor. A cél ismét Nagybörzsöny volt, ahol 28 táborozó és 8 táborvezető egy héten keresztül készített sajtot és lekvárt, agyagfigurákat és sünodút, magbombát és börzsönyi lepényt; körmönfont és jurtát épített, vívott és íjászkodott, kecskét fejt és természetfilmet „forgatott”, túrázott és persze rengeteget játszott. Belekóstoltak a gyerekek a vidéki életbe és a környezettudatos életmód alapjaiba, megtapasztalták milyen egy közösség és a természet részének lenni. Azt hiszem, mindenki nevében mondhatom, hogy az élmények és a csodálatos közeg hangulata egész évben elkísér majd minket! És persze jövőre, valamikor augusztusban, újabb egy hét „börzsönyi boldogsággal” gazdagodhatunk majd!
#Nagybörzsöny
#Tábor
#Látó-Mező
Már alig várjuk, hogy ismét ott legyünk Nagybörzsönyben és együtt éljük át az újabb kalandokat. Ha szeretnél csatlakozni Téged is várunk a 2016-os Látó-Mező Közösségi Ökotáborba.
Miben különleges a Látó-Mező Közösségi Ökotábor? Miről szól?
A tábort idén is Nagybörzsönyben, Magyarország egyik még eredeti szépségében megmaradt erdős vidékén rendezzük meg. Táborunk résztvevői egy hét alatt belekóstolhatnak a vidéki életbe, az önellátás alapjaiba, a környezettudatos életmód rejtelmeibe, a közösségek fenntartó erejébe. Megismerkedünk az erdő, a mező, a patak flórájával és faunájával.
A gyerekek a Kisközösségi Program szellemiségének megfelelően nemcsak a páratlan börzsönyi tájjal és élőlényekkel kerülnek kapcsolatba. Azt is megtapasztalhatják, miként élhetnek békében és boldogan együtt velük és saját közösségükkel összhangban.
Milyen programmal, foglalkozásokkal várjuk a gyerekeket?
- lepénysütés, kertészkedés, sajtkészítés, befőzés, közös játékkészítés,
- kézműves foglalkozás
- táncház, közösségi játékok, mese, éneklés, jurtaépítés, környezetbarát élet praktikái
- éjszakai túra, íjászkodás, felelős állattartás, kecskefejés
- erdőjárás, patakban bóklászás, csillagászat, növény- és állatismeret, odú-készítés
Mikor lesz a tábor?
A következő időpontra várjuk a jelentkezőket: 2016 augusztus 1-7.
Kiket várunk?
A 7-13 éves korosztályból várjuk azokat a természetszerető gyerekeket, akik nyitottak a közösség, a természet által nyújtott örömökre és kihívásokra.
Mennyibe kerül a tábor?
Az egyhetes táborozás díja 40 000 Ft, ami tartalmazza az utazást Budapestről Nagybörzsönybe és vissza, a szállást, az étkezést és a programok költségeit. Visszatérő táborozóknak 5 000 Ft kedvezményt biztosítunk.
A befizetett összeg a tábor kiadásainak fedezésén túl a Kisközösségi Program működését, programjainak megvalósítását is segíti. A jelentkezés az előleg befizetése után válik érvényessé és véglegessé.
Jelentkezés és további információk
Kérjük, segíts eljuttatni a tábor hírét a környezetvédelmet, a természet szeretetét és a közösségek erejét fontosnak tartó szülőkhöz, gyerekekhez!
Köszönjük!
#Nagybörzsöny
#Tábor
#Látó-Mező
Amióta táboroztatunk, minden évben részt veszünk a tavaszi békamentésen Farmoson. Idén sem lesz ez másként: a Látó-Mező és a Földhangoló Ökotábor, valamint a Kisközösségi Program csapatával március 14-én, hétfőn megyünk békákat menteni. Az eseményre szeretettel hívjuk szimpatizánsainkat is! A program (az útiköltséget leszámítva) ingyenes. A békamentés Farmos község határában zajlik. Itt terül el a Farmosi Nagy-nádas, amelyet évről évre kétéltűek tízezrei keresnek fel szaporodási céllal. (A vonuló kétéltűek 95%-a barna ásóbéka.) A nádasba a közelben található gyepekről vonulnak az állatok, ahol év közben élnek, illetve ahol a telet földbe ásva, hibernáltan töltik. Vonulási útjukat a 311-es út, illetve vasútvágányok keresztezik. Segítségünk nélkül kétéltűek tömegei esnének áldozatul a forgalomnak.
Nemrégiben már fölállítottak egy ideiglenes terelőkerítést, ami megakadályozza a békákat abban, hogy feljussanak az útra. A kerítés tövébe vödröket ástak le, ezekbe pottyannak bele az éjszakai vonulás során az állatok. Mi pedig összegyűjtjük a „csapdába” esett kétéltűeket, és együtt átvisszük őket a mocsárhoz.
A március 14-i program:
Reggel 7 órakor találkozunk a Keleti pályaudvaron a kijelzők alatt. 7:15 kor indul a vonat (Újszász-Szolnok irány). A mentés fél 9-kor kezdődik, addigra várjuk az esetlegesen autóval érkezőket. A békák számától függ, hogy mennyi időt vesz igénybe maga a mentés, de általában délig lezajlik. A békákat átvisszük a mocsárba, ahol lehetőség nyílik a Kékbegy tanösvény megtekintésére: egy pallósor ível át a nádason, az út során megismerkedhetünk a nádasok élővilágával.
Ezután egy kisebb kirándulást tervezünk a szikeseken, tavasszal csodaszépek, nagyon változatos az élőviláguk. Végre újra megnyitott a Vízparti Élet Háza Farmoson, ahova szintén ellátogatunk. Itt a környék élővilágával ismerkedhetnek meg az érdeklődök.
Általában délután 2-3 óra körül szoktunk végezni a programmal.
Vízálló cipőt és koszolható ruhát javaslunk, továbbá egy kis elemózsiát is érdemes hozni.
#Tábor
#Békamentés
#Földhangoló
#Látó-Mező
2015-ben is megrendezzük közösségi ökotáborainkat Nagybörzsönyben. A gyerekeknek és felnőtteknek szóló turnusok programjait a környezetvédelem, természetismeret, az ökológia, az önfenntartó közösség és az önfenntartó hétköznapok témái köré építjük.
A gyerekek jelentkezését idén két csoportba várjuk a Látó-Mező Közösségi Ökotáborban.
Időpontok: 2015. július 27-augusztus 2. és 2015. augusztus 3-9.
A felnőtteknek szóló Földhangoló Ökotábor időpontja: 2015. augusztus 15-22.
Jelentkezési határidő mindkét tábor esetén: 2015. június 15
#Nagybörzsöny
#Tábor
#Földhangoló
#Látó-Mező
Habár azt gondolhatjuk, a táborvezető csapat ilyenkor pihen és téli álmot alszik, ez nincs így. Szeretnénk idén is legalább olyan jó hangulatú táborokat szervezni, mint az eddigiek voltak. Ehhez már javában megy a munka. Nagyon várjuk már a nyarat és a Látó-Mező Közösségi Ökotáborokat. Ha Ti is így vagytok vele, már jelentkezhettek is a Látó-Mező Közösségi Ökotábor 2015-ös turnusaiba.
Miben különleges a Látó-Mező Közösségi Ökotábor? Miről szól?
A tábort idén is Nagybörzsönyben, Magyarország egyik még eredeti szépségében megmaradt erdős vidékén rendezzük meg. Táborunk résztvevői egy hét alatt belekóstolhatnak a vidéki életbe, az önellátás alapjaiba, a környezettudatos életmód rejtelmeibe, a közösségek fenntartó erejébe. Megismerkedünk az erdő, a mező, a patak flórájával és faunájával.
A gyerekek a Kisközösségi Program szellemiségének megfelelően nemcsak a páratlan börzsönyi tájjal és élőlényekkel kerülnek kapcsolatba. Azt is megtapasztalhatják, miként élhetnek békében és boldogan együtt velük és saját közösségükkel összhangban.
Milyen programmal, foglalkozásokkal várjuk a gyerekeket?
- lepénysütés, kertészkedés, sajtkészítés, befőzés, közös játékkészítés, kézműves foglalkozás
- táncház, közösségi játékok, mese, éneklés, jurtaépítés, környezetbarát élet praktikái
- éjszakai túra, íjászkodás, felelős állattartás, kecskefejés
- erdőjárás, patakban bóklászás, csillagászat, növény- és állatismeret, odú-készítés
Mikor lesz a tábor?
A következő időpontokra várjuk a jelentkezőket:
- 2015. július 27-től augusztus 2-ig
- 2015 augusztus 3-tól 9-ig
Kiket várunk?
A 7-14 éves korosztályból várjuk azokat a természetszerető gyerekeket, akik nyitottak a közösség, a természet által nyújtott örömökre és kihívásokra.
Mennyibe kerül a tábor?
Az egyhetes táborozás díja 40.000 Ft, ami tartalmazza az utazást Budapestről Nagybörzsönybe és vissza, a szállást, az étkezést és a programok költségeit. Visszatérő táborozóknak 5000 Ft kedvezményt biztosítunk.
A befizetett összeg a tábor kiadásainak fedezésén túl a Kisközösségi Program működését, programjainak megvalósítását is segíti.
Jelentkezéseket ezen az űrlapon várjuk 2015. május 15-ig. A jelentkezés az előleg befizetése után válik érvényessé és véglegessé.
Kérjük, segíts eljuttatni a tábor hírét a környezetvédelmet, a természet szeretetét és a közösségek erejét fontosnak tartó szülőkhöz, gyerekekhez! Köszönjük!
#Nagybörzsöny
#Tábor
#Látó-Mező
A 2014-es táborunkra betelt a létszám, teljes a gyerekcsapat.
Szeretettel várunk minden további érdeklődőt, de innentől csak várólistára lehet jelentkezni.
#Nagybörzsöny
#Tábor
#Látó-Mező
2014 nyarán sem kell félni attól hogy unatkozni fogunk, már lehet jelentkezni a Látó-Mező Közösségi Ökotáborba, mely idén július 21-27 között kerül megrendezésre.
A táborba 7-14 éves gyerekeket várunk. Jelentkezni 2014. május 15-ig vagy a turnus férőhelyeinek erejéig lehet.
A jelentkezéshez és részletes információkért a táborról és a jelentkezésről látogass el vonatkozó oldalunkra.
#Nagybörzsöny
#Tábor
#Látó-Mező
Még le sem hullott az idei első igazán nagy hó, bár a természet már pihen, mi már a következő nyárra gondolunk. Ha Ti is így vagytok vele, már jelentkezhettek is a Látó-Mező Közösségi Ökotábor 2014-es turnusába.
Részleteket vonatkozó oldalunkon találtok.
#Nagybörzsöny
#Tábor
#Látó-Mező
Indítás után egérrel vagy nyilakkal lehet lapozni.
#Nagybörzsöny
#Tábor
#Látó-Mező
Április 7-én kora reggel kerekedtünk fel, hogy besegítsünk a táborozó gyerekekkel a farmosi békamentő akcióban. Barna ásóbékákat gyűjtöttünk be, hogy átvigyük őket a főút egyik oldalán található élőhelyükről a túloldali szaporodó helyükre.
A látó-mezős csapat két másik kisebb csoporttal együtt több mint 2200 ásóbékát, két tarajos gőtét, egy vöröshasú unkát és egy leveli békát mentett meg néhány óra alatt. A békamentésen készült képekből egy válogatás Facebook-oldalunkon található.
#Tábor
#Békamentés
#Látó-Mező
“Az igazi felfedezéshez nem új tájak kellenek, hanem új szemek.”
A tavaszi napsütéssel egy időben elindult a jelentkezés a Látó-Mező Közösségi Ökotábor 2013-as turnusaiba.
Miben különleges a Látó-Mező Közösségi Ökotábor? Miről szól?
A tábort idén is Nagybörzsönyben, Magyarország egyik még eredeti szépségében megmaradt erdős vidékén rendezzük meg. Táborunk résztvevői egy hét alatt belekóstolhatnak a vidéki életbe, az önellátás alapjaiba, a környezettudatos életmód rejtelmeibe, a közösségek fenntartó erejébe. Megismerkedünk az erdő, a mező, a patak flórájával és faunájával .
A gyerekek a Kisközösségi Program szellemiségének megfelelően nemcsak a páratlan börzsönyi tájjal és élőlényekkel kerülnek kapcsolatba. Azt is megtapasztalhatják, miként élhetnek békében és boldogan együtt velük és saját közösségükkel összhangban.
Milyen programmal, foglalkozásokkal várjuk a gyerekeket?
- lepénysütés, kertészkedés, sajtkészítés, lekvárfőzés, közös játékkészítés, kézműves foglalkozás
- néptánc, közösségi játékok, mese, éneklés
- éjszakai túra, lovaglás, íjászkodás, régészkedés
- erdőjárás, patakban bóklászás, csillagászat, növény- és állatismeret, madáretető-készítés
Mikor lesz a tábor?
A következő időpontokra várjuk a jelentkezőket:
- Első turnus 2013. július 22-tól július 28-ig.
- Második turnus 2013. július 29-től augusztus 4-ig.
Kiket várunk?
A 7-14 éves korosztályból várjuk azokat a természetszerető gyerekeket, akik nyitottak a közösség, a természet által nyújtott örömökre és kihívásokra.
Mennyibe kerül a tábor?
Az egy hetes táborozás díja 35.000 Ft, ami tartalmazza az utazást Budapestről Nagybörzsönybe és vissza, a szállást, az étkezést és a programok költségeit.
A befizetett összeg a tábor kiadásainak fedezésén túl a Kisközösségi Program működését, programjainak megvalósítását is segíti.
Jelentkezéseket ezen az űrlapon várjuk várjuk 2013. június 15-ig.
A tábor díjának befizetési határideje 2013. június 15. A jelentkezés az összeg befizetése után válik érvényessé és véglegessé.
Az érdeklődők további információkat – a tábor vezetőiről, a helyszínről, a tábori úticsomagról, utazásról, stb. – találnak a tábor honlapján.
Facebook oldalunkon rendszeresen friss hírekkel és érdekességekkel jelentkezünk.
A táborral kapcsolatos kérdéseiket bátran írják meg a latomezo@kiskozossegek.hu címre!
A tábor szervezője a Helyi Kisközösségek Közhasznú Nonprofit Kft., a Kisközösségi Program működtetője.
Kérjük, segítsen eljuttatni a tábor hírét a környezetvédelmet, a természet szeretetét és a közösségek erejét fontosnak tartó szülőkhöz, gyerekekhez! Köszönjük!
#Nagybörzsöny
#Tábor
#Látó-Mező
Ahogy megígértük, 2013-ban is lesz Látó-Mező Közösségi Ökotábor. A programok már megvannak, a táborvezetők már készülnek, az időpontok és a további részletek pedig hamarosan érkeznek.
Addig is, hogy a várakozás ne legyen olyan nehéz, látogassatok meg minket a Facebookon, ahol naprakészen értesülhettek a tábori hírekről, felidézzük a tavalyi élményeket, és más hasznos és izgalmas információt is megosztunk veletek!
#Nagybörzsöny
#Tábor
#Látó-Mező
Mi lesz a program?
- Reggel 7 óra: találkozunk a Keleti pályaudvaron a kijelzők alatt. 7:15 kor indul a vonat (Újszász-Szolnok irány). A jegyedet vedd meg addigra Farmosig.
- A mentés fél 9-kor kezdődik, ha autóval érkezel, addigra várunk.
- A mentés ideje a békák számától függ, de ez általában délig lezajlik.
- Megnézzük a mocsárnál a Kékbegy tanösvényt. Egy pallósor ível át a nádason, így beleláthatsz a nádasok élővilágába.
- A mentés után kisebb kirándulást tervezünk a szikeseken, ilyenkor tavasszal csodaszép, nagyon változatos az élővilága.
- Ha van időnk, bekukkantunk a Vízparti Élet Házába, ahol a környék élővilágával ismerkedhetnek meg az érdeklődök.
Körülbelül 4-5 óra körül érkezünk vissza a Keletibe a programtól függően.
A részvétel ingyenes, a vonatjegyet, az utazási költséget kell magadnak kifizetned.
Már biztos, hogy jönni szeretnél, de nem tudod, mit kell hozni?
Vízálló cipőt és koszolható ruhát javaslunk. Egy kis elemózsiáról se feledkezz meg, hiszen a munka során igencsak megéhezik, megszomjazik az ember.
Ha szeretnél részt venni a programon, jelezd felénk, kérdéseidet is tedd fel bátran itt: latomezo@gmail.com.
A csapat létszáma sajnos korlátozott, ezért jelentkezz gyorsan, ha szeretnél jönni!
Mit csinál egy békamentő?
Segít a brekiknek eljutni a telelőhelyükről a tavaszi szaporodóhelyükre. Farmos község határában a Farmosi Nagy-nádast évről évre kétéltűek tízezrei, nagyrészt barna ásóbékák keresik fel ugyanis szaporodási célzattal.
Honnan jönnek a békák?
A nádasba a közelben lévő gyepekről vonulnak az állatok, ahol év közben élnek, illetve a telet földbe ásva hibernáltan töltik.
Miért nem tudják ezt a békák egyedül megoldani? Mért kellünk mi?
Mert vonulási útjukat a 311-es út illetve a vasútvágányok keresztezik. Segítség nélkül kétéltűek tömegei esnének áldozatul a forgalomnak. Szóval rád is szükség van!
Idén az önkéntesek március 2-án állítják fel az ideiglenes terelőkerítést, mely megakadályozza a békákat abban, hogy feljussanak az útra. A kerítés tövébe vödröket ásunk le, melyekbe az éjszakai vonulás során belepottyannak az állatok. Mi pedig reggel a te segítségeddel összegyűjtjük a „csapdába” esett kétéltűeket és együtt visszük át őket a mocsárhoz.
#Tábor
#Békamentés
#Látó-Mező
2012 június 29-én sikerrel lezárult a Kisközösségi Program által szervezett első Látó-Mező ökotábor. A meghirdetett programnak megfelelően a gyerekek számos közösségi, és egyéb, a vidéki élethez kapcsolódó tevékenységben vettek részt, emellett a környékbeli erdőket is bejártuk.
Köszönetet kell mondanunk azoknak a helyi lakosoknak, akik segítsége és odaadása nélkül a tábor nem jöhetett volna létre.
A pozitív visszajelzésekre és tapasztalatokra való tekintettel úgy döntöttünk, hogy a következő évi táborok szervezését megkezdjük. A célunk az, hogy az ökotudatos élethez tartozó tevékenységek végzése során a gyerekek olyan készségeket sajátítsanak el, melyek segítenek valódi értékeket képviselő és megvalósító közösség részeivé válni. Számos újdonságot tervezünk megvalósítani, ezekről a Kisközösségi Program honlapján időről-időre beszámolunk.
#Nagybörzsöny
#Tábor
#Látó-Mező