Ugyan egy hónapja hazaérkeztünk már Kácsról, az idei felnőtteknek szóló Földhangoló Ökotáborból, de az élmények még élénkek. A napokban kaptunk egy tartalmas beszámolót az egyik résztvevőtől, Olgitól. Olvassátok el!
"Már első hallásra megfogott a rendezvény megnevezése, illetve hogy mindez egy tábor keretein belül fog megvalósulni, így sajátos és különleges hangulatot kölcsönzött már a várakozás időszakának is, míg elérkezett az augusztus.
Régóta foglalkoztat az a gondolatkör, mely a természettel történő minél harmonikusabb együttéléssel, illetve annak minden aspektusával foglalkozik. Az ilyen irányú gondolkodás és érdeklődés olyannyira meghatározóvá vált az utóbbi éveim során, hogy végső soron tanulmányaimban is ilyen irányban specializálódtam. Egyre több szempontból ismerkedtem meg a fenntarthatóság, önellátás témáival és sok más egyéb alternatív úttal, módszerrel, mely túlmutat az egyén, az ember manapság már átlagos, de mégsem természetes, sőt természetellenes önközpontú viselkedésén.
Nem tudtam elképzelni, hogy mit kaphatok majd egy ilyen rendezvény során, mint amilyen ez a tábor. De abszolút pozitív élmény volt, hogy már a jelentkezés során figyelembe vették, kíváncsiak voltak a motivációmra, illetve a speciális igényeimre. Értem ez alatt többek között az étkezési szokásaimat, melynek maximálisan igyekeztek eleget tenni a tábor során. Ez talán egy sokadik szempont a legtöbb ember számára. Ám az, aki napi szinten nehézségekbe ütközik azzal kapcsolatban, hogy a diétáját, étrendjét milyen módon valósítsa meg, illessze be a mindennapjaiba, azok számára ez valóságos és komoly kérdés. Főként, ha egy-egy ilyen szokás mögött egy világnézet, egyéni elvek húzódnak meg. Jelen magyar környezetünkben ritka jelenség, hogy ezen igényeket komolyan kezelik, és igyekeznek is nekik eleget tenni. Itt mindezt összhangba helyezték a helyi ételek, alapanyagok beszerzésével, tehát csak elismeréssel nyilatkozhatok a szervezők ezen irányú munkájáról.
A további hozományait is szeretném kiemelni a táborban tapasztaltaknak, tanultaknak. Ezek valószínűleg még jelentősebbek a legtöbb résztvevő számára, aki ott volt, illetve minden olyan leendő érdeklődő számára, aki kacérkodik annak gondolatával, hogy egyszer maga is részese lehessen egy ilyen élménynek. Ezért a saját benyomásaimat osztom meg veletek.
Nagyon kellemes dolog hasonló érdeklődésű emberek körében lenni, akik olyan szép célok elérése érdekében egyesültek itt, hogy ez a világ lehet egy élhetőbb, kevésbé kizsákmányoló, egymást és a környezetünket globálisan tisztelő világ. Úgy érzem, ez teljesült is, és nagyon színes, gazdag élményekkel tértem haza. És olyan személyek, személyiségek emlékeivel az emlékezetemben, akikre mindig jó lesz visszagondolni. Mint már említettem, a tábor egész tematikája nem állt messze korábbi ismereteimtől, mégis sokat gazdagodott egy-egy témával kapcsolatban a tudásom. Másrészt teljesen új területeket is megismertem, melyek egy részét a jövőben szeretném életem részévé tenni, és a gyakorlatba is átültetni, megvalósítani. Az pedig, hogy hasonló irányban nyitott emberekkel tölthettem együtt időt ezeken a programokon, sok megerősítést, lelki-szellemi támogatást nyújtott azon elképzelésem megvalósításában, hogy valóban legyen igényünk változni, változtatni, hatni környezetünkre akármilyen kicsiben is. "Egységben az erő", kis közösségben nagy erő. Nekem ezt nyújtotta ez a program."
#Tábor
#Földhangoló
Augusztus elején egy hétig Nagybörzsönyben ökotáboroztunk egy nagy csapat gyerekkel. A többség visszatérő táborozó volt, sokan több éve töltik velünk a szünidő egy részét nyaranta. Milyen élmény volt? Reméljük, hogy jól érezzük, és a gyerekeknek is maradandó, nyomot hagyó, boldog hét volt. Tarjányi Niki, az egyik táborvezetőnk így írt a börzsönyi napokról:
Várakozással és izgalommal teli gyermekarcok és könnyes szemű, de boldog szülők - így gyülekezett a gyereksereg augusztus 1-jén, a Nyugati-pályaudvaron, hogy elinduljon hatodjára is a nagy kaland, a Látó-Mező Közösségi Ökotábor. A cél ismét Nagybörzsöny volt, ahol 28 táborozó és 8 táborvezető egy héten keresztül készített sajtot és lekvárt, agyagfigurákat és sünodút, magbombát és börzsönyi lepényt; körmönfont és jurtát épített, vívott és íjászkodott, kecskét fejt és természetfilmet „forgatott”, túrázott és persze rengeteget játszott. Belekóstoltak a gyerekek a vidéki életbe és a környezettudatos életmód alapjaiba, megtapasztalták milyen egy közösség és a természet részének lenni. Azt hiszem, mindenki nevében mondhatom, hogy az élmények és a csodálatos közeg hangulata egész évben elkísér majd minket! És persze jövőre, valamikor augusztusban, újabb egy hét „börzsönyi boldogsággal” gazdagodhatunk majd!
#Nagybörzsöny
#Tábor
#Látó-Mező
Jelentkezési határidő: szeptember 8.
Szeretne többet tudni a mindannyiunkat fenyegető környezeti problémákról? Szeretne tenni ellenük, csak még nem tudja pontosan, mit is volna igazán érdemes? „Rapa Nui vagy Tikopia? – Ökológiai válság és kiútlehetőségek” címmel 2016. szeptember 15-től újra, hetedszerre is elindul a Kisközösségi Program tíz hónapos Humánökológia tanfolyama. Előképzettségtől és korosztálytól függetlenül ajánljuk a tanfolyamot mindenkinek, aki megalapozott tudást akar szerezni a környezeti problémákról és enyhítésük lehetőségeiről.
Témakörök:
- Az emberi bioszféra-átalakítás története
- A fő környezeti problémák áttekintése
- A környezeti problémák társadalmi háttere és a fő kiútlehetőségek
- Az ökológiai gondolkodásmód alapjai
- Mit tehetünk mi?
A részletekért látogasson el Tanfolyam oldalunkra!
Szeretettel hívunk minden érdeklődőt!
#Budapest
#Humánökológia tanfolyam