A Kisközösségi Program munkájáról havonta értesítőt küldünk a tevékenységeink iránt érdeklődő barátainknak! Ha szeretnél értesülni róla, milyen eredmények születtek nálunk, hol találkozhatsz velünk, iratkozz fel, és havonta egyszer elküldjük neked a legfontosabb híreinket.
Ha tagja akarsz lenni egy ökologikus helyi közösségnek, íme egy új lehetőség!
Az idei felnőtt táborunkat egy gyönyörű kis faluban tartottuk, a Bükkalján, Kácson. Találkoztunk itt egy rokonszenves fiatal házaspárral: Grünczeisz Berta és Simon Csaba már évek óta ott élnek három gyerekükkel. Aktívak a településen és környékén, többek között ők működtetik az Életfa Természetbarát Egyesületet . Azt mesélték, nagyon örülnének annak, ha Kácsra költözne még néhány hozzájuk hasonlóan gondolkodó ember, akikkel egy közösséget tudnának létrehozni. Szívesen segítenek az első lépésekben, még lakást is tudnak átmenetileg biztosítani. Akit érdekel a lehetőség, keresse őket bátran: eletfalevel@gmail.com. Illetve Csaba száma: 20/260-6336.
Július 30-án, szombaton a Művészetek Völgyén Kisközösséget, minél többet! - Miért kulcsfontosságú a (kis)közösségek újrafelfedezése ahhoz, hogy valóban környezetkímélően élhessünk? címmel tartott előadást Takács-Sánta András, az ELTE docense, a Kisközösségi Program szakmai vezetője.
Az alkalom az alábbi tematikára épült:
Éghajlatváltozás, fajok tömeges kipusztulása, városi légszennyezés, szintetikus mérgek az élelmiszerünkben - számos környezeti probléma fenyegeti életünk minőségét. Változtatnunk kellene ahhoz, hogy a mainál környezetkímélőbb és emberhez méltóbb életet élhessünk.
Nagy kérdés azonban, hogy miként kezdjünk bele. Nézzük meg, mit tehetünk egyénileg a saját háztartásunkban? Lépjünk be egy zöldpártba? Esetleg bízzunk magunk helyett inkább a szakértőkben?
Nem tagadva ezeknek a megközelítéseknek a létjogosultságát sem, komoly érvek szólnak amellett, hogy igazi áttörést a (kis)közösségek újrafelfedezése hozhat. Miért lehet óriási hatása egy kisközösségnek? Mit tehetnek ezek a közösségek egy ökologikusabb életmód érdekében? Kik indultak el Magyarországon ezen az úton, és mit értek el eddig? Ezekre a kérdésekre kerestük a választ.
Köszönjük a meghívást a fesztiválhelyszín, a Zöld Zugoly szervezőinek!
2016 júniusában terepmunkás csapatunk egy ígéretes Somogy megyei kezdeményezéshez, a nyimi ökofalu közösséghez látogatott. A közösség 2010-ben jött létre különböző területekről érkezett, életmódjukon változtatni kívánó emberek találkozásával. Sajátos igényeiknek megfelelő, céltudatos területkeresésbe fogtak. Végül a Siófokhoz közeli zsákfalura, Nyimre esett a választásuk, amelynek külterületén 2012-ben 25 hektárt vásárolt meg a közösség által létrehozott Felkelő Nap Egyesület.
Fölfogásuk szerint ahhoz, hogy egy (öko)falu meg tudjon gyökerezni, és folyamatos fejlődésre legyen képes, elengedhetetlen a közösség előzetes megszervezése, összetartó erejének megerősítése és fenntartása. Egyelőre nagyobbrészt „kétlakiak” tartoznak a közösséghez. Ám egyre többen vesznek házat (egyelőre) magán a településen, hogy helyben, állandó jelenlét mellett munkálkodhassanak a már meglévő közösségi területeken.
A több mint 80 éves múlttal rendelkező Vigilia folyóirat idén májusi számában jelent meg egy terjedelmesebb interjú Takács-Sánta Andrással, amelyben a Kisközösségi Programról is bőven esik szó. Íme egy részlet:
"A Kisközösségi Programmal mára eljutottunk oda, hogy elindult az első olyan kisközösség, amely a mi segítségünkkel jött létre. A következő években reményeim szerint sok másik új ökoközösség követi majd. Ez a nagy álmom, ezen dolgozom nap mint nap egy remek csapattal közösen. Mindeddig döntően önkéntes munkában, ám most éppen forrásteremtésen ügyködünk annak érdekében, hogy nagyobb hatást tudjunk kifejteni, és hozzátegyük a magunkét egy ökológiai forradalom kibontakozásához. Annyi biztos, hogy a Kisközösségi Program nagyon sok munkát ad majd még számomra életem hátralevő részében. "
Az interjú, amelyet a Kisközösségi Program egy másik munkatársa, Tauber Tamás készített, teljes terjedelmében letölthető.
Látó-Mező gyerektáborunkat évek óta visszatérő táborozóink kinőttek. Mivel sem ők, sem mi nem szeretnénk lemondani a további együttlétről, szükségessé vált egy, a 13-17 éves korosztály igényeihez szabott új tábor szervezése. Ez lett a Szélkergető ifitábor, amelyet idén indítunk először. A Szélkergetőben szellemiségünket, a természetben közösségre hangoltságot megőrizve gondoljuk és formáljuk tovább a jövőt, miközben a szervezésben egyre aktívabb szerepet szánunk maguknak a résztvevőknek. Együtt szeretnénk megtanulni, hogyan kell olyan közösségi létet megvalósítani, amely átível a hagyományos társadalmi intézmények adta lehetőségeken, ugyanakkor hosszú távú célok megfogalmazását és megvalósítását is lehetővé teszi.
Alapinformációk a Szélkergető ifitáborral kapcsolatban
Időpont: 2016. július 18-24.
Helyszín: Nagybörzsöny
A tábor díja: 40.000 Ft (a visszatérő táborozóknak 5.000 Ft-ot engedünk a tábor díjából)
Jelentkezni lehet: A Szélkergető ifitábor saját honlapján.
...helyi ökoközösséget alapítanál bárhol a világban és szakmai segítségre van szükséged!
...ha csatlakoznál egy már létező magyarországi közösséghez, de nem találtad még meg az igazit!
...a már meglévő közösségeddel szívesen inspirálódnátok, szívesen cserélnétek tapasztalatot más kezdeményezések képviselőivel (pl. az Új Koma Háló tagjaival)!
...úgy gondolod, szakmailag érdemes volna együttműködnünk!
...szívesen járulnál hozzá anyagilag a Kisközösségi Program céljaihoz!
Te is hiszel abban, hogy kisközösségek nagy változásokat idézhetnek elő?
Ha lehetőséged van “befektetni” a Kisközösségi Programba, akár rendszeresen, akár csak egy-egy alkalommal, bármekkora pénzadományt hálásan fogadunk. Adományod kulcsfontosságú számunkra, mert működésünket az önkéntes munka mellett döntően magánszemélyek támogatásaiból biztosítjuk. Közvetlenül a Helyi Kisközösségek Nonprofit Kft.-n keresztül utalhatsz nekünk.
Bankszámlaszámunk: 16200151-00151601 – MagNet Bank
IBAN (nemzetközi számlaszámunk): HU31-16200151-00151601-00000000 SWIFT code: HBWEHUHB, MagNet Bank
Mire fordítjuk a jelenleg beérkező támogatásokat?
Az Új Koma Háló szervezési és működési költségei – a támogatások segítenek abban, hogy közreműködésünkkel helyi ökoközösségek alakuljanak és működjenek minél több településen, továbbá tapasztalataikkal egymást is segítsék.
Országjáró terepmunkánk útiköltségei és munkadíjai – az adományok segítenek abban, hogy minél több ígéretes helyi fenntarthatósági kezdeményezést látogathassunk meg, illetve adjunk hírt ezekről kiadványainkban, honlapunkon és előadásaink során.
A Kiutak.hu portálunk fejlesztése – adományokból tudjuk finanszírozni a fejlesztési költségeit annak az oldalnak, ahol cselekvési tippekkel és tudásanyagok ajánlóival segítjük a formálódó és már létező helyi ökoközösségek működését.
Kérjük, adományozáskor jelöld meg, ha a fenti célok közül valamelyiket kifejezetten támogatni szeretnéd.
További támogatási lehetőség:
Segítő Bankkártya Program - Amennyiben a MagNet Banknál rendelkezel bankkártyával, a Segítő Bankkártya Program keretében is támogathatod a Kisközösségi Programot.
Amennyiben úgy gondolod, hogy szívesen járulnál hozzá, hogy minél több helyi kisközösség váljon aktívan cselekvő részesévé az ökológiai fordulatnak, támogass minket!
Köszönjük, hogy adományoddal hozzájárulsz céljaink megvalósításához!