A Kisközösségi Program munkájáról havonta értesítőt küldünk a tevékenységeink iránt érdeklődő barátainknak! Ha szeretnél értesülni róla, milyen eredmények születtek nálunk, hol találkozhatsz velünk, iratkozz fel, és havonta egyszer elküldjük neked a legfontosabb híreinket.
Az utóbbi években jelentősen meggyengült Magyarországon a civil szféra - beleértve a zöld civil kezdeményezéseket is. Mi is nagyon szeretnénk, ha ez a trend megfordulna, ezért örömmel támogatjuk a Gyöngybagolyvédelmi Alapítványkezdeményezését a zöld civilség megerősítésére. A projekt keretein belül elkészült egy videó, amelyben a Kisközösségi Program munkatársa, Pólya Viktor is megszólal.
Hat év után visszatértünk a Pécshez közeli Hosszúheténybe, hogy újra interjúzzunk az ottani helyi ökoközösség tagjaival. Noha a közösség személyi összetétele viszonylag sokat változott az elmúlt években, örömmel tapasztaltuk, hogy továbbra is aktívan tevékenykedik a településen. Fő céljuk Hosszúhetény lakóinak "zöldítése", aminek érdekében rendszeresen szerveznek nyilvános előadásokat, magbörzéket, bolhapiacot és egyéb rendezvényeket. Alapítványuk és szociális szövetkezetük révén anyagi alapokat is igyekeznek teremteni tevékenységükhöz. Kimondottan izgalmas új projektjük egy közösségi tanoda indítása, amely alternatívát kínál kisiskolásoknak az állami iskolarendszerrel szemben. Az idén szeptemberben induló tanodában a gyerekek formailag magántanulók lesznek ugyan, mégis közösségben, rengeteg szabadtéri foglalkozással tarkítva tölthetik napjaikat.
Múlt hétvégén a Bükk lábánál fekvő Cserépfalun jártak munkatársaink, ahol egy egyszerű, ám nagyszerű közösségi kezdeményezésre, egy könyvmegállóra (vagyis egy buszmegállóba kihelyezett minikönyvtárra) voltak kíváncsiak. Arra keresték a választ, hogy vajon mennyire használják ezt a szolgáltatást a település lakói. A látogatást egy korábbi, a kezdeményezés elindítójával, Tóth Péterrel készített interjú előzte meg, aki elmondta, hogy immár másfél éve működik a könyvmegálló, amelynek elsődleges célja, hogy az emberek olvassanak. Bárki elvihet könyvet, amit később visszavihet, vagy rakhat a polcra helyette másikat, de az sem gond, ha nem kerül új könyv a régi helyére. A rendszer nem igényel sok törődést: folyamatosan cserélődik a kínálat, és nagyon sok a könyvfelajánlás.
A településen élők jó ötletnek tartják a kezdeményezést, de főként azok használják, akik gyakran járnak a központba, illetve busszal közlekednek. Az is kiderült a terepmunka során, hogy ez a külföldi példák mintájára létrehozott könyvmegálló nem igazán tölt be közösségfejlesztő funkciót Cserépfalun - ám nem azért, mert maga az eszköz nem jó, hanem mert a faluban már eleve egy összeszokott, összetartó közösség működik, mindenki ismer mindenkit. Más településeken viszont, ahol adódik igény a közösségfejlesztésre, minden bizonnyal jól kiaknázható eszköz lehetne a könyvmegálló, hiszen annak használata (leginkább a könyvekkel kapcsolatban kialakuló párbeszédeknek köszönhetően) erősítheti a lakók már meglévő kapcsolatait, illetve újak kialakulásában segíthet.
A napokban a Kisközösségi Program is részese lett a MagNet Bank civileket támogató kezdeményezései egyikének, a Segítő Bankkártya Programnak. Ennek keretében, bárki, aki rendelkezik magnetes bankkártyával, egyszerűen támogathat minket. Támogatóinknak csak néhány kattintás, nekünk nagy segítség!
A program keretében a bankkártyás fizetések után a MagNet Bank minden alkalommal jóváír 1 vagy 2 forintot a támogatni kívánt civil szervezet részére (sima bankkártyás vásárlás = 1 Ft; dombornyomott bankkártyás vásárlás = 2 Ft).
Hogyan lehet beállítani, kedvezményezettként a Kisközösségi Programot?
Amennyiben a MagNet Banknál vezetsz folyószámlát, lépj be a Netbankba, és jelölj meg minket így:
Netbank Menü → Közösségi Termékek → Segítő Bankkártya Program → Támogatni kívánt szervezet (módosítása) → Kisközösségi Program
FONTOS!
Lehet, hogy elsőre úgy érzed, a kártyahasználata által produkált néhány forint nem olyan nagy összeg. De hidd el, egy magunkfajta civil kezdeményezés számára valóban sokat jelent minden aprónak tűnő támogatás. A sok kicsi tényleg sokra megy! Ráadásul ezt a támogatást csak egyszer kell beállítani.
Idén, 3 év Nagybörzsöny után új helyszínen, a Bükk lábánál fekvő csendes kis faluban, Kácson tartjuk Földhangoló táborunkat. Jó néhány új programmal kiegészülve, a jól megszokott szellemiségben, tartalmasan szeretnénk veletek eltölteni ezt az augusztusi 1 hetet. A permakultúrától kezdve a felelős állattartáson, sajtkészítésen, íjászkodáson és közös főzéseken át az éjszakai túrázásig és tábortüzes zenélésekig sok-sok mindenben lehet részetek, ha vállaljátok, hogy kicsit kiszakadtok a városi életből, és a közösségi létezésre helyezitek a hangsúlyt. Gyertek és együtt hangoljuk át a jövőt! :)
Alapinformációk a táborral kapcsolatban
Időpont: 2016. augusztus 15-21.
Helyszín: Kács
A tábor díja: 45.000 Ft (visszatérő táborozóknak 40.000 Ft)
...helyi ökoközösséget alapítanál bárhol a világban és szakmai segítségre van szükséged!
...ha csatlakoznál egy már létező magyarországi közösséghez, de nem találtad még meg az igazit!
...a már meglévő közösségeddel szívesen inspirálódnátok, szívesen cserélnétek tapasztalatot más kezdeményezések képviselőivel (pl. az Új Koma Háló tagjaival)!
...úgy gondolod, szakmailag érdemes volna együttműködnünk!
...szívesen járulnál hozzá anyagilag a Kisközösségi Program céljaihoz!
Te is hiszel abban, hogy kisközösségek nagy változásokat idézhetnek elő?
Ha lehetőséged van “befektetni” a Kisközösségi Programba, akár rendszeresen, akár csak egy-egy alkalommal, bármekkora pénzadományt hálásan fogadunk. Adományod kulcsfontosságú számunkra, mert működésünket az önkéntes munka mellett döntően magánszemélyek támogatásaiból biztosítjuk. Közvetlenül a Helyi Kisközösségek Nonprofit Kft.-n keresztül utalhatsz nekünk.
Bankszámlaszámunk: 16200151-00151601 – MagNet Bank
IBAN (nemzetközi számlaszámunk): HU31-16200151-00151601-00000000 SWIFT code: HBWEHUHB, MagNet Bank
Mire fordítjuk a jelenleg beérkező támogatásokat?
Az Új Koma Háló szervezési és működési költségei – a támogatások segítenek abban, hogy közreműködésünkkel helyi ökoközösségek alakuljanak és működjenek minél több településen, továbbá tapasztalataikkal egymást is segítsék.
Országjáró terepmunkánk útiköltségei és munkadíjai – az adományok segítenek abban, hogy minél több ígéretes helyi fenntarthatósági kezdeményezést látogathassunk meg, illetve adjunk hírt ezekről kiadványainkban, honlapunkon és előadásaink során.
A Kiutak.hu portálunk fejlesztése – adományokból tudjuk finanszírozni a fejlesztési költségeit annak az oldalnak, ahol cselekvési tippekkel és tudásanyagok ajánlóival segítjük a formálódó és már létező helyi ökoközösségek működését.
Kérjük, adományozáskor jelöld meg, ha a fenti célok közül valamelyiket kifejezetten támogatni szeretnéd.
További támogatási lehetőség:
Segítő Bankkártya Program - Amennyiben a MagNet Banknál rendelkezel bankkártyával, a Segítő Bankkártya Program keretében is támogathatod a Kisközösségi Programot.
Amennyiben úgy gondolod, hogy szívesen járulnál hozzá, hogy minél több helyi kisközösség váljon aktívan cselekvő részesévé az ökológiai fordulatnak, támogass minket!
Köszönjük, hogy adományoddal hozzájárulsz céljaink megvalósításához!