A korábban Diósdra tervezett Kerox-üzem elleni, néhány évvel ezelőtti civil akció két kulcsfigurájával interjúztunk a közelmúltban. Az üzem működése sok diósdi szerint komoly környezetterhelést, ezáltal pedig életminőségük romlását eredményezte volna. Az interjúk megerősítettek bennünket abban, hogy ez a sikeres, a beruházás megakadályozásával végződött tiltakozás példaértékű lehet sokak számára. Igaz ez még akkor is, ha a képet árnyalja, hogy az üzem végül a szomszédos Sóskúton fölépült. Ennek ellenére a diósdi csapat ügyessége és civil kurázsija mindenképp figyelemre méltó. Ráadásul fontos eredmény az is, hogy a tiltakozás hangadói azóta is tartják a kapcsolatot egymással, olykor közös programokat is szerveznek.
#Terepmunka
#Civil kiállás
Már alig várjuk, hogy ismét ott legyünk Nagybörzsönyben és együtt éljük át az újabb kalandokat. Ha szeretnél csatlakozni Téged is várunk a 2016-os Látó-Mező Közösségi Ökotáborba.
Miben különleges a Látó-Mező Közösségi Ökotábor? Miről szól?
A tábort idén is Nagybörzsönyben, Magyarország egyik még eredeti szépségében megmaradt erdős vidékén rendezzük meg. Táborunk résztvevői egy hét alatt belekóstolhatnak a vidéki életbe, az önellátás alapjaiba, a környezettudatos életmód rejtelmeibe, a közösségek fenntartó erejébe. Megismerkedünk az erdő, a mező, a patak flórájával és faunájával.
A gyerekek a Kisközösségi Program szellemiségének megfelelően nemcsak a páratlan börzsönyi tájjal és élőlényekkel kerülnek kapcsolatba. Azt is megtapasztalhatják, miként élhetnek békében és boldogan együtt velük és saját közösségükkel összhangban.
Milyen programmal, foglalkozásokkal várjuk a gyerekeket?
- lepénysütés, kertészkedés, sajtkészítés, befőzés, közös játékkészítés,
- kézműves foglalkozás
- táncház, közösségi játékok, mese, éneklés, jurtaépítés, környezetbarát élet praktikái
- éjszakai túra, íjászkodás, felelős állattartás, kecskefejés
- erdőjárás, patakban bóklászás, csillagászat, növény- és állatismeret, odú-készítés
Mikor lesz a tábor?
A következő időpontra várjuk a jelentkezőket: 2016 augusztus 1-7.
Kiket várunk?
A 7-13 éves korosztályból várjuk azokat a természetszerető gyerekeket, akik nyitottak a közösség, a természet által nyújtott örömökre és kihívásokra.
Mennyibe kerül a tábor?
Az egyhetes táborozás díja 40 000 Ft, ami tartalmazza az utazást Budapestről Nagybörzsönybe és vissza, a szállást, az étkezést és a programok költségeit. Visszatérő táborozóknak 5 000 Ft kedvezményt biztosítunk.
A befizetett összeg a tábor kiadásainak fedezésén túl a Kisközösségi Program működését, programjainak megvalósítását is segíti. A jelentkezés az előleg befizetése után válik érvényessé és véglegessé.
Jelentkezés és további információk
Kérjük, segíts eljuttatni a tábor hírét a környezetvédelmet, a természet szeretetét és a közösségek erejét fontosnak tartó szülőkhöz, gyerekekhez!
Köszönjük!
#Nagybörzsöny
#Tábor
#Látó-Mező
Amióta táboroztatunk, minden évben részt veszünk a tavaszi békamentésen Farmoson. Idén sem lesz ez másként: a Látó-Mező és a Földhangoló Ökotábor, valamint a Kisközösségi Program csapatával március 14-én, hétfőn megyünk békákat menteni. Az eseményre szeretettel hívjuk szimpatizánsainkat is! A program (az útiköltséget leszámítva) ingyenes. A békamentés Farmos község határában zajlik. Itt terül el a Farmosi Nagy-nádas, amelyet évről évre kétéltűek tízezrei keresnek fel szaporodási céllal. (A vonuló kétéltűek 95%-a barna ásóbéka.) A nádasba a közelben található gyepekről vonulnak az állatok, ahol év közben élnek, illetve ahol a telet földbe ásva, hibernáltan töltik. Vonulási útjukat a 311-es út, illetve vasútvágányok keresztezik. Segítségünk nélkül kétéltűek tömegei esnének áldozatul a forgalomnak.
Nemrégiben már fölállítottak egy ideiglenes terelőkerítést, ami megakadályozza a békákat abban, hogy feljussanak az útra. A kerítés tövébe vödröket ástak le, ezekbe pottyannak bele az éjszakai vonulás során az állatok. Mi pedig összegyűjtjük a „csapdába” esett kétéltűeket, és együtt átvisszük őket a mocsárhoz.
A március 14-i program:
Reggel 7 órakor találkozunk a Keleti pályaudvaron a kijelzők alatt. 7:15 kor indul a vonat (Újszász-Szolnok irány). A mentés fél 9-kor kezdődik, addigra várjuk az esetlegesen autóval érkezőket. A békák számától függ, hogy mennyi időt vesz igénybe maga a mentés, de általában délig lezajlik. A békákat átvisszük a mocsárba, ahol lehetőség nyílik a Kékbegy tanösvény megtekintésére: egy pallósor ível át a nádason, az út során megismerkedhetünk a nádasok élővilágával.
Ezután egy kisebb kirándulást tervezünk a szikeseken, tavasszal csodaszépek, nagyon változatos az élőviláguk. Végre újra megnyitott a Vízparti Élet Háza Farmoson, ahova szintén ellátogatunk. Itt a környék élővilágával ismerkedhetnek meg az érdeklődök.
Általában délután 2-3 óra körül szoktunk végezni a programmal.
Vízálló cipőt és koszolható ruhát javaslunk, továbbá egy kis elemózsiát is érdemes hozni.
#Tábor
#Békamentés
#Földhangoló
#Látó-Mező
Az alakulásukat követő évben, 2011-ben már interjúztunk náluk, idén januárban pedig ismét fölkerestük a pusztaszeri SZÖSZ (Szeri Ökotanyák Szövetsége) kisközösségi kezdeményezés néhány tagját.
Interjúinkból egyértelműen kiderült: a közösség nemcsak hogy azóta is él és működik, hanem az évek során bővült, kötelékeiben szorosabbá, tevékenységében pedig sokszínűbbé vált. Az építkezési kalákáktól és a csereberéktől kezdve az aratáson, az erdőültetésen és a gyümölcsszüreten át egészen a kosárfonó tanfolyamig a családok számos közös tevékenységet végeznek. Nem utolsósorban közösen oktatják általános iskolás gyermekeiket is, akik így, magántanulókként remek eredményeket érnek el az iskolai vizsgákon. A családok együttműködése annak dacára példaértékű, hogy néhány tanya igencsak távol fekszik egymástól.
A SZÖSZ tagjait egy közös, főként a természetközeliségen (kisebb mértékben pedig a hagyományőrzésen) alapuló eszmerendszer köti össze. Más hasonló tanyasi ökoközösségről egyelőre nincs tudomásunk, pedig a SZÖSZ jó példaként szolgálhatna ilyesféle kezdeményezésekhez.
#Terepmunka
2015 sem telt eseménytelenül a Kisközösségi Program életében, összegyűjtöttük az egész év történéseit:
Terepmunka
Kiútikönyv
Nyári táborok
Tanfolyam
Médiaszereplések
Három, nagy nyilvánosságot kapó fórumon esett szó a Kisközösségi Programról:
- a magyar termékeket népszerűsítő mtro.hu oldalon
- a Szabad Föld Kalendáriumban
- a Kossuth Rádió Napközben című műsorában
Nyilvános előadások, beszélgetések
Viridis
Jó néhány új poszt jelent meg a Kisközösségi Program néhány munkatársa
által szerkesztett viridis blogon.
Új honlap
Megújult a honlapunk, amire nagyon büszkék vagyunk.
#Évösszegző