Terepmunkás csapatunk egy korábbi kutatási helyszínen, Káptalantótiban járt, ahol a Liliomkert piac aktuális helyzetéről érdeklődött.
A 2007-ben alapított piac gyorsan országos hírnévre tett szert, ugyanis ez volt hazánk egyik első termelői piaca. Hivatalosan ekkor még nem beszélhettünk termelői piacról, mivel még jogi fogalomként sem létezett, és a túlzottan szigorú higiéniai előírások is sokáig akadályozták az elterjedésüket. Ám az akkor hatályos jogszabályokkal szembemenve – polgári engedetlenséggel élve – mégis elindult a piac.
Harmathy Ildikó kezdeményezése számtalan termelőnek nyújt fontos értékesítési lehetőséget, akik nemcsak a faluból és közvetlen környékéről, hanem sokszor az ország távolabbi régióiból is érkeznek. Ökológiai szempontból ideális lenne, ha a termelők és portékáik kisebb sugarú körből jönnének, de a Liliomkert különleges hangulata és az emberséges légkör ezt feledteti a vásárlóval.
Mára úgy tűnik, hogy az építési hatósággal is megegyezésre jutottak a terület használatáról, és a Vidékfejlesztési Minisztérium is elismerte a Liliomkertet hivatalos termelői piacként, amely mint ökologikus értékesítési és fogyasztási modell, úttörő jelentőségűnek bizonyult a termelői piacok hazai népszerűsítésében.
#Élelmiszer
#Terepmunka
Eleged van a tömegből, a zajból, az idegtépő forgatagból? Egy nyugodt, mégis emlékezetesen aktív hetet szeretnél magadnak a nyárra? A gyakorlatban akarod kipróbálni, hogyan lehet a fogyasztói társadalomtól függetlenebbül, kisebb lábbal, önfenntartásra törekedve élni? Jó érzéssel töltene el, ha a csillagos eget láthatnád magad felett este stroboszkóp helyett? Ha reggel madárdalra ébrednél az erdő közepén? Örömmel töltenél egy hetet hasonló gondolkodású emberekkel közösségben? Színpadi koncert helyett zenélnél-e együtt az előadókkal és a többiekkel a tábortűz mellett? Tanulnál-e kipróbált háztartászöldítő praktikákat vagy megosztanád a tapasztalataid másokkal?
Gyere, táborozz velünk augusztusban Nagybörzsönyben, ahol mindez rád vár! Töltődj fel testet-lelket alakító élményekkel!
A tábor programjait a környezetvédelem, az ökológia, az önfenntartó közösség és az önfenntartó hétköznapok témája köré építjük.
Mit fogunk csinálni egy hétig?
- falutúrázunk, ismerkedünk a helyiekkel, önkéntes programmal bekapcsolódunk a közösség életébe
- erdőt járunk, íjászkodunk, csillagászunk
- interaktív szemináriumokon cserélünk tudást, gondolatot, tapasztalatot egymással (fenntarthatóság, alternatív energiák, helyi pénz, közösségek ereje)
- hétköznapi környezetbarát megoldásokat ismerünk meg
- lepényt sütünk, erdő-mező gyógyító, ehető növényeivel ismerkedünk, lekvárt főzünk, befőttet és sajtot készítünk, tehenet fejünk
- játszunk, énekelünk, mesélünk, közösséget tanulunk
Csak akkor gyere, ha fontos számodra, hogy tevékenyen, aktívan részt vegyél a saját és a környezeted életének jobbá tételében! Nem lesz sokkal többre szükséged mint a nyitottságodra. A mobilodat tuti, hogy otthon hagyhatod, anélkül is felemelő közösségi élmény vár!
Mikor lesz a Földhangoló Ökotábor?
2013. augusztus 5-től 11-ig
Kiket várunk?
Ha elmúltál 18 éves, bátran jelentkezhetsz! Felső korhatár nincs.
Mennyibe kerül?
A tábor díja nem csak az egy heti szállást és étkezést, de az összes program költségét is tartalmazza. Ez összesen 40.000 Ft/fő. A befizetett összeg a tábor kiadásainak fedezésén túl új barátságokhoz, új tudáshoz, különleges élményekhez segít téged, és még a Kisközösségi Program működését, programjainak megvalósítását is támogatod vele.
Hol találsz további tudnivalókat?
Vonatkozó oldalunkon, valamint a tábor Facebook-oldalán.
Ha kérdésed van, tedd fel itt:
foldhangolo@gmail.com
#Nagybörzsöny
#Tábor
#Földhangoló
Májusban terepmunkás csapatunk a Szatyor bevásárló közösségről készített interjút Kármán Erikával, a Szatyor főszervezőjével. A közösség, amelyet néhány lelkes önkéntes indított el, évek óta működik Budapesten. Mára önálló egyesületük és boltjuk van.
Céljuk eredetileg az volt, hogy jó minőségű, egészséges (organikus) és helyi élelmiszerhez jussanak, mára azonban már tudatosan törekednek a környezettudatos és a fenntartható szemlélet terjesztésére is. Mintegy 30 helyi termelőtől szállítanak Budapestre élelmiszert (zöldséget, gyümölcsöt, lekvárokat, szörpöket stb.).
Alapvetően nem dobozrendszerként működnek (bár vannak egység csomagjaik is). Náluk a vevő maga állíthatja össze, hogy melyik termelőtől és mit rendel. Így a Szatyor sokkal rugalmasabban működik, mint a külföldön elterjedt CSA rendszerek. Rendszeresen szerveznek találkozókat a termelők és a vásárlók között, illetve számos egyéb programot is, ezzel erősítve a közösségi formát.
A Szatyor országszerte több hasonló közösség létrejöttét inspirálta (sok közülük ugyanezt a nevet viseli), illetve szorgalmazzák, tapasztalataik megosztásával segítik is ilyenek létrejöttét.
#Budapest
#Élelmiszer
#Terepmunka
A Kisközösségi Program két munkatársa is előadást tart május 11-én, szombaton a Szimbiózis Kulturális Antropológiai Fesztivál „Ökofalvak Magyarországon” szekciójában.
Gosztonyi Bence előadásának címe: „Jövőkép és krízis-perspektíva egy ökofaluban”, Takács-Sánta Andrásé pedig: „Hazai ökofalvak a Kisközösségi Program szemszögéből”.
A fesztivál programja elérhető a rendezvény honlapján.
#Budapest
#Előadás
A fenti címmel tart interaktív előadást Takács-Sánta András a Kisközösségi Programról május 8-án 20 órától. A helyszín a Szent Ignác Jezsuita Szakkollégium (Budapest VIII. Horánszky u. 18.).
Az előadás a Kollégium Fenntarthatósági Kurzusának utolsó alkalma.
#Budapest
#Előadás