Két interaktív előadásra is sor kerül a hétvégén a Kisközösségi Programmal kapcsolatban.
Szeptember 14-én, szombaton Vácott Gálóczi Balázs és Zagyva Gabriella beszél a programról a Váci Egyházmegye fiatalok számára szervezett műhelyfoglalkozásán a Cházár András Szakiskolában.
Szeptember 15-én, vasárnap pedig Takács-Sánta András mutatja be a Kisközösségi Programot Zánkán, a Bolyai Önképző Műhely táborában. Előadásának címe: A kisközösségek szerepe egy fenntartható kultúra kialakításában.
#Előadás
Jelentkezési határidő: szeptember 11.
Szeretne többet tudni a mindannyiunkat fenyegető környezeti problémákról? Szeretne tenni ellenük, csak még nem tudja pontosan, mit is volna igazán érdemes?
„Rapa Nui vagy Tikopia? – Ökológiai válság és kiútlehetőségek” címmel 2013. szeptember 19-től újra, immár negyedszerre is elindul a Kisközösségi Program tízhónapos Humánökológia tanfolyama. Előképzettségtől és korosztálytól függetlenül ajánljuk a tanfolyamot mindenkinek, aki megalapozott tudást akar szerezni a környezeti problémákról és enyhítésük lehetőségeiről.
Témakörök:
- Az emberi bioszféra-átalakítás története
- A fő környezeti problémák áttekintése
- A környezeti problémák társadalmi háttere és a fő kiútlehetőségek
- Az ökológiai gondolkodásmód alapjai.
- Ellenérvek az „antizöld” érvekkel szemben
- Mit tehetünk mi?
A részletekért látogass el kapcsolódó oldalunkra!
Szeretettel hívunk minden érdeklődőt!
#Budapest
#Humánökológia tanfolyam
Nemrég Almásházán és Ligetfalván járt terepmunkás csapatunk, ahol a Göcsej Természetvédelmi Alapítvány tevékenységével ismerkedhettek meg.
Az Alapítvány már több mint egy évtizede folytat ifjúsági környezeti nevelést és oktatómunkát a helyi hagyományokról, természetvédelemről a drámapedagógia módszerét is alkalmazva. Az utóbbi években a tájfajta gyümölcsfák megőrzésével és szaporításával kiemelten foglalkoznak.
Rendkívüli népszerűségnek örvend a zalaegerszegi Göcsej Falumúzeumban megrendezésre kerülő márciusi oltónapjuk, gyümölcsészeti oktatást tartanak több zalai településen, de szerveztek már magbörzét is, illetve hosszútávon foglalkoznak hagyományos tájfajta gyümölcsfák felmérésével is.
Programjaiknak és jelenlétüknek köszönhetően egyre többen foglalkoznak a kertjeikben még fellelhető régi gyümölcsfák átörökítésével, de felhívták a figyelmet a hagyományos gazdálkodási formák jelentőségére is. Több apró göcseji falu hálózatában kialakulóban van egy tudatosan gondolkodó és együttműködő közösség, akik például bevásárlóközösséget is létrehoztak és helyi termékeket vásárolnak egymás között.
A pályázati nehézségekkel dacolva továbbra is a természetkímélő gazdálkodás és gyümölcsészet oktatására helyezik a hangsúlyt, különösen a fiatalok és a gazdálkodni vágyók körében.
#Élelmiszer
#Terepmunka
A Nemzeti Fenntartható Fejlődési Tanács megbízásából Kajner Péter, Lányi András és Takács-Sánta András összeállítottak egy gyűjteményt „A fenntarthatóság felé való átmenet jó példái” címmel.
A 38 esettanulmány döntő többsége olyan lelkesítő olvasmány, amelyek egyértelműen jelzik, hogy léteznek Magyarországon mintaértékű ökologikus helyi kezdeményezések. Az esettanulmányok közül tizenkettőt Takács-Sánta András írt a Kisközösségi Program keretein belül végzett terepmunkák alapján: Vép, Soproni kékfrank, Talentum Kör, Herencsény, Kerecsend, Gyula, Szatyor, Liliomkert, Évkerék Ökotanya, Első Kis-Pesti Kert, Krisna-völgy és Visnyeszéplak.
Az esettanulmányok mellett mindenképp érdemes elolvasni az összeállítás bevezető tanulmányát is (2. fejezet). A gyűjtemény letölthető az NFFT.hu oldalról.
#Helyi pénz
#Élelmiszer
#Tanulmány
#Hulladék
#Energia
A fenti címmel tart nyilvános előadást Takács-Sánta András arról, hogy milyen különböző módokon állhatunk hozzá napjaink ökológiai válságához. Az előadás a Kisközösségi Program keretein belül készülő Kiútikönyv egyik, már nyilvánosságra hozott részletéből indul majd ki.
Időpont: 2013. június 21., péntek, 19 óra
Helyszín: Nádor Kávéház, Budapest, V. Nádor utca 19.
A belépés ingyenes.
#Budapest
#Kiútikönyv
#Előadás
#Könyveink