Márciusban terepmunkás csapatunk újra felkeresett egy korábban már meglátogatott helyszínt. A kerecsendi óvoda önkormányzati fenntartású konyháján 2010-ben átfogó reformba kezdtek az önkormányzat, az óvodavezetés és az élelmezésvezető összefogásával.
A konyha az óvodát és az általános iskolát látja el napi ötszöri étkezéssel, összesen 300 főt kiszolgálva. Alapvető célként tűzték ki az egészségesebb menzai étkeztetést, amely a gyermekek fejlődése szempontjából kiemelten fontos.
Ennek eszközeként számos újítást vezettek be, például több zöldségkrémlevest főznek, a késztermékeket, só és cukor használatát visszaszorították, az ételek elkészítésében pedig a frissességre törekednek.
Az alapanyagokat, amikor csak tehetik, a helyi termelőktől szerzik be, az önellátást pedig nagyban segíti az önkormányzati földeken közmunkások által termelt zöldség és gyümölcs. A menza reformja nemcsak a gyermekek egészséges fejlődését szolgálja, hanem az ökológiai fenntarthatóság felé is sikeres törekvés.
#Élelmiszer
#Terepmunka
“Az igazi felfedezéshez nem új tájak kellenek, hanem új szemek.”
A tavaszi napsütéssel egy időben elindult a jelentkezés a Látó-Mező Közösségi Ökotábor 2013-as turnusaiba.
Miben különleges a Látó-Mező Közösségi Ökotábor? Miről szól?
A tábort idén is Nagybörzsönyben, Magyarország egyik még eredeti szépségében megmaradt erdős vidékén rendezzük meg. Táborunk résztvevői egy hét alatt belekóstolhatnak a vidéki életbe, az önellátás alapjaiba, a környezettudatos életmód rejtelmeibe, a közösségek fenntartó erejébe. Megismerkedünk az erdő, a mező, a patak flórájával és faunájával .
A gyerekek a Kisközösségi Program szellemiségének megfelelően nemcsak a páratlan börzsönyi tájjal és élőlényekkel kerülnek kapcsolatba. Azt is megtapasztalhatják, miként élhetnek békében és boldogan együtt velük és saját közösségükkel összhangban.
Milyen programmal, foglalkozásokkal várjuk a gyerekeket?
- lepénysütés, kertészkedés, sajtkészítés, lekvárfőzés, közös játékkészítés, kézműves foglalkozás
- néptánc, közösségi játékok, mese, éneklés
- éjszakai túra, lovaglás, íjászkodás, régészkedés
- erdőjárás, patakban bóklászás, csillagászat, növény- és állatismeret, madáretető-készítés
Mikor lesz a tábor?
A következő időpontokra várjuk a jelentkezőket:
- Első turnus 2013. július 22-tól július 28-ig.
- Második turnus 2013. július 29-től augusztus 4-ig.
Kiket várunk?
A 7-14 éves korosztályból várjuk azokat a természetszerető gyerekeket, akik nyitottak a közösség, a természet által nyújtott örömökre és kihívásokra.
Mennyibe kerül a tábor?
Az egy hetes táborozás díja 35.000 Ft, ami tartalmazza az utazást Budapestről Nagybörzsönybe és vissza, a szállást, az étkezést és a programok költségeit.
A befizetett összeg a tábor kiadásainak fedezésén túl a Kisközösségi Program működését, programjainak megvalósítását is segíti.
Jelentkezéseket ezen az űrlapon várjuk várjuk 2013. június 15-ig.
A tábor díjának befizetési határideje 2013. június 15. A jelentkezés az összeg befizetése után válik érvényessé és véglegessé.
Az érdeklődők további információkat – a tábor vezetőiről, a helyszínről, a tábori úticsomagról, utazásról, stb. – találnak a tábor honlapján.
Facebook oldalunkon rendszeresen friss hírekkel és érdekességekkel jelentkezünk.
A táborral kapcsolatos kérdéseiket bátran írják meg a latomezo@kiskozossegek.hu címre!
A tábor szervezője a Helyi Kisközösségek Közhasznú Nonprofit Kft., a Kisközösségi Program működtetője.
Kérjük, segítsen eljuttatni a tábor hírét a környezetvédelmet, a természet szeretetét és a közösségek erejét fontosnak tartó szülőkhöz, gyerekekhez! Köszönjük!
#Nagybörzsöny
#Tábor
#Látó-Mező
Ahogy megígértük, 2013-ban is lesz Látó-Mező Közösségi Ökotábor. A programok már megvannak, a táborvezetők már készülnek, az időpontok és a további részletek pedig hamarosan érkeznek.
Addig is, hogy a várakozás ne legyen olyan nehéz, látogassatok meg minket a Facebookon, ahol naprakészen értesülhettek a tábori hírekről, felidézzük a tavalyi élményeket, és más hasznos és izgalmas információt is megosztunk veletek!
#Nagybörzsöny
#Tábor
#Látó-Mező
Mi lesz a program?
- Reggel 7 óra: találkozunk a Keleti pályaudvaron a kijelzők alatt. 7:15 kor indul a vonat (Újszász-Szolnok irány). A jegyedet vedd meg addigra Farmosig.
- A mentés fél 9-kor kezdődik, ha autóval érkezel, addigra várunk.
- A mentés ideje a békák számától függ, de ez általában délig lezajlik.
- Megnézzük a mocsárnál a Kékbegy tanösvényt. Egy pallósor ível át a nádason, így beleláthatsz a nádasok élővilágába.
- A mentés után kisebb kirándulást tervezünk a szikeseken, ilyenkor tavasszal csodaszép, nagyon változatos az élővilága.
- Ha van időnk, bekukkantunk a Vízparti Élet Házába, ahol a környék élővilágával ismerkedhetnek meg az érdeklődök.
Körülbelül 4-5 óra körül érkezünk vissza a Keletibe a programtól függően.
A részvétel ingyenes, a vonatjegyet, az utazási költséget kell magadnak kifizetned.
Már biztos, hogy jönni szeretnél, de nem tudod, mit kell hozni?
Vízálló cipőt és koszolható ruhát javaslunk. Egy kis elemózsiáról se feledkezz meg, hiszen a munka során igencsak megéhezik, megszomjazik az ember.
Ha szeretnél részt venni a programon, jelezd felénk, kérdéseidet is tedd fel bátran itt: latomezo@gmail.com.
A csapat létszáma sajnos korlátozott, ezért jelentkezz gyorsan, ha szeretnél jönni!
Mit csinál egy békamentő?
Segít a brekiknek eljutni a telelőhelyükről a tavaszi szaporodóhelyükre. Farmos község határában a Farmosi Nagy-nádast évről évre kétéltűek tízezrei, nagyrészt barna ásóbékák keresik fel ugyanis szaporodási célzattal.
Honnan jönnek a békák?
A nádasba a közelben lévő gyepekről vonulnak az állatok, ahol év közben élnek, illetve a telet földbe ásva hibernáltan töltik.
Miért nem tudják ezt a békák egyedül megoldani? Mért kellünk mi?
Mert vonulási útjukat a 311-es út illetve a vasútvágányok keresztezik. Segítség nélkül kétéltűek tömegei esnének áldozatul a forgalomnak. Szóval rád is szükség van!
Idén az önkéntesek március 2-án állítják fel az ideiglenes terelőkerítést, mely megakadályozza a békákat abban, hogy feljussanak az útra. A kerítés tövébe vödröket ásunk le, melyekbe az éjszakai vonulás során belepottyannak az állatok. Mi pedig reggel a te segítségeddel összegyűjtjük a „csapdába” esett kétéltűeket és együtt visszük át őket a mocsárhoz.
#Tábor
#Békamentés
#Látó-Mező
Gyulára egyszerre több dolog is vonzotta a terepmunkás csapatunkat. Az önkormányzat és a Gyulai Hangya Szociális Szövetkezet példaértékű, több területet összefogó programot dolgozott ki, és próbál megvalósítani a helyi gazdaság fellendítésére és a háztáji gazdaságok felélesztésére.
Földbankot hoztak létre, amelynek célja a mezőgazdasági területek aktív hasznosítása, elsősorban az elhanyagolt területek művelésbe vonásával és szociális alapú hasznosításával. A Háztáji Gazda Hálózat keretei között pedig többfajta vetőmag, palánta, facsemete és háziállat került kiosztásra az érdeklődők között.
A program a helyi termelőknek az értékesítésben is segít: létrehozták a gyulai védjegyet és faházakat helyeztek ki szerte a városban, ahol tudják saját és egymás termékeit árulni. A gyulaiak kapcsolatban vannak a tápiószelei génbankkal is, ahol a közmunkaprogram keretében tájfajták és őshonos növények továbbszaporításával foglalkoznak.
#Élelmiszer
#Terepmunka