A Kisközösségi Program egy régi szimpatizánsának felkérésére kapcsolódtunk be december 20-án a budapesti Piarista Gimnázium Fenntarthatósági Témanapjába, ahol közel 400 tanuló kapott ízelítőt abból, hogyan lehet részese egy fenntartható világ megteremtésének.
A program Tauber Tamás iránymutató bevezetőjével kezdődött, amely után a délelőtt további részében a diákok érdeklődésüknek megfelelően választhattak a párhuzamosan futó interaktív előadások között. Taksz Lilla a környezetbarát (városi) közlekedés lehetőségeibe vezette be a gyerekeket, míg Pauló Gergő és Tóth Miklós bevonta őket a közösségi döntéshozatal gyakorlatába. Tarjányi Nikolett előadásában hallhattak a biológiai sokféleség csökkenésének okairól, és tippeket kaptak, hogy ők mit tehetnek saját környezetükben e sokszínűség megőrzése érdekében. Kükedi Zsolt és Rohály Gábor a Fishbanks ökoszimulációs társasjáték segítségével mutatta be a jelenlegi gazdasági rendszer működését, míg Plachi Attila a Pandal Egyesület munkatársaival közösen elektronikus eszközeink hátrányos tulajdonságait mutatta be.
A témanap megszervezése új szerep volt számunkra, de szívesen tettünk eleget a felkérésnek, és a jövőben is nagy örömmel kapcsolódunk be hasonló, iskolásoknak szóló programokba.
#Budapest
#Előadás
Eddig nyilvánosan hallgattunk róla, de most már nem tudjuk tovább magunkban tartani: idén tavasszal a Pest megyei Kóspallagon útjára indult az első olyan közösség, amelynek elindulását főként a Kisközösségi Program inspirálta, életfolyamataiban segítette, és jelenleg is folyamatosan kapcsolatot tart vele. Programunk fő célja, hogy minél több ökologikus helyi kisközösség jöjjön létre hazánkban. Két akciókutatásunk keretében immár bő három éve igyekszünk segíteni is ilyen közösségek létrejöttét. Ez a munkánk először Kóspallagon hozott sikert. A közösség mintegy 25-30 tagja most már hónapok óta rendszeresen találkozik, jelenleg többek között ökofilmklubot tartanak, és aligha kell már sokat várni az első gyakorlati projektjükre. Mindez pedig reményeink szerint még csak a biztató kezdet.
#Kóspallag
#Akciókutatás
#Terepmunka
December elején terepmunkás csapatunk ellátogatott Bakonyszombathelyre, ahol a falu önkormányzatának ökofalu-projektjét mértük föl. A kezdeményezést 2011-ben indította útjára a település polgármestere, Pintér Lajos. Kezdetben falurendezés és intézményi felújítások történtek, például a helyi iskola és az utak átalakítása.
A projekt keretében tanösvényt építettek ki, a bakonyszombathelyi óvoda és általános iskola pedig ökológiai nevelési programot indított. A projekt eddigi legfőbb eredménye az energetikai átalakulás. A közintézmények fűtése biomassza-tüzelésű kazánokkal működik, a helyi művelődési ház épületének villamosáram-igényét pedig napelemek szolgálják ki.
Az önkormányzatnál tervezik a projekt bővítését és a helyiek minél szélesebb körű bevonását. A település ökologikus átalakítása terveik szerint azáltal, hogy élhetőbbé tenné a községet, a helyi gazdaság lehetőségeinek és így a lakosság megtartásának is kedvezne. „Szemlélet és munkához jutás”, vállalkozásuk így jellemezhető a polgármester szavai szerint.
#Terepmunka
2016. november 11-én rendezi meg éves konferenciáját a Közösségfejlesztők Egyesülete az ELTE TáTK Humánökológia szak, valamint az ELTE TáTK Közösségi és Civil Tanulmányok szak közreműködésével. "Arról beszélgetünk, hogy a közösségi alapú helyi kezdeményezések esetében miként értelmeződnek a „közösség”, „közösségi”, „közösségi alapú” fogalmak, valóban közösségiek –e az annak mondott kezdeményezések; mi lehet az oka annak, hogy nő az ilyen jellegű kezdeményezések száma és az ezek iránti igény, és hogy milyen esélyeik vannak a közösségi alapú gazdasági kezdeményezéseknek ma Magyarországon." - Olvasható a Közösség konferencia programleírásában.
Az eseményen előadást tart a Kisközösségi Program szakmai vezetője, Takács-Sánta András is "Közösség: Hogy adhatunk értéket egy túl sok mindent jelentő fogalomnak?" címmel.
#Budapest
#Előadás
Amikor helyi, települési értékekről beszélünk, többnyire a tárgyi értékekre, vagy a természeti kincsekre gondolunk először. Esetleg egy, a hagyományos építészetet képviselő parasztházra, vagy egy jellegzetes ételre. Amik talán ritkábban jutnak ilyenkor az eszünkbe, azok a településen élő és működő kisközösségek.
A Kisközösségi Program munkájának egyik sarokköve, hogy pont a kisközösségek tudják megmutatni a kiutat a környezeti, társadalmi, gazdasági válságból, ezért a mi véleményünk szerint az egyik legfontosabb érték maga az ember és az emberek alkotta közösség.
Élő értékeink, a kisközösségek címmel ezért tart vitaindító előadást munkatársunk, Kükedi Zsolt az Alsónémedin megrendezendő Értéktár konferencián 2016. november 4-én. A rendezvényre a szervezők a Pest megyében már működő Értéktárak képviselőit, valamit azoknak a teleüléseknek a képviselőit várják, ahol még nincs Értéktár, de gondolkodnak a létrehozásában. A konferencia célja a tapasztalatátadáson és egymás segítésén kívül az, hogy az Értéktárak megalakítása, működtetése mögött valódi közösségi munka legyen. Meggyőződésünk, hogy amellett, hogy a közösségek maguk is értéket képviselnek, a települési értékek gyűjtésével, megismerésével és megismertetésével maga a helyi közösség is fejlődni, erősödni tud.
#Előadás